Zmierzch klasycznych palmtopów?

  • 23 Odpowiedzi
  • 5110 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline Moi (Adam Kubicki)

  • ******
  • 6498
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje linki do stron o GPS (i nie tylko)
  • Sprzęt: SGS2, iP3GS, Lumia 800, Note 3
Zmierzch klasycznych palmtopów?
« dnia: Sierpień 20, 2008, 11:45:46 »
"Łabędzi śpiew palmtopów" - dzisiejszy Puls Biznesu:
http://www.pb.pl/Default2.aspx?ArticleID=72b21e6b-7d39-49cb-a8b7-258aa3b87638

Piotr Szmielew

"Według Tomasza Leśniaka, dyrektora firmy HTC na Europę Wschodnią, w 2008 r. polski rynek wchłonie około 500 tys. urządzeń typu PDA i palmofonów. Urządzenie PDA (Personal Digital Assistant) to mały, przenośny komputer osobisty nazywany powszechnie palmtopem. Mniejszy od laptopa — z powodzeniem mieści się w dłoni lub w kieszeni. Palmtopy są komputerami programowalnymi — można w nich instalować np. oprogramowanie pobrane lub zakupione w internecie. Jednakże obecnie palmtopy, w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, są coraz częściej wypierane przez urządzenia z funkcją telefonu komórkowego (palmofony) lub smartfony (aby odróżnić je od innych telefonów komórkowych, wystarczy sprawdzić ich system operacyjny — smartfony korzystają z dedykowanego systemu do urządzeń przenośnych (np. Windows Mobile, Symbian, WinCE).

— Rynek palmtopów maleje. Od kilku lat widać wyraźny trend spadkowy na rzecz urządzeń all-in-one. Jest to spowodowane zarówno ich miniaturyzacją, jak i wygodą płynącą z posiadania jednego urządzenia zamiast kilku. Kolejną przyczyną jest stale malejąca różnica w cenie pomiędzy klasycznym PDA a palmofonem. Dodatkowo telefony komórkowe z systemem Windows Mobile wypierają, a wręcz wyparły urządzenia PDA z rynku. Przyszły rok będzie ostatnim, w którym typowe, jednofunkcyjne urządzenia PDA będą dostępne w sprzedaży — prognozuje Marcin Marciniuk, dyrektor ds. rozwoju rynku w firmie Asus Polska.

Funkcjonalność

Palmtopa można wykorzystywać w wielu dziedzinach życia — od pracy (poczta e-mail, telefon, organizer) przez naukę (różnego rodzaju kalkulatory naukowe, aplikacje edukacyjne), aż po rozrywkę (odtwarzacze MP3 i filmów). Oprócz tego część urządzeń oferuje ściśle wyspecjalizowane funkcje — jak czytniki kodów kreskowych lub skanery linii papilarnych.

— Najczęściej użytkownicy naszych urządzeń wykorzystują funkcję telefonu komórkowego, przenośnego biura, np. aplikacje Ms Office, technologia push e-mail, a także nawigację GPS. Należy też wspomnieć o aplikacjach przeznaczonych dla handlowców, które pozwalają na sprawdzanie stanów magazynowych i zdalne dokonywanie zamówień — wylicza Tomasz Szewczak, przedstawiciel firmy Hewlett — Packard Poland.

Głównym systemem operacyjnym w palmtopach jest Microsoft Windows Mobile. Oprócz niego sporadycznie spotkać można urządzenia z oprogramowaniem PalmOS, podobnie jak oparte na Linuksie. Standaryzacja systemów pozwala na wykorzystanie ogromnej ilości aplikacji — dostępnych za darmo w internecie i płatnych. Jeśli dodać do tego, że z systemem otrzymuje się spory pakiet aplikacji — zwykle jest to chociażby czytnik typowych plików biurowych pakietu Office, lub oprogramowanie urządzeń przeznaczonych do nawigacji już po wyjęciu z pudełka widać wyraźnie, że użytkownik otrzymuje wielofunkcyjne urządzenie o bardzo szerokich możliwościach.

Przyszłość

— Palmofon końca pierwszej dekady XXI wieku, to w pełni mobilne urządzenie pozwalające na obsługę wszelkiego typu standardów komunikacji bezprzewodowej od GSM po HSDPA oraz wi-fi i bluetooth — przekonuje Tomasz Leśniak.

Oprócz rzeczy oczywistych jak zwiększanie czasu pracy na baterii, przyspieszanie procesora, zwiększanie pamięci, prędkości przesyłu danych czy rozdzielczości ekranu, można się spodziewać paru ciekawostek.

— W najbliższym czasie do nowości na pewno będzie można zaliczyć pojawienie się urządzeń z wyświetlaczem wykorzytującym e-papier. Pozwoli to na spełnienie dwóch przeciwstawnych oczekiwań rynku: małego urządzenia i dużego wyświetlacza. Użytkownik sam będzie mógł rozwinąć ekran gdy będzie potrzebował większej przekątnej i zwinąć gdy będzie chciał schować urządzenie do kieszeni — przekonuje Marcin Marciniuk.
giętka matryca

E-papier to specyficzny rodzaj wyświetlacza, który w założeniu ma jak najwierniej imitować tradycyjny papier. W przeciwieństwie do szeroko znanych wyświetlaczy LCD, które używają podświetlenia, elektroniczny papier — tak jak zwykły, używa światła odbitego i jest w stanie wyświetlać stały obraz bez poboru prądu. Oprócz tego e-papier charakteryzuje się giętkością i kontrastem zbliżonym do normalnego druku. Ułatwia to czytanie. Obecnie wykorzystywany jest w niektórych wyświetlaczach telefonów komórkowych, a także w urządzeniach przeznaczonych do czytania książek w postaci elektronicznej. Jedynym problemem w tym momencie jest bardzo słabe odwzorowanie kolorów — dlatego większość stosowanych obecnie wyświetlaczy tego typu jest czarno-biała."

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
Odp: Zmierzch klasycznych palmtopów?
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 20, 2008, 12:21:47 »
Cytuj
smartfony korzystają z dedykowanego systemu do urządzeń przenośnych (np. Windows Mobile, Symbian, WinCE).

 :E Kocham ich  :E

Cytuj
Oprócz rzeczy oczywistych jak zwiększanie czasu pracy na baterii, przyspieszanie procesora

TI Omap 10GHz? Może dorówna PXA320...

Cytuj
zwiększanie pamięci, prędkości przesyłu danych czy rozdzielczości ekranu, można się spodziewać paru ciekawostek.

Czekam na 1280x1024 2.0".



*

Offline СП4УБВ

  • *****
  • 1106
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Motorola Atrix
Odp: Zmierzch klasycznych palmtopów?
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 20, 2008, 12:40:21 »
O ile na 2" taka rozdzielczość nie ma zastosowania, o tyle przy powiedzmy 5" jest absolutnym minimum. Chyba, że ktoś lubi kanciaste łuki, czy schodki zamiast linii pochyłych. :)

Obecnie mam 2.6" i przełączane tryby 320x240 oraz 640x480 (lub jak kto woli odwrotnie w trybie portrait) i nie wyobrażam sobie jak można patrzeć na wyświetlacz w QVGA, wszystko jest niewyraźne. Można sobie popsuć wzrok przy dłuższym patrzeniu, szczególnie po włączeniu wygładzania czcionek.

Stąd też rozdzielczość 1280x1024 przy zwiększeniu wymiarów LCD z 2.6" do 5.2" da ten sam efekt co VGA na 2.6" i tak powinno być. (Dokładnie to 1280x960 ale to już mało istotny szczegół).

Zapewne osobie wypowiadającej się chodziło o jednoczesny wzrost wymiarów LCD i rozdzielczości :)


*

Offline Kapitan Pazur

  • *****
  • 11296
  • Sprzęt: iPhone 5, Xperia Z3 Compact
Odp: Zmierzch klasycznych palmtopów?
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 20, 2008, 12:46:55 »
no ale chyba nie o wzrost wymiarów LCD w palmfonie do 5,2"  :shock:

*

Offline СП4УБВ

  • *****
  • 1106
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Motorola Atrix
Odp: Zmierzch klasycznych palmtopów?
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 20, 2008, 12:48:27 »
:P ale przecież ta wielkość jest przykładowa :P

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
Odp: Zmierzch klasycznych palmtopów?
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 20, 2008, 12:49:08 »
Ciekawe gdzie ten wzrost wymiarów? Kolorowy epaper kuleje, z większym niż 4" ekranem pojawił się ostatnio 1 palmtop, za to wychodzą z 2.8, ba, 2.6 nawet.

A ja jakoś żyłem na QVGA i należę do tych którym VGA daje tylko przestrzeń roboczą (tzw RealVGA), spokojnie mogę używać pocketa z QVGA, byleby bez ClearType  :E. No ale RealVGA 128DPI na 3.6" jest identyczne wymiarami elementów jak zwykłe WVGA na 3.0"...

Sam jestem za tym żeby wypuścili jeszcze sprzęt jak ipaq hx4700 czy 214 - 4" VGA, 624mhz minimum (są PXA320 800MHz), host USB, moduł GSM/3.5G ale z zastosowaniem jak w Universalu czy Ahtenie - jako modem do mobilnego internetu, a nie do dzwonienia. No ale jak widać nie ma na co liczyć... trzeba wziąć się za budowę własnego PDA (był o tym kiedyś news  :wink: )

*

nothin

Odp: Zmierzch klasycznych palmtopów?
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 20, 2008, 12:55:50 »
cały problem polega na tym, że HP, Asus, i inne firmy oddają pola firmie HTC, a HTC nagle uznał, że to on tworzy trendy...i w pewnym sensie ma rację, na NIESZCZĘSCIE.
Wizje, jakie można było mieć kilka lat temu...niestety odchodzą w mrok.
Ja to widzę źle, posiadacz Dyamoonda pewnie nie...
« Ostatnia zmiana: Sierpień 20, 2008, 12:57:29 wysłana przez nothin »

*

Offline СП4УБВ

  • *****
  • 1106
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Motorola Atrix
Odp: Zmierzch klasycznych palmtopów?
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 20, 2008, 12:57:40 »
Kajetan Krykwiński, 4" i VGA to juz porażka :)

Mam znajomego, który na stwierdzenie, że wybierz z ekranem VGA, odparł: I tak jestem ślepy to co mi za różnica, no i fakt, ślepym osobnikom to nie przeszkadza. To jest moje zdanie. Każdy z dobrym wzrokiem woli mieć wyższą rozdzielczość.

Ludzie po prostu przyzwyczajają się do takiej jakości jaką mają, natomiast po przejściu na wyższą rozdielczość mało kto potrafi wrócić do niższej.







*

Offline Kapitan Pazur

  • *****
  • 11296
  • Sprzęt: iPhone 5, Xperia Z3 Compact
Odp: Zmierzch klasycznych palmtopów?
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 20, 2008, 13:01:21 »
4" i VGA jest w sam raz :P

a 214 ma host usb, kitorku

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
Odp: Zmierzch klasycznych palmtopów?
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 20, 2008, 13:04:30 »
Jak widać mamy różne podejścia. Dla Ciebie WM ma mieć cukierkowy wygląd, broń boże jakiś kant będzie widać. Dla mnie WM jest narzędziem do pracy i sam "cofam się" do WM2003SE i 4" RealVGA (czyli właśnie HX4700). No i bez ClearType, niepotrzebne marnowanie mocy obliczeniowej.

Wiem że ma hosta USB, ale pisałem też o HXie który nie ma (swoją drogą wyczaiłem hosta na CF za jedyne 70$  :mrgreen: )

*

damist

Odp: Zmierzch klasycznych palmtopów?
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 20, 2008, 13:12:12 »
Gdzieś na forum widziałem fajne stwierdzenie że nie chce mieć fona z Today a musi mieć WM i VGA :E
Ogólnie dobrze jest że VGA dodają do 2,8 cala bo w nowych PDA po prostu ładniej to wszystko wygląda ale za to pracy w RealVGA nie wyobrażam sobie no chyba że z okularami w stylu pana Stępnia z 13 posterunku  :) To co jest napisane w pierwszym poście to właściwie nie wiem od czego zacząć. Może od tego że się uśmiałem trochę :ok:
Cytuj
Dodatkowo telefony komórkowe z systemem Windows Mobile wypierają, a wręcz wyparły urządzenia PDA z rynku.
Ze co ? :O Telefony z Windows Mobile to już nie PDA ? :E 

*

Offline Kapitan Pazur

  • *****
  • 11296
  • Sprzęt: iPhone 5, Xperia Z3 Compact
Odp: Zmierzch klasycznych palmtopów?
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 20, 2008, 13:17:50 »
Jak widać mamy różne podejścia. Dla Ciebie WM ma mieć cukierkowy wygląd, broń boże jakiś kant będzie widać. Dla mnie WM jest narzędziem do pracy i sam "cofam się" do WM2003SE i 4" RealVGA (czyli właśnie HX4700)

do pracy to ja mam 2750 z WM2003SE ;P
a 214 do Internetu, ebooków i tego wszystkiego co nie działa <WM5

*

damist

Odp: Zmierzch klasycznych palmtopów?
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 20, 2008, 13:22:31 »

a 214 do Internetu, ebooków i tego wszystkiego co nie działa <WM5
Do tego właściwie jest najlepsze VGA. Tylko że gdy miałem Diamond-a to jakoś mi ten internet się nie podobał na tym VGA z 2'8 :P

*

Offline krzysiej

  • ***
  • 433
  • Sprzęt: Dell Axim x51v wm6.1, samsung i607, o2 jet, bb 88oo, bb 729o
Odp: Zmierzch klasycznych palmtopów?
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 20, 2008, 17:43:07 »
mi brakuje jakiegoś następcy x51v, podoba mi się ten PDA, juz nawet się przyzwyczaiłem ze nie ma gsm (od tego mam jeta), przez to ze nie ma w dellu telefonu nie niszczy mi się obudowa, ani nie rysuje ekran a 3,7" i vga dobrze ze sobą współpracują.


*

Offline wikrap1

  • *****
  • 1162
  • Płeć: Mężczyzna
    • www.mtbrowery.pl.tl
  • Sprzęt: atari portfolio/wizard /g900/Nokia e51
Odp: Zmierzch klasycznych palmtopów?
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 22, 2009, 19:30:29 »
Dla mnie zasada jest prosta- cukierkowy wygląd OK, ale nie kosztem płynnosci działania. Point UI 2 u mnie egzystuje. O ram sie nie martwię, procesora w zasadzie nie pożera, gdy jest się gdzieś indziej niż na todayu i to jest to. Cieszy oko i ładnie działa :ok:

Z rozdzielczością właśnie tak jest, że się jej nie widzi, póki nie zobaczy się wyższej. Wtedy dostrzegamy, że na naszym ekranie są jakieś piksele i schodki, rastor wali po gałach :E Po tygodniu na g900 mógłbym urzywać nadal wizarda, ale to nie jest to... szczególnie podczas oglądania zdjęć i czytania dawało się we znaki 320x240 :P

Funkcja telefonu- nie wyobrażam sobie bez tego PDA. Nie wnikam, gusta w tej kwestii ściśle zależą od potrzeb i przyzwyczajeń.
Ja po prostu nie chcę nosić 2 cegiełek. Telefon w PDA to dla mnie cudowne rozwiązanie, bo rozmawiam może raz dziennie i mam modem no internetu :wink:

Moim kolejnym typem po g900 jest advantage. Rozmawiał będę przez hmm słuchawki  :mrgreen: ale za to będę miał ogromną taflę do tapania i wygoda użytkowania wzrośnie :)

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
Odp: Zmierzch klasycznych palmtopów?
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 22, 2009, 19:46:38 »
Co do rozdzielczości to nie przesadzajmy. Rok zachwycałem się VGA, po tym bez bólu przesiadłem się na sqvga. Telefon w PDA owszem, ale tak jak pisałem - jako modem, ew. SMS. Do dzwonienia się IMHO nie nadaje.

Advantage - fajny, ale gdzie to nosić  :|?

*

Offline globalbus

  • Ekspert PDA
  • ******
  • 6139
  • Płeć: Mężczyzna
  • Power User // ROM Developer
  • Sprzęt: N900
Odp: Zmierzch klasycznych palmtopów?
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 22, 2009, 19:50:16 »
jak to gdzie? na smyczy :E
fakt, faktem, do kieszeni w ciasnych jeansach raczej ciężko byłby go wepchnąć

przydatnym bajerem wtedy jest voicecommander, wydajesz polecenie przez słuchawkę "odczytaj sms/email", a ludzie patrzą się jak na idiotę.
"Wiedza zdobyta samodzielnie jest więcej warta niż przekazana przez inną osobę"

"ponieważ gotowanie to nie jest copy/paste"
paypal

*

Offline wikrap1

  • *****
  • 1162
  • Płeć: Mężczyzna
    • www.mtbrowery.pl.tl
  • Sprzęt: atari portfolio/wizard /g900/Nokia e51
Odp: Zmierzch klasycznych palmtopów?
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 23, 2009, 21:18:02 »
W gimnazjum się to nie sprawdzi... Jak już ktoś pisał podczas okrzyku "twoja stara" ów program zadzwonił do rodzicielki :D

Athena wejdzie mi w kieszeń na prawdę! Newton i atarynka wchodzi gładko... Po prostu będę musiał zwrócić uwagę na kieszenie przy zakupie kolejnych spodni, by kieszenie zbyt małe nie były :P

Tylko kwestia ekranu- czy on się nakrywa klawiaturką? bo jeśli nie, to będzie problem z poszanowaniem ekranu :mrgreen:

*

Offline fizol

  • Ekspert Blackberry
  • ***
  • 499
  • Płeć: Mężczyzna
  • BlackBerry Addict
    • BBNews.pl
  • Sprzęt: Blackberry 9700/9520/9000/9530/ 8300/8310/ 7100/88
Odp: Zmierzch klasycznych palmtopów?
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 27, 2009, 21:17:27 »
Tak, nakrywa się, ale nie jest to strasznie stabilne 'nakrycie'.
"Dotknij ciemności – jakiż sens,
gdy palec wskaże tę czy inną.
Nie w tym cel życia, co w nim jest,
lecz w wierze w to, co być powinno."

*

Offline tomaszkap

  • *****
  • 8899
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mój avatar to Sawyer
  • Sprzęt: Samsung Galaxy A52 5G
Odp: Zmierzch klasycznych palmtopów?
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 27, 2009, 21:52:48 »
Niestety nie mialem do czynienia z VGA, ale nie wyobrazam sobie nowego pda bey VGA !! Jestem  za miniaturyzacja bo Kaiser chociaz jest swietny to jest za duzy !
Było:Asus A696->SPV M650->Nuvifone M20->i5700->Kaiser-> SGSI,SGSII,SGSIV,Huawei,PALM Centro, Xiaomi Mi Mix 2s, Samsung Galaxy J4, Xiaomi Redmi Note 4 64/4 GB, Huawei P20 ProRealme 8Pro/8GB/128GB, Samsung A52s/A54 5G

*

Offline Czesiorazdwatrzy

  • ***
  • 465
  • Płeć: Mężczyzna
  • Welcome to Hakurei Reitaisai Festival!
    • J-games.pl  - Forum japońskich gier, jrpg
  • Sprzęt: XDA 2i; i780; Desire Z
Odp: Zmierzch klasycznych palmtopów?
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 27, 2009, 22:22:05 »
TyTN2 za duży? Ja bym raczej powiedział, że ma za mały ekran... Jestem przeciwny miniaturyzacji. Miałem okazje zobaczyć HD ostatnio i mimo, że ma gówniany procesor, nie ma klawiszy do grania i właściwie nie jest mi potrzebny to ten ekran jest tak zdumiewający, że jakbym miał 2k to bym poleciał do sklepu i go kupił.

*

Offline Kapitan Pazur

  • *****
  • 11296
  • Sprzęt: iPhone 5, Xperia Z3 Compact
Odp: Zmierzch klasycznych palmtopów?
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 27, 2009, 23:37:53 »
no właśnie... te urządzenia all-in-one to albo cegły, albo mikre ekrany i słabiutkie procki, albo taki potwór jak HD  :grin:
dlatego nic nie zastąpi szybkiego klasycznego palmtopa z VGA i wielkim ekranem plus osobno telefon    :P

*

Offline beju

  • Android Singularity
  • ******
  • 7093
  • Płeć: Mężczyzna
    • Mini poradnik przed zakupem - co wybrać
Odp: Zmierzch klasycznych palmtopów?
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 28, 2009, 01:05:04 »
no właśnie... te urządzenia all-in-one to albo cegły, albo mikre ekrany i słabiutkie procki, albo taki potwór jak HD  :grin:
dlatego nic nie zastąpi szybkiego klasycznego palmtopa z VGA i wielkim ekranem plus osobno telefon    :P

dobrze mówi, wódki mu polać :E

dlatego zrezygnowałem z trzycalowego wvga toshiby g900 na korzyść 3,7 calowego vga na acer n311 i na doskonały telefon E50. według mnie all-in-one sprawdza się tylko w jedzeniu - i tylko - w jednej potrawie: PIZZA :E

choć to oczywiste że HD bym nie pogardził :) a najbardziej to nie pogardził bym MAX 4G z htc... sprzęt marzenie... i gdyby tylko miał to 3G...  :proud: heh ideał :) nie okrągły jak jak HD, klasycznie zarysowany jak klasyczny, kanciasty palmtop :ok:
iPhone SE 10.1
NEXUS 4 5.1
i780 6.1

*

Offline Kusiu

  • *****
  • 3968
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zmierzch klasycznych palmtopów?
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 02, 2009, 13:30:19 »
Czy ktoś widział jakiś raport nt sprzedaży klasycznych palmtopów nowszy niż ten z linku poniżej?
http://www.palminfocenter.com/news/9620/pda-market-continues-contraction-palm-remains-on-top/