Nawigacja GPS > GPS: turystyka/off road

wysokość w m n.p.m ....

<< < (2/6) > >>

mblasz:
Dorzucę jeszcze moje spostrzeżenia.
Mój stary poczciwy eTrex mierzył mi wysokość idelanie (jak na odbiornik bez altimetru). Na bieszczadzkich szczytach odchyłka nie przekraczała 2 m, co wprawiło mnie niemal w osłupienie.
Natomiast Yakumo zachowuje się zupełnie inaczej. Wysokość mierzy "z grubsza", skacząc 50 m w dół i w góre. Najciekawiej widać to na profilu trasy wygenerowanym w Ozim - tragedia.

ao:
Oto krótki test wskazań wysokości dwóch zestawów: Asus A620 + Fortuna Clip-On (ustawienie XT) oraz Mio 168.
Miejsce i czas: Katowice - Wesołe Miasteczko, dziś godz. 15.30 - 16.00.
W AutoMapie Asus (a w zasadzie Fortuna) pokazał 342 m, Mio - 306 m.
Ponieważ sygnał zanikał wyszedłem w teren mniej zabudowany (bez zmian wysokości n.p.m.) i w międzyczasie zainstalowałem VisualGPSce.
W nowym terenie AM w Asusie powtórzyła 342 m, a w Mio skoczyła na 423 m.
W VisualGPSce Fortuna widziała stale 3 z 8 dostępnych satelitów i tylko na krótko zauważała 4 - wtedy odczytywałem wysokość, a Mio stale widział 5-7 z 9 dostępnych (urządzenie leżały stabilnie obok siebie). Co ciekawe w AM Asus dwa razy pokazał brak sygnału (w VisualGPSce też czasem używał tylko 2 satelitów) a Mio nie zgubił sygnału ani raz. Obydwa urządzenie były kilka razy wyłączane i raz przeszły miękki reset.
Wysokości w VisualGPSce: Asus - 341-349m, Mio - 339-466m.

Nie czuję się upoważniony do wyciągania fachowych wniosków, jednak znacznie ostrożniej będę od dziś czytał zachwyty nad ilością widzianych satelitów, bo jak widać nie zawsze wiąże się to z jakością wskazań.

PaDo:
ciekawe...czyli jednym słowem gps w PDA nie nadaje sie do odczytu wysokosci...

Sako:

--- Cytat: ao ---Ponieważ sygnał zanikał wyszedłem w teren mniej zabudowany (bez zmian wysokości n.p.m.) i w międzyczasie zainstalowałem VisualGPSce.
--- Koniec cytatu ---

Poprawnosc pomiaru wysokosci zalezy od paru parametrow, np wybranych satelitow, sily sygnalu, ich polozenia na niebie itp. Zmiana dokladnosci pomiaru w jednym punkcie jest zmienna w czasie. Pomiar odstajacy o prawie 100m od pozostalych traktowalbym jako bledny.

Co ciekawe, maly HDOP wcale nie musi oznaczac malego VDOP.
Dobre programy odczytujace dane z GPS sledza zmiany *DOP i uwzgledniaja podczas interpretacji wynikow.

ao:
Powtórzyłem dziś testy robione 18.04. (2 posty wyżej) - miejsce i godzina ta sama.
Tym razem Acer N35 i ten sam co poprzednio Asus A620 ale z BT-338.
BT-338 zawsze widział 7-8 satelit, Acer N35 - 3-4 (urządzenia leżały stabilnie obok siebie).
Wyniki wysokości z AM i VisualGPSce (kilka wyłączeń i jeden miękki reset):
A620 + BT-338 pływał między 309-347m; Acer N35 stabilnie pokazywał 379m i jeden raz pokazał 396m.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej