Dobra przeglądarka - czemu nigdy nie powstała?

  • 9 Odpowiedzi
  • 2831 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Dobra przeglądarka - czemu nigdy nie powstała?
« dnia: Październik 13, 2009, 19:53:16 »
Tak się zastanawiam nad tą kwestią. Na WM z tą kwestią jest różnie, w zależności od wersji systemu.
Na wm2003 mamy Operę 8.65 tudzież NetFronta 3.5 - może szczyt osiągnięć technicznych to nie jest... Jednak jako tako strony da się przeglądać, a nawet otworzyć w wersji "desktop" co szczególnie robi wrażenie na ekranie VGA. Niestety w tej wersji systemu z wiadomych przyczyn zostaje mało RAMu dla przeglądarki a ona sama potrafi się przyciąć...
Pod WM5/6/6.1 jest już dużo, dużo lepiej. Zwłaszcza jeśli dysponujemy 128MB RAMu. ;)

Dziwi mnie natomiast kwestia przeglądania www na Palmach. Niektóre urządzenia tej formy dysponowały całkiem niezłymi parametrami. Taki T3 na przykład. Albo jeszcze lepiej TX: 128MB RAMu, ekran hvga (może to nie VGA, ale z drugiej strony przecież to tyle co w iPhone!). A przeglądarki na jakim poziomie? Xiino albo Blazer przypominają bardziej soft do obsługi WAP w SE T610... NetFront 3.5? Całe lata świetlne za wersją z Windowsa Mobile.
Żadna oczywiście nie może wyświetlać prawidłowo polskich znaków, bo przecież zresztą w takim maleńkim kraju jak Polska nikt o Palmach nie słyszał. :>
Gdzie coś poszło nie tak? Nikomu nie chciało się napisać porządnej przeglądarki działającej pod PalmOS? A może to takie trudne/niemożliwe z przyczyn technicznych?

*

Offline SeeM

  • *
  • 65
Odp: Dobra przeglądarka - czemu nigdy nie powstała?
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 13, 2009, 21:04:29 »
Co ci po polskich znakach w przeglądarce, skoro PalmOS nie obsługuje UTF. Znajdź mi teraz stronę z kodowaniem WIN, albo ISO. Co do Xiino, to już nie działa, bo wyłączyli serwery obsługujące kompresję obrazków. Jedynie Opera Mini (jeśli już komuś działa :) ), najlepiej z OperaFrontEnd, daje radę, ale nie jest stricte na Palma.

Dalej to tylko moje spekulacje. Popatrz jakie są ceny przeglądarek Palmowych - http://everythingtreo.wetpaint.com/page/Internet+Browsers+for+you+Palm+OS+Device - skoro biorą 20-30$ za licencję, to się napracowali. A jaką mają konkurencję? Opera za darmochę. W tej sytuacji nikt nie będzie inwestował w tworzenie zaawansowanego softu.
+

*

Offline Kusiu

  • *****
  • 3968
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dobra przeglądarka - czemu nigdy nie powstała?
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 13, 2009, 21:16:50 »
Przeglądarką, która najlepiej renderowała stron www był Picsel Browser dostępny przez długi czas jedynie jako standardowa aplikacja na Clie. Szkoda, że nie rozwinęli tego jako osobnej, dopracowanej przeglądarki.

http://pdaclub.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=10078:picsel-browser-

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: Dobra przeglądarka - czemu nigdy nie powstała?
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 14, 2009, 00:10:19 »
Przeglądarką, która najlepiej renderowała stron www był Picsel Browser dostępny przez długi czas jedynie jako standardowa aplikacja na Clie. Szkoda, że nie rozwinęli tego jako osobnej, dopracowanej przeglądarki.

http://pdaclub.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=10078:picsel-browser-

Ooo... Właśnie tego szukałem. ;)
Wielkie dzięki.
Ideałem byłaby, gdyby jeszcze istniał jeszcze jakiś hack dający pl literki... ;)

BTW jedynie na TX mam z nią problem, a tam najbardziej by mi na tym zależało (WiFi) - uruchamia się co prawda, ale pole graffiti chowa się natychmiast po wysunięciu, jednocześnie rozsypuje się grafika programu. Próbowałem zainstalować MaXx, ale nie pomogło.
BTW2 to normalne, że MaXx nie do się usunąć przez Menu/Delete? Wywaliłem go pod menadżerem plików. ;)
« Ostatnia zmiana: Październik 14, 2009, 00:42:30 wysłana przez Atlantis »

*

Offline SeeM

  • *
  • 65
Odp: Dobra przeglądarka - czemu nigdy nie powstała?
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 14, 2009, 01:24:17 »
Uważajcie na tę przeglądarkę i TealOS-a jednocześnie - hard reset. Chciałoby się mieć wszystko. :)
+

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: Dobra przeglądarka - czemu nigdy nie powstała?
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 14, 2009, 01:26:59 »
TealOSa nie używam. Mam nadzieję, że uda mi się rozwiązać wspomniany wyżej problem na Garmecie (TX) - to już będzie prawie ideał. Zupełny byłby gdyby były pl literki. Przecież ta przeglądarka to wypisz wymaluj filozofia wzięta z iPhone albo Opery Mobile 9! W życiu nei przypuszczałem, że coś takiego wyszło na PalmOS. ;)

Odp: Dobra przeglądarka - czemu nigdy nie powstała?
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 14, 2009, 09:50:44 »
Co ci po polskich znakach w przeglądarce, skoro PalmOS nie obsługuje UTF. Znajdź mi teraz stronę z kodowaniem WIN, albo ISO.

Można sobie zrobić ;) Postawiłem sobie na własne potrzeby takie małe proxy z przekodowaniem na cp-1250 (obok kompresji i zmniejszania obrazków) i komfort korzystania z Blazera bardzo mi podskoczył. Ale fakt, że nowoczesnej przeglądarki brakuje, Opera Mini działa (u mnie przynajmniej) zbyt niestabilnie...



*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: Dobra przeglądarka - czemu nigdy nie powstała?
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 14, 2009, 11:35:51 »
Hmm... Ale takie proxy to tylko połowiczne rozwiązanie... Poza tym dostęp do niego z zewnątrz, w sytuacji gdy ma się lącze ze zmiennym IP może być problematyczny. :)
Picsel Browser mnie zaskoczył. To jest właśnie dobra przeglądarka pod PalmOS. Blazer i jemu podobne wyglądają jak przeglądarki WAP z telefonów. Opera Mini też nie działa zbyt stabilnie...
Mam nadzieję, ze uda mi się odpalić PB na TX. :)

*

Offline Kusiu

  • *****
  • 3968
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dobra przeglądarka - czemu nigdy nie powstała?
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 14, 2009, 12:35:05 »
Tak w ogóle to najnowsza wersja nazywa się Picsel Proviewer.

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: Dobra przeglądarka - czemu nigdy nie powstała?
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 14, 2009, 14:51:54 »
Hmm... Właściwie ten program jest samodzielną przeglądarką czy posiłkuje się jakimiś dedykowanymi serwerami jak Opera Mini czy Xiino?
Proviewer? Z tego co widzę nie ma funkcji przeglądarki www, jedynie dokumentów znajdujących się na urządzeniu...

BTW eksperymentuje właśnie z PB na TX. Nie wie ktoś skąd się może brać pojawiająca się co chwilę informacja "Insufficient internal RAM" i pytanie czy zamknąć stronę? W końcu TX na brak RAMu narzekać nie powinien, skoro na T3 i Zire takich problemów nie ma. ;)
« Ostatnia zmiana: Październik 14, 2009, 22:01:53 wysłana przez Atlantis »