Interpretacja GPSgraf

  • 8 Odpowiedzi
  • 6020 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Interpretacja GPSgraf
« dnia: Kwiecień 12, 2016, 09:29:51 »
Witam

Czy ktoś z Kolegów może podpowiedzieć, jak interpretować wykres "Kształt śladu" z programu GPSGraf. Co oznaczają wartości współrzędnych na wykresie, co sam wykres i jak rozumieć wartość pola? Rozumiem, że pole pod wykresem, ale mnie chodzi o interpretację fizyczną a nie tylko matematyczną.

Z kolei na wykresie jakości sygnału co oznacza HDOP i FIX.

Pozdrawiam

*

Offline nocnyMarek

  • *****
  • 9913
  • Sprzęt: Palmax, viliv X70
Odp: Interpretacja GPSgraf
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 12, 2016, 10:26:03 »
Współrzędne są w metrach, a sam wykres zgodnie z tym jak się nazywa to kształt śladu.
Ten sam kształt jaki zobaczysz w AM wczytując ślad poleceniem 'pokaż ślad'.
Dodatkowo na wykresie pojawia się linia prosta łacząca punkt o współrzędnych początkowych
z punktem o współrzędnych końcowych (pierwszy i ostatni punkt śladu).
Ta linia śladem nie jest jedynie go zamyka do krzywej zamkniętej.
Pole to IMO jest wyliczane właśnie dla tej krzywej zamkniętej, a nie pod wykresem.
http://wiki.opencaching.pl/index.php/HDOP
http://wazniak.mimuw.edu.pl/index.php?title=SM-08-LAB-WIKI
http://cirm.am.szczecin.pl/download/GS%205.pdf
Miłej lektury.
AM3/4/5/6, DPN/D6, AP, N2/9, OM-free

Odp: Interpretacja GPSgraf
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 12, 2016, 10:53:30 »
Dzięki za szybką odpowiedź. Te załączniki rzeczywiście wiele wyjaśniają. Rozumiem HDOP, całość do szczegółowej analizy. Przyda się też w nieco innym zastosowaniu.

Niestety, w dalszym ciągu nie rozumiem, może jestem mało "kumaty", jak mam interpretować wartości na osiach metrach. Jakieś współrzędne w terenie od punktu pomiarowego do punktu po N i E, czy co?
Nie wiem, jak mam to interpretować np. na mapie, może się nie da.

Połączone: Kwiecień 12, 2016, 10:55:25
Czy to jest przemieszczenie w metrach po x i y czyli N i E?
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 12, 2016, 10:55:25 wysłana przez zdzis.michal »

*

Offline nocnyMarek

  • *****
  • 9913
  • Sprzęt: Palmax, viliv X70
Odp: Interpretacja GPSgraf
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 12, 2016, 12:01:09 »
Tak. To jest po prostu siatka kilometrowa (jak papier milimetrowy), żebyś miał pojęcie jak duży jest ślad.
Jak zrobisz sobie rundkę wkoło po bieżni stadionu i nagrasz ślad, a następnie zrobisz ślad rundki dookoła stadionu, to ślady będą kształtem bardzo podobne, zwłaszcza że wykres zostanie wyskalowany tak, żeby zajmował większą część okna programu.
Tak więc dopiero po siatce poznasz które 'jajo' jest które.
AM3/4/5/6, DPN/D6, AP, N2/9, OM-free

Odp: Interpretacja GPSgraf
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 13, 2016, 13:17:09 »
Cytuj
Jak zrobisz sobie rundkę wkoło po bieżni stadionu i nagrasz ślad, a następnie zrobisz ślad rundki dookoła stadionu, to ślady będą kształtem bardzo podobne, zwłaszcza że wykres zostanie wyskalowany tak, żeby zajmował większą część okna programu.

Dzięki za podpowiedź.
Wszystko się zgadza. Może nie było do końca jajo, ale sprawdzałem taką zbliżoną trasę, która nie pozostawiała wątpliwości.
Przedtem cały czas nie bardzo pasował mi punkt startowy ze współrzędnymi 0,0 wykresu.

Odp: Interpretacja GPSgraf
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 19, 2017, 09:59:35 »
Witam

Wczoraj zauważyłem ciekawy błąd.
Zapisywałem przebytą trasę do AM "2017-03-18 11_02.auto.gps" plik gps i bin a następnie obejrzałem jej parametry w GPS-Graf. I okazało się, że w tabelach nastąpiło przesunięcie godzin o jedną do tyłu, to jest 10.03 wyjazd i 10.19 przyjazd. Dla innej trasy tego samego dnia powtórzyło się.

Zgłosiłem do AM chociaż wątpię, czy coś zrobią ponieważ jest zastrzeżenie:
Uwaga!
Nie prowadzimy wsparcia technicznego dla tego programu!

Pozdrawiam

*

Offline rgr

  • *****
  • 1044
Odp: Interpretacja GPSgraf
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 25, 2017, 00:28:49 »
Widocznie ślad zapisywany jest z czasem GMT, co jest logiczne.
To nie tablica ogłoszeń !

Odp: Interpretacja GPSgraf
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 25, 2017, 08:49:52 »
Cytuj
Widocznie ślad zapisywany jest z czasem GMT, co jest logiczne.
To akurat nie jest logiczne. Jeśli plik z trasy jest zapisywany z właściwą godziną i jego wszelkie modyfikacje również, to tym bardziej we właściwym czasie powinno być zobrazowanie graficzne trasy i jej parametry. Program ma przedstawiać trasę a nie wprowadzać własne interpretacje bez informowania użytkownika o tym. Zresztą odpowiedź AM:
Cytuj
Potwierdzamy, aplikacja GPSGraf wyświetla  jedną godzinę do tyłu.
 Dziękujemy za przesłaną uwagę.
Pozdrawiam

*

Offline rgr

  • *****
  • 1044
Odp: Interpretacja GPSgraf
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 30, 2017, 22:19:28 »
A to już zależy czy wraz z czasem jest zapisywany strefa czasowa, i to właściwa. Automapa zapisuje pliki .gps czystym sygnałem nmea, więc nie bardzo jest tam jak popełnić błąd. Ale nie znam jego formatu, a googlować nie chce mi się :)
To nie tablica ogłoszeń !