Porównanie AutoMapy i MapyMap - przygotowanie

  • 45 Odpowiedzi
  • 16547 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline bazi22

  • ****
  • 913
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Navroad NR411 | iPhone 3GS 16GB
Porównanie AutoMapy i MapyMap - przygotowanie
« dnia: Styczeń 19, 2006, 21:29:06 »
Po przetestowaniu AM i Que zamierzam porównać/przetestować MapęMap. W chwili obecnej nie wiem jeszcze czy artykuł będzie na zasadzie porównanie tych dwóch programów :roll: , czy tylko o MapieMap z odniesieniami do AM, która wyznacza standarty na rynku polskiej nawigacji samochodowej.

W związku z tym pytanie i prośba do użytkowników MapyMap - na co zwrócić uwagę, jakie są wady i zalety tego programu.

P.S.

Tak jak poprzednio nie będę nie będę porównywał map - w końcu to w praktyce GPMapa  :D
Bartek Chyba :: bazi22
Dell X30=>HTC Wizard=>HTC Hermes=>iPhone 3GS

Porównanie AutoMapy i MapyMap - przygotowanie
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 19, 2006, 23:34:06 »
Sposób tworzenia map ma zasadniczy wpływ na jakość nawigacji - na to czy dojadę szybko do celu, czy będę błądził pół godziny po okolicy
zanim uda mi się dotrzeć tam gdzie chciałem.

Pisząc "sposób tworzenia map" mam na mysli np.
1. inwentaryzację w terenie
2. co stanowiło mapę wyjściową (skala, dokładność, aktualność)

dodatkowo dochodzą algorytmy operowania na niej np.
sposób wyszukiwania adresu itp, itd...

Pisałem już w jednym z postów o przykładzie z moim domem GPmapą i mapamap
Ponieważ adresy są wyliczane w tych produktach "proporcjonalnie do długości ulicy"  a jakość inwentaryzacji w porównaniu z AM jest słabsza (przynajmniej pod kątem numeracji budynków) produkty te wyprowadzają mnie kompletnie  w maliny i na ich podstawie nie mam jak się zorientować o połozeniu mojego domu
- _WŁAŚNIE_ na skutek braku dobrej inwentaryzacji obiektów i "proporcjonalnego algorytmu" wyliczania adresów.
(Mój dom stoi 100-200 metrów od ulicy, która jest adresem mojego domu)

Więc oczywiście mozna z góry załozyć, że nie zajmujesz się mapami, ale...

pomijnięcie spraw związanych z mapami to trochę tak jakbyś chciał porównać jakość włoskiego spagetti przygotowywanych w dwóch restauracjach pomijając jakość makaronu :-)

Pozdrawiam, Leszek Imielski

PS. A tak nawiasem - porównanie AM i QUE było bardzo dobre

*

Offline gps-y

  • **
  • 125
    • GPS-y
Porównanie AutoMapy i MapyMap - przygotowanie
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 20, 2006, 00:18:29 »
Cytat: "limielski"
Pisałem już w jednym z postów o przykładzie z moim domem GPmapą i mapamap
Ponieważ adresy są wyliczane w tych produktach "proporcjonalnie do długości ulicy"

Dobrze, że dałeś cudzysłów bo numeracja w GPMapie nie jest nadawana proporcjonalnie do długości ulicy – przykład poniżej.
 

*

Offline Moi (Adam Kubicki)

  • ******
  • 6498
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje linki do stron o GPS (i nie tylko)
  • Sprzęt: SGS2, iP3GS, Lumia 800, Note 3
Porównanie AutoMapy i MapyMap - przygotowanie
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 20, 2006, 03:19:07 »
Cytat: "gps-y"
bo numeracja w GPMapie nie jest nadawana proporcjonalnie do długości ulicy – przykład poniżej.
http://www.gps-y.pl/fotki/numeracja.gif


Niestety, nie zawsze.
Poniżej zrzut ulicy Ściegiennego w Kielcach. W GPMapie (3.0) i AutoMapie (3n).
Wg. mnie to idealna ilustracja na potwierdzenie proporcjonalności.

Duża posesja nr 5, to dawny KKSM - zakład obróbki marmurów.
Duża posesja nr 13, to Zespół Szkół Zawodowych.
Duża posesja nr 15 (zakryta ikonką szkoły), to I LO im. Żeromskiego.
Na "winklu" z ul. Mała Zgoda jest jeszcze jeden budynek mieszkalny, nr 17.
Obrysy budynków i związane z nimi wielkości posesji są jak najbardziej prawidłowe i proporcjonalne.

Jakie jest zatem inne wytłumaczenie dla takiej numeracji w GPMapie?


*

Offline MietasM

  • ***
  • 272
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Sony Xperia P, Ipaq 316, Phantom NaviBox HD
Porównanie AutoMapy i MapyMap - przygotowanie
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 20, 2006, 07:58:24 »
W porządku. I chwała AutoMapie, że pokazuje dokładnie adresy. I ten sposób byłby naprawdę dobry, gdyby w AM były WSZYSTKIE adresy. A tak nie jest. Pisałem kiedyś o tym, że AM na 10 szukanych adresów znalazła mi 3. Ostatnio statystyka się pogorszyła. Niech ktoś spróbuje znaleźć w Krakowie adres Armii Krajowej 21 (jeden z większych salonów Volkswagena) albo Mogilska 97 (spory sklep narciarsko-rowerowy). Czyli te 3 znalezione to już nie na 10 a na 12 poszukiwanych. Natomiast MapaMap czy GPMapa pokazałaby mi to przynajmniej w przybliżeniu. IMHO najlepszym rozwiązaniem dla AM byłaby interpolacja brakujących adresów, biorąc za punkty orientacyjne najbliższe budynki zarejestrowane w bazie danych (mapie adresowej). Te interpolowane adresy mogłyby się pojawiać tylko na liście przy próbie wyszukiwania i być oznaczone innym kolorem. Natomiast na mapie nie powinny być widoczne.

*

Offline bazi22

  • ****
  • 913
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Navroad NR411 | iPhone 3GS 16GB
Porównanie AutoMapy i MapyMap - przygotowanie
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 20, 2006, 08:11:00 »
Panowie

to miał być wątek o MapaMap, a nie kolejny flame war
Bartek Chyba :: bazi22
Dell X30=>HTC Wizard=>HTC Hermes=>iPhone 3GS

*

Offline bazi22

  • ****
  • 913
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Navroad NR411 | iPhone 3GS 16GB
Porównanie AutoMapy i MapyMap - przygotowanie
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 20, 2006, 10:43:18 »
Cytat: "limielski"
Sposób tworzenia map ma zasadniczy wpływ na jakość nawigacji - na to czy dojadę szybko do celu, czy będę błądził pół godziny po okolicy zanim uda mi się dotrzeć tam gdzie chciałem.


Pisząc że nie będę porównywał map, miałem na mysli ich szczegółowość i dokładność, bo mógłbym porównać w Słupsku, trasa Słupsk-Koszalin i Słupsk-Gdynia. Z wypowiedzi na forum wynika że mapy są równie szczegółowe i dokładne co AM 3n

Cytat: "limielski"
Pisałem już w jednym z postów o przykładzie z moim domem GPmapą i mapamap
Ponieważ adresy są wyliczane w tych produktach "proporcjonalnie do długości ulicy"  a jakość inwentaryzacji w porównaniu z AM jest słabsza (przynajmniej pod kątem numeracji budynków) produkty te wyprowadzają mnie kompletnie  w maliny i na ich podstawie nie mam jak się zorientować o połozeniu mojego domu
- _WŁAŚNIE_ na skutek braku dobrej inwentaryzacji obiektów i "proporcjonalnego algorytmu" wyliczania adresów.
(Mój dom stoi 100-200 metrów od ulicy, która jest adresem mojego domu)


Tylko, że to są mapy samochodowe - i podejście jest takie, że tam gdzie nie ma dróg publicznych, nie robi się numeracji.

BTW. A wyświetla Twój adres w jakimś promieniu od faktycznego położenia, czy wogóle nie znajduje?
Bartek Chyba :: bazi22
Dell X30=>HTC Wizard=>HTC Hermes=>iPhone 3GS

Re: Porównanie AutoMapy i MapyMap - przygotowanie
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 20, 2006, 11:18:27 »
Cytat: "bazi22"
Po przetestowaniu AM i Que zamierzam porównać/przetestować MapęMap.


nie moge sie doczekac, jesli bedzie na tym samym poziomie co am i que i bedzie koresponowal z tym tekstem to jeszcze bardziej na niego oczekuje.

pozdrawiam i zycze owocnej pracy
Sebastian

*

Offline MietasM

  • ***
  • 272
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Sony Xperia P, Ipaq 316, Phantom NaviBox HD
Porównanie AutoMapy i MapyMap - przygotowanie
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 20, 2006, 12:04:37 »
Cytat: "bazi22"
to miał być wątek o MapaMap, a nie kolejny flame war


A mnie się wydawało, że miało być o porównaniu AM i MM. Stąd mój poprzedni post (wydaje mi się, że konstruktywny). W końcu i tak używam AM, bo mam :D , a nawet dostałem od AM przedłużenie licencji o pół roku za stosik zgłoszonych poprawek. Dlatego chciałbym, żeby produkt się rozwijał bo ma wszelkie zadatki na dobry kawałek oprogramowania.

Porównanie AutoMapy i MapyMap - przygotowanie
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 20, 2006, 12:39:20 »
Cytat: "bazi22"

...
BTW. A wyświetla Twój adres w jakimś promieniu od faktycznego położenia, czy wogóle nie znajduje?



Znajduje, ale dom znajduje sie oddalony o 100m od pokazywanej ulicy
i w żaden sposóbod tej strony nie da się tam dojechać do celu, co więcej nie ma tam,żadnych domów!!!!!!

*

Offline gps-y

  • **
  • 125
    • GPS-y
Porównanie AutoMapy i MapyMap - przygotowanie
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 20, 2006, 13:30:17 »
Cytat: "Moi"
Cytat: "gps-y"
bo numeracja w GPMapie nie jest nadawana proporcjonalnie do długości ulicy – przykład poniżej.
http://www.gps-y.pl/fotki/numeracja.gif

Niestety, nie zawsze.
Poniżej zrzut ulicy Ściegiennego w Kielcach. W GPMapie (3.0) i AutoMapie (3n).
Wg. mnie to idealna ilustracja na potwierdzenie proporcjonalności.

1. Moja wypowiedz w tym wątku pojawiła się aby pokazać jak szybko powstają mity (albo plotki). Autor artykułu http://pdaclub.pl/view.php?news_id=11126
w komentarzach napisał:
Te różnice wynikają z tego, iż soft Garminowski jest przystosowany do rynku amerykańskiego. Numerację załatwia sie tam w następujący sposób:
na ulicy wybiera się dwa punkty, i pomiędzy nimi rozpisuje numery dla parzystej i nieparzystej strony.

Oprogramowanie nawigacyjne Garmina Que nie odpowiada za numerację. Numeracja jest zawarta w danej mapie (w pzrykładzie GPMapa)
Przykład z Bukowiny pokazuje, że nie jest to proporcjonalne nadawanie numerów z automatu.
2. Odnośnie twojego przykładu (co prawna miałem nadzieje na dopasowanie teorii do przykładu z Bukowiny).
Podałeś przykład z GPMapy 3.0  :!:
Zauważ że nr 39 w wersji 4.0 jest za skrzyżowaniem (w przykładzie nie zaznaczyłem wszystkich numerów)

Specjalnie wybrałem przykład z nr 100 w Bukowinie. W wersji 3.0 nie istniał (pojawił się dopiero w 4.0). Z moich testów wynika, że numeracja w GPMapie jest  związana z ewidencją działek budowlanych. Możesz nawet wystąpić o numer dla działki na której nie ma budynku.
I to by było na tyle OT i polowała na przysłowiowe czarownice w postaci porównywania błędów

*

Offline bazi22

  • ****
  • 913
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Navroad NR411 | iPhone 3GS 16GB
Porównanie AutoMapy i MapyMap - przygotowanie
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 20, 2006, 13:55:40 »
Cytat: "gps-y"
1. Moja wypowiedz w tym wątku pojawiła się aby pokazać jak szybko powstają mity (albo plotki). Autor artykułu http://pdaclub.pl/view.php?news_id=11126
w komentarzach napisał:
Te różnice wynikają z tego, iż soft Garminowski jest przystosowany do rynku amerykańskiego. Numerację załatwia sie tam w następujący sposób:
na ulicy wybiera się dwa punkty, i pomiędzy nimi rozpisuje numery dla parzystej i nieparzystej strony.

Cytat: "gps-y"
Z moich testów wynika, że numeracja w GPMapie jest  związana z ewidencją działek budowlanych. Możesz nawet wystąpić o numer dla działki na której nie ma budynku.


No i to jest to dostosowanie do rynku amerykańskiego, gdzie numer działki = numer domu, a w Polsce już tak nie jest.

Odnośnie screenów z ulicy Ściegiennego, ostatni budynek przed ul. Małej zgody powiniem miec chyba numer 17 (jak w AM), a nie 31 jak w GPMapie.
Bartek Chyba :: bazi22
Dell X30=>HTC Wizard=>HTC Hermes=>iPhone 3GS

*

Offline bazi22

  • ****
  • 913
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Navroad NR411 | iPhone 3GS 16GB
Porównanie AutoMapy i MapyMap - przygotowanie
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 20, 2006, 13:58:32 »
No i jestem po pierwszej przejażdżce z MapaMap  :shock:

1) Narysuj trasę a Nawiguj - dwie różne sprawy  :?
2) unikanie punktu Via -  :evil:
3) błąd krytyczny przy zjechaniu z trasy -  :cry:  :evil: :lol:

Nie wiem jak zrobię ten test w takich warunkach  :cry:
Bartek Chyba :: bazi22
Dell X30=>HTC Wizard=>HTC Hermes=>iPhone 3GS

*

Offline Moi (Adam Kubicki)

  • ******
  • 6498
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje linki do stron o GPS (i nie tylko)
  • Sprzęt: SGS2, iP3GS, Lumia 800, Note 3
Porównanie AutoMapy i MapyMap - przygotowanie
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 20, 2006, 16:06:46 »
Cytat: "gps-y"
1. Moja wypowiedz w tym wątku pojawiła się aby pokazać jak szybko powstają mity (albo plotki). Autor artykułu http://pdaclub.pl/view.php?news_id=11126
w komentarzach napisał:
Te różnice wynikają z tego, iż soft Garminowski jest przystosowany do rynku amerykańskiego. Numerację załatwia sie tam w następujący sposób: na ulicy wybiera się dwa punkty, i pomiędzy nimi rozpisuje numery dla parzystej i nieparzystej strony.
Oprogramowanie nawigacyjne Garmina Que nie odpowiada za numerację. Numeracja jest zawarta w danej mapie (w pzrykładzie GPMapa)

Pewnie Bartek użył skrótu myślowego/uproszczenia. Taki rodzaj geokodowania, to "szkoła" Navteqa, niemal wyłącznego dostawcy map dla Garmina. Istotnie, soft ma tu niewielkie znaczenie. Tak samo będą te same adresy pokazane w MapSource, nRoute, Que, Nuvi, 2720, itd.
Ta metoda georeferencji jest bardzo powszechną bolączką, szczególnie dla Brytyjczyków i jest to bardzo popularny temat do narzekań na GPS-owych forach angielskojęzycznych.

Być może jest on związany pośrednio z numeracją działek (choć w przypadku Ściegiennego wątpię) i nie (zawsze) dotyczy obu stron ulicy. Ale że występuje takie zjawisko, to widać nieuzbrojonym okiem.

Cytat: "gps-y"
Przykład z Bukowiny pokazuje, że nie jest to proporcjonalne nadawanie numerów z automatu.

Mogłbym odpowiedzieć, że przykład z Kielc pokazuje rzecz zupełnie odwrotną.
Ja twierdziłem w przywoływanych komentarzach pod artykułem, że system jest mieszany. Użyję znanego powiedzonka: takie jest moje zdanie i zgadzam się z nim całkowicie. :)

Mogę tylko dodać, że stosowany przez AutoMapę obrys budynków z ich numeracją (to jedno z nielicznych rozwiązań tego typu na świecie) jest znacznie wygodniejszy w przypadku adresów o bardzo nieregularnym rozkładzie, dla posesji oddalonych od drogi, dla skupisk budynków, dla zabudowy w kilku rzędach, etc. Trafienie pod takie adresy jest w przypadku map bazujących wyłącznie na geokodowaniu "przy drodze" bardzo utrudnione, lub obarczone dużym błędem, uciążliwym dla użytkownika, w szczególności zmotoryzowanego, wbrew temu, co twierdzi Bartek.
Omawialiśmy to dość obszernie i z ilustracjami przy okazji nowej edycji TomToma (choć tam mapy TeleAtlasa).

Być może system obrysu budynków jest bardzo uciążliwy i zasobochłonny dla PDA (tego nie wiem, bo nie mam pojęcia na ile rzutuje on na szybkość działania - być przecież może, że nie ma to istotnego, zauważalnego znaczenia). Jednak bardzo pomaga w lokalizowaniu trudnych do odnalezienia w innych mapach obiektów. A takie "trudne" adresy, to niestety Polsce codzienność. Gdyby AutoMapa ukazała się 20-25 lat temu, to każdy warszawski taksówkarz kupiły ją dla samego choćby Ursynowa, czy innego Służewa nad Dolinką. Dziś zna je już na pamięć.

Cytat: "gps-y"
2. Odnośnie twojego przykładu (co prawna miałem nadzieje na dopasowanie teorii do przykładu z Bukowiny).

Przecież nie mogę dowodzić prawdziwości (również!!!) antytezy wyłącznie na podstawie tezy.  :shock:

Cytat: "gps-y"
Podałeś przykład z GPMapy 3.0  :!:
Zauważ że nr 39 w wersji 4.0 jest za skrzyżowaniem (w przykładzie nie zaznaczyłem wszystkich numerów)
http://www.gps-y.pl/fotki/numeracja2.gif

A Ty zauważ, że zmiana w GPMapie 4.0 w stosunku do GPMapy 3.0 jest niemal nieistotna. Nadal jest w tym miejscu nieprawdziwa numeracja, wszystko wskazuje na to, że również utrzymano (złą!!!) zasadę równych proporcji dla wszystkich posesji.
Przerzucono tylko kilka numerów za  skrzyżowanie.
Gdybyś zaznaczył wszystkie numery, byłoby to widoczne jak na dłoni.

Cytat: "gps-y"
Specjalnie wybrałem przykład z nr 100 w Bukowinie. W wersji 3.0 nie istniał (pojawił się dopiero w 4.0). Z moich testów wynika, że numeracja w GPMapie jest  związana z ewidencją działek budowlanych. Możesz nawet wystąpić o numer dla działki na której nie ma budynku.

Każdy, kto zajmował się w Polsce nieruchomościami wie, że numery działek mają się tak do adresacji/numerów ulicznych jak pięść do nosa. Są to dwa, bardzo często zupełnie rozbieżne, zbiory. Są to także dwie odrębne procedury administracyjne (nadawanie odpowiednich numerów). Mimo, że jedna oparta/zależna od drugiej. Na szczęście są symptomy poprawy tego stanu rzeczy. Jednak bazowanie dziś w georeferencji na numerach działek jest w naszym kraju bardzo ryzykowne (żeby to delikatnie określić). Można to, od biedy, stosować w systemach uporządkowanych, a nie w takim rozgardiaszu prawnym i ewidencyjnym, jak w PL.

Cytat: "gps-y"
I to by było na tyle OT i polowała na przysłowiowe czarownice w postaci porównywania błędów

Nikt na czarownice IMHO nie poluje. Po prostu - wymieniamy się tylko faktami. Może i w niezbyt właściwym wątku, ale tu offtopiczne dygresje i wtręty są codziennością.

Porównanie AutoMapy i MapyMap - przygotowanie
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 20, 2006, 17:16:10 »
Cytat: "gps-y"
Te różnice wynikają z tego, iż soft Garminowski jest przystosowany do rynku amerykańskiego. Numerację załatwia sie tam w następujący sposób: na ulicy wybiera się dwa punkty, i pomiędzy nimi rozpisuje numery dla parzystej i nieparzystej strony.

Posypuję głowem popiołem.  :oops:  :oops:  
O tej technologii ja pisałem Bartkowi.
Przyznaję, że nie sprawdziłem zbyt szczegółowo jak to działa w GPMapie 4.o.  :oops:  :oops:

Moja pewność, że w GPMapie 4.o jesta tak jak do tej pory wzięła się stąd, (przykład podobny do limielskiego) że nie znalazłem jednego nietypowego adresu w Poznaniu (Mostowa 19) Budynek ma taki adres, chociaż stoi równolegle do ul. Kazimierza Wielkiego. Ponieważ w tamtym rejonie są ulice jednokierunkowe i zakazy skrętu - wybranie adresu najbliższego (Mostowa 16) powoduje, ża na Mostową 19 za cholerę nie dojedziemy. Tzn. Będąc już blisko budynku trzeba potem wykonać dobry 1km objazdu by wjechać na parking przed posesją.

Dalej:  Opis jak wygląda nadawanie numeracji działek dla potrzeb cgpsmappera jest na stronie UMP W-wa cyt:

Q14. Jak zrobić numerację domów?
A14. Pokażę na przykładzie ulicy Agrykola zdefiniowanej trzema punktami Data0=(n,s),(n,s),(n,s):

Numbers1=0,o,1,9,e,2,6,-1,-1,-1,-1Numbers2=1,o,11,21,e,10,44,a2,b2,c2,d2
I odbiornik już wie że mamy: pierwszy odcinek strona lewa (patrząc w kierunku rysowania) to numery domów nieparzyste (odd) od 1 do 9, prawa parzyste (even) od 2 do 6, drugi odcinek odpowiednio od 11 do 21 i oczywiście od 10 do 44


 i jak widać jest to metoda proporcjonalności. Ulicę oczywiście można podzielić na mnóstwo pojedyńczych odcinków, na których można w sposób dość dowolny tę numerację przypisać, ale nadal jestem przekonany, że w głównej mierze to nie mapa, lecz system odpowiada za to, że w Garminie adres musi być przypisany do ulicy. Stąd np. na osiedlach są te różne ścieżki (unpaved road) - właśnie po to by mieć możliwość przypisania adresu.

Uczciwie przyznaję, że moja wiedza pochodzi ze stosowania cgpsmappera. Nie znam szczegółow technologi NT, ale nie sądzę aby w sprawie numeracji działek wiele się zmieniło - skoro tylko kliknięcie na ulicę generuje pojawienie się adresu.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby docelowo GPMapa 5.o czy 6.o miała taką ilość ścieżek doprowadzających, aby wychwycić wszystkie "nietypowe" adresy  :lol: Póki co, tych adresów i tak GPMapa ma więcje niż AM, zatem nie ma o co kopii kruszyć.

Porównanie AutoMapy i MapyMap - przygotowanie
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 20, 2006, 17:58:02 »
Cytat: "Moi"
Jednak bardzo pomaga w lokalizowaniu trudnych do odnalezienia w innych mapach obiektów.

Oj Adam - jesteś naprawdę niesamowity.
Co ma piernik do wiatraka ? A co ma obrys budynku do adresu ?
Przecież do tych budynków trzeba jakoś dojść - prawda ? No bo chyba nie piszesz o budynkach na środku oceanu ? A skoro można dojść, to wystarczy namalować ścieżkę (unpoaved road) i do ścieżki przypisać adres.

Tak więc system kodowania adresów przypisanych do drogi też sprawę rozwiązuje w 100%. Oczywiście nie wszędzie te ścieżki już są namalowane, zatem niektóre adresy w GPMapie brakują. Ale w AM też niektóre brakują - a może się mylę ?

Tak więc ten niby "punkcik" dla AM jest niestety w 100% fikcyjny.

*

Offline Moi (Adam Kubicki)

  • ******
  • 6498
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje linki do stron o GPS (i nie tylko)
  • Sprzęt: SGS2, iP3GS, Lumia 800, Note 3

*

Offline Moi (Adam Kubicki)

  • ******
  • 6498
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje linki do stron o GPS (i nie tylko)
  • Sprzęt: SGS2, iP3GS, Lumia 800, Note 3
Porównanie AutoMapy i MapyMap - przygotowanie
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 20, 2006, 20:06:17 »
P.S. Wyedytowałem w swoim poście w tamtym wątku wyłącznie link do obrazków (zamieniłem "pic" na "img").
Bez ilustracji sprawa nie byłaby tak oczywista.

Porównanie AutoMapy i MapyMap - przygotowanie
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 20, 2006, 20:50:26 »
Cytat: "Moi"
Bez ilustracji sprawa nie byłaby tak oczywista.

A jest oczywista ? Adam, ja od tamtej przepychanki nabrałem wiedzy i zmądrzałem. Ja tak. A Ty ?
Widzisz ten screenshot zaprezentowany przez Tomka parę postów wyżej ? Ten Wierch Głodowski ? A co za problem zrobić tak samo z tą ulicą Sokolską 27 ?
Zatem jesze raz. Doprecyzuję:

1.czy budynek na Sokolskiej 27 jest pustostanem, lub tajnym laboratorium CIA i stoi na środku kwietnika ?
Jeżeli tak - to nikomu ten adres nie jest potrzebny - koniec dyskusji.
Jeżeli nie, to:
2. Czy jest do niego dojście ?
3. Czy jest możliwe od strony technicznej aby autor mapy namalował to dojście (ścieżkę) ?
4. Czy końcowy fragment ścieżki można nazwać ulica Solska i przypisać mu numer 27 ?

Można ? Oczywiście że można. Ja o tym wiem, ale co gorsze Ty też o tym wiesz, ale bredzisz tu bzdury na grupie, żeby - jak zwykle - zdyskredytować Garmina i wejśc w d.... chłopakom z AM.

WNIOSKI To, że tej ścieżki nie ma na mapie, a zatem jest błędnie przypisany adres Solska 27 to błąd mapy a nie techniczna przewaga jednego systemu nad drugim.

Sądzę, że czas najwyższy by pod Twoim adresem użyć Twojego ulubionego słowa: Głupiś ! Bo tylko to słowo oddaje stan faktyczny Twojego ducha.

*

Offline nocnyMarek

  • *****
  • 9913
  • Sprzęt: Palmax, viliv X70
Porównanie AutoMapy i MapyMap - przygotowanie
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 20, 2006, 20:51:09 »
Cytat: "GPS maniak"
Cytat: "Moi"
Jednak bardzo pomaga w lokalizowaniu trudnych do odnalezienia w innych mapach obiektów.

Oj Adam - jesteś naprawdę niesamowity.
Co ma piernik do wiatraka ? A co ma obrys budynku do adresu ?

Lechu zupełnie Cię tu nie rozumiem :(
Wytłumacz mi jakim cudem zobrazowanie zarysu bydynku
może mi nie pomóc w trafieniu do niego?
Jakim cudem zarysy budynków zaciemniają Ci mapę?
Lechu nie ściemniaj!

ps.
w miedzyczasie napisałeś kolejny post,
cholera, albo ja całkiem zgłupiałem,
albo Ty masz jakąś alergię na AM (i Moi przy okazji, albo na odwrót)
i wszędzie wietrzysz spisek antyGarminowy?
AM3/4/5/6, DPN/D6, AP, N2/9, OM-free

*

Offline Moi (Adam Kubicki)

  • ******
  • 6498
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje linki do stron o GPS (i nie tylko)
  • Sprzęt: SGS2, iP3GS, Lumia 800, Note 3
Porównanie AutoMapy i MapyMap - przygotowanie
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 20, 2006, 21:06:41 »
Cytat: "GPS maniak"
Cytat: "Moi"
Bez ilustracji sprawa nie byłaby tak oczywista.

A jest oczywista ? Adam, ja od tamtej przepychanki nabrałem wiedzy i zmądrzałem. Ja tak. A Ty ?
Widzisz ten screenshot zaprezentowany przez Tomka parę postów wyżej ? Ten Wierch Głodowski ? A co za problem zrobić tak samo z tą ulicą Sokolską 27 ?
Zatem jesze raz. Doprecyzuję:

1.czy budynek na Sokolskiej 27 jest pustostanem, lub tajnym laboratorium CIA i stoi na środku kwietnika ?
Jeżeli tak - to nikomu ten adres nie jest potrzebny - koniec dyskusji.
Jeżeli nie, to:
2. Czy jest do niego dojście ?
3. Czy jest możliwe od strony technicznej aby autor mapy namalował to dojście (ścieżkę) ?
4. Czy końcowy fragment ścieżki można nazwać ulica Solska i przypisać mu numer 27 ?

Można ? Oczywiście że można. Ja o tym wiem, ale co gorsze Ty też o tym wiesz, ale bredzisz tu bzdury na grupie, żeby - jak zwykle - zdyskredytować Garmina i wejśc w d.... chłopakom z AM.

WNIOSKI To, że tej ścieżki nie ma na mapie, a zatem jest błędnie przypisany adres Solska 27 to błąd mapy a nie techniczna przewaga jednego systemu nad drugim.

Sądzę, że czas najwyższy by pod Twoim adresem użyć Twojego ulubionego słowa: Głupiś ! Bo tylko to słowo oddaje stan faktyczny Twojego ducha.


Zachowam w pełnym cytacie dla potomności, na wypadek gdyby Ci kiedyś przyszło do głowy wyciąć swój post.

*

Offline bazi22

  • ****
  • 913
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Navroad NR411 | iPhone 3GS 16GB
Re: Porównanie AutoMapy i MapyMap - przygotowanie
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 20, 2006, 21:23:05 »
Adam, Lechu przypominam o czym miał być ten wątek:

Cytat: "bazi22"
W związku z tym pytanie i prośba do użytkowników MapyMap - na co zwrócić uwagę, jakie są wady i zalety tego programu.


A nie o takim czy innym sposobie geokodowanie adresów - IMHO w kraju o tak niezorganizowanej zabudowie jak Polska sposób AutoMapy jest chyba lepszy, bo sposób NAVTEQ/GARMIN/IMAGIS zmusza do rysowania tych ścieżek lub lokalizowania adresów na ulicy, a nie w rzeczywistym punkcie terenowym.

A teraz proszę powrócić do tematu - MapaMap - wady i zalety

Adminów proszę o zamknięcie wątku, jeśli dyskusja nadal się będzie rozwijala w tym kierunku
Bartek Chyba :: bazi22
Dell X30=>HTC Wizard=>HTC Hermes=>iPhone 3GS

Porównanie AutoMapy i MapyMap - przygotowanie
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 20, 2006, 21:26:33 »
Cytat: "nocny_m"
Cytat: "GPS maniak"
Cytat: "Moi"
Jednak bardzo pomaga w lokalizowaniu trudnych do odnalezienia w innych mapach obiektów.

Oj Adam - jesteś naprawdę niesamowity.
Co ma piernik do wiatraka ? A co ma obrys budynku do adresu ?

Lechu zupełnie Cię tu nie rozumiem :(
Wytłumacz mi jakim cudem zobrazowanie zarysu bydynku
może mi nie pomóc w trafieniu do niego
?
Jakim cudem zarysy budynków zaciemniają Ci mapę?
Lechu nie ściemniaj!

Mógłbyś mi pokazać, gdzie w tym wątku napisałem, że zobrazowanie zarysu bydynku może .. nie pomóc w trafieniu do niego

Nawiasem mówiąc proponuję przeczytać wszystkie moje posty bieżącego wątku ponownie - w całości, a nie tylko pojedyńcze zdania, zebyśmy wiedzieli o czym dyskutujemy. :wink:

Ale jak już zacząłeś ...... To powiem tak: Moje zdanie i moja opinia (a nie prawda objawiona) są takie, że podczas nawigacji - na mapie powinno być widoczne jak najmnej elementów mogących rozproszyć wzrok. Nazwy ulic, POI, to są elementy które wyłączm już przy skali 120m. Zatem podczas jazdy w ogóel tego nie widzę. Gdyby GPMapa miała obrysy budynków też bym je wyłączał.

Dalej - to już nie jest moja opinia, ale prawda objawiona: Jak już jestem blisko celu, to żeby trafić pod konkretny adres nie ma znaczenia czy kodowanie adresów jest na obrysie budynków, czy na ścieżce prowadzącej do wejścia. Tu każdy system jest dobry byle pokazywał dokładnie lokalizację adresu. Tyle i tylko tyle. Nie wspomnę o tym, że system ścieżkowy może ułatwić dojście do budynku - co oczywiście gdybym był Adamem rozdmuchałbym na cały świat jako jawną przewagę garmina nad AM. Ale na całe szczęście Adamem nie jestem.

Acha, ale ponieważ wbrew temu co fani AM o mnie myślą, ja staram się zachować obiektywność od razu mówię: Garmin nie toleruje literek w numeracji budybków i w tym jest gorszy od AM. Ale w tym właśnie, a nie w tym, o czym bredzi Adam, że niby system obrysowy jest lepszy od systemu ścieżkowego. Wystarczy trochę pomyśleć żeby wiedzieć że to bzdura.

Oczywiście przykłady prezentowane przez Adama są wymowne, ale tak jak cały Adam - stronnicze. Wystarczy przymknąć oczy - w wyobraźni domalować ścieżki (większość osiedli w Poznaniu jest tak zrobiona) i już wiadomo że system kodowania adresów przy ulicy się sprawdzi i będzie tak samo precyzyjny jak obrysowy. Niestety trzeba by się pozbyć uprzedzeń, ale na to Adam jest zbyt dumny  :cry:

Re: Porównanie AutoMapy i MapyMap - przygotowanie
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 20, 2006, 21:34:44 »
Cytat: "bazi22"
Adam, Lechu przypominam o czym miał być ten wątek:

Jasne. Tyle, że pewne techniczne rzeczy trzeba było wyjaśnić.

I  żeby było jasne. Ja nie neguję tego, że łazikując gdzieś po osiedlu z pocketem w ręku system obrysowy nie jest lepszy. Jest ! To nawet przypomina trochę mapę Topo  czyli ....  fajnie !

Ale pisanie iż z tego płyną oczywiste możliwości lokalizacyjne, których system "drogowy" nie posiada jest oczywistą nieprawdą. I czegoś takiego nigdy nie zostawię, chyba że to forum przemianujemy na Fan Club AutoMapy

*

Offline Moi (Adam Kubicki)

  • ******
  • 6498
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje linki do stron o GPS (i nie tylko)
  • Sprzęt: SGS2, iP3GS, Lumia 800, Note 3
Re: Porównanie AutoMapy i MapyMap - przygotowanie
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 20, 2006, 21:47:19 »
Cytat: "GPS maniak"
przypominam - ja mam na tym forum urlop  :lol:

... oraz nie walczysz, bo z wcielenia Wojownika już wyrosłeś, a także dyskutujesz kulturalnie, nie atakując nikogo, bo kaganek oświaty przede wszystkim...
Purenonsens, jakbym słyszał jednego z PiSowskich hobbitów - niejakiego Gosiewskiego.
Ciebie też nieustannie atakuje jakaś Platforma albo inne węże i helikoptery?

*

Offline Moi (Adam Kubicki)

  • ******
  • 6498
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje linki do stron o GPS (i nie tylko)
  • Sprzęt: SGS2, iP3GS, Lumia 800, Note 3
Porównanie AutoMapy i MapyMap - przygotowanie
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 20, 2006, 21:49:19 »
Nie nadążam za Twoimi autopoprawkami...

Re: Porównanie AutoMapy i MapyMap - przygotowanie
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 20, 2006, 22:16:44 »
Cytat: "Moi"
... oraz nie walczysz, bo z wcielenia Wojownika już wyrosłeś, a także dyskutujesz kulturalnie, nie atakując nikogo, bo kaganek oświaty przede wszystkim...

Nikogo poza Tobą, przynajmniej póki będziesz pisywał takie teksty:

Trafienie pod takie adresy jest w przypadku map bazujących wyłącznie na geokodowaniu "przy drodze" bardzo utrudnione, lub obarczone dużym błędem, uciążliwym dla użytkownika, w szczególności zmotoryzowanego, wbrew temu, co twierdzi Bartek.

Wiesz. Gdybym Ciebie nie znał. To pomyślałbym: chłop jakiś niekumaty jest  :wink: Ale znam Ciebie i tak się zastanawiam czym podytkowane jest Twoje zachowanie. Dlaczego mając przed oczyma dziesiątki osiedli na GPMapie 4.o (rozrzucona zabudowa) ze ścieżkami i prawidłowo kodowanymi adresami, sięgasz do jakiejś dyskusji sprzed roku podając przykład nie tyle błędu systemu ile niedopracowania mapy. Może forumowicza mają rację ? Moża Twoja firma już wykupiła 100% udziałów w AM  :?:   :!:   :wink:

Porównanie AutoMapy i MapyMap - przygotowanie
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 20, 2006, 22:22:53 »
Cytat: "Moi"
Nie nadążam za Twoimi autopoprawkami...
Sorry. Wycięło mi się. Bartek skończy swoją robotę, to wezmę ten urlop. Przestanę tu przez jakiś czas zaglądać i będziesz mógł walczyć z innymi  :lol: Na razie muszę zaglądać, bo ciekawi mnie artykuł o MapaMap. A przy okazji jak już zagladam to muszę wprowadzić trochę sprostowań. To chyba oczywiste ?

*

Offline nocnyMarek

  • *****
  • 9913
  • Sprzęt: Palmax, viliv X70
Porównanie AutoMapy i MapyMap - przygotowanie
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 20, 2006, 22:37:21 »
Cytat: "GPS maniak"

Nawiasem mówiąc proponuję przeczytać wszystkie moje posty bieżącego wątku ponownie - w całości, a nie tylko pojedyńcze zdania, zebyśmy wiedzieli o czym dyskutujemy. :wink:

Spróbowałem, to są skutki:
Cytat: "GPS maniak"

Acha, ale ponieważ wbrew temu co fani AM o mnie myślą, ja staram się zachować obiektywność od razu mówię:
"gdybym był Adamem rozdmuchałbym na cały świat jako jawną
 przewagę garmina nad AM. Ale na całe szczęście Adamem nie jestem."
"ja od tamtej przepychanki nabrałem wiedzy i zmądrzałem"
"a nie w tym, o czym bredzi Adam"
"Wystarczy trochę pomyśleć żeby wiedzieć że to bzdura."
"jak cały Adam - stronnicze"
"ale bredzisz tu bzdury na grupie, żeby - jak zwykle - zdyskredytować Garmina i wejśc w d.... chłopakom z AM."
"Wystarczy przymknąć oczy - w wyobraźni domalować"


I wiesz co, wolę oczu nie przymykać ...
bo jak sobie wyobrażę to co malujesz w swojej wyobraźni to się przerażę.

To tyle co do Twojego pokojowego, opanowanego, marytorycznego
i nieagresywnego stylu prowadzenia dyskusji.

I jeszcze ad rem.
Czy nie przypadkiem podstawową zaletą garminowskiego geokodowania
jest właśnie uproszczone, proporcjonalne przypisywanie adresów?
Jeśli domalujesz osobną ścieżkę do każdego adresu, to co z tą podstawową zaletą? No i co z czytelnością map i ilością zbędnych szczegółów?

ps.
Bartek, sorry,
poprawię się od następnego postu. /poważnie!/
AM3/4/5/6, DPN/D6, AP, N2/9, OM-free

Porównanie AutoMapy i MapyMap - przygotowanie
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 20, 2006, 22:38:55 »
Cytat: "bazi22"

3) błąd krytyczny przy zjechaniu z trasy -  :cry:  :evil: :lol:
Nie wiem jak zrobię ten test w takich warunkach  :cry:

Bartek ! Nie poddawaj się ! Po prostu nie zjeżdżaj z trasy  :wink: