[Q] NAND - Która wersja najlepsza? Co wybrać?

  • 586 Odpowiedzi
  • 209679 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline azizi

  • ***
  • 418
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HTC HD2 + Sensation + Nexus One <- ICS
Odp: [Q] NAND - Która wersja najlepsza? Co wybrać?
« Odpowiedź #270 dnia: Kwiecień 08, 2011, 13:21:29 »
Włąśnie pierwszy raz NAND zainstalowałem, nie takie to straszne :), w sumie dobrze w readmy.txt jest napisane przy tej dystrybucji andka

Dodał bym do FAQ małą zmianę
Cytuj
2a. uruchamiamy na PC plik dla Androida DAF.exe (lub ANDR_INSTALL.exe) - to program wgrywający rom w nasz pda (może się okazać konieczne uruchomienie z uprawnieniami Administratora)
Ja instalowałem przez DAF.exe i nie ma tu nic na temat wrzucania pliku zip na kartę, dobrze że była opis co i jak w readmy.txt i domyśliłem się aby uruchomić telefon w trybie dysku, zrzucić zip i dopiero instalować z ad recovery. No chyba że coś pominąłem w czytaniu :)

ps. po uruchomieniu i wpisaniu PIN wyświetlił mi sie komunikat i wisi "unlocking your sim card and setting up your phone" i tak już kilka minut dobrych :/ niby coś się robi ale strasznie długo i nie podobne to jest do tego co było zawsze na SD
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 08, 2011, 13:26:58 wysłana przez azizi »

*

Offline xspojlerx

  • *****
  • 3788
  • Płeć: Mężczyzna
  • Od pytań jest forum, nie PW.
  • Sprzęt: Galaxy Note, HD2 Spider Edition.
Odp: [Q] NAND - Która wersja najlepsza? Co wybrać?
« Odpowiedź #271 dnia: Kwiecień 08, 2011, 13:30:58 »
Włąśnie pierwszy raz NAND zainstalowałem, nie takie to straszne :), w sumie dobrze w readmy.txt jest napisane przy tej dystrybucji andka

Dodał bym do FAQ małą zmianę
Cytuj
2a. uruchamiamy na PC plik dla Androida DAF.exe (lub ANDR_INSTALL.exe) - to program wgrywający rom w nasz pda (może się okazać konieczne uruchomienie z uprawnieniami Administratora)
Ja instalowałem przez DAF.exe i nie ma tu nic na temat wrzucania pliku zip na kartę, dobrze że była opis co i jak w readmy.txt i domyśliłem się aby uruchomić telefon w trybie dysku, zrzucić zip i dopiero instalować z ad recovery. No chyba że coś pominąłem w czytaniu :)

ps. po uruchomieniu i wpisaniu PIN wyświetlił mi sie komunikat i wisi "unlocking your sim card and setting up your phone" i tak już kilka minut dobrych :/ niby coś się robi ale strasznie długo i nie podobne to jest do tego co było zawsze na SD
Gratulacje, właśnie wgrałeś rom przez CWM :ok: a kucharz poprostu miał w paczce przygotowaną instalkę CWM oraz rom w postaci .zip ;)

*

Offline azizi

  • ***
  • 418
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HTC HD2 + Sensation + Nexus One <- ICS
Odp: [Q] NAND - Która wersja najlepsza? Co wybrać?
« Odpowiedź #272 dnia: Kwiecień 08, 2011, 13:34:27 »
Cytuj
Gratulacje, właśnie wgrałeś rom przez CWM :ok: a kucharz poprostu miał w paczce przygotowaną instalkę CWM oraz rom w postaci .zip ;)
Hehe, o tym jescze nie czytałem ;)
Tak czy siak nie działa mi to, rom niby się uruchamia ale potem wisi ten komunikat i nic więcej się nie dzieje. Restartowałem telefon ale nic to nie dało.

*

Offline xspojlerx

  • *****
  • 3788
  • Płeć: Mężczyzna
  • Od pytań jest forum, nie PW.
  • Sprzęt: Galaxy Note, HD2 Spider Edition.
Odp: [Q] NAND - Która wersja najlepsza? Co wybrać?
« Odpowiedź #273 dnia: Kwiecień 08, 2011, 13:48:52 »
Hmm... Wgrany dobrze skoro się uruchomił, coś z romem musi być nie tak...

Spróbuj tego: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=897191

*

Offline azizi

  • ***
  • 418
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HTC HD2 + Sensation + Nexus One <- ICS
Odp: [Q] NAND - Która wersja najlepsza? Co wybrać?
« Odpowiedź #274 dnia: Kwiecień 08, 2011, 13:58:47 »
2x instalowałem tego pierwszego i nawet wyskoczył mi ten konfigurator ale dalej coś mu się przywiesiło i był tylko biały ekran i logo htc.
Teraz już instaluje ten co podałeś. Czy to normalne że po fleshowaniu bądz metodzie CWM po restarcie uruchamia się MAGLDR i trzeba jeszcze raz restartować telefon aby już android ruszył? Bo mi się właśnie tak dzieje

ps. poszło :)

mam jeszcze pytanie, czy proces który wcześniej zrobiłem jest stały, tzn czy przy zmianie andka będę musiał to powtarzać aby mieć dodatkowy 1GB pamięci na programy?
Cytuj
6. Select the "AD Recovery" item. ClockworkMod will be loaded and you will see ClockworkMod Recovery menu.
7. Select the "advanced->Partition SD Card" item, next select size for your A2SD+ partition (1024MB recommended), next select 0 as size of swap partition. (Remember that this will delete partiotion on your SD card, so make backup if you need !!!)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 08, 2011, 14:06:19 wysłana przez azizi »

*

Offline xspojlerx

  • *****
  • 3788
  • Płeć: Mężczyzna
  • Od pytań jest forum, nie PW.
  • Sprzęt: Galaxy Note, HD2 Spider Edition.
Odp: [Q] NAND - Która wersja najlepsza? Co wybrać?
« Odpowiedź #275 dnia: Kwiecień 08, 2011, 14:08:05 »
Nie, to nie jest normalne, wyskakuje Ci jakiś napis w MAGLDR?

*

Offline azizi

  • ***
  • 418
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HTC HD2 + Sensation + Nexus One <- ICS
Odp: [Q] NAND - Która wersja najlepsza? Co wybrać?
« Odpowiedź #276 dnia: Kwiecień 08, 2011, 14:14:12 »
Nie, to nie jest normalne, wyskakuje Ci jakiś napis w MAGLDR?
Coś wyskakuje ale nie pamiętam już. Po wyjęciu baterii startuje ok.
Jak się ma to z tym rozszerzaniem miejsca na programy? Wystarczy raz to zrobić?

Gubię się w ty trochę i nie wiem czy dobrze myślę, są dwa sposoby by mieć więcej miejsca na instalacje
1) Przez metodę wyżej podaną, czyli rozszerzenie miejsca
2) Przez programy typu Apps2SD+ które przenoszą same na kartę
2)

*

Offline xspojlerx

  • *****
  • 3788
  • Płeć: Mężczyzna
  • Od pytań jest forum, nie PW.
  • Sprzęt: Galaxy Note, HD2 Spider Edition.
Odp: [Q] NAND - Która wersja najlepsza? Co wybrać?
« Odpowiedź #277 dnia: Kwiecień 08, 2011, 14:19:00 »
Tak, dobrze myślisz, partycje Ext wystarczy zrobić raz, ale nie wszystkie romy ją obsługują (chociaż teraz już większość). Przeważnie pisze w wątku na XDA czy rom obsługuje EXT czy nie

*

Offline azizi

  • ***
  • 418
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HTC HD2 + Sensation + Nexus One <- ICS
Odp: [Q] NAND - Która wersja najlepsza? Co wybrać?
« Odpowiedź #278 dnia: Kwiecień 08, 2011, 14:22:56 »
OK to jeszcze zapytam, jeśli jest rozszerzone miejsce do instalacji programów to potem aby je nei stracić zostaje tytanium beckup czy coś innego jeszcze można zrobić?
Myślę że tyle info na razie mi wystarczy, powalcze z tym co mam i potem będę na jakieś inne romy zerkać :)
Wielkie dzięki za pomoc

*

Offline xspojlerx

  • *****
  • 3788
  • Płeć: Mężczyzna
  • Od pytań jest forum, nie PW.
  • Sprzęt: Galaxy Note, HD2 Spider Edition.
Odp: [Q] NAND - Która wersja najlepsza? Co wybrać?
« Odpowiedź #279 dnia: Kwiecień 08, 2011, 14:28:51 »
Najlepiej TB, sprawdzony i niezawodny.

*

Offline azizi

  • ***
  • 418
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HTC HD2 + Sensation + Nexus One <- ICS
Odp: [Q] NAND - Która wersja najlepsza? Co wybrać?
« Odpowiedź #280 dnia: Kwiecień 08, 2011, 14:51:14 »
Najlepiej TB, sprawdzony i niezawodny.
No ok ale jak miałem dane gry w katalogu android na SD i pamiętam z TB nie kopiował tego, a były to duże ilości to teraz jak się dostać do katalogu androida na nand aby to podgrać jeszcze raz? Czy może TB ma jakieś opcje o których nie widziałem aby na 100% robić kopię wszystkiego z danej aplikacji.

*

Offline xspojlerx

  • *****
  • 3788
  • Płeć: Mężczyzna
  • Od pytań jest forum, nie PW.
  • Sprzęt: Galaxy Note, HD2 Spider Edition.
Odp: [Q] NAND - Która wersja najlepsza? Co wybrać?
« Odpowiedź #281 dnia: Kwiecień 08, 2011, 15:38:48 »
Dane które były na SD, nadal tam będą, w tej kwestii się nic nie zmienia, tu chodzi tylko o same aplikacje - one zostają przeniesione na Ext, ale np. dane gier gameloft, nadal będą znajdować się w folderze gameloft, na karcie SD, na partycji fat. folder android też tam zostanie... partycja fat, będzie nadal wykorzystywana jak do tej pory.

To jest tak jakbyś w Andku na SD wgrał większy data.img
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 08, 2011, 15:40:38 wysłana przez xspojlerx »

*

Offline azizi

  • ***
  • 418
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HTC HD2 + Sensation + Nexus One <- ICS
Odp: [Q] NAND - Która wersja najlepsza? Co wybrać?
« Odpowiedź #282 dnia: Kwiecień 08, 2011, 15:45:16 »
OK dzięki za wyjaśnienie.
Z tego co widzę prj Clean Desire v0.3.2 niestety nie widzi tej rozszerzonej pamięci (sprawdzałem w TB) także troszkę lipa, ale poza tym wszytko jak na razie działa bdb.
Widzę też że nic się nie zmieniło z grafikami avatorów oraz np przy pierwszym podglądzie zdjęć na widzecie od fotek, jest rozmyty i dopiero jak się w niego wejdzie to robi się klarowny. Czy tak jest na pozostałych dystrybucjach nadal?

*

Offline xspojlerx

  • *****
  • 3788
  • Płeć: Mężczyzna
  • Od pytań jest forum, nie PW.
  • Sprzęt: Galaxy Note, HD2 Spider Edition.
Odp: [Q] NAND - Która wersja najlepsza? Co wybrać?
« Odpowiedź #283 dnia: Kwiecień 08, 2011, 16:00:03 »
Widzę też że nic się nie zmieniło z grafikami avatorów oraz np przy pierwszym podglądzie zdjęć na widzecie od fotek, jest rozmyty i dopiero jak się w niego wejdzie to robi się klarowny. Czy tak jest na pozostałych dystrybucjach nadal?

Nie wiem
OK dzięki za wyjaśnienie.
Z tego co widzę prj Clean Desire v0.3.2 niestety nie widzi tej rozszerzonej pamięci (sprawdzałem w TB) także troszkę lipa, ale poza tym wszytko jak na razie działa bdb.
Z tych trzech to tylko ten Skink chyba obsługuje rozszerzoną pamięć, możesz się pobawić z porty DHD, one wszystkie obsługują EXT, z tym że są wolniejsze... Jeżeli nie zależy Ci na Sense, to spróbuj np. czegoś na bazie CM7, np ten rom co ja mam w stopce. Wgrywa się go przez CWR, również obsługuje EXT, jest szybki i stabilny.

*

Offline azizi

  • ***
  • 418
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HTC HD2 + Sensation + Nexus One <- ICS
Odp: [Q] NAND - Która wersja najlepsza? Co wybrać?
« Odpowiedź #284 dnia: Kwiecień 08, 2011, 21:23:58 »
Będę próbować z tym co i ty masz na pewno ale w przyszłości, na razie wszystko chyba chodzi tak jak powinno a i szybkość jest większa niż wcześniej. Teraz tak na prawdę to ładuje na full go, loga zapuszczam z currentwidget i zobaczymy jak będzie z prądem bo mimo że NAND to nie SD ale jednak dla mnie to była jedyna większa bolączka z zużyciem energii. Choć czytałem że i na NANDach ludzie mają dziwne problemy i nie wiadomo skąd zużycie czasami wzrasta. Grunt że teraz nie muszę się bać rozładowania baterii do końca :)
Jeszcze raz dzięki za pomoc, teraz już wiem miej więcej co się z czym je :)

*

Offline xspojlerx

  • *****
  • 3788
  • Płeć: Mężczyzna
  • Od pytań jest forum, nie PW.
  • Sprzęt: Galaxy Note, HD2 Spider Edition.
Odp: [Q] NAND - Która wersja najlepsza? Co wybrać?
« Odpowiedź #285 dnia: Kwiecień 08, 2011, 21:35:38 »
Pamiętaj żeby po użyciu wyłączać w ustawieniach GPS, w niektórych romach jak się nie wyłączy to w standby zostaje 60mA, tak samo jest z Bluetooth.
Zapoznaj się dobrze z CWM, gdyż jest wart uwagi ;)

*

Offline azizi

  • ***
  • 418
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HTC HD2 + Sensation + Nexus One <- ICS
Odp: [Q] NAND - Która wersja najlepsza? Co wybrać?
« Odpowiedź #286 dnia: Kwiecień 08, 2011, 21:44:06 »
Pamiętaj żeby po użyciu wyłączać w ustawieniach GPS, w niektórych romach jak się nie wyłączy to w standby zostaje 60mA, tak samo jest z Bluetooth.
Zapoznaj się dobrze z CWM, gdyż jest wart uwagi ;)
z GPS właśnie korzystałem bo z trasy wróciłem, używam Sygic Aura i działa ok, zostawie specjalnie i zobaczę czy coś się będzie działo w logu
bluetooth włączam i wyłączam tylko jak do auta wsiadam, no chyba że coś przesyłam także jest pod taką samą kontrolą jak wifi

Połączone: Kwiecień 11, 2011, 13:32:28
No i teraz po kilku dniach używania prj_build_v0.3.2 mogę coś więcej napisać o nim.
Android działa sprawnie, nie ma z nim problemów ale jeśli chodzi o baterię to niestety jest lipa. Po naładowaniu do pełna i odłączeniu od zasilania zużycie energii jest większe niż 60mA w stanie spoczynku. Zabijanie procesów nic nie daje. GPS, Bluetooth i WiFi na OFF, sieć na GSM. Jedynie wyłączenie i włączenie telefonu powraca do normy, którą jest bardzo dobra. Przez noc (10h) spadło mi 5% czyli wychodzi 0,5% na godzinę gdy telefon leżał nieużywany.  Dam mu jeszcze jedną szansę i zobaczę czy przy następnym ładowaniu będzie to samo. Jak tak to trzeba będzie innej wersji spróbować :/
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 11, 2011, 13:32:28 wysłana przez azizi »

*

Offline xspojlerx

  • *****
  • 3788
  • Płeć: Mężczyzna
  • Od pytań jest forum, nie PW.
  • Sprzęt: Galaxy Note, HD2 Spider Edition.
Odp: [Q] NAND - Która wersja najlepsza? Co wybrać?
« Odpowiedź #287 dnia: Kwiecień 11, 2011, 13:56:37 »
Może masz jakąś live wallpaper ustawioną, albo jakiś program, który po cichu "wysysa" Ci baterię?

*

Offline azizi

  • ***
  • 418
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HTC HD2 + Sensation + Nexus One <- ICS
Odp: [Q] NAND - Która wersja najlepsza? Co wybrać?
« Odpowiedź #288 dnia: Kwiecień 11, 2011, 14:01:57 »
Może masz jakąś live wallpaper ustawioną, albo jakiś program, który po cichu "wysysa" Ci baterię?
Nic a nic. Tapeta zwykła, nie używam Live :) Poza tym po zabiciu procesów powinno wrócić to do normy, a tak się nie stało. Dziwna sprawa. Spróbuje jeszcze raz wgrać skink Clean Desire v1.4 po tym, zobaczymy czy da radę się uruchomić prawidłowo, a jak nie to sam nie wiem co tu jeszcze można prostego z sens użyć.

*

Offline xspojlerx

  • *****
  • 3788
  • Płeć: Mężczyzna
  • Od pytań jest forum, nie PW.
  • Sprzęt: Galaxy Note, HD2 Spider Edition.
Odp: [Q] NAND - Która wersja najlepsza? Co wybrać?
« Odpowiedź #289 dnia: Kwiecień 11, 2011, 14:06:18 »
Możesz jeszcze spróbować trzeciego romu, czyli DFT Stock Desire, jest to oficjalny rom team'u odpowiedzialnego za odpalenie Andka w Nand.

*

Offline azizi

  • ***
  • 418
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HTC HD2 + Sensation + Nexus One <- ICS
Odp: [Q] NAND - Która wersja najlepsza? Co wybrać?
« Odpowiedź #290 dnia: Kwiecień 11, 2011, 14:10:30 »
Możesz jeszcze spróbować trzeciego romu, czyli DFT Stock Desire, jest to oficjalny rom team'u odpowiedzialnego za odpalenie Andka w Nand.
Dzięki pamiętam, muszę go poszukać bo coś link z howto nie działa do niego :)

*

Offline lemar123

  • ******
  • 2680
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung A5
Odp: [Q] NAND - Która wersja najlepsza? Co wybrać?
« Odpowiedź #291 dnia: Kwiecień 11, 2011, 14:38:43 »
a statystyki czyściłeś ?

*

Offline azizi

  • ***
  • 418
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HTC HD2 + Sensation + Nexus One <- ICS
Odp: [Q] NAND - Która wersja najlepsza? Co wybrać?
« Odpowiedź #292 dnia: Kwiecień 11, 2011, 14:44:49 »
a statystyki czyściłeś ?
tak, wyczyściłem, naładowałem, tak jak przy SD, może nawet zaraz jeszcze raz to zrobię, naładuje na full, wyczyszczę i zrobię wł/wył telefon tak aby wykorzystać wszelkie sposoby jakie znam :)

*

Offline lemar123

  • ******
  • 2680
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung A5
Odp: [Q] NAND - Która wersja najlepsza? Co wybrać?
« Odpowiedź #293 dnia: Kwiecień 11, 2011, 15:16:59 »
sprawdź czyszczenie statystyk z poziomu CMR i starą metodą z wycinaniem plików

aby wykluczyć obciążenie przez jakiś proces użyj os minitor
jeśli po kilku sekundach od włączenia os monitora nie uzyskasz mniej więcej takiego wyniku jak na pierwszym zrzucie

to najbardziej obciążąjący cpu proces będzie winowajcą

os monitor ma być na górze jako proces pierwszoplanowy, a inne, o ile nie robisz czegoś specjalnego, powinny mieć mniejszy CPU Usage

*

Offline azizi

  • ***
  • 418
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HTC HD2 + Sensation + Nexus One <- ICS
Odp: [Q] NAND - Która wersja najlepsza? Co wybrać?
« Odpowiedź #294 dnia: Kwiecień 11, 2011, 15:32:19 »
Jak to się robi z poziomu CMR?
Ja czyściłem przez terminal, wpisując komendę. Zawsze przy SD pomagało.

Os monitor zainstalowany i mam tylko jego na pierwszymi miejscu a potem android system.
Teraz na full naładowałem, zrobiłem w terminalu czyszczenie, telefon on/off i zobaczymy co będzie się dziać.

*

Offline lemar123

  • ******
  • 2680
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung A5
Odp: [Q] NAND - Która wersja najlepsza? Co wybrać?
« Odpowiedź #295 dnia: Kwiecień 11, 2011, 15:51:15 »
Jak to się robi z poziomu CMR?
Ja czyściłem przez terminal, wpisując komendę. Zawsze przy SD pomagało.
CMR -> Advanced -> Clean battery stats
czy jakoś tak (z pamięci piszę) - jest opcja w menu Advanced, obok Clean Dalvik Cache
w nand robię to tylko z CMR, ale też nie miałem za wiele okazji - statystyki tu nie sypią się tak jak w SD

*

Offline azizi

  • ***
  • 418
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HTC HD2 + Sensation + Nexus One <- ICS
Odp: [Q] NAND - Która wersja najlepsza? Co wybrać?
« Odpowiedź #296 dnia: Kwiecień 11, 2011, 15:56:02 »
Jak to się robi z poziomu CMR?
Ja czyściłem przez terminal, wpisując komendę. Zawsze przy SD pomagało.
CMR -> Advanced -> Clean battery stats
czy jakoś tak (z pamięci piszę) - jest opcja w menu Advanced, obok Clean Dalvik Cache
w nand robię to tylko z CMR, ale też nie miałem za wiele okazji - statystyki tu nie sypią się tak jak w SD
Czyli jak się nie sypią to w takim razie coś nie tak musi być z tą wersją.
Teraz widzę że zużycie jest ok ale na os monitorze czasami wskakuje sobie nad android system htc sens na moment i zaraz znika, tyle że jak pisałem teraz jest ok.
No nic będę jeszcze sobie to wszystko monitorować :)
Jak nie wyda zainstaluje sobie tego co Ty masz ;)

*

Offline lemar123

  • ******
  • 2680
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung A5
Odp: [Q] NAND - Która wersja najlepsza? Co wybrać?
« Odpowiedź #297 dnia: Kwiecień 11, 2011, 16:16:54 »
miui rulez, nie ma problemu ze statystykami ale podobnie dobrze śmiga np. hyper/ultimate/clean droid

w os monitor to normalne, że czasem coś wyskoczy ponad os monitor - byle nie był non-stop, chyba, że coś specjalnie uruchomiłeś
w ten sposób namierzałem jakie procesy powodują lagi w czasach buildów z desire hd z karty sd na leo
poza tym można na stałe wyłączyć (z umiarem) niektóre nieużywane usługi - ale trzeba wiedzieć co się robi
najbezpieczniej poprzez płatne titanium
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 11, 2011, 16:19:05 wysłana przez lemar123 »

*

Offline azizi

  • ***
  • 418
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HTC HD2 + Sensation + Nexus One <- ICS
Odp: [Q] NAND - Która wersja najlepsza? Co wybrać?
« Odpowiedź #298 dnia: Kwiecień 11, 2011, 17:39:19 »
To ten z Twojej stopki?
http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=916087

Wizualnie jakoś tam nie przekonuje mnie ale jak mi się wysypie jeszcze raz obecny to spróbuję na pewno.

*

Offline lemar123

  • ******
  • 2680
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung A5
Odp: [Q] NAND - Która wersja najlepsza? Co wybrać?
« Odpowiedź #299 dnia: Kwiecień 11, 2011, 18:14:33 »
wizualnie tu masz w ogóle wybór poprzez tematy
no może jeszcze jest w cm 7, ale mniejszy