Nawigacja GPS > TomTom

Urządzenie TomTom czy smartfon + TT Go Mobile ?

(1/9) > >>

Pretor:
Witam, od wielu lat co jakiś czas dzwoni do mnie ktoś ze znajomych z pytaniem - jaki model nawigacji ma kupić?
Niezmiennie od lat mówię, że ma to być model nawigacji TomTom.
Niestety dla urządzeń TT, odkąd używam TT Go Mobile na smartfonie, nie jest to już takie oczywiste.

Model TomTom Go 940 Live posiadam od 10-lat i przez ostanie 3-lata mam porównanie z używaną aplikacją TomTom Go Mobile na smartfonie. Jako że działam w branży transportowej, to robię rocznie po nie mniej jak 200 tyś. km (80% Europa zachodnia + 20% Polska) i moje nawigacje sprawdzam w prawdziwym boju po różnych adresach a nie kręceniu się wokół przysłowiowego "komina".

Na tą chwilę, po 3-roku użytkowania nie mam żadnych wątpliwości co do wyższości TT Go Mobile nad TT Go 940 Live.
Aplikacja pod prawie każdym względem " bije na głowę", starego TT Go 940 Live:
- szybkość działania (wyliczanie tras i informacje Trafic) - ogromny plus
- możliwość aktualizacji map i oprogramowania, w każdym miejscu z dostępem do sieci - plus 
- możliwość zmiany urządzenia w każdej możliwej chwili - plus

Największą wadą aplikacji TT Go Mobile (dla mnie), jest brak możliwości ustawienia szybkości pojazdu przy planowaniu trasy. Co stwarza poważne problemy przy ustalaniu czasu dojazdu do celu, szczególnie przy dużych odległościach (500 km +).

Decydenci z firmy TomTom - nie każdy po drogach publicznych, jeździ z maksymalną dopuszczalną przez przepisy - prędkością !!!
W szczególności dotyczy to autostrad i dróg szybkiego ruchu.

Ostatnio miałem okazję przetestować jednocześnie w czasie trasy (2-tyś km po EU), model TT Go 510 z moim starym TT Go 940 Live i aplikacją na smartfonie TT Go Mobile.

Porównując model Go 510 ze starym Go 940 Live, to nowszy model jest zupełnie inną bajką i nie ma nawet sensu ich już porównywać (bezapelacyjnie wygrywa Go 510). Jednak porównanie TT Go 510 z aplikacją TT Go Mobile na smartfony, nie wnosi nam już takich dużych różnic, choć są i zaraz o nich napiszę.

TomTom Go 510 vs TT Go Mobile
Pierwsze różnice, widoczne są już przy wyznaczaniu celu podróży: pomimo wybrania tego samego adresu, obydwa programy prowadzą różnymi trasami. Nie są to duże różnice ale jednak są dziwne, bo obydwa urządzenia korzystają z tej samej bazy fotoradarów i tego samego Trafica - obydwa korzystały z tego samego internetu i miały ten sam nr mapy.
Na Go 510 zauważyłem brakujące fotoradary (w tym czasie, Go Mobile pokazywała fotoradar) i brakujące informacje o zwężkach i spowolnieniach w ruchu, pomimo tego że aplikacja na telefon pokazywała je.
Niestety nie miałem ze sobą drugiego smartfona aby zrobić filmik lub fotkę aby to pokazać ale może jeszcze będę miał okazję na przetestowanie tego nowszego modelu TT.

Porównanie kosztów:
- TT Go Mobile - tomtom.com/pl/nav-app darmowe pobranie i instalacja - opłata za wszystko 24,99 (1-mies) lub 84,99 zł (1-rok) - zdecydowanie POLECAM,
- TT Go 510 - tomtom.com/pl/go-510 - 899 zł (mediaexpert 679,99 zł) - propozycja godna rozważenia,
- TT Go Basic - tomtom.com/pl/go-basic-5 - 749 zł (aktualizacja-map-dożywotnio/fotoradary-3-miesiące) według mnie, zakup nieopłacalny,
- TT Go Essential - tomtom.com/pl/go-essential-5 - 999 zł (aktualizacja-map-dożywotnio/fotoradary-6-miesięcy) według mnie, zakup nieopłacalny,
- TT Go Premium - tomtom.com/pl/go-premium-5 - 1499 zł (fotoradary+aktualizacja-map-dożywotnio) gdyby nie cena, byłby ideał,
- TT Go Premium X - tomtom.com/pl/go-premium-x - 1499 zł (fotoradary+aktualizacja-map-dożywotnio i wiele innych) ideał ale ta cena :mysli:

Konkluzja:
Gdybym w tej chwili był zmuszony do zakupu nowego urządzenia nawigacyjnego, to rozważałbym zakup średniej klasy smartfona z minimum 5-calowym wyświetlaczem w przedziale cenowym 600-800 zł + roczna subskrypcja TT Go Mobile . Zakup TT Go 510 to alternatywa, którą też oczywiście biorę pod uwagę.
Tak naprawdę, to następne zakupione urządzenie nawigacyjne, najprawdopodobniej będzie z serii Go Professional (z racji popełnianego zawodu).

Pozdrawiam.
@pretor

 



Cypisek:
Ciekawe porównanie, gdyby była taka możliwość to dałbym lajka lub plusa  :ok:
Ja już od dłuższego czasu jeżdżę na TT Go Mobile, a mój stary TT Go 930 leży w samochodowym schowku tylko jako rezerwa na wypadek gdyby coś nieprzewidzianego się stało z moim Galaxy Note 4.

jansol:
Wydaje mi się ze jeżdżąc sporadycznie TT Go Mobile w zupełności starcza ( zawsze pod ręka ).
Jednak dużo jeżdżąc w długie trasy wybieram swój 1005 i tyle bo tak mi wygodniej. Wiadomo opłacalność cena itp itd po stronie Go Mobile jednak komfort jest bezcenny a tu Go 510 i te inne ...

Komarek.pl:
@pretor1610 doskonala recenzja  :ok:

przed zakupem nawigacji tt pro warto pogadac z uzytkownikami igo
u mnie wiekszosc kierowcow przeszla na beckery transit (mieli do wyboru tt pro6250)
twierdza ze mniej bledow i lepszy traffic
obslugujemy trudny rejon bo port rotterdam i polnocno-zachodnie europe

tapatalk
verstuurd vanaf mijn iphone

Slavekk:
Też mi się podobała nawigacja w telefonie, póki podczas delegacyjnego wyjazdu nie zadzwonił kolega ("dojechałeś już?") akurat kiedy się zbliżałem do zjazdu z ekspresówki. Mapa się schowała komendy "zjedź" zastąpiła rozmowa i... przejechałem
Spóźniłem się na ważne spotkanie.
Nigdy więcej!
Tylko TomTom Go 5200, żadnych protez przez telefon, jakieś Go 520 czy coś...

PS. Tak, wiem że można zrzucić rozmowę na pasek i przywołać mapę, ale kurła miałem 130 na budziku i duży ruch...

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej