Zachowanie baterii od Vx

  • 17 Odpowiedzi
  • 3366 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Zachowanie baterii od Vx
« dnia: Maj 30, 2009, 21:38:29 »
Chciałbym zapytać byłych i obecnych użytkowników Palma Vx o pewną kwestię związaną z baterią. Odpiąłem Palma od ładowarki dzisiaj po południu, był do niej podpięty praktycznie całą dobę (przyszedł do mnie wcześniej niż ładowarka i po kilku dniach się rozładował).
Zauważyłem, że FileZ pokazuje różny stopień naładowania - wchodzę raz i mam 84%, wracam do menu i włączam ponownie - jest już 82 albo 83%. Czy takie oscylacje są czymś normalnym w tym modelu? Ogólnie widać delikatne rozładowanie, gdyż wcześniej oscylował między 84 a 86%. :) Hmm... Tak właściwie jaki wynik jeśli chodzi o czas pracy należy uznać za zadowalający w tym sprzęcie? Słyszałem opinie, że potrafi trzymać bardzo długo w stosunku do nowych konstrukcji. Z drugiej strony nie przyciąga uwagi użytkownika aż tak bardzo - gdy otrzymuje się przesyłkę z czymś w rodzaju Uniego, zaraz zaczyna się zabawa i takie rzeczy jak WiFi w mig opróżniają baterię. ;)
Vx'a trochę posprawdzałem dzisiaj instalując parę programików, przypominając sobie pisanie w Graffiti, grając w Car itp. Czy poziom 80kilku% naładowania baterii można uznać za dobry wynik?

*

Offline Kusiu

  • *****
  • 3968
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zachowanie baterii od Vx
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 30, 2009, 23:42:06 »
Może sprawdź go BatteryTime - http://www.freewarepalm.com/utilities/batterytime.shtml
Moglibyśmy porównać z moimi sprzętami (mam Vx-a i IBM C3).

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: Zachowanie baterii od Vx
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 31, 2009, 00:40:53 »
Niestety zwraca mi Fatal Exception (Reset) zaraz po uruchomieniu...

*

Offline sbi

  • ****
  • 592
  • Sprzęt: 6630, Tungsten T3, N73, GO930, 5800XM, HTC Hero
Odp: Zachowanie baterii od Vx
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 31, 2009, 09:55:20 »
Niestety zwraca mi Fatal Exception (Reset) zaraz po uruchomieniu...

A zainstalowałeś SuperWaba ?

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: Zachowanie baterii od Vx
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 31, 2009, 10:08:19 »
A co tam jest do zainstalowania?
Ściągnąłem to coś dostępne na: http://www.freewarepalm.com/utilities/superwaba.shtml, niemniej po rozpakowaniu okazuje się, że jest tam tylko jakaś dokumentacja w html...

*

Offline sbi

  • ****
  • 592
  • Sprzęt: 6630, Tungsten T3, N73, GO930, 5800XM, HTC Hero
Odp: Zachowanie baterii od Vx
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 31, 2009, 15:15:27 »
Ale w tej dokumentacji jest info skąd pobrać :)
http://www.superwaba.org/install/

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: Zachowanie baterii od Vx
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 31, 2009, 16:13:19 »
Niestety, wciąż mam Fatal Exception i reset...

*

Offline sbi

  • ****
  • 592
  • Sprzęt: 6630, Tungsten T3, N73, GO930, 5800XM, HTC Hero
Odp: Zachowanie baterii od Vx
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 31, 2009, 16:47:44 »
Jak zainstalujesz SuperWabe, to musisz ponownie zainstalować programy, które z niej mają korzystać.

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: Zachowanie baterii od Vx
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 01, 2009, 08:58:41 »
Jak zainstalujesz SuperWabe, to musisz ponownie zainstalować programy, które z niej mają korzystać.

I tak pomyślałem, tak zrobiłem.
Nie pomogło...

Ok, upgrade systemu do PalmOS4 pomógł - program się odpala. Teraz tylko załaduję baterię do pełna i idąc spać odpalę test.
A jeśli mogę zapytać w jakich granicach utrzymuje się ta wartość u Ciebie? Soft chyba nie opróżnia baterii całkowicie, powodując HR? ;)

BTW jak wygląda ten test? To jakiś szybki pomiar trwający kilka minut, czy faktycznie zapuszcza się ten program na dłużej, czekając na faktyczne rozładowanie akumulatora?
Napisane: Maj 31, 2009, 17:47:05
Hmm... 1:38:32 to chyba nie jest za dobry wynik... :/ W dodatku wykres rozladowania jest dosc nieregularny - w paru miejscach skoczyl nawet delikatnie w gore (te oscylacje o ktorych wspominalem)...
Czy warto waszym zdaniem wymienic baterie? Z tego co widze nie jest to specjalnie drogie przedsiewziecia - sztuka kosztuje na Allegro i w Batimexie ~20 zl + przesylka. Tylko czy to trudna operacja? Stary akumulatorek jest podpiety do plyty glownej za pomoca gniazdka czy przylutowany? Nie zauwazylem srubek, mam nadzieje, ze mozna w prosty sposb otworzyc obudowe bez uszkodzenia jej? :)

*

Offline Wiotek

  • **
  • 225
  • Płeć: Mężczyzna
  • skąd: Smolec (koło Wrocławia)
  • Sprzęt: Za mało miejca by wypisać wszystko ;p
Odp: Zachowanie baterii od Vx
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 01, 2009, 17:08:42 »
Z tylną częścią będziesz miał problemy. Jest ona przyklejona :-| i żeby ją ściągnąć musisz delikatnie ją podgrzać, by puścił klej.

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: Zachowanie baterii od Vx
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 01, 2009, 17:36:43 »
Czyli co? Suszarka do włosów?
Takie podgrzewanie nie uszkodzi elektroniki? Podgrzewać muszę całość, czy najlepiej tylko przy brzegach?
Finansowo wymiana baterii to nie jest żaden wielki wydatek, niemniej gdyby miało się okazać, że łatwiej po drodze zniszczyć urządzenie niż coś zrobić, to chyba sobie odpuszczę... :/

*

Offline Konrad Radwan

  • ******
  • 2583
  • Płeć: Mężczyzna
  • LIONEL HUTZ!
  • Sprzęt: Sony Xperia Z3, Sony Smartwatch 3
Odp: Zachowanie baterii od Vx
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 01, 2009, 17:38:46 »
Tylko brzegi, ale osobiście uważam że bezpieczniej będzie podważyć w kilku miejscach nożykiem do tapet niż rozgrzewać. Będziesz musiał co najwyżej nałożyć nową warstwę kleju, zamiast wymieniać całą płytę główną...

*

Offline Kusiu

  • *****
  • 3968
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zachowanie baterii od Vx
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 01, 2009, 19:19:25 »
Podgrzewając suszarką masz większą szansę uszkodzić ekran niż płytę główną - niestety wiele osób przekonało się o tym osobiście.

A ja mam małą zagwozdkę bo nie za bardzo mogę wgrać Battery Time-a, w komputerze nie mam com-a, przejściówki nie posiadam, Centro nie komunikuje się z Vx-em przez irdę (połączanie jest zrywane po kilkunastu sekundach). Chyba zakupie sobie adapter USB-COM.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 01, 2009, 19:35:13 wysłana przez Kusiu »

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: Zachowanie baterii od Vx
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 01, 2009, 20:59:32 »
Tylko brzegi, ale osobiście uważam że bezpieczniej będzie podważyć w kilku miejscach nożykiem do tapet niż rozgrzewać.

Ktoś tego próbował? Da się to zrobić bez zmasakrowania obudowy? Skoro to takie proste, to skąd się wziął sposób z suszarką?
Pytam, bo nie znalazłem żadnej wiarygodnej instrukcji demontażu Vx ze zdjęciami...

Cytuj
Będziesz musiał co najwyżej nałożyć nową warstwę kleju

Hmm... A jaki to ma być klej? ;)

*

Offline Konrad Radwan

  • ******
  • 2583
  • Płeć: Mężczyzna
  • LIONEL HUTZ!
  • Sprzęt: Sony Xperia Z3, Sony Smartwatch 3
Odp: Zachowanie baterii od Vx
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 01, 2009, 21:03:56 »
To nie jest klej, źle się wyraziłem, tylko coś jak w T2, przynajmniej o ile dobrze pamiętam, czyli pseudo-lepka-taśma.
I fakt faktem otwieranie obudowy Vx nie jest bezpieczne przy pomocy noża, niemniej jednak Vx ma ogromną przewagę nad T2 czy T3 - jego blacha się tak nie wygina. Mimo wszystko jest to rozsądniejsze niż zabawa z suszarką.

*

Offline sbi

  • ****
  • 592
  • Sprzęt: 6630, Tungsten T3, N73, GO930, 5800XM, HTC Hero
Odp: Zachowanie baterii od Vx
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 01, 2009, 21:47:37 »
Ktoś tego próbował? Da się to zrobić bez zmasakrowania obudowy? Skoro to takie proste, to skąd się wziął sposób z suszarką?
Pytam, bo nie znalazłem żadnej wiarygodnej instrukcji demontażu Vx ze zdjęciami...

Ja swojego T3 rozbierałem korzystając z tej strony
http://repair4pda.org/

Vx przy pomocy suszarki ze zdjęciami (osobiście tego nie robiłem)
http://www.gethightech.com/Merchant2/merchant.mvc?Screen=CTGY&Category_Code=_P5TAKE

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: Zachowanie baterii od Vx
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 01, 2009, 21:58:30 »
Hmm... Zastanawiam sie jaki sposub demontazu obudowy przewidzial Palm projekujac urzadzenie? Przeciez chyba ich profesjonalni serwisanci nie korzystali z suszarek do wlosow? Ma ktos jakis manual serwisowy?
Podgrzewania wolalbym uniknac.
Wlasciwie da sie otworzyc obudowe bez jej uszkadzania czy zawsze powstana jakies slady? Dobrze dzialajaca bateria niskim kosztem w tego typu zabytkowym sprzecie? Czemu nie. Jednak kosztem zmasakrowania ladnie wygladajacej obudowy? Z tym juz gorzej...

Hmm... udało mi się otworzyć Palma. Bez suszarki się nie obeszło, na szczęście wszystko działa i nic nie wybuchło. ;) Plastiki obudowy niestety nieznacznie okaleczyłem (podobnie jak własne dłonie :P) ale najważniejsze, że mam teraz dostęp do baterii i mogę nową zamówić na Allegro. ;)

Nowa bateria prezentuje się całkiem nieźle. Discharge test właśnie się robi od godziny i dwudziestu minut - jak na razie bateria rozładowała się do 81%.

UPDATE

Hmm... Kusiu - twoim zdaniem 4 h 41m to dobry wynik? Ile u Ciebie miał Vx w teście rozładowania baterii? ;)
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 13, 2009, 21:20:05 wysłana przez Atlantis »

*

Offline Kusiu

  • *****
  • 3968
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zachowanie baterii od Vx
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 14, 2009, 14:06:08 »
W końcu udało mi się sprawdzić Vx-a - wynik w pierwszej próbie to 3h48 minut. Ten Palm długo leżał, więc po kilku ładowaniach powinno być lepiej. Jednak Twój wynik można uznać za bardzo dobry.