[tutorial] Zmiana układu partycji

  • 3 Odpowiedzi
  • 25980 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline prozor

  • *****
  • 1089
  • Płeć: Mężczyzna
  • Człowieku, nie irytuj siebie i mnie. Zgoda?
  • Sprzęt: ZTE Blade
[tutorial] Zmiana układu partycji
« dnia: Kwiecień 12, 2011, 23:17:52 »
Ok, zaintrygował mnie temat - co prawda zacząłem temat w wątku [ROM] Japanese Jellyfish RLS9 + zmiana rozmiaru partycji, ale tu rozwinę.
To co w tamtym wątku opisane, to tylko część bazująca na jednym wątku z modaco - znalazłem lepszy, dogłębniej traktujący temat
How to get more FREE SPACE for your apps, 2011-02-17; A2SD/ change partitition sizes (all ROMs)/ move data to SD
http://android.modaco.com/content/zte-blade-blade-modaco-com/331205/guide-how-to-get-more-free-space-for-your-apps/

Jak można sobie poczytać, to autor zaleca 3 metody powiększenia wolnej przestrzeni dla aplikacji:
A A2SD vs. App2SD/MOVE2SD - użycie A2SD lub App2SD/MOVE2SD i różnice pomiędzy nimi
B changing partition sizes (to get more space from unused space in system and cache) - zmiana rozmiaru partycji
C A2SD+ - moving data or dalvik-cache to sd card - przeniesienie danych i(lub) dalvik-cache na kartę SD.

Wyjaśniono, że nawet jeśli używa się sposobu A, to i tak tracimy wolną przestrzeń na dane, bo system i tak zajmuje miejsce na /data/app/XYZ-1.apk, /data/dalvik-cache/..., /data/data/XYZ - co i jak opisano szczegółowo, tu konkluzja - nawet jeśli przeniesie się aplikację przez A2SD lub Apps2SD to i tak zajmowane jest tyle samo lub nawet nieco więcej miejsca w folderach: /data/dalvik-cache i /data/data/.

Dlatego warto rozważyć punkt B - zmianę rozmiarów partycji.
Jak to wygląda w praktyce?

Przed zmianą:
/system 210 MB - 125 MB użytych - 85 MB wolnych (=marnowanie 85MB!)
/cache 40 MB - 2 MB użytych - 38 MB wolnych (=kolejne marnotrawstwo!)
/data 210 MB - 200 MB użytych - 10 MB wolnych (problem z wolnym miejscem, ostrzeżenie, o braku pamięci!)

Po zmianie:
/system 128 MB - 125 MB użytych - 3 MB wolnych
/cache 4.5 MB - 2 MB użytych - 2.5 MB wolnych
/data 330 MB - 200 MB użytych - 130 MB  (Noooo.... można poszaleć :-) )

Partycja systemowa zmniejszona do wielkości 128 MB - problemu nie ma z większością ROM'ów, sprawdziłem - mieszczą się w 128 MB. No chyba, że jakiś nawiedzony kucharz wrzuci do środka co mu w łapy wpadnie - tylko po co? Zawsze jednak można wyrzucić z takiego romu, to co jest dla nas zbędne (opis jak w w/w linku).

Jak zmienić rozmiary partycji? Szczegółowy opis w w/w linku, tu pokrótce:

1. Utworzyć backup np. nandroidem
2. zassać układ partycji dla naszego romu:
* 128 MB system, 4.5MB cache, 324MB data:
http://android.modaco.com/content-page/327984/partition-layout-change/page/160/ - opis
http://android.modaco.com/index.php?act=attach&type=post&id=69036 - plik do pobrania

UWAGA! Sprawdzić sumę kontrolną pobranego pliku - błąd spowoduje zamienienie telefonu w cegiełkę, a tego chyba nie chcemy, prawda?

3. utworzyć nowy folder na karcie SD o nazwie: image (małe literki), skopiować całą zawartość shrink_cache_sane.zip do tego foldera (appsboot.mbn and partition_zte.mbn). Skopiować pliki backupu (zrobionego nandroid'em)  boot.img, recovery.img, system.img, data.img. Zmienić nazwę data.img na userdata.img

4. Żeby nie było tak łatwo - potrzebne będą jeszcze pliki  'appsboothd.mbn' i 'partition.mbn'. Można je wydobyć z TPT (Total Phone Transfer) zzipowanego obrazu, np. z Japanese Jellyfish RLS9 itp.

5. No i teraz mamy folder 'image" na karcie sd z zawartością plików:
* appsboot.mbn
* partition_zte.mbn
* boot.img
* recovery.img
* system.img
* userdata.img
* appsboothd.mbn
* partition.mbn

6. Upewnić się, że akumulator nie jest wyczerpany, następnie żeby uruchomić update from T-card należy najpierw wcisnąć menu + podgłoszenie, później przycisk włączenia.

Powinien pokazać się zielony napis typu "Update from T-Card" (lub podobny) i rozpocznie się (automatycznie!) proces aktualizacji.

7. Poczekać ok. 2 minut na zakończenie procesu.

8. No i mamy zmienione wymiary partycji i około 100MB wolnego miejsca do dyspozycji (wreszcie!)

9. Po załadnowaniu nowego firmware, zmienić nazwę folderu /image, na np. /flashedimage, tak żeby przypadkowo nie uruchomić tego raz jeszcze.

No i pozostaje jeszcze pytanie - jak to cofnąć?
Odpowiedź na pytanie jest zawarta w FAQ modaco:
http://android.modaco.com/content/zte-blade-blade-modaco-com/328982/guide-common-problems-questions-faq/

Użyć metody TPT żeby zainstalować obraz Standard Partition Size C8010D841AF463F3CB1FDEDFFAFA3B1E
http://www.mediafire.com/?xtckadj09b7sxt2
Bez ROM'u, dwie partycjie Clockwork, ustawienie wszystkich partycji do stokowych, należy użyć Mounts/USB Mount w clockwork aby wrzucić ROM.

(na marginesie - tam też można znaleźć dużo ciekawych odpowiedzi na ciekawe pytania....)

Jeszcze jedno - przy w/w ustawieniach /cache (przypominam: 4,5MB) próba pobrania większego pliku z marketu niż 4,5 MB zakończy się niepowodzeniem. Jeśli istnieje taka konieczność, to należy użyć skryptu do umieszczenia /cache w /data, albo przenieść /cache do RAM:
http://android.modaco.com/content/zte-blade-blade-modaco-com/331205/guide-how-to-get-more-free-space-for-your-apps/#cache_in_ram


No i na koniec podany jest sposób na przeniesienie /data lub (i?) /dalvik-cache na kartę SD. O ile rom wspiera A2SD+, to można to zrobić:
przeniesienie /data/data:

| su
| cp -pr /data/data /system/sd
| rm -r /data/data     (najpierw sprawdzić, czy faktycznie skopiowane zostało wszystko! - po rm -r odwrotu już nie ma)
| ln -s /system/sd/data /data/data

Zalecany backup np. titanium lub nandroid - jeśli pójdzie coś nie tak, to wszystkie dane aplikacji szlag trafi.

przeniesienie dalvik-cache:

| su
| cp -pr /data/dalvik-cache /system/sd
| rm -r /data/dalvik-cache
| ln -s /system/sd/dalvik-cache /data/dalvik-cache

Oczywiście należy mieć na uwadze, że po zrobieniu powyższego wysunięcie karty (lub odmontowanie) spowoduje niemożność użycia zainstalowanych tam aplikacji (lub nawet całego systemu).

Ufff.... To tyle, szczegóły na modaco (link podany wyżej). Chyba jutro się za to zabiorę praktycznie ;-)

Połączone: [time]Kwiecień 13, 2011, 12:57:57[/time]
No to ja jestem "po" modyfikacji  :)

Zakończona sukcesem.

Przed modyfikacją miejsca było 208 MB (w tym dostępnego 177 - chyba coś miałem minimalnego zainstalowanego, tak więc można przyjąć małą poprawkę), po 324 MB (dostępnych 290 + ok. 4MB zainstalowanych programów  - na razie...) - jak widać, różnica niebagatelna, bo dodatkowe 116 MB przestrzeni do instalacji aplikacji czyni sporą różnicę.

Póki co nie widzę konieczności przeniesienia /data lub /dalvik-cache na kartę sd - być może w bliżej nieokreślonej przyszłości? Dobrze wiedzieć, że jest taka możliwość  :ok:
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 13, 2011, 14:14:50 wysłana przez prozor »
Jeśli chcesz się o coś zapytać, zadaj jasne i konkretnie pytanie. Ale pamiętaj żeby sprawdzić, czy wcześniej już nikt o to się nie zapytał i nie udzielił odpowiedzi... Przed zadaniem pytania, najpierw przeczytaj to: http://rtfm.killfile.pl/

Odp: [tutorial] Zmiana układu partycji
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 11, 2011, 21:07:29 »
Robię wszystko tak jak w opisie, kiedy chcę uruchomić ponownie telefon, to nic sie nie dzieje poza normalnym uruchomieniem teleofnu, nie ma napisu i partycja pozostaje bez zmian, już próbowałem ile mam trzymać te przyciski chwilę czy podczas całego procesu, bo niezależnie jak to robię nic się nie dzieje komórka normalnie sie uruchamia.
Edit:
Próbowałem na różnych kartach sd i wielokrotnie składałem od nowa cały obraz... "image" i NIC!

Połączone: Maj 14, 2011, 15:18:19
Nikt nie ma pomysłu, co zrobić?
« Ostatnia zmiana: Maj 14, 2011, 15:18:19 wysłana przez jasniak »

*

don.kamillo

Odp: [tutorial] Zmiana układu partycji
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 17, 2011, 10:38:34 »
Niestety, nie przeprowadzałem tej operacji i nie mam pojęcia jak powinna przebiegać :(
Wiem natomiast, że w jednym ze sposobów z przechodzeniem z gen1 na gen2 zmienia się automatycznie rozmiar partycji do instalowania aplikacji, że świeżo po wykonaniu tej operacji mamy do dyspozycji jakieś 220 MB. Aczkolwiek nie wiem, czy z takiego rozwiązania byłbyś zadowolony. Jakiego ROMu używasz?

Odp: [tutorial] Zmiana układu partycji
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 19, 2011, 11:41:19 »
SS RLS5 + AHB OC i próbowałem już tej metody przejścia na GEN2 nie działa u mnie.