Nawigacja GPS > Nawigacja GPS - ogólnie

Uber uniezależnia się od Map Google. Z pomocą przyszedł TomTom

(1/1)

temp888:

--- Cytuj ---
Kierowcy Ubera nie będą już zależni od informacji dostarczanych przez Mapy Google. Zaskakując giełdowych analityków, ten największy pośrednik usług prywatnego transportu podpisał umowę z holenderskim TomTomem, na mocy której będzie wykorzystywał jego mapy i informacje o ruchu ulicznym w swojej smartfonowej aplikacji.

Osoby, które miały okazję porównać dane z nawigacji TomToma do tego, co przedstawia Google w swojej aplikacji mapowej, dobrze wiedzą, że dla zawodowego kierowcy inwestycja w płatny system nawigacyjny szybko się zwróci. Teraz Uber zamierza zaoferować te dane swoim kierowcom – obok tego, co pozyskuje od Google i Apple. Wykorzystywane one będą w ponad 300 miastach, także i polskich, by zoptymalizować wytyczanie tras z uwzględnieniem aktualnego ruchu ulicznego.

Porozumienie z TomTomem, którego wartości nie ujawniono, to już drugie podejście Ubera do uzyskania niezależnego źródła map i danych o ruchu drogowym. Warto przypomnieć, że operator ten wcześniej w tym roku próbował kupić dział Nokii odpowiedzialny za mapy HERE, jednak został przelicytowany przez konsorcjum niemieckich firm motoryzacyjnych, które wyłożyły za mapy te aż 2,8 mld euro.

Giełda uważa, że z inicjatywą w tym wypadku wyszedł sam TomTom, który musiał zaoferować atrakcyjniejsze warunki, niż to, co proponowała Nokia. Holenderska firma jest ostatnim niezależnym producentem sprzętu i oprogramowania nawigacyjnego – i nie wiadomo, jak długo zdoła pozostać niezależna, w sytuacji gdy zainteresowanie samoprowadzącymi się autami bije wszelkie rekordy. Umowa z Uberem już podbiła cenę akcji TomToma na giełdzie w Amsterdamie o 8%.

Oprócz aspektu biznesowego, jest w tym wszystkim aspekt techniczny – nabierają sensu plotki, że Uber buduje własne samoprowadzące się auta, które gdy tylko to będzie możliwe, zastąpią obecne zwykłe auta sterowane przez ludzkich kierowców. Używane do tej pory przez Ubera Mapy Google mogłyby wówczas stać się niedostępne dla firmy, tym bardziej że dział eksperymentalnych projektów firmy Alphabet Inc., czyli Google X, też podobno pracuje nad własnymi autonomicznymi „taksówkami”.
--- Koniec cytatu ---


http://www.dobreprogramy.pl/Uber-uniezaleznia-sieod-Map-Google.-Z-pomoca-przyszedl-TomTom,News,68129.html

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej