Polskie litery w Web OS

  • 15 Odpowiedzi
  • 29751 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Polskie litery w Web OS
« dnia: Grudzień 04, 2009, 23:36:26 »
Cześć,

udało mi się zmusić Pre do wpisywania polskich literek. Procedura jest nieco skomplikowana, ale skuteczna. Jeśli chcecie ją powtórzyć, robicie to na swoją odpowiedzialność. Za pierwszym razem chciałem iść trochę na skróty i zawiesiłem Palma, ale na szczęście backup jest skuteczny i w pół godziny miałem cały system, konta i wszystko inne z powrotem.

Wiadomości czerpałem z www.precentral.net (w szczególności patch Smiley Faces in Symbol Box) oraz www.webos-internals.org. Ja to robiłem na Pre z sieci O2 UK (odblokowanym Rebel II), wersji 1.3.5.2 oraz Mac OS na komputerze. Po update systemu będzie konieczna lekka zmiana, o czym napiszę potem. Na Windows procedura jest podobna, opiszę ją opierając się na www.webos-internals.org.

1. Ściągamy SDK z http://developer.palm.com i instalujemy go

2. Jeśli mamy Windows, ściągamy też novaterm for windows (http://tkgeisel.com/stuff/novaterm-1.zip) i rozpakowujemy do katalogu sdk/bin

3. Uruchamiamy tryb developer na Palmie pisząc z klawiatury, gdy żadna aplikacja nie jest otwarta: upupdowndownleftrightleftrightbastart. Pojawia się aplikacja Developer Mode Enabler - uruchamiamy ją i przesuwamy suwak na On. Resetujemy Palma

4. Podłączamy Palma do komputera wybierając "Just Charge" (ważne!)

5. Na Maku otwieramy terminal i wpisujemy:
    cd /opt/nova/bin
    ./novaterm
    Na PC uruchamiamy novaterm.exe (w Eksplorerze)

6. Jesteśmy zalogowani na Palmie jako root. Można to sprawdzić pisząc whoami

7. Wpisujemy po kolei:
    mount -o remount,rw /
    cd /usr/palm/frameworks/mojo/submissions/200.72/resources
    ls

8. Pojawiają się nam katalogi typu en_us, en_gb etc. Jest nawet pl_pl, co świadczy o tym, że planowana jest polska wersja! Niestety, nie można jej wybrać przy pierwszym uruchomieniu systemu, może to dobrze, bo nie jest gotowa. Ale kto chce, może sobie spróbować (zakładając, że używa wersji angielskiej / Stany Zjednoczone):
   mv en_us en_u0
   mv pl_pl en_us
Po restarcie zmienią się nazwy miesięcy i dni tygodnia, ale język nadal będzie angielski i dlatego pojawiać się będą kwiatki typu week of 7 gru. Denerwowało mnie to i dałem sobie spokój. Poza tym i tak nie było wszystkich polskich liter

9. Wpisujemy (nadal zakładając, że mamy wersję angielską / Stany Zjednoczone
   cd en_us
   mv alternatechars_table.json alternatechars_table.jso0
   wget http://www.casm.pl/alternatechars_table.json
   mount -o remount,ro /
   exit

10. Zamykamy terminal, resetujemy Palma i po ponownym uruchomieniu mamy polskie litery pod Sym + litera (a, c, e itd.)

Warto wyłączyć po tym wszystkim developer mode (wspisując znowu upupdowndownleftrightleftrightbastart, uruchamiając program i przesuwając suwak na off.

Nie wiem, jak to się zachowa przy update systemu. Pewnie zmiany znikną, ale nie będzie problemu z instalacją update. Zapewne trzeba będzie też zmienić powyższą procedurę, przynajmniej zmienić katalog 200.72 na coś innego. Zobaczymy. Jakby coś, WebOS Doctor i odzyskanie z Backupu (który i tak jest robiony co noc).

Powodzenia,

Krzysiek

=============
W wersji 1.4.1 trzeba zmienić katalog na 338
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 01, 2010, 11:41:32 wysłana przez Krzysztof Hajduk »

*

Offline Kusiu

  • *****
  • 3968
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Polskie litery w Web OS
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 05, 2009, 00:37:58 »
Bardzo dobry opis  :ok: Przyklejam.

Odp: Polskie litery w Web OS
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 16, 2010, 10:46:06 »
Cześć,

udało mi się zmusić Pre do wpisywania polskich literek. Procedura jest nieco skomplikowana, ale skuteczna. Jeśli chcecie ją powtórzyć, robicie to na swoją odpowiedzialność. Za pierwszym razem chciałem iść trochę na skróty i zawiesiłem Palma, ale na szczęście backup jest skuteczny i w pół godziny miałem cały system, konta i wszystko inne z powrotem.

Wiadomości czerpałem z www.precentral.net (w szczególności patch Smiley Faces in Symbol Box) oraz www.webos-internals.org. Ja to robiłem na Pre z sieci O2 UK (odblokowanym Rebel II), wersji 1.3.5.2 oraz Mac OS na komputerze. Po update systemu będzie konieczna lekka zmiana, o czym napiszę potem. Na Windows procedura jest podobna, opiszę ją opierając się na www.webos-internals.org.

1. Ściągamy SDK z http://developer.palm.com i instalujemy go

2. Jeśli mamy Windows, ściągamy też novaterm for windows (http://tkgeisel.com/stuff/novaterm-1.zip) i rozpakowujemy do katalogu sdk/bin

3. Uruchamiamy tryb developer na Palmie pisząc z klawiatury, gdy żadna aplikacja nie jest otwarta: upupdowndownleftrightleftrightbastart. Pojawia się aplikacja Developer Mode Enabler - uruchamiamy ją i przesuwamy suwak na On. Resetujemy Palma

4. Podłączamy Palma do komputera wybierając "Just Charge" (ważne!)

5. Na Maku otwieramy terminal i wpisujemy:
    cd /opt/nova/bin
    ./novaterm
    Na PC uruchamiamy novaterm.exe (w Eksplorerze)

6. Jesteśmy zalogowani na Palmie jako root. Można to sprawdzić pisząc whoami

7. Wpisujemy po kolei:
    mount -o remount,rw /
    cd /usr/palm/frameworks/mojo/submissions/200.72/resources
    ls

8. Pojawiają się nam katalogi typu en_us, en_gb etc. Jest nawet pl_pl, co świadczy o tym, że planowana jest polska wersja! Niestety, nie można jej wybrać przy pierwszym uruchomieniu systemu, może to dobrze, bo nie jest gotowa. Ale kto chce, może sobie spróbować (zakładając, że używa wersji angielskiej / Stany Zjednoczone):
   mv en_us en_u0
   mv pl_pl en_us
Po restarcie zmienią się nazwy miesięcy i dni tygodnia, ale język nadal będzie angielski i dlatego pojawiać się będą kwiatki typu week of 7 gru. Denerwowało mnie to i dałem sobie spokój. Poza tym i tak nie było wszystkich polskich liter

9. Wpisujemy (nadal zakładając, że mamy wersję angielską / Stany Zjednoczone
   cd en_us
   mv alternatechars_table.json alternatechars_table.jso0
   wget http://www.casm.pl/alternatechars_table.json
   mount -o remount,ro /
   exit

10. Zamykamy terminal, resetujemy Palma i po ponownym uruchomieniu mamy polskie litery pod Sym + litera (a, c, e itd.)

Warto wyłączyć po tym wszystkim developer mode (wspisując znowu upupdowndownleftrightleftrightbastart, uruchamiając program i przesuwając suwak na off.

Nie wiem, jak to się zachowa przy update systemu. Pewnie zmiany znikną, ale nie będzie problemu z instalacją update. Zapewne trzeba będzie też zmienić powyższą procedurę, przynajmniej zmienić katalog 200.72 na coś innego. Zobaczymy. Jakby coś, WebOS Doctor i odzyskanie z Backupu (który i tak jest robiony co noc).

Powodzenia,

Krzysiek

Witam!
Powyższa instrukcja pomogła mi nakłonić Pre do używania polskich znaków.
Pominąłem krok 8., zamiast ściągać plik .json bezpośrednio na Pre (wyłączona transmisja danych)załadowałem go z dysku twardego komputera za pomocą WebOSQuickInstall (Tools-->Send File. Oczywiście użyłem ścieżki podanej w punkcie 7. z dodaniem katalogu z językiem systemu (/en_gb)). Robiłem to zarówno na WebOS 1.3.1 jak i 1.3.5.2. Katalog 200.72 w obu wersjach (w obu przypadkach)pozostawiłem ten sam. Dzięki za świetny opis!
PS.
Krzyśku, znasz może poprawne ustawienia mms Orange? Jeszcze tylko to (no i aplikacja do używania gg)pozostały mi do pełni szczęścia przy korzystania z Pre (upraszczając).
Pozdrawiam,
-pretoo-

Odp: Polskie litery w Web OS
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 17, 2010, 11:15:23 »
spróbuj z tym:

MMS APN: mms
username: mms
password: mms
mmsc: http://mms.orange.pl
mms proxy: 192.168.6.104:8080

Odp: Polskie litery w Web OS
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 15, 2010, 10:19:50 »
U mnie (o2 ire) sa polskie litery
pzdr

Odp: Polskie litery w Web OS
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 16, 2010, 10:41:17 »
U mnie (o2 ire) sa polskie litery
pzdr
Sakra, jak mówią nasi południowi sąsiedzi.
Zrobiłem update do webOS 1.4 i powyższa procedura nie bardzo chce zadziałać.
Przypomnę, że w 1.3.5.2 wszystko poszło dobrze, podobnie jak w przypadku systemu oznaczonego ciągiem 1.3.1.
Jakieś sugestie?
Dziękuje z góry!
-pretoo-

Odp: Polskie litery w Web OS
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 16, 2010, 20:53:25 »
Działa, ale trzeba zamiast 200.72 wpisać 330 - zmieniła się wersja, zmienił się katalog. Nie zmieniam pierwszego postu, ponieważ nie wszyscy mogą przejść na wersję 1.4

*

Offline lolas7

  • 18
  • Sprzęt: Palm Pre
Odp: Polskie litery w Web OS
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 16, 2010, 13:15:19 »
Hmm, nie chce mi za bardzo działać tak jak trzeba. Otóż mam ustawiony od paru miesięcy pl_pl i zaczął mnie denerwować brak niektórych polskich liter. Zrobiłem wszystko zgodnie z tą instrukcją, oczywiście podmieniłem numer na 338, bo mam 1.4.1, zrestartowałem i... od teraz nie działa mi kombinacja Sym + litera. Mogę jedynie nacisnąć sam przycisk Sym i wtedy wybrać dany znak (są wszystkie litery prócz ą i Ą). Jakieś pomysły? Mam palmę z O2 z UK.

Ok, wszystko działa, przesłałem plik jeszcze raz i zadziałało :) Jedna tylko uwaga: jest błąd w pliku: Pod Sym + x jest małe "ź" i "Ż", zamiast dużego "Ź" - w załączniku podaję prawidłowy plik. Wystarczy wypakować i go przesłać w odpowiednie miejsce WebOSQuickInstallerem. Mógłbyś też poprawić plik na swoim serwerze? :)
« Ostatnia zmiana: Maj 16, 2010, 13:32:29 wysłana przez lolas7 »
Pozdrawiam,
Roman "lolas7" Mandolina

Odp: Polskie litery w Web OS
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 16, 2010, 14:27:16 »
Zrobione, dzięki  :ok:

*

Offline lolas7

  • 18
  • Sprzęt: Palm Pre
Odp: Polskie litery w Web OS
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 16, 2010, 15:33:07 »
Nie ma za co, to ja dziękuję za dobry poradnik ;) W sumie duże Ź jest rzadko używane, ale niech będzie poprawnie :P
Pozdrawiam,
Roman "lolas7" Mandolina

*

Offline andy2005

  • 45
  • Sprzęt: m100->Zire 71->T5->Treo 680->Pre
Odp: Polskie litery w Web OS
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 08, 2010, 11:13:22 »
Dla 1.4.1 był 330 a jaki jest dla 1.4.5? Skąd się bierze ten numer?

Połączone: Sierpień 31, 2010, 18:08:25
Znalazłem: 347
« Ostatnia zmiana: Sierpień 31, 2010, 18:08:25 wysłana przez marcinl »

Odp: Polskie litery w Web OS
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 31, 2010, 18:07:29 »
Dobry opis. Prosty i zrozumiały.

Dzięki!

Odp: Polskie litery w Web OS
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 03, 2010, 11:34:34 »
Dzięki za te informacje, przydały się bardzo. Dołączam plik dla klawiatury ekranowej (http://www.webos-internals.org/wiki/On_Screen_Keyboard), umieszcza się go w tym samym folderze co plik dla klawiatury sprzętowej. Ilość znaków została skrócona bo większości z nich (jakieś czeskie akcenty itp.) i tak się nie używa. Niestety znaku "&" i "<" nie mogłem poprawić, wstawia je bez problemu ale na klawiszach nie są wyświetlane, próbowałem na wiele różnych sposobów (dodawanie "\", stosowanie kodów ASCII i zapisów HTML) ale nic z tego, jakby komuś się udało to było by fajnie.

Edit (18.03.2011):
Po upgrade na 2.1.0 ścieżka trochę się zmieniła, aby mieć możliwośc wpisywania polskich znaków na klawiaturze sprzętowej trzeba umieścić plik alternatechars_table.json w /usr/palm/frameworks/mojo2/submissions/98/resources/en/
« Ostatnia zmiana: Marzec 18, 2011, 17:46:32 wysłana przez tomsyty »

*

Offline andy2005

  • 45
  • Sprzęt: m100->Zire 71->T5->Treo 680->Pre
Odp: Polskie litery w Web OS
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 23, 2011, 08:28:43 »
No własnie 2.1.0... Jak prawidłowo zrobić polskie znaki na Pre DE i Pre + DE? Bo próbuję i nie wychodzi mi to za bardzo...

*

Offline Kusiu

  • *****
  • 3968
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Polskie litery w Web OS
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 29, 2011, 09:57:45 »
Andy2005 Może jakbyś opisał dokładniej z czym konkretnie masz problem to ktoś by Ci pomógł.

Odp: Polskie litery w Web OS
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 22, 2011, 14:01:15 »
Przede wszystkim: ogromne dzięki za ten wątek. Nie wiem, co bym bez niego zrobił.
Przed chwilą udało mi się odpalić polskie literki w HP Pre 3 i pomyślałem, że zostawię info dla potomności.

W przypadku mojego sprzętu (webOS 2.2.0) trzeba było wrzucić plik do:
/usr/palm/frameworks/mojo2/submissions/112/resources/en/

Czyli podsumowując:
- Ściągamy plik alternatechars_table.json z pierwszego postu
- Odpalamy developer mode na telefonie (za pomocą konami code)
- Odpalamy WebOSQuickInstall na komputerze
- W WebOSQuickInstall wybieramy Tools -> Send file
- Jako plik wybieramy zassany przed chwilą alternatechars_table.json
- W ścieżkę wpisujemy /usr/palm/frameworks/mojo2/submissions/112/resources/en/
- Wgrywamy plik
- Resetujemy telefon

I po krzyku.
A tak na przyszłość: znaleźć ścieżkę dostępu wcale nie jest tak trudno. Wystarczy odpalić jakiś menedżer plików (np. Internalz Pro) i po prostu poszukać właściwego katalogu w telefonie.
Mi zajęło to jakieś 2 minuty.

Powodzenia!