Biegiem z GPS

  • 7 Odpowiedzi
  • 3737 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Biegiem z GPS
« dnia: Kwiecień 29, 2006, 14:32:11 »
Wszystkie programy nawigacyjne z którymi się zetknąłem mają dziwną cechę - pokazują właściwie odległość i azymut do waypointu tylko podczas szybkiego ruchu. W momencie, gdy prędkość spadnie poniżej określonego minimum jej licznik pokazuje zero, a namiary do waypointu (odległość i azymut) ulegają zamrożeniu. Uniemożliwia to powolne i precyzyjne dotarcie do punktu, z pełnym wykorzystaniem dokładności GPS. Do celu trzeba zbliżać się bardzo szybko, niemal biegiem, co nie jest proste w trudnym terenie. Jeśli jakaś przeszkoda spowolni nasz ruch lub zatrzymamy się, żeby rozejrzeć się za celem, to trzeba się cofnąć na odległość kilkudziesięciu metrów i znów "się rozpędzić". Czy ktoś wie jaka jest przyczyna tej niedogodności, jak się jej pozbyć tak, żeby można było do celu przybliżać się powoli "małymi krokami" z wykorzystaniem pełnej dokładności PDA+GPS, jak uniknąć zjawiska, że urządzenie wpada w stan dezorientacji, jak tylko zaniknie zdecydowany, szybki ruch.

*

Offline Moi (Adam Kubicki)

  • ******
  • 6498
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje linki do stron o GPS (i nie tylko)
  • Sprzęt: SGS2, iP3GS, Lumia 800, Note 3
Biegiem z GPS
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 29, 2006, 15:15:14 »
O jakim odbiorniku GPS mówisz?

Biegiem z GPS
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 29, 2006, 15:26:11 »
Jest to spowodowane niedokładnością wskazań GPS oraz zapobiegająca temu funkcją "StatNav"
Domyślnie funkcja ta jest włączona
Zasada jest prosta
Dla przykładu:
Bez tej funkcji - stojąc w miejscu- w 1 namiarze znajdujesz się w punkcie x,x. W 2 namiarze (wykonanym 2 sek. później) znajdujesz się 5 m na zachód od pomiaru pierwszego (tak jak pisałem jest to spowodowane niedokładnością wskazań). więc GPS pokaże ci że poruszasz sie na zachód z prędkością 2,5 m/s (chociaż w rzeczywistości ciągle stoisz w miejscu).
Na tej zasadzie każdy następny pomiar wprowadza błąd jakiejś prędkości w dowolnym kierunku. w przypadku poruszania się - kierunek i prędkość wskazywane przez GPS jest sumą wektorów twojego faktycznego ruchu i błędu pomiaru, więc im szybciej sie poruszasz tym mniejszy (procentowo) jest błąd pomiaru prędkości i kierunku.

Funkcja StatNav eliminuje idiotyczne wskazania GPS (tzn. pokazywanie błędnego kierunku i prędkości, gdy stoisz lub poruszasz sie wolno) poprzez zamrożenie pozycji jeżeli prędkość spada poniżej pewnej granicy.

Można ja wyłączyć za pomocą programu APLsirf

PS. Jeżeli się mylę, niech mnie ktoś poprawi ;)

Biegiem z GPS
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 29, 2006, 16:45:02 »
Wyjaśnienie zjawiska przez aRBi ma swoją logikę ale nie do końca. Rozumiem, że jednostkowy pomiar obarczony jest błędem, ale przecież przy dobrej konstelacji satelitów błąd ten nie przekracza ustalonych granic. Gdyby moja pozycja nie była zamrażana to pomimo błędów mógłbym "kręcić się" wokół celu z dokładnością powiedzmy 10m. Jeśli natomiast pozycja jest zamrażana przy spadku prędkości, to w momencie, gdy zwolnię np. 40m przed celem odbiornik traci zdolność doprowadzenia mnie bliżej. A więc praktyczny skutek jest o wiele gorszy. Muszę znów się oddalić i rozpędzić, co w trudnum terenie nie zawsze jest możliwe. Jest zresztą bardzo irytujące, bo czasami wymaga kilku takich iteracji. Na osobach postronnych, obserwujących takie precyzyjne szukanie celu robi to wrażenie komicznego uganiania się za cieniem.
Co do APLSirf to słyszałem o tym programie. Ale czytałem również na forum rozpaczliwą relację klubowicza, który użył tego programu, po czym wyłączyła mu się na stałe funkcja GPS. Czy ten program jest więc bezpieczny, bo z powyższej relacji wynikało, że skutki jego użycia mogą być bardzo destrukcyjne?

Re: Biegiem z GPS
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 29, 2006, 16:51:40 »
Cytat: "numerus"
Do celu trzeba zbliżać się bardzo szybko, niemal biegiem, co nie jest proste w trudnym terenie......

Nie chodzę w trudnym terenie z pocketem, bo do tego celu służy turystyczny GPS  :wink:  
A on podczas bardzo mozolnych i baaardzo powolnych (!!!) podejść pod wzniesienia zachowuje się jak trzeba. Zapewniam, że pod górę nie biegam  :lol:

Nie widzę powodu, żeby GPS w PDA zachowywał się inaczej niż odbiornik turystyczny. No chyba że:
- to SiRF III z załączoną funkcją Static Navigation - wspomniał o tym aRBI.  Jeżeli masz SiRFa wyłącz Static Navigation. To powinno pomóc.
- jest to soft samochodowy z włączoną opcją przyciągania do drogi. To też może trochę narozrabiać.
 

Biegiem z GPS
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 29, 2006, 17:05:26 »
Cytat: "numerus"
...Gdyby moja pozycja nie była zamrażana to pomimo błędów mógłbym "kręcić się" wokół celu z dokładnością powiedzmy 10m. Jeśli natomiast pozycja jest zamrażana przy spadku prędkości, to w momencie, gdy zwolnię np. 40m przed celem odbiornik traci zdolność doprowadzenia mnie bliżej.
......  Czy ten program jest więc bezpieczny, bo z powyższej relacji wynikało, że skutki jego użycia mogą być bardzo destrukcyjne?
Z wyłączona funkcją statnav będzie mniejwiecej tak jak piszesz.
Z moich obserwacji wynika że funkcja zamraza pozycję przy predkości około 3-4m/s (szybki marsz). Zakładajac że samochód przed skrzyzowaniem zwalnia z tej predkości do 0m/s przejeżdzajac jeszcze 5 m - dokładność pozycji zamrożonej i rzeczywistej jest wystarczajaca.
Do chodzenia funkcję wyłanczam ALPsirfem. U mnie na palmaxie nie ma problemów z tym programem.

ps. do GPS maniak: jak sam napisałeś, to oprogramowanie a nie GPS  przyciaga do drogi, efekt zamrozenia pozycji wystepuje również na mapach rastrowych, na których porgramy nie rozpoznaja dróg  :wink:

ps2. czy ktoś ma polski opis znaczenia funkcji programu "Leadtek Navigator/ceMonitor" bo może tam tez mozna cos przestawić :?:

Biegiem z GPS
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 29, 2006, 18:02:47 »
Cytat: "-=aRBi=-"
ps. do GPS maniak: jak sam napisałeś, to oprogramowanie a nie GPS  przyciaga do drogi, efekt zamrozenia pozycji wystepuje również na mapach rastrowych, na których programy nie rozpoznaja dróg  :wink:.

Nie bardzo rozumiem ?
1. Jakoś nie zauważyłem, żeby numerus podał o jaki soft chodzi. Sformułowanie "Wszystkie programy nawigacyjne z którymi się zetknąłem" może oznaczać: Automapa i TomTom - zatem zwróciłem uwagę że poza StaticNavigation mogą być inne przyczyny nieprawidłowego pozycjonowania przy niedużych prędkościach.
2. Z tego co mi wiadomo, zamrażanie pozycji realizowane przez "Static Navigation ON" to nie jest cecha hardwaru - elektroniki jako takiej. Ta funkcja jest jak najbardziej realizowana programowo - chociaż nie koniecznie na poziomie PDA.

Biegiem z GPS
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 29, 2006, 18:20:30 »
Cytat: "GPS maniak"
1. Jakoś nie zauważyłem, żeby numerus podał o jaki soft chodzi.....
2. Z tego co mi wiadomo, zamrażanie pozycji realizowane przez "Static Navigation ON" to nie jest cecha hardwaru - elektroniki jako takiej. Ta funkcja jest jak najbardziej realizowana programowo - chociaż nie koniecznie na poziomie PDA.
:arrow:  1. dokładnie tak jak piszesz, więc równie dobrze może to być między innymi oziexplorer/gpsdash/compegps...
więc po stwierdzeniu:
Cytuj
- jest to soft samochodowy z włączoną opcją przyciągania do drogi. To też może trochę narozrabiać.
ktos mógłby nieopatrznie zrozumieć że cały soft na PDA ma opcje przyciagąnia do drogi  :wink:
:arrow: 2. tu sie zgadzamy i obaj o tym napisaliśmy :wink: