Pozostałe platformy > Linux PDA

Instalacja Linuxa na iPaq

(1/6) > >>

Piotr_Kaczmarek:
No to zaczynamy:

Krok 1: Kopiowanie systemu.

Najpierw zainstaluj w palmtopie program BootBlaster w najnowszej wersji. Posłuży do skopiowania programu boo-tującego Pocket PC i całego systemu operacyjnego. BootBlaster nie zapisuje danych znajdujących się w pamięci RAM, takich jak lista kontaktów czy dokumenty. Musisz je skopiować samodzielnie.Z menu Flash wybierz funkcję Save Bootldr .gz Format i zapisz ją w folderze My Documents w palmtopie. Bootldr jest niezbędny do uruchomienia systemu Pocket PC, gdy będziesz chciał do niego powrócić. Na wszelki wypadek zrób jego kopię zapasową. Mimo że plik jest skompresowany, nie rozpakowuj go.

Teraz przyszła kolej na skopiowanie obrazu ROM zawierającego system Pocket PC. W menu Flash programu Boot-Blaster zaznacz Save WinCe .gz Format i zapisz docelowy plik w pamięci palmtopa. Zajmować będzie tyle, ile wynosi pojemność ROM. Po zakończeniu kopiowania zarówno Bootldr, jak i WinCE przenieś do peceta.Krok 2:Instalacja systemu:

Instalować będziesz dystrybucję Linuksa o nazwie Familiar, opartą na Debianie. Potrzebujesz plików dystrybucji, które znajdziesz na stronie http://familiar.handhelds.org . Do wyboru otrzymasz cztery wersje interfejsu graficznego, my zdecydowaliśmy się na Opie, zbliżony do Qtopii. Zaczynamy przekształcać iPAQ w maszynę z Linuksem.

Etap 1. Do palmtopa, jeszcze z systemem Pocket PC, wgraj plik bootldr.bin.gz, znajdujący się w pakiecie pobranym ze strony http://familiar.handhelds.org . Teraz uruchom program BootBlaster i z menu Flash wybierz funkcję Program, a następnie odszukaj skopiowany przed chwilą plik. Teraz nastąpi zmiana systemu bootującego. Nie dotykaj w tym czasie palmtopa, gdyż jego przypadkowe wyłączenie może spowodować zablokowanie komputera naręcznego na wieki.

Etap 2. Teraz jeszcze można uruchomić system Pocket PC, za chwilę już nie. Zresetuj palmtop, cały czas przytrzymując naciśnięty klawisz kierunkowy. Wyświetlone zostanie specjalne menu, w którym możesz wybrać sposób załadowania nowego systemu. My pokażemy, jak to zrobić przez port szeregowy. Kolejne pozycje przyporządkowane są przyciskom funkcyjnym w palmtopie. Naciśnij przycisk z symbolem kalendarza (Serial Bootloader Console).
Etap 3. Wstaw iPAQ do podstawki HotSync i podłącz ją do portu szeregowego w pececie. Za chwilę do pamięci palmtopa wgrywać będziesz obraz nowego systemu. Potrzebne ci będzie narzędzie do komunikacji poprzez port szeregowy. Hyperterminal, który instalujesz z Windows, nadaje się doskonale do tego celu. Utwórz nowe połączenie przez port, do którego podłączyłeś iPAQ. Jako prędkość wybierz 115000 bps, a resztę pozostaw bez zmian.

Etap 4. Hyperterminal powinien połączyć się z pecetem - na monitorze zobaczysz napis boot>. Jeśli wszystko poszło po twojej myśli, w oknie programu komunikacyjnego wpisz load root. Palmtop będzie czekał na obraz ROM. Aby go przesłać, wybierz w Hyperterminalu funkcję Transfer | Wyślij plik i ustaw protokół na Ymodem. Pozostaje wskazać odpowiedni plik, którym jest bootopie.jffs2 i poczekać, aż zostanie przesłany. Trwa to mniej więcej 17 minut.
Etap 5. Teraz na ekranie komputera zobaczysz, jak postępuje zastępowanie starego systemu operacyjnego nowym. Trwać to może nawet kilka minut. Po pomyślnie zakończonej operacji pojawi się napis verifying... formating... done. Wpisz polecenie boot i poczekaj na zresetowanie się palmtopa. Kolejne etapy ładowania się nowego systemu, wraz np. z montowaniem napędów, ujrzysz w oknie Hyperterminalu. Na końcu poproszony zostaniesz o zalogowanie się - login root, hasło rootme.
Etap 6. Zapoznaj się pokrótce z nowym interfejsem. Zauważysz z pewnością, że brakuje teraz w iPAQ np. obsługi Bluetooth. Wszelkie nowe pakiety zainstalować możesz z poziomu palmtopa, wchodząc w tym celu do Console i wpisując polecenie ipkg install, a następnie podając nazwę pakietu. A jak przesłać taki pakiet do palmtopa? Połącz się Hyperterminalem i aby palmtop oczekiwał na plik, wpisz w oknie aplikacji polecenie ry, a potem wyślij, korzystając z funkcji Transfer | Wyślij plik.

Artykuł: Cezary Kramp

Pozdrawiam Piotr Kaczmarek :!: [/b]

Hrw:
1. Familiar nie jest oparty na Debianie - w czasach <0.8 może tak było - teraz nie jest.

2. Piszesz o OPIE a screenshot z GPE :)

3. Obsługa Bluetooth jest zawarta w obrazach Familiara 0.8+ domyślnie.

budus2:
Czy na jornadzie 568 robi się to tak samo?

elektryk:
no i w sumie potrzebne faq.
prosba do autora o ewentualne poprawki i do modow o przyklejenie. bo wydaje mi sie, ze jest szansa na rozwoj watku.
:)

kgx:
jest to chyba skrot tego dosc starego artykulu http://www.pcworld.pl/artykuly/45438.html

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej