[PROJEKT]Chłodzenie dysku na USB & Chłodzenie laptopa

  • 7 Odpowiedzi
  • 4521 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline >>Devasto>>

  • ****
  • 543
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: I9000, Nexus7 3G
[PROJEKT]Chłodzenie dysku na USB & Chłodzenie laptopa
« dnia: Marzec 02, 2009, 21:48:59 »
Jako, że zbliża się wiosna, a potem lato, czyli wysokie temperatury i skwierczące procesory, coraz bardziej rozważam zakup podstawki chłodzącej do laptopa.
Dzisiaj wpadło mi w łapy parę fajnych elementów, z których postanowiłem samemu wykonać takie chłodzenie.
Dodatkowo myślę nad radiatorem do dysku przenośnego 2,5" ponieważ przy dłuższym użytkowaniu robi się naprawdę ciepły.

Co będzie potrzebne:
- Dwa wiatraczki o średnicy 8cm
- zasilanie 6V-9V (ja do testów używałem zasilacza 17V, baterii o napięciu 5,4V, oraz w końcu zasilacza na 9V)
- obudowa

Po podłączeniu do zasilacza 17V niestety wiatraczki miały za duże obroty i powodowały straszny hałas. Dlatego postanowiłem poszukać jakiegoś alternatywnego zasilania. Po podłączeniu pod napięcie 5,4V wiatraczki pracują bardzo cicho (nawet ciszej niż chłodzenie w mojej Toshibce), a co najważniejsze, naprawdę bardzo wydajnie.
Na razie jest to projekt, szukam zasilacza 6V, potem zamierzam przerobić obudowę, aby wiatraki mogły w łatwy sposób zasysać powietrze. Do tego zamierzam podłączyć zasilacz pod włącznik/wyłącznik czasowy, aby nie pracowały non stop.

W spodzie wytnę szczeliny , aby powietrze swobodnie przepływało.
Ponadto do góry obudowy dolepię gumki, aby lap się nie ślizgał.
Myślę również o ścięciu pod kątem przedniej części obudowy (czyli przód będzie niżej, a tył wyżej), aby laptop spoczywał w pozycji wygodnej do pisania.

Drugim pomysłem jest zamontowanie małego radiatorka na dysk przenośny, ponieważ nieźle się grzeje, a ta blaszana obudowa imo nie zapewnia mu odpowiedniego odprowadzania ciepła.
Na razie są to fotki czysto koncepcyjne.
Chcę podłączyć ten mały wiatraczek do portu usb. Czy na dłuższą metę, powiedzmy 2-3h będzie to bezpieczne dla płyty głównej?

EDIT:
Znalazłem zasilacz 9V i dwa 12V wiatraczki podłączone równolegle robią już za dużo hałasu. Znalazłem również wiatraczek 24V, który po podłączeniu na 9V chodzi idealnie. :)



Napisane: Marzec 02, 2009, 21:40:10
Wygląda to tak
Dwa wiatraczki oraz baterie (napięcie 5,4V)




W obudowie:




Spód:




Napisane: Marzec 02, 2009, 21:43:08

Napisane: Marzec 02, 2009, 21:48:12
« Ostatnia zmiana: Marzec 03, 2009, 12:30:22 wysłana przez >>Devasto>> »
Pozdr. Dev
Były MDA I, Dell X51v, MDA Pro, Palm TX, Samsung I600, Eclicto, Samsung I780, I5700, jest , I9000, PSP, ASUS eee 901, Kindle 3, Nexus7 3G

*

Offline DawiX

  • *****
  • 1528
  • Płeć: Mężczyzna
  • yyyyy DawiX jestem XD
  • Sprzęt: Dell Streak 5 16gb
Odp: [PROJEKT]Chłodzenie dysku na USB & Chłodzenie laptopa
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 02, 2009, 22:28:13 »
5V masz w porcie usb bez kombinowania, więc to by było lepszym źródłem zasilania
To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.
Są dwie kategorie ludzi - pracujący i ci, którzy korzystają z kredytu; lepiej należeć do tej pierwszej, jest w niej mniejsza konkurencja.

*

Offline >>Devasto>>

  • ****
  • 543
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: I9000, Nexus7 3G
Odp: [PROJEKT]Chłodzenie dysku na USB & Chłodzenie laptopa
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 03, 2009, 01:14:19 »
Tak, wiem, że jest tam 5V, ale to jednak trochę za mało.
Tak jak napisałem wyżej, znalazłem zasilacz 9V i z dwoma wiatrakami równolegle, 12V każdy działa najwydajniej.

Zasilanie z portu usb zamierzam zrobic do małego wiatraczka z radiatorem, który chcę przykładać do dysku. Ten mi nie działa, więc muszę skombinować jakiegoś malucha.


btw, czy port usb uciągnie taki wiatrak? 0,12A
http://allegro.pl/item566031623_p9_nowy_wiatrak_wentylator_40x40_mm_gembird_f_vat.html
czy
0,09A
http://allegro.pl/item560807905_megacooler_przyklejany_cooler_vga_40x40_cichy.html
Napisane: Marzec 02, 2009, 23:08:57
Tutaj z małym:




« Ostatnia zmiana: Marzec 03, 2009, 01:18:28 wysłana przez >>Devasto>> »
Pozdr. Dev
Były MDA I, Dell X51v, MDA Pro, Palm TX, Samsung I600, Eclicto, Samsung I780, I5700, jest , I9000, PSP, ASUS eee 901, Kindle 3, Nexus7 3G

*

Offline DawiX

  • *****
  • 1528
  • Płeć: Mężczyzna
  • yyyyy DawiX jestem XD
  • Sprzęt: Dell Streak 5 16gb
Odp: [PROJEKT]Chłodzenie dysku na USB & Chłodzenie laptopa
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 03, 2009, 15:38:32 »
Każdy wiatrak się  zakręci :)
Ogólnie eee mało się grzeje wiec dużych wiatraków nie potrzebował, moj hp 2133 to była sauna solution :D
To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.
Są dwie kategorie ludzi - pracujący i ci, którzy korzystają z kredytu; lepiej należeć do tej pierwszej, jest w niej mniejsza konkurencja.

*

Offline >>Devasto>>

  • ****
  • 543
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: I9000, Nexus7 3G
Odp: [PROJEKT]Chłodzenie dysku na USB & Chłodzenie laptopa
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 03, 2009, 22:15:46 »
Eee był tylko na zdjęciu poglądowym, a chłodzene ma być do lapa 15,4", który większość każdej doby jest włączony.
Ztcw, to do usb można podłączyć max 500mA, ale czy to jest na jeden port, czy wszystkie w sumie..?
Pozdr. Dev
Były MDA I, Dell X51v, MDA Pro, Palm TX, Samsung I600, Eclicto, Samsung I780, I5700, jest , I9000, PSP, ASUS eee 901, Kindle 3, Nexus7 3G

*

Offline Konrad Radwan

  • ******
  • 2583
  • Płeć: Mężczyzna
  • LIONEL HUTZ!
  • Sprzęt: Sony Xperia Z3, Sony Smartwatch 3
Odp: [PROJEKT]Chłodzenie dysku na USB & Chłodzenie laptopa
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 03, 2009, 22:18:20 »
500mA na port. Czyli teoretycznie możesz wykorzystać dwa żeby otrzymać amper prądu.

*

Offline >>Devasto>>

  • ****
  • 543
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: I9000, Nexus7 3G
Odp: [PROJEKT]Chłodzenie dysku na USB & Chłodzenie laptopa
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 04, 2009, 23:04:08 »
OK, podłączyłem wiatraczek 12V 0,14A pod port USB i to jesto to o co mi chodziło! :proud:
Jest bezgłośny i wytwarza delikatny ruch powietrza.

Mam tylko pytanie, jak bezpieczne jest takie podłączenie dla portu usb jak i płyty? Co prawda 0,14A nie przekracza tego 500mA, kabelki podłączyłem prawidłowo, odizolowałem itd.
Wydaje mi się, że taki dysk zewnętrzny na usb potrzebuje więcej prądu i nic się nie dzieje, więc tu powinno być ok.

Jeszcze jedno pytanko. Czy da się softwareowo "włączyć" port usb?
Chodzi mi o działanie odwrotne od softwareowej funkcji "odłącz urządzenie", czyli wtyczka jest włożona, ale nie daje napięcia. Po kliknięciu włącza zasilanie.
Pozdr. Dev
Były MDA I, Dell X51v, MDA Pro, Palm TX, Samsung I600, Eclicto, Samsung I780, I5700, jest , I9000, PSP, ASUS eee 901, Kindle 3, Nexus7 3G

*

Offline DawiX

  • *****
  • 1528
  • Płeć: Mężczyzna
  • yyyyy DawiX jestem XD
  • Sprzęt: Dell Streak 5 16gb
Odp: [PROJEKT]Chłodzenie dysku na USB & Chłodzenie laptopa
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 04, 2009, 23:08:27 »
OK, podłączyłem wiatraczek 12V 0,14A pod port USB i to jesto to o co mi chodziło! :proud:
Jest bezgłośny i wytwarza delikatny ruch powietrza.

Mam tylko pytanie, jak bezpieczne jest takie podłączenie dla portu usb jak i płyty? Co prawda 0,14A nie przekracza tego 500mA, kabelki podłączyłem prawidłowo, odizolowałem itd.
Wydaje mi się, że taki dysk zewnętrzny na usb potrzebuje więcej prądu i nic się nie dzieje, więc tu powinno być ok.

Jeszcze jedno pytanko. Czy da się softwareowo "włączyć" port usb?
Chodzi mi o działanie odwrotne od softwareowej funkcji "odłącz urządzenie", czyli wtyczka jest włożona, ale nie daje napięcia. Po kliknięciu włącza zasilanie.
Portu USB jest spokojnie nie uszkodzisz a co do włączenia to nie wiem
To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.
Są dwie kategorie ludzi - pracujący i ci, którzy korzystają z kredytu; lepiej należeć do tej pierwszej, jest w niej mniejsza konkurencja.