Pozostałe platformy > webOS

Mozliwosci i walory uzytkowe Palm Pre

(1/5) > >>

Pieka:
Witam,

czytajac ten dzial, z biegiem czasu coraz bardziej zaczynam interesowac sie tym sprzetem i w zwiazku z tym mam kilka pytan do posiadaczy badz znawcow Palm Pre. Pozwole sobie dla porzadku je wypunktowac:
1. W starszych wersjach oprogramowania nie bylo funkcji wybierania glosowego i ludzie uzytkujacy Pre byli zmuszeni zadowalac sie alternatywami typu BlueAnt Q1. Z tego, co wyczytalem jest juz wersja oprogramowania o numerze 1.3.5.1, a wiec zdecydowanie wyzsza niz w watkach, ktore znalazlem, glownie anglojezycznych. Jak to wyglada w dniu dzisiejszym?
2. W kwestii nawigacji, ruszylo sie cos, czy nadal jedyna w zasadzie pseudo nawigacja sa Mapy Google? Nie licze tu Sprint Navigation, poniewaz z tego, co przeczytalem jest dostepna tylko dla tej sieci, na co sama nazwa wskazuje.
3. Jak wyglada ergonomia klawiatury? Obecnie uzywam Nokii E71, ktorej klawiatura jest dla mnie calkiem wygodna. W Pre waszym zdaniem jest gorzej, podobnie, czy lepiej? Przegladajac zdjecia wydaje sie byc bardzo drobna, z tym, ze to moze byc zludzenie. W realu nie mam niestety szansy obejrzec Palma Pre.
4. Jak sprawuje sie przegladarka, sa problemy z otwieraniem stron lub ich obsluga typu pisanie postow na forum lub komentarzy. JS jest w pelni obslugiwany, cza sa z nim problemy? Flasha Pre nie mial, zmienilo sie to, czy nadal jest tak samo?
5. Obsluga i uzytkowanie kontaktow, kalendarza, przypomnien etc. jest poprawna, czy sa z wymienionymi problemy? Chodzi mi o czytelnosc wpisow w kalendarzu, glosnosc alarmu i sposob wyswietlania przypomnien oraz zarzadzanie, przegladanie i synchronizacja wpisow i kontaktow.
6. Obsluga E-Mail/SMS/MMS dziala prawidlowo, czy sa widoczne zgrzyty, czy moze wrecz cos nie dziala?
7. Jak wyglada kwestia dodatkowego oprogramowania? Jest juz tego wiecej, czy panuje zastoj?
8. Jest mozliwosc obejrzenia filmu, przesluchania audio-booka lub przeczytania e-booka?
9. Praca GSM, WiFi i BT jest zadowalajaca, czy nalezy liczyc sie z jakimis problemami?

Za wszelkie informacje z gory dziekuje :)

Gwoli wyjasnienia, zainteresowalem sie tym ze wzgledu na system, wielkosc oraz jednoczesne wystepowanie w takiej, a nie innej konfiguracji ekranu dotykowego oraz klawiatury QWERTY. W jednym urzadzeniu mamy w miare duzy ekran oraz zadowalajacej wielkosci klawiature. A wszystko to w przyjemnym dla oka ksztalcie oraz akceptowalnej wielkosci.

Krzysztof Hajduk:
1. Dalej nie ma wybierania głosowego, gdzieś czytałem zdaje się, że ma być, ale obawiam się, że Polacy będą musieli obejść się ze smakiem. W nowych telefonach wybieranie głosowe działa na zasadzie rozpoznawania mowy, a nie próbek głosowych, więc Grzegorz Brzęczyszczykiewicz może być niestrawny dla Pre. Chociaż kto wie? Apple się postarało, może Palm również się postara, tym bardziej, że j. polski jest zaszyty już w środku.

2. Nawigacji nie ma, nie ma nawet plotek na ten temat. Ja po cichu liczę na nawigację od Googla, jak w Droidzie.

3. Klawiatura jest mała i niewygodna. Nie używałem E71, ale jest na pewno gorsza od Treo 680. Pisze się podobnie źle jak na E75, chociaż z innych powodów. Można się jednak przyzwyczaić.

4. Przeglądarka jest bardzo dobra i szybka. Nie próbowałem pisać na niej postów na forum, ale pewnie się da. Flash będzie w lutym. Jedyne minusy wynikają raczej z niedostosowania większości stron do obsługi wielkimi paluchami.

5. Kalendarz jest bardzo dobry, chociaż problemem jest np. wybieranie daty - podaje się tylko datę, nie ma widoku miesiąca jak to najczęściej bywa. Gdy więc nie wiem który jest w najbliższy piątek, mam problem. Więcej o kalendarzu i kontaktach poczytaj sobie w moim poście niżej. Zadania (rzeczy do zrobienia) to porażka - nie można ustawić godziny przypomnienia (komunikat pokazuje się rano), a do tego nie można odłożyć przypomnienia. Na to są na szczęście już darmowe poprawki. Ja nie używam, bo korzystam z Pre tylko prywatnie, więc rozbudowana lista zadań nie jest mi potrzebna.

6. E-mail, sms działa bez większych problemów. MMS działa, ale musisz ręcznie ustawić parametry, a w szczególności port proxy. Przynajmniej u mnie w Erze.

7. Na razie cienko z programami, większość z tych co jest nie jest nic warte. Na szczęście Palm bardzo przejmuje się tym, niedawno udostępnił środowisko programowania graficznego (bezpośrednio w przeglądarce) oraz programowanie w językach niskopoziomowych. Do tego nie jest tak zamknięty na niezależnych autorów jak Apple. Szybko powinno się poprawić, już w marcu będą w Europie dostępne płatne aplikacje, w tym gry takie jak Need for Speed, Sims 3, Monopoly itd.

8. Nie ma problemu z tym wszystkim, do tego wydaje mi się, że mój Pre brzmi lepiej niż mój iPod. Ale może to tylko moja miłość jest  :D

9. Żadnych problemów. Działą nawet mój samochodowy zestaw głośnomówiący na BT, który kiedyś robił mi problemy z HP 614.

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, to nie krępuj się.

Krzysiek

Pieka:
Pieknie dziekuje za odpowiedzi :) Szczerze, juz myslalem, ze zostalem olany... Na swoje szczescie mylilem sie  :ok:
Odnosnie wybierania, mowi sie trudno. Dobrze, ze przynajmniej jest alternatywa plus nadzieja na zmiane tego stanu rzeczy.
Ciesze sie, ze jest cos czego sie nie spodziewalem, a mianowicie jezyk polski, co wywnioskowalem z Twojej pierwszej odpowiedzi.
W kwestii nawigacji, rozumiem, ze chwilowo jednak nie ma zadnej. W takim razie i w tym przypadku trzeba liczyc na zmiane i zyc nadzieja.

1. Napisz mi prosze jeszcze jak wyglada kwestia dzwonienia oraz sluchania muzyki przez sluchawki BT? Nie zrywa polaczenia, jakosc dzwieku zadowalajaca?
2. Przesylanie plikow przez BT dziala poprawnie, czy mamy tu sytuacje podobna do iP?
3. E-Mail jest w peni funkcjonalny wliczajac w to przesylanie zalacznikow i ich obsluge?
4. Sa czytane formaty typowo biurowe typu DOC, PDF etc. w standardzie, czy wymagaja dodatkowych programow?
5. Jak wyglada kwestia obslugi archiwizacji i odczytu plikow popularnych pakerow?

Twoja recenzje/opis/post, zwal jak zwal czytalem, jak rowniez pozostale tematy i posty, co nie bylo specjalnie trudne zwazywszy na ich ilosc ;) Jednak nie wszystko jest tam opisane, stad tez ten temat i wiele pytan juz na poczatek. Ciesze sie, ze znalazly sie rowniez odpowiedzi.

Przegladalem dzisiaj Allegro i zauwazylem, ze ceny Palm Pre nie sa specjalnie wysokie, co jednoczesnie mnie ucieszylo jak i zaskoczylo. Zastanawiam sie rowniez na co szczegolnie zwracac uwage kupujac ten sprzet. Wiem, ze glownie na kwestie klawiatury (QWERTY), ale czy tylko to, czy tez moze jest jeszcze cos, o czym nie wiem?

Krzysztof Hajduk:
1. Nie wiem, nie mam słuchawek BT, nie mam jak sprawdzić. Jak pisałem, działa bez problemu z zestawem głośnomówiącym BT, ale to nie to samo co słuchawki.
2. Zdaje się, że nie da się przesyłać plików przez BT, przynajmniej nie pokazuje mi się to w opcjach na komputerze, jak mam np. w przypadku Nokii E75
3. Nie ma problemu z załącznikami, natomiast wielkie załączniki mogą zablokować pocztę. Tak mi się przydarzyło parę dni temu, gdy nagle poczta przestała mi się synchronizować. Okazało się, że zatkał ją 13MB e-mail. Usunąłem go na komputerze i już było ok. Kilkumegowe załączniki działają bez problemu.
4. Pliki Office i pdf czytają się bez problemu i w standardzie. Słyszałem, że Documents2Go, a więc edycja dokumentów, już jest w trakcie.
5. Z ciekawości sprawdziłem - nie działa.

Żeby nie było tak różowo, teraz parę problemów:
1. Brak programów, bardzo brakuje mi np. SplashID i paru innych z Palm OS. Pewnie kwestia czasu, ale np. na iPhona masz to już.
2. Bateria - muszę ładować codziennie, nie ma szans na 2 dni pracy. Wytrzymuje jakieś 1 1/2 przy średnio intensywnym używaniu.
3. Jest to nowe urządzenie nie pozbawione chorób wieku dziecięcego. Zdarzyło mi się np. że zawiesiło mi się gniazdko słuchawkowe, przez cały czas myślał, że słuchawki są włożone, co skutecznie uniemożliwiało rozmowę przez telefon. Pomogło kilkukrotne włożenie i wyciągnięcie słuchawek, czytałem w internecie, że parę osób miało już ten sam problem. Jeszcze gorzej jest z ładowarką Touchstone, niektóre modele po naładowaniu telefonu przestają ładować baterie, a za moment ładują znowu i tak w kółko. Biorąc pod uwagę, że robią przy tym hałas (początek ładowania oznajmiany jest dźwiękiem) oraz zapalają ekran masz w nocy murowane atrakcje. Można to bez problemu wymienić na nowe, ale nie w Polsce. Więc Touchstone odradzam, ja mam i się z nią morduję. Przynajmniej do czasu, aż Pre będzie w Polsce. Zwykłe ładowanie przez kabel działa bez problemów.
4. Jedyny fabrycznie odblokowany model ma niemiecką klawiaturę (QWERTZ), więc musisz uważać, aby na nią nie trafić. Z innych można korzystać za pośrednictwem Rebel SIM II. Oczywiście mówię o modelach GSM, amerykańskie z sieci Sprint są kompletnie bezużyteczne.
Napisane: Styczeń 12, 2010, 23:21:06Jeśli znasz lenguidż, tutaj masz katalogi aplikacji (te płatne nie są na razie dostępne w Europie):
http://www.precentral.net/app-gallery/app-catalog/
http://catalog.webosschool.com/
http://www.houseofpalm.com/
http://projectappetite.com/

Pieka:
Serio nie ma mozliwosci przesylania plikow przez BT? Nie ma takiej opcji w Pre? Sprawdzales to moze z E75?
Czas pracy nie jest problemem, Nokie E71 rowniez laduje codziennie, chocby dlatego, ze sluzy mi jednoczesnie jako telefon VoIP. A wlasnie, jak wyglada kwestia VoIP w Palm Pre?
Pisales, ze masz numer w Erze, jak wyglada zasieg w porownaniu z innymi sprzetami np. E75? Czulosc urzadzenia jest porownywalna, czy moze gorsza?

Oj, zmartwiles mnie caloksztaltem, a szczegolnie podsumowaniem/minusami.

Przegladam aukcje na eBay i normalnie mam juz krecka... ;) Idealnie byloby kupic u nas od zaufanej osoby, ale patrzac na zainteresowanie jest to chyba malo realne. Mam na mysli sklep badz aukcje. Dodatkowo wiekszosc, jak wczesniej juz zauwazyles jest z O2, a wiec z klawiatura QWERTZ. Swoja droga jestem ciekawy, czy taka klawiatura faktycznie stanowilaby spory mankament...
Napisz mi prosze, Ty masz wersje z QWERTY, prawda? Sciagales z zagranicy, czy w jakis sposob udalo Ci sie kupic u nas?

Dziekuje za linki do stron z aplikacjami  :ok:

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej