GPSTuner i MapCalibrator - rozbieżność współrzędnych

  • 6 Odpowiedzi
  • 2951 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline Yankee

  • ***
  • 256
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note II N7100
Witam!

Wrzuciłem sobie zeskanowaną mapę tatr z siatką współrzędnych do MapCalibratora, zaznaczyłem 3 punkty z siatki i wpisałem im współrzędne. Sprawdziłem następnie czy odczyty współrzędnych innych skrzyżowań siatki pasują i wszystko było w porządku.
Przerzuciłem to wszystko do GPSTunera, wczytałem mapę i okazało się że te same punkty mają inne odczyty w mapcalibratorze i gpstunerze. Nie jest to jakaś kolosalna różnica ale wg mnie to wcale jej nie powinno być. Jest to jakiś błąd w granicach 1 minuty.

Co może być przyczyną takich rozbieżności ? coś robię źle ? Zaznaczam że ustawienia GPS w jednym i drugim programie mam te same.

pozdrawiam, Yankee

GPSTuner i MapCalibrator - rozbieżność współrzędnych
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 10, 2007, 16:19:45 »
A próbowaleś tą samą mapke skalibrowac w oziexplorer lub bezposrednio w GPS tunerze ?

*

Offline Yankee

  • ***
  • 256
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note II N7100
GPSTuner i MapCalibrator - rozbieżność współrzędnych
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 10, 2007, 16:25:00 »
no niestety nie bo nie mam Oziexplorera a na piracie nie będę tego robił :-) faktycznie jeszcze sprawdzę w GPSTunerze jeszcze. Tyle że sam fakt rozbieżności jest bardzo zastanawiający. Zasadniczo tak dziać się nie powinno.

Pozdrawiam, Yankee

ps. Sciągnąłem sobie triala OziExplorera i powiem szczerze że trochę mnie zaskoczyła jego dokładność w porównaniu do map calibratora. Nie wiem z czego to wynika ale w obu programach te same punkty mapy kalibrowałem i jest kolosalna różnica między nimi. Pytanie tylko czy mapę z Oziego można jakoś przekonwertowac do GPStunera ? Czy też może przerzucić się na Ozi explorera ?

*

Offline Krzychu Blues

  • *
  • 80
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: GPSMap60CS, 60CSx, Colorado 300, FS Loox N560
GPSTuner i MapCalibrator - rozbieżność współrzędnych
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 13, 2007, 21:49:11 »
Chyba śnię !! Rozumiem  błąd 1 sekundy ! A tu błąd 1 minuty !!!

Osobiście uważam, że na Map Calibratorze powinno się kalibrować 4 rogi mapy. Kalibrowanie 3 punktów zwieksza (moim zdaniem) stopień błędu dla obszaru poza obszarem trójkata wyznaczonego przez punkty kalibracyjne.

Niezgodność pomiędzy oznaczeniami wykonanymi na Map Calibratorze ( na sztabówkach z serii 3 CD) a oznaczeniami "na żywo" w terenie - tłumaczyłem sobie niedokładnością określenia pozycji w czasach opracowywania tych map (nie było GPS) w latach 60-tych 70-tych.

Stąd uważałem, że kalibrację należy wykonywać dodatkowo w terenie na Pockecie. Wg mnie zwiększa ona dokładność i ja w zasadzie potem błędu nie widzę  w zakresie powiekszeń na Pockecie (i wiedząc o błędzie samego oznaczenia pozycji przez GPS Pocketa).

No ale wg mnie błąd kalibracji na rogach siegał poniżej 1 sekundy.

pozdrawiam Krzysztof.
ETrexLegend, GPSMap60CS, 60CSx, Colorado 300.
Yakumo Delta X5, FS N560.

GPSTuner i MapCalibrator - rozbieżność współrzędnych
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 14, 2007, 02:11:18 »
Cytat: "Krzychu Blues"
Niezgodność pomiędzy oznaczeniami wykonanymi na Map Calibratorze ( na sztabówkach z serii 3 CD) a oznaczeniami "na żywo" w terenie - tłumaczyłem sobie niedokładnością określenia pozycji w czasach opracowywania tych map (nie było GPS) w latach 60-tych 70-tych.

Na mapach topograficznych 1:50.000 z lat 1998-2003 też zdarzają się błędy ok. 1' rzędu 20-30m czyli ok 1".

Inna rzecz, czy to ma jakieś praktyczne znacznie ? Chyba nie.
 

*

Offline palmus

  • ****
  • 623
  • Palmax-Holux
GPSTuner i MapCalibrator - rozbieżność współrzędnych
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 20, 2007, 11:06:32 »
Cytat: "GPS maniak"
Inna rzecz, czy to ma jakieś praktyczne znacznie ? Chyba nie.
 

Hmmm... a w mieście?

palmus
palmus

GPSTuner i MapCalibrator - rozbieżność współrzędnych
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 20, 2007, 17:06:55 »
Cytat: "palmus"
Cytat: "GPS maniak"
Inna rzecz, czy to ma jakieś praktyczne znacznie ? Chyba nie.
 
Hmmm... a w mieście?

Nie wiem.
Po miastach nie chodzę z plecakiem i mapą topograficzną.
W miastach - w samochodzie - używam samochodowe komercyjne mapy wektorowe:
- GPMapa
- CityNavigator
- iGO-2006
Zapewniające dokładność rzędu kilku metrów.

Mapy topograficzne, a raczej to co z nich powstaje w wyniku wektoryzacji używam do wędrówek, a tu dokładność 30m jest zbędna.