Różne > Hotspoty / WLAN

[FAQ] Jaki router kupić?

(1/11) > >>

haker305:
Witam!

Ten FAQ stworzyłem, gdyż coraz więcej na forum pytań, takich jak "Jaki router kupić?". Dzięki temu tekstowi, znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:

- Jaki router Wi-Fi do 50, 100, 200, 300zł?
- Po co mi Linux w routerze?
- Chcę mieć Linuxa na routerze, ale mam Neostradę/Netię/inny ADSL - co robić?
- Jak skonfigurować router?
- Dlaczego nie mogę mieć po prostu filtra MAC bez zabezpieczeń?
- Dlaczego starsze rewizje routerów Linuxowych zazwyczaj są lepsze?

Zacznijmy od tego, jaką drogą dostarczany jest do nas internet. W warunkach domowych, są tak naprawdę tylko 3 opcje:


Port Ethernet, de facto najłatwiejszy do 'rozdzielenia' rodzaj dostarczania Internetu.



ADSL, czyli Internet 'po telefonie' - wszelkiego rodzaju Neostrady, DialNety, Netie itd. . I tu są dwa warianty - albo mamy modem który doprowadza sygnał do komputera za pomocą USB (wtedy sytuacja jest trudniejsza niestety) albo modem, który zapodaje sygnał po Ethernecie - czyli tak jak na fotografii pierwszej - wtedy będzie łatwiej.



Internet przez WiFi, z użyciem karty PCI (czyli fotka wyżej), albo za pomocą AP-ka z wyjściem Ethernet działającego w trybie Client - wtedy Internet do komputera idzie kablem takim jak na fotografii pierwszej.

OK teraz schemat mojego autorstwa określający co musisz dokupić oprócz samego routera, dla danych rodzajów dostarczania Internetu.



OK teraz już wiesz, czego potrzebujesz, zapytasz zapewne - w takim razie jaki dokładnie sprzęt wybrać? Przedstawię moim zdaniem najlepsze wybory w danych kategoriach cenowych.

Zwykły router (bez Linuxa):

* do 50zł - No tutaj panowie to tylko używki Linksysa, D-Linka itd., ewentualnie jeśli trochę dopłacimy to może najtańsze TP-Linki (co szczerze polecam).
* do 100zł - TP-Linka dowolny wyrób, są bardzo dobre.
* do 200zł - nie ma co tyle inwestować w zwykły router, ale jeśli się tak aż upieramy to np. Linksys WRT300N.
* do 300zł - to już lepiej kupić router na Linuxie ;).Zwykły router z modemem ADSL:

* do 50zł - nie da rady.
* do 100zł - szukać używek Linksysa.
* do 200zł - Linksys WAG54G2 albo Linksys WAG200G.
* do 300zł - nie ma sensu kupywać tak drogiego zwykłego routera z ADSL.Router na Linuxie. UWAGA! NIE MA ROUTERÓW Z MODEMEM ADSL NA LINUXIE! TZN. SĄ ALE BARDZO NIELICZNE.

* do 50zł - nie da rady, chyba że megafartem - np. Siemens SE505 czasem można tanio dorwać.
* do 100zł - mniej znane routery Linuxowe, na pewno w tej cenie nie dostaniemy Linksysa ale np. można polować za NetGear'em WGR614L, Siemensem SE505...
* do 200zł -  TPLink TL-WR1043ND, Linksys WRT54GL - zdecydowanie najbardziej optymalny wybór!
* do 300zł - szukać Asusa WL500g Premium, jeśli potrzebujemy standardu N to np. Linksys WRT150N i inne wysokobudżetowe routery wspierające Linuxa .
!!!Aby dowiedzieć się, czy na danym routerze chodzi Linux, należy wpisać jego model tutaj. To najłatwiejszy, lecz nie niezawodny sposób gdyż możemy nim sprawdzić czy na routerze chodzi Linux DD-WRT, a dalej nie wiemy czy jest np. OpenWRT na niego:!!!
http://dd-wrt.com/site/support/router-database

Modemy ADSL z portem Ethernet, czyli takie które potrzebujemy przy połączeniu router Linuxowy + Neostrada czy inna Netia. Pamiętajmy o WŁAŚCIWYM ANEXIE!!! Co to jest itd. znajdziemy choćby na Wikipedii. Nie piszę cen gdyż praktycznie mały wybór jest tu:

- Siemens SpeedStream 4100
- Siemens SpeedStream 5100

i praktycznie wszystko inne obsługujące tryb Bridge.

AP-ki w trybie klienta:

Praktycznie każdy TP-Link obsługujący tryb klienta będzie OK, nic droższego nie ma sensu.

KONFIGURACJA ROUTERA:

Praktycznie dla każdego routera konfiguracja jest odmienna, i wszystko jest w instrukcji obsługi. Pewne rzeczy jednak MUSZĄ być ze względów bezpieczeństwa ustawione następująco. Skupimy się tu głównie na module radiowym routera.

- Ustawiamy szyfrowanie WPA albo WPA2, z zawiłym i unikalnym hasłem.
- Włączamy filtrowanie MAC (lepiej to zrobić dla świętego spokoju), mimo wszystko.
- Jeśli wiesz co to DHCP i co się stanie jak je wyłączysz, to LEPIEJ wyłącz.
- Pamiętajmy o przekierowaniu portów albo użyciu UPnP.

PO CO MI LINUX W ROUTERZE?

A po to, aby korzystać z jego dobrodziejstw - zaawansowany QOS, ciągłe ulepszenia, możliwość nawet ściągania plików na router, postawienia serwera FTP, HTTP itd. .

DLACZEGO STARSZE REWIZJE ROUTERÓW LINUXOWYCH ZAZWYCZAJ SĄ LEPSZE?

Gdyż mamy kryzys i niestety producenci okrajają routery z czego się da :(. Weźmy na przykład Linksysa WRT54GS - jego pierwsza wersja miała 8MB flasha i 32MB RAM'u, a więc była lepsza nawet od WRT54GL. Natomiast dzisiejsze wersje, ehh, szkoda gadać - 2MB flasha, i 4 albo 8MB ramu...

To by było na tyle, mam nadzieję że się przyda :).

Pozdrawiam!

damkol:
Niezłe.

Dodałbym tylko różnice 'annex a' i 'annex b' bo zamiennie to one nie mogą działać ;)

haker305:
Hehe dzięki za sugestię ale jest :).

Modemy ADSL z portem Ethernet, czyli takie które potrzebujemy przy połączeniu router Linuxowy + Neostrada czy inna Netia. Pamiętajmy o WŁAŚCIWYM ANEXIE!!! Co to jest itd. znajdziemy choćby na Wikipedii. Nie piszę cen gdyż praktycznie mały wybór jest tu:

damkol:
Jak znam dzisiejszy poziom wiedzy naszej młodzieży , oraz chęć jej poszerzania to będzie zaraz '100 pytań do' ;)
Teraz to im trzeba rozwiązania na tacy podać, inaczej się nie opędzisz od ludzi którzy nie potrafią czytać ze zrozumieniem
a tym bardziej myśleć logicznie.

haker305:
Hehe ja tam zaliczam się do młodzieży i się tym interesuję ;). Więc są jednak wyjątki (choć nieliczne, co prawda).

Odnośnie pytań - już do tego przywykłem odkąd pół tutoriali na pewnej stronce o smartphone'ach jest mojego autorstwa ;).

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej