Wydajność kart pamięci w PDA

  • 236 Odpowiedzi
  • 98318 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline HP3715

  • ***
  • 393
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: TT GO 750 Live / ip4 + TT Europe z HD Traffic Live
Wydajność kart pamięci w PDA
« Odpowiedź #60 dnia: Styczeń 18, 2005, 16:37:09 »
Cytat: furzyk
wrzucam przez Active Sync 3,7 kabelkiem usb film 166 MB na zakupiona wczoraj karte Secure Digital 1 GB PentaFlash Hi-Speed Pro i zajelo to ok 9 minut.

wlasnie wrzucalem dane - 330 MB - z karty (mapa tomtom niemiec itp) ponownie na karte i zarowno zapis jak i odczyt przez 8 in 1 kard adapter na usb 2.0 zajelo z zegarkiem w reku 50 sekund.

stad moj wniosek:
podstawka mi do nieczego nie potrzebna i wylatuje z torby.
bo:
- podstawowy active sync via bluetooth
- dane via card adapter
- ladowanie w aucie w uchwycie z gps.

;)

pozdrowienia serdeczne
--
pozdrawiam :-)

*

Offline irwin

  • ***
  • 434
    • http://www.irwin.republika.pl/
Wydajność kart pamięci w PDA
« Odpowiedź #61 dnia: Styczeń 18, 2005, 16:45:01 »
Czyli miałeś srednio zapis 6.7MB/sec co daje wynik 45x
Mając na uwadze różne ograniczenia w zapisie na pockecie oraz inne sprawy - wynik dla tej samej karty jaki podał Pocket Mechanic tj 0.04x wzbudza tylko śmiech na sali. Toż to różnica rzędu 1100 razy.

*

Offline HP3715

  • ***
  • 393
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: TT GO 750 Live / ip4 + TT Europe z HD Traffic Live
Wydajność kart pamięci w PDA
« Odpowiedź #62 dnia: Styczeń 18, 2005, 18:59:36 »
ano drogi irwienie...
ano...

kieeepa

choc z drugiej strony, nadal jak patrze na to cudo i porownuje je do P133 MHz kupionego 4 ? lata temu to mimo wszystko widze postep techniczny ;)
--
pozdrawiam :-)

*

Offline RyZio

  • 21
Wydajność kart pamięci w PDA
« Odpowiedź #63 dnia: Luty 09, 2005, 22:15:49 »
Od prawie roku posiadam kartę SD 256 MB firmy Dane Elec.
Ostatnio nabyłem 1 GB kartę marki Twinmos Ultra-X.
Obie sprawują się podobnie w moim iPAQ'u h2210.
Natomiast w czytniku USB 1.1 do PC - wyraźnie góruje karta Twinmos!
Ten sam plik (film ok. 190MB) z PC na kartę - skopiował się w pierwszym przypadku w ciągu ok. pół godziny w drugim zaś przez niecałe 4 minuty.
Uważam, że lepiej dołożyć nieco grosza i kupić kartę HS!

*

Offline Mr Q

  • ***
  • 499
  • Sprzęt: Samsung Spica I5700
Wydajność kart pamięci w PDA
« Odpowiedź #64 dnia: Marzec 03, 2005, 17:20:47 »
Witam.

Jaka firma jest lepsza? Pretec czy Kingston? :)
I co się gapisz?! Człowieka nie widziałeś??

*

Offline PiKNew

  • ***
  • 437
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: iPaq h5550, Loox n560
Wydajność kart pamięci w PDA
« Odpowiedź #65 dnia: Marzec 04, 2005, 08:35:23 »
Ja mam Kingstona SD 256 (zwykłą). Transfery mnie zaskakują (ale negatywnie):
- odczyt (6 MB/s)
- zapis od 50KB/s do 100KB/s !!! - porażka

Mierzyłem zarówno w PDA w stacji dokującej, jak i czytniku kart USB2.0

*

Offline Mr Q

  • ***
  • 499
  • Sprzęt: Samsung Spica I5700
Wydajność kart pamięci w PDA
« Odpowiedź #66 dnia: Marzec 04, 2005, 09:20:34 »
mi raczej chodzi o 1GB HS :)
I co się gapisz?! Człowieka nie widziałeś??

*

Offline lipciopda

  • ******
  • 6801
  • Płeć: Mężczyzna
Wydajność kart pamięci w PDA
« Odpowiedź #67 dnia: Marzec 10, 2005, 15:53:56 »
Cytat: jakub kańczugowski
Mozna nawet 2GB... ale nie ma jeszcze takich kart w sprzedazy :)
juz jest

http://www.mobileplanet.com/product.asp?cat%5Fid=0&cat%5Fname=&dept%5Fid=1446&pf%5Fid=MP853584

*

Offline Claude

  • *****
  • 2086
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: htc hd7, ipad2, acer iconia tab w501,
Wydajność kart pamięci w PDA
« Odpowiedź #68 dnia: Marzec 10, 2005, 16:00:18 »
1942, irgendwo im Nordatlantik - "Alaaarm!"....

*

Offline lipciopda

  • ******
  • 6801
  • Płeć: Mężczyzna
Wydajność kart pamięci w PDA
« Odpowiedź #69 dnia: Marzec 10, 2005, 16:03:19 »
Cytat: claude_szz
Sa i wieksze :)
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=44450334
ale nie SD a o takie chodzilo :D w tym standardzie aktualnie najwieksza karta jest karta 2GB

*

Offline chemik333

  • **
  • 132
  • Sprzęt: x50v + sporo kart + inne dewocjonalia :)
Wydajność kart pamięci w PDA
« Odpowiedź #70 dnia: Maj 09, 2005, 19:03:57 »
A ja napisze tu w sprawie formatu.
Kupilem karte SD Pentagram Pentaflash HiSpeed Pro 1 GB.
W czytniku zewnetrznym mam odczyt nieco ponad 7 MB/s, a zapis tylko 1,5 MB/s (qrka... cos sie tu nie gra z zapisem, ale jeszcze bede z tym walczyl, bo deklarowany odczyt/zapis = 10/9 MB/s). Po formacie zwyklym na kompie w dosie nagle zapis spadl tak straszliwie ze plik 10 MB nagrywal sie chyba z kilkadziesiat sekund... pozniejszy format pod windowsem nie pomogl. Rowniez formatowanie w PDA w programie FlashFormat dalo identyczne rezultaty. Ale juz prawie zrozpaczony tym, ze wykonalem niepotrzebny format (w sumie to chcac sprawdzic czy moze zapis sie poprawi) przez przypadek znalazlem sposob jak to zrobic i wszystko z zapisem wrocilo do normy :) (odczytu na takiej dziadowsko sformatowanej nie robilem bo mnie szlag trafial jak wolno sie nagrywa i zawsze przed koncem kopiowania dawalem "cancel")

W windowsie XP po wybraniu opcji "format" (w postaci okienkowej, a nie dosowskiej) w "formacie plikow" zaznaczylem nie "FAT 32" a sam "FAT" ktory byl jako druga (i ostatnia) opcja do wyboru.
Po identycznie wygladajacym i trwajacym formacie wszystko z dzialaniem sprzetu wrocilo do wczesniejszego stanu :) Byl to format "pelny" a nie "szybki" choc nie twierdze ze i wtedy zaczeloby dzialac znowu ok.
A pisze tutaj bo moze komus sie to przyda, jako ze wczesniej byl poruszany ten temat (spadku predkosci karty po formacie) i nikt nie napisal wczesniej sposobu na to. Powodzenia :)

Wydajność kart pamięci w PDA
« Odpowiedź #71 dnia: Sierpień 21, 2005, 00:03:48 »
Prawdziwy HS to ok. 17MB/s, ale tylko na chipach (flashu) SLC, na MLC transfer dochodzi już do 8-11 MB/s. Niestety u nas na rynku rządzi cena i w związku z tym sprzedaje się karty na chipach (flashu) typu MLC (Kingston zwykły, Kingston Elite), które mają dwie podstawowe wady w stosunku do chipów SLC - większy pobór prądu (15%) i mniejszą trwałość (dzisięciokrotnie !!!). Powoduje to problemy, zwisy a wręcz niekompatybilność z niektórymi urządzeniami szczególnie kart SD. Nie mam zamiaru reklamować swoich produktów, po prostu nalezy kupować karty na chipach (flashu) SLC, a producent w drugiej kolejności (poza omijaniem szerokim łukiem Kingstona).
PS. SD 2GB już oczywiście jest w masowej produkcji, na SLC, transfer 21MB/s!!!

*

Offline mion

  • **
  • 211
Wydajność kart pamięci w PDA
« Odpowiedź #72 dnia: Sierpień 21, 2005, 00:05:39 »
Bart - nie powtarzaj się.
co do reszty wypowiedzi - zastosowanie znajduje tu również i to, co napisałem pod Twoim postem sprzed 2 minut na poprzednim wątku

Wydajność kart pamięci w PDA
« Odpowiedź #73 dnia: Sierpień 21, 2005, 00:18:36 »
a czy to zabronione? inny temat... widzę że nam rośnie domorosły admin :)

*

Offline kanczug

  • *****
  • 19211
    • http://www.pdaclub.pl
Wydajność kart pamięci w PDA
« Odpowiedź #74 dnia: Sierpień 21, 2005, 00:47:27 »
Powtarzanie swoich wypowiedzi w roznych watkach jest niezgodne z regulaminem.

Wydajność kart pamięci w PDA
« Odpowiedź #75 dnia: Sierpień 21, 2005, 17:20:20 »
witam admina
no to mamy dwa wyjścia:
- zmienić bezsensowny pkt regulaminu
- zablokować mnie i usunąć wszystkie moje posty
optuje za szybkim usunięciem, jeszcze ktoś zobaczy że 90% kart sprzedawanych w Polsce nie pracuje prawidłowo z 90% urządzeń do których niby pasują... i co to będzie... użytkownicy przestaną je kupować i skończą się ich kłopoty ze sprzętem...

*

Offline andy_bez_wandy

  • ******
  • 4056
  • Płeć: Mężczyzna
Wydajność kart pamięci w PDA
« Odpowiedź #76 dnia: Sierpień 21, 2005, 17:24:17 »
Cytat: MarcinW.
Należy do tej trójki - to klasa sama w sobie :)

przeciez Kingston nie jest zadnym producentem pamieci a tylko dystrybutorem .... wiec napewno do tej trojki nie nalezy

*

Offline kanczug

  • *****
  • 19211
    • http://www.pdaclub.pl
Wydajność kart pamięci w PDA
« Odpowiedź #77 dnia: Sierpień 21, 2005, 17:57:30 »
Cytat: Bart74
witam admina
no to mamy dwa wyjścia:
- zmienić bezsensowny pkt regulaminu
- zablokować mnie i usunąć wszystkie moje posty

Nie rob z siebie ofiary tylko nastepnym razem stosuj sie do regulaminu.

Wydajność kart pamięci w PDA
« Odpowiedź #78 dnia: Sierpień 22, 2005, 19:39:36 »
witam wszystkich

Aby temat nie umarl, mam kilka pytan. Wlasnie stoje przed wyborem karty do PDA. Mam juz SD 512 Kingstona do aparatu. Teraz potrzebuje czegos wiekszego min. 1GB. Zastanawiam sie CF czy SD. Jak jest z  poborem pradu, czy jest roznica pomiedzy SD/CF ? Czy moze to wplynac znaczaco na czas pracy PDA ? IMO nie.

Wieksze pojemnosci sa dostepne na CF. Poki co sklaniam sie ku Dane-elec 1GB.

Karta bedzie takze sluzyc jako nosnik danych poprzez czytnik USB.

*

Offline kanczug

  • *****
  • 19211
    • http://www.pdaclub.pl
Wydajność kart pamięci w PDA
« Odpowiedź #79 dnia: Sierpień 22, 2005, 19:53:53 »
Nikt nie robil takich testow porownawczych ile faktycznie palmtop pracuje na baterii przy odczycie danych z roznych kart pamieci. Ale wydaje mi sie ze bardziej energooszczedne sa karty SD/MMC. Roznica jest pewnie minimalna.

Wydajność kart pamięci w PDA
« Odpowiedź #80 dnia: Sierpień 23, 2005, 00:45:04 »
pokłony adminowi, chyba się z nim zgodzę dodam tylko że mniejszy pobór prądu będzie miała karta, niezależnie czy CF czy SD na chipach SLC - szczegóły http://www.samsung.com/Products/Semiconductor/Flash/TechnicalInfo/Advantage_of_SLC_NAND_Flash_Memory.htm , akapit "SLC NAND Flash Uses Less Energy"

Wydajność kart pamięci w PDA
« Odpowiedź #81 dnia: Wrzesień 11, 2005, 23:43:04 »
Witam

Czy ktos z grupowiczow, moglby mi powiedziec, czym sie rozni kingston w niebieski od kingstona czarnego??? bo chyba zle szukam, ale nie moge nigdzie znalezc parametrow obu tych kart.

pozdrawiam
Domel

Wydajność kart pamięci w PDA
« Odpowiedź #82 dnia: Wrzesień 19, 2005, 06:03:31 »
Karta 2 GB Corsair 133x SD

Read 2.3x  - 0.33 MB/s
Write 0.9x - 0.14 MBs

cena 135 usd

Wydajność kart pamięci w PDA
« Odpowiedź #83 dnia: Wrzesień 22, 2005, 18:47:06 »
Cytat: ziele
Więc takie testowanie kart na pda nie ma sensu bo to jest raczej wynik dla pda a nie dla karty.

hmm.... niedawno zastanawialem sie czy tak jest napewno i zalozylem watek
w ktorym pytam:
Jak wyglada przegrywanie danych z karty pamieci CF na SD,
Czy predkosc jest znosna czy pol dnia przegrywania i rozladowany palmtop?


CF - SD przegrywanie z jednej na druga Co prawada bylo to bardziej pytanie jak to wyglada w HP 2110 lub 2750 ale i tak  zapraszam osoby ktore maja techniczna mozliwosc przetestowania - zgrywania danych z karty pamieci CF na SD - do przeczytania tego watku.

*

Offline misiaczekm

  • **
  • 163
  • Płeć: Mężczyzna
Wydajność kart pamięci w PDA
« Odpowiedź #84 dnia: Październik 14, 2005, 12:45:05 »
Cytat: chemik333
...
W windowsie XP po wybraniu opcji "format" (w postaci okienkowej, a nie dosowskiej) w "formacie plikow" zaznaczylem nie "FAT 32" a sam "FAT" ktory byl jako druga (i ostatnia) opcja do wyboru.
Po identycznie wygladajacym i trwajacym formacie wszystko z dzialaniem sprzetu wrocilo do wczesniejszego stanu :) Byl to format "pelny" a nie "szybki" choc nie twierdze ze i wtedy zaczeloby dzialac znowu ok.
A pisze tutaj bo moze komus sie to przyda, jako ze wczesniej byl poruszany ten temat (spadku predkosci karty po formacie) i nikt nie napisal wczesniej sposobu na to. Powodzenia :)

A mi to dało odwrotną sytuację... film ok. 100MB wrzucałem z czytnika w około 2 min. jednak czytnik mi padł i postanowiłem zwiększyc sobie prędkość w PDA wachała się w granicach 30 -40 kbytes/s. Poszedłem do kumpla (on ma sprawny czytnik w notbooku) zgrałem wszystko na jego kompa i sformatowałem w FAT... jakie było zdziwienie gdy wrzucanie ok 300 MB zajeło ok 1 h przez czytnik. sprawdziłem w PDA.... prędkość max. to teraz 14kbytes/s :(

Sformatowałem Flash formatem na FAT 16 i Cluster size 8 i jest to samo przy dużych plikach, małe to i z 80kbytes wyciąga... Może Cluster zmienić na 16 lub 32 KB? Ktoś sie na tym zna? Proszę o odpowiedz... Co zrobić by zapisywanie wróciło do normy?

==EDIT==
no to sformatowałem z Clusterm 32KB prędkości zapisu małych plikow sięgają do 100kbytes/s dużych zaś do 50 kbytes/s oczywiście z PDA :)
() ()    MisiaczekM
( o )
() _ ()
() ()

*

Offline chemik333

  • **
  • 132
  • Sprzęt: x50v + sporo kart + inne dewocjonalia :)
Wydajność kart pamięci w PDA
« Odpowiedź #85 dnia: Październik 14, 2005, 14:02:21 »
Dodam ze czytnik czytnikowi nierowny...
Kupilem kiedys jakis najprostszy czytnik na usb 2.0 napisane na nim 8in1 made in china (nie bylo zadnego producenta). Moja karta (SD pentagram hi speed 1GB) miala max odczyt okolo 6 a zapis max okolo 1,5 MB/s. Po kilku miesiacach cos zaczelo w nim niekontaktowac i co jakis czas przerywalo polaczenie z nim. Polazlem do tego samego sklepu zeby wymienic na nowy. Tamtych modeli juz nie bylo, ale byly jakies podobne zowące sie 9in1 (dodano jakis dziwaczny format SM czy cos... w kazdym razie ogolnie nic sie nie zmienilo) tez bezfirmowy i made in china usb 2.0. Jakiez bylo moje zdziwienie gdy zaczalem robic testy szybkosci mojej karty w nim! zapis bez problemu osiaga okolo 5 a odczyt okolo 8 MB/s (deklarowane dla karty wartosci zapis/odczyt to: 6/9). Tak wiec to roznie bywa. Pomiar byl zawsze na jakims duzym pliku (np. film 700MB) i stoper w reku.
To co dodatkowo zauwazylem to to, ze jak sie kopiuje jakikolwiek plik do katalogu glownego na karcie (tam sie zapisuje) to zawsze predkosc zapisu jest max, natomiast w 80% jak sie cos kopiuje od razu do jakiegos katalogu na karcie to predkosc potrafi spasc nawet do 100 - 200 KB/s a wiec wtedy jest TRAGEDIA. Sposob na to mam taki, ze w razie czego kopiuje zawsze wszystko do katalogu glownego a pozniej daje "przesun" (F6) w total commanderze do wlasciwego katalogu co zajmuje ulamek sekundy :)
Przy odczycie nie zauwazylem roznic i nie ma znaczenia skad sie odczytuje.

*

Offline chemik333

  • **
  • 132
  • Sprzęt: x50v + sporo kart + inne dewocjonalia :)
Wydajność kart pamięci w PDA
« Odpowiedź #86 dnia: Listopad 14, 2005, 23:43:10 »
Po prostu brak mi slow na moje ostatnie odkrycie, ale po kolei :)
Kupilem sobie aparat cyfrowy i do tego karte Pretec 1 GB Cheetah x80. Oczywiscie karta pamieci mialaby byc wspoldzielona w zaleznosci od potrzeb pomiedzy aparatem, PPC i komputerem (kiedy to mialaby przenosic inne dane). W danych karty jak wol napisane: x80 co oznacza predkosc zapisu do 12, a odczytu do 13 MB/s. Po podlaczeniu do czytnika w kompie zawiodlem sie STRASZNIE. Odczyt ze stoperem w reku max 7,1 MB/s, ale to male piwo, bo wiekszy problem byl z nagrywaniem. Tam predkosc max jaka uzyskalem to 600KB/s!!!!!!! Szlag mnie trafil kompletnie. Pomyslalem sobie ze moze znowu tak jak poprzednio moze inny czytnik poskutkuje zmiana predkosci, ale bezsensu zeby do kazdej karty osobny czytnik kupowac. Pomyslalem sobie ze zrobie test z czytnikiem kart w postaci aparatu cyfrowego, ktory po podlaczeniu przez usb jest widziany jako stacja dyskow (tez pelne USB 2.0). Odczyt max to 4,5 MB/s, a zapis okolo 500 KB/s. No ale cos mi tu zaczelo smierdziec bo to aparat klasy niezlej i jakos gdyby kazda klatke zapisywal z ta predkoscia to pokichac by sie mozna bylo. Pomyslalem sobie wiec ze zrobie test jak szybko aparat nagrywa sam na karte klatki czekajace w jego buforze pamieci (ma 128 MB wiec troche sie tego zmiesci). Postanowilem rowniez zeby klatki mialy jak najwiekszy rozmiar wiec ustawilem format na RAW (to cos w stylu tiffa) kiedy to objetosc klatki wynosi 8,5 MB. To co zauwazylem zdziwilo mnie bardzo. Otoz aparat sam z siebie zapisywal z predkoscia okolo 4 - 4,5 MB/s, wiec juz lepiej. Pomyslalem, ze szkoda tylko ze nie da sie z kompa tak zgrywac... Nastepnego dnia postanowilem ostatni raz pomeczyc karte i czytnik w probach. Do tej pory uzywalem do tego WindowsCommandera w wersji 5.50 ktora nie pokazuje predkosci transferu kopiowania, ale przypomnialem sobie ze gdzies na twardzielu mam zapisana wersje 6.52 od kolegi, ktora przegralem tylko po to zeby wlasnie to widziec (bo mnie to zawsze ciekawilo a juz dosyc mialem stopera i obliczen). Postanowilem wiec w nowszej wersji teraz potestowac bo "a z ciekawosci zobacze co ten duren pokaze". Jak zwykle na test wybralem 730 MB film :) Od zera do 1 % szlo chyba z 15 sekund (nie pokazujac predkosci transferu), az tu nagle jak z bicza strzelil! Od 1 do 100 % non stop ta sama predkosc zapisu 6,5 MB/s!!! Po prostu kopara mi opadla po raz pierwszy. Odczyt tez sie polepszyl i siegnal okolo 8 MB/s. Dla sprobowania zobaczylem jeszcze starego wincommandera, ale w nim tak samo jak bylo wczesniej czyli dziadowsko. Tak wiec jak widac program moze miec OGROMNY wplyw na predkosci transferow z i na karte. Przy mniejszych plikach wartosc transferu minimalnie spadala - max o 400 - 500 KB na sekunde.
No a kiedy kopara mi opadla po raz drugi? Ano chwile pozniej :) Bo pomyslalem sobie ze sprawdze czy moze i transfery na "starej" karcie mi sie poprawia (SD Pentagram Pentaflash 1 GB HiSpeed) dla ktorej jak juz pisalem wczesniej z deklarowanych wartosci zapisu i odczytu (odpowiednio 6 i 9 MB/s) "wyciskalem" do tej pory 5 i 8 MB/s. Wartosc odczytu nieznacznie wzrosla do 8,5 MB/s, ale predkosc zapisu... Predkosc zapisu (jeszcze raz dla przypomnienia: deklarowana to 6 MB/s) osiagnela 7,5 MB/s!!! :) No po prostu LOOOOLLLL!!! :)
Szczerze mowiac nie wiem co o tym powiedziec, ale mi to odpowiada :) Pozostaje mi zyczyc Wam wszystkim rowniez odkrycia tego "co Wasze karty poddusza" :)

*

Offline misiaczekm

  • **
  • 163
  • Płeć: Mężczyzna
Wydajność kart pamięci w PDA
« Odpowiedź #87 dnia: Listopad 16, 2005, 17:47:25 »
he he... dokładnie w Total Commander 6.52 (faster copying to USB sticks) i nowsze :) wreszcie poprawiono kopiowanie z czytników zewnętrznych:)
() ()    MisiaczekM
( o )
() _ ()
() ()

*

Offline chemik333

  • **
  • 132
  • Sprzęt: x50v + sporo kart + inne dewocjonalia :)
Wydajność kart pamięci w PDA
« Odpowiedź #88 dnia: Listopad 16, 2005, 19:14:46 »
Wlasnie dzisiaj rowniez to zobaczylem. Ciekawe ze sie polepszylo dla jednych bardziej a drugich mniej :) ale ogolnie dla wszystkich i to najwazniesze :)

[Dodano: 2005-11-16 19:17:54]
Wlasnie dzisiaj rowniez to zobaczylem. Ciekawe ze sie polepszylo dla jednych bardziej a drugich mniej :) ale ogolnie dla wszystkich i to najwazniesze :)

*

Offline nocnyMarek

  • ******
  • 9913
  • Sprzęt: Palmax, viliv X70
Wydajność kart pamięci w PDA
« Odpowiedź #89 dnia: Listopad 16, 2005, 19:55:35 »
chemik, jeśli chodzi o opcje formatowania karty,
to dla wielkich plików oczywistym jest wzrost prędkości
transferu plików przy wzroście rozmiaru klastra.
Najlepszy wynik uzyskałbyś gdyby dało sie ustawić
rozmiar klastra równy pojemności karty.
To dlatego, że cały Twój film zmieściłby się na karcie
w jednym kawałku-w jednym klastrze.
Tyle, że na taką kartę mógłbyś nagrać tylko jeden jedyny plik
niezależnie od tego czu miałby 1B czy 1GB
Jeśli ustawisz rozmiar klastra na np. na 8kB,
to każdy GB filmu musi być podzielony na 131tys. kawałków,
ale dzięki temu gdy będziesz miał do skopiowania małe pliki
(do 8kB) to na 1GB karty zmieścisz ich właśnie 131tys.
a nie jak w poprzednim przypadku - 1 plik na karcie
Jak sobie z tym kopiowaniem-kawałkowaniem
radzi program to zupełnie inna sprawa.
AM3/4/5/6, DPN/D6, AP, N2/9, OM-free