Android OS > Desire Z

[GUIDE] Root oraz instalacja CWM i ROMów po odblokowaniu przez htcdev.com

(1/6) > >>

revanmj:
HTC udostępniło w końcu oficjalną możliwość odblokowania bootloadera w Zetce poprzez swoją stronę htcdev.com (UWAGA! Proces skończy się wykasowaniem danych użytkownika, czyli ustawień i zainstalowanych aplikacji). Ponieważ strona prowadzi użytkownika "za rączkę" nie będę tłumaczył tego procesu, a skupię się na instalacji Custom Recovery i ewentualnie uzyskaniu roota na stockowym ROMie, jeśli ktoś nie będzie go od razu zmieniał. Zakładam również, że skoro danej osobie udało się przejść przez proces odblokowywania, to wie już jak mniej więcej obsłużyć adb i fastboota, więc będę podawał jedynie potrzebne komendy i ewentualnie przypominał o umieszczeniu odpowiednich plików w folderze z adb.

Instalacja ClockworkMod Recovery i Custom ROMu
Ponieważ jest z tym najmniej pracy, a osoby instalujące custom ROM i tak nie będą robić roota, to najpierw opiszę jak zainstalować ClockworkMod Recovery (w skrócie CWM).

1. Najpierw pobieramy najnowsze CWM dla Zetki z tej strony (szukamy w tabeli HTC G2, a następnie klikamy na link w kolumnie Download Recovery lub Download Touch Recovery, to drugie różnie się tylko możliwością obsługi przy pomocy ekranu dotykowego). Dobrze jest umieścić pobrany plik w folderze z adb i fastboot oraz zmienić jego nazwę na krótszą, żeby mieć mniej pisania w konsoli :)

AKTUALIZACJA: Jeśli chcecie wgrać ROMy oparte na KitKacie, to musicie pobrać i zainstalować jedno z tych recovery : CWM 6.x (niestety brak wersji obsługiwanej dotykiem), 4EXT 1.0.0.6 RC1, TWRP 2.6.3.0. Najstabilniejsze jest 4EXT, pozostałe mają nieco poważniejsze bugi, choć nie wszystkim muszą one przeszkadzać. Dokładniejsze informacje znajdziecie po otwarciu linków.

2. Teraz uruchamiamy telefon w trybie bootloadera (trzymając jednocześnie przycisk od ściszania i włącznik), po czym włączamy tryb fastboot (przyciskami głośności podświetlamy tę pozycję, a następnie potwierdzamy wybór przyciskiem zasilania) i podłączamy urządzenie do komputera kablem USB. Czasami telefon może nie reagować od razu w trybie bootloadera, wystarczy wtedy poczekać aż pokaże się informacja o braku plików z aktualizacją na karcie pamięci i można już działać.

2. Teraz uruchamiamy wiersz poleceń (w wypadku Visty i nowszych jako zwykły użytkownik, nie administrator), nawigujemy do foleru z adb i fastboot tak, jak przy odblokowywaniu (ewentualnie można kliknąć prawym przyciskiem myszy z wciśniętym klawiszem Shift na katalog z plikami i wybrać opcję Otwórz okno polecenia tutaj), a następnie wpisujemy komendę fastboot flash recovery nazwa_pliku.img (np. fastboot flash recovery cwm-vision.img) i czekamy na zakończenie procesu. Po jego pomyślnym ukończeniu wyciągamy na chwilę baterię po czym uruchamiamy Zetkę trzymając wciśnięte przyciski przyciszania, trackpada i power. Po wczytaniu trybu bootloadera wybieramy opcję Recovery, czekamy chwilę i gotowe. Jesteśmy w menu głównym CWM. Pomiędzy opcjami przełącza się klawiszami regulacji głośności, wybór potwierdza się przyciskiem trackpada, a cofa się włącznikiem.

3. Gotowe, możecie już instalować nieoficjalne ROMy i paczki z modyfikacjami systemu (np. GTalk z wideo-rozmowami :) Większość z tych pierwszych (jeśli nie wszystkie) jest już zrootowana, więc jeśli będziecie je instalować nie musicie czytać kolejnej części o rootowaniu (rzućcie tylko okiem na uwagę poniżej). Jeśli natomiast zostajecie przy oficjalnym systemie od HTC to zapraszam do dalszej lektury.

UWAGA: Przy instalowaniu ROMów z własnym kernelem (np. CyanogenMod) może się pojawić problem z bootloopem. Trzeba wtedy wypakować plik boot.img z paczki z ROMem i zainstalować go podobnie, jak CWM wydając w wierszu poleceń na komputerze komendę fastboot flash boot boot.img (CWM ma z tym jakiś problem przy odblokowaniu bootloadera przez htcdev.com, więc trzeba to robić ręcznie).

Rootowanie
Jeśli nie chcecie instalować (przynajmniej na razie) Custom ROMów, a jedynie mieć możliwość uzyskania dostępu do uprawnień roota, to niestety czeka Was nieco więcej zabawy z konsolą.

1. Najpierw pobieramy dwa archiwa stąd i stąd. Pliki, które się w nich znajdują należy umieścić w katalogu z adb.

2. Uruchamiamy cmd i wpisujemy następujące komendy:

--- Kod: ---adb push fre3vo /data/local/tmp
adb shell
chmod 777 /data/local/tmp/fre3vo
/data/local/tmp/fre3vo -debug -start FAA90000 -end FFFFFFFF
--- Koniec kodu ---

Po pomyślnym wykonaniu tej ostatniej (czyli wyświetleniu komunikatu Potential exploit area found at address fbb4d600:a00. Exploiting device...) zostaniecie wyrzuceni z adb. Po ponownym wydaniu komendy adb shell, powinniście teraz zobaczyć symbol # zamiast $ co oznacza, że posiadacie już uprawnienia roota.

3. Ciągle pozostając w adb shell wpisujemy:

--- Kod: ---adb push su /data/local/tmp/
adb push busybox /data/local/tmp/
adb push fixsu.sh /data/local/tmp/
adb install SuperUser.apk
adb shell chmod 755 /data/local/tmp/fixsu.sh
adb shell chmod 755 /data/local/tmp/busybox
adb shell /data/local/tmp/fixsu.sh
--- Koniec kodu ---

Po czym restartujemy Zetkę. Jeśli wszystko poszło dobrze, na liście aplikacji powinien pojawić się program Superuser, a przy próbie uzyskania wyższych uprawnień, np. przez Titanium Backup powinien pojawić się stosowny komunikat z zapytaniem.

Jeśli nie podoba Wam się aplikacja zarządzająca przydzielaniem wyższych uprawnień, czyli Superuser (mi się wgrała jakaś stara wersja), to zainstalować wgrać nowszą. Ja nieco przy tym kombinowałem, więc nie wiem czy wszystkie poniższe kroki są konieczne (konkretnie mam wątpliwości co pierwszego kroku).

1. Pobieramy z Marketu aplikację Superuser Update Fixer, odpalamy i wybieramy opcję naprawienia. Gdy program zrobi swoje, restartujemy Zetkę.

2. Po ponownym uruchomieniu powinniśmy już mieć nowszy program, jednak będą z nim problemy (opcja zapamiętywania nie działa, przez co komunikat pytający o zgodę pojawia się co chwila). Aby to naprawić należy pobrać tę paczkę (nie rozpakowywać jej) i umieścić archiwum ZIP na karcie pamięci.

3. Teraz odpalamy CWM, wybieramy opcję Install zip from sdcard i odnajdujemy archiwum, które przed chwilą umieściliśmy na karcie pamięci. Potwierdzamy instalację paczki i po jej pomyślnym ukończeniu restartujemy telefon opcją w CWM. Teraz już wszystko powinno działać jak należy. Przy okazji warto zajrzeć do Marketu, aby sprawdzić czy nie ma aktualizacji programu Superuser :)

Ponowne blokowanie bootloadera
Gdyby ktoś chciał ponownie zablokować bootloader, to może to uczyć wydając komendę fastboot oem lock. W wypadku spraw gwarancyjnych to nie pomoże, ponieważ po wygenerowaniu pliku z kluczem na htcdev.com telefon trafia do bazy danych, ale jakby ktoś chciał z jakiś powodów to zrobić, to tutaj umieszczam informację o tym :) Odblokować później można tak samo jak wcześniej, z tym że wystarczy wpisać jedynie ostatnią komendę, w której wykorzystywany jest wspomniany wcześniej plik.


Oczywiście wszystko co jest opisane w tym poradniku robicie na własne ryzyko i nie odpowiadam za ewentualne uszkodzenia powstałe w wyniku wykonywania instrukcji w nim zawartych.


Źródła:
http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1453066
http://pdaclub.pl/forum/htc-desire-z/%28guide%29-dowgnrade-softu-z-1-72-do-1-34-%28dodatkowo-root-i-s-off%29/
http://pdaclub.pl/forum/htc-desire-z/(guide)-downgrade-g2-(2-3-3)-dz-(2-3-3)-mt4g-(2-3-4)-w-s-on-to-stock-froyo/

mason88:
Zgodnie z tym:


--- Kod: ---http://pdaclub.pl/forum/htc-desire-z/(guide)-root-i-instalacja-cwm-oraz-romow-po-odblokowaniu-przez-htcdev-com/
--- Koniec kodu ---

powinienem z romu wypakować boot.img


--- Kod: ---Trzeba wtedy wypakować plik boot.img z paczki z ROMem i zainstalować go podobnie, jak CWM wydając w wierszu poleceń na komputerze komendę fastboot flash boot boot.img
--- Koniec kodu ---

Problem: Czym? Winrar i 7-Zip wywalają mi błędy.

revanmj:
A archiwum na pewno jest prawidłowe? Spróbuj pobrać je jeszcze raz ewentualnie podaj link to sam sprawdzę czy u mnie też jest problem z wypakowaniem.

mason88:
Z tym sobie już poradziłem. Problem był prozaiczny - za mało miejsca na dysku :D .. aż wstyd..

No ale do rzeczy. Po zainstalowaniu Custom recovery nie mogę za cholerę zainstalować romu.

 Z romu wypakowałem boot.img
 Wrzuciłem rom na SD (bez boot.img)
 sflaszowałem rom (bootloaderem - nie przez recovery)
 zrestartowałem tel do fastboota
 sflaszowałem boot.img
 i nie działa..

 Co robię nie tak?
Połączone: Kwiecień 14, 2012, 20:13:13sorry. nie sflaszowałem.

analizuję kartę, pojawia się napis: parsing.....

i wraca do bootloadera.

revanmj:
Custom ROMy masz flashować przez CWM a nie bootloaderem ...

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej