Windows Mobile (Classic, Professional, Standard), Windows Phone 6.x oraz 7/8.x/10 > i-mate

I-mate JAQ3 - krotki opis jedniego dnia testow "naleśnika"

(1/11) > >>

olmeca:
Kupując używane urządzenie spodziewałem się, że dostane sprzęt po licznych przejściach nie koniecznie całkowicie sprawny i kompletny. Ostatecznie po perypetiach z kurierem w moich rękach znalazł się JAQ3. Jakość wizualna sprzedawanego sprzętu jest dobra i nie wiem czy tłumaczyć to ładem korporacyjnym w firmie gdzie pracował czy może dbałością poprzedniego użytkownika – jakiegoś pracownika gdzieś w świecie załatwiającego biznesy dla korporacji za pomocą JAQ3.

Poszperałem jeszcze trochę w Internecie i wersja sprzedawana ostatnio na allegro – moja też pochodzi z tego źródła była dedykowana dla firmy Deloitte. Po krótkim dochodzeniu okazało się, że łącznie w tamtej firmie dla pracowników zostało zakupione 5200 sztuk I-mate JAQ3 i pewnie wraz ze zmianą sprzętu w korporacji zaczynają one wypływać w naszym kraju. Informacje o pochodzeniu tego sprzętu można znaleźć tu co tez wyjaśnia istnienie loga Deloitte na bootscreen`ie. I też się nie dziwie, że przy takim zamówieniu sprzętu można było wystrugać cenionemu klientowi system WM6.0, chociaż sprzęt był kupowany z obsługą WM5.0.

Wcześniej miałem okazje spotkać się kilkakrotnie z urządzeniami HP Ipaq serii HW – gdzie byłem zniesmaczony upchaniem w małe urządzenie dużej ilości elektroniki – GPS, WiFi, GSM i do tego wbudowana klawiatura. Znajomy nie raz starał się nie przekonać o wyższości i niezawodności jego pda, natomiast ja zawsze szyderczo wypowiadałem się o jego „kwadraciaku” z dużym naciskiem na jego mały ekran. Cóż, jak to się mawia tylko krowa nie zmienia poglądów, ale „kwadraciaków” dalej nie znoszę, za wbudowanymi klawiaturami nie przepadam i świadomie podjąłem decyzje o zakupie „naleśnika” z małym wyświetlaczem i układem klawiatury w systemie Black Berry.

Zestaw, jaki zakupiłem składał się jedynie z PDA, ładowarki oraz rysika. Jak na niewielką cenę, jaką zapłaciłem za ten sprzęt zawsze mogłem dostać mniej i gorszym stanie.
Po pierwszym włączeniu ukazuje się najpierw splash firmy, dla której był dedykowany ten model
I-mate. Następnie pojawia się już znajomy ekran startowy Windows Mobile 6.0. Samo załadowanie systemu zajmuje trochę czasu, ale ostatecznie po „zabawie s krzyżykiem” pojawia się ekran today z aktualna tapeta I-mate. Pierwsze pozytywne zaskoczenie poraziło moje oczy – nie spodziewałem się tak dobrego odwzorowania barw – wydawało mi się, że ich jakość będzie porównywalna ze starszymi urządzeniami HTC – Blue Angel, Alpina itp. Niestety system nie był wolny od aplikacji instalujących się po hard resecie – większości są to dodatki od producenta, a na sam koniec pojawiają się dogrywane opcje konfiguracyjne firmy, w której ten sprzęt wcześniej pracował. Oczywiście standardowe obejście procesu instalacji dodatków działa i tu – tak, więc soft reset pomaga nam nie dokańczać instalacji niepotrzebnych programów, aby zaoszczędzić, choć trochę pamięci, której JAQ3 nie ma za wiele.




Napisane: Sierpień 18, 2009, 13:52:34I-mate JAQ3 na pierwszy rzut oka prezentuje się całkiem nieźle. Nie jest przesadnie grubym urządzeniem niezgrabie leżącym w ręce. Z wyczytanych wiadomości opisujących ten sprzęt znalazłem stwierdzenie, ze w czasie kiedy był wypuszczany na rynek zyskał sobie miano najcieńszego urządzenia PDA i ja nie mam zamiaru temu zaprzeczać.  Spodnia część obudowy daje wrażenie podgumowanej tak, więc nie wyślizguje się z łatwością z dłoni.
Wyświetlacz jest wymiarami zbliżony do tego, jaki jest zamontowany w Wizzardzie, ale w układzie landscape. Przyciski służące za sterowanie urządzeniem są ulokowane w dwóch grupach po obu stronach przycisku kierunkowego. Minus, jaki mogę od razu zaznaczyć – klawiatura sprzętowa nie jest komfortowa dla osób posiadających duże palce. Pisanie na niej nie jest uciążliwe – można w systemie ustawić czy ma ona pracować w trybie tekstowym czy jako klawiatura telefonu.
Mam wrażenie jakby do kompletu zabrakło jeszcze zaślepki na gniazdo synchronizacji i wyjście na słuchawki, ale z tego, co do tej pory zauważyłem to wszystkie, JAQ3 tak po prostu mają.
Na górnej części JAQ`a nad ekranem mamy zlokalizowaną dwukolorową diodę informującą nas o dostępności sygnału GSM zielonym miganiem, lub czerwonym światłem dla alertów i powiadomień. Przy włączonym bluetooth lub WiFi dioda ta nie zmienia swego koloru.
Na samej górze znajduje się slot kart pamięci – niefortunni są to karty minisd. Niekiedy ich wydłubanie ze slotu dla mało wprawnych lub dużych palców bywa męczące.

Napisane: Sierpień 18, 2009, 15:16:01Sprzęt jest napędzany procesorem OMAP850 200MHz, jak na razie nie zauważyłem, aby był w jakimś momencie za wolny przy zainstalowanych już kilku programach i działającym SPB Plus. Nawet odpalona Automapa dość szybko przechodziła w tryb gotowości do podróży.
Mankamentem jest dostępna ilość pamięci, jaka zostaje dla użytkownika, co widać na załączonych zdjęciach


Napisane: Sierpień 18, 2009, 15:16:53Moduł GSM działa w 4 zakresach. Maksymalna prędkość połączenia, jaką może nam zaoferować to Edge. W sumie do przeglądania stron, poczty i gadu z pewnością wystarczy. Jeżeli tego będzie za mało jest wbudowany moduł WiFi obsługujący standardy 802.11 b/g, co jest w zupełności doskonałym uzupełnieniem dla wcześniej wspomnianego modułu GSM. Bez problemu udało się podmienić systemową klawiaturę telefonu na skórki dedykowane do Wizzarda lub Kaisera. Niestety nie miałem tyle szczęście w podmianie wyglądy Common Managera. Jedyna skórka, jaka się zainstalowała nie działała poprawnie z włączaniem WiFi. Wiem, że można było poświęcić czas na grzebanie w rejestrach i dokładne zlinkowanie tego niedziałającego klawisza, ale ostatecznie zostałem na systemowym Wireless Managerze.
Standartowym oprogramowaniem do tego urządzenia, jakie wypuścił producent jest Windows Mobile 5.0, ale jak się okazuje na życzenie dużych korporacji pod maską może zagościć odpowiednio dobrany WM 6.0 w wersji Professional.
Z dodatkowego oprogramowania ze strony I-mate otrzymujemy program do zarządzania profilami telefonu., zarządzania kontaktami na karcie sim i program monitorujący synchronizacje z ActiveSynch.
Dobrym rozwiązaniem jest też dostępny w zakładce ustawień systemowych program do robienia hard resetu. Wystarczy wpisać kod odblokowujący i wcisnąć przycisk reset, bez potrzeby kombinowania z wciskaniem kombinacji kilku klawiszy na raz, gdzie zawsze brakuje nam trzeciej lub nawet czwartej ręki.
Kolejnym dodatkiem, jaki jest do tego sprzętu jest moduł aparatu, który ma aż całe 2 mega piksele, co jak na gadżet – zawsze traktuje wbudowane aparaty jak niepotrzebne gadżety. Dołączone oprogramowanie do zarządzania aparatem daje nam możliwość odpowiednio zarządzać trybami i jakością robionych zdjęć.



Napisane: Sierpień 18, 2009, 15:18:45Następną rzeczą, która mnie pozytywnie zaskoczyła to umieszczenie na boku obudowy – po przeciwnej stronie od gniazda synchronizacji - pokrętło – znane już na przykład z HTC Trinity. Daje nam ono możliwość poruszania się po całym systemie oraz po uruchomionych programach – tak, więc rysik może okazać się zbędny lub używany w ostateczności.
Doceniłem rolkę w momencie podłączenia się do Internetu. Doskonale daje się nawigować po stronach internetowych za pomocą samej rolki, która po za poruszaniem się w górę i dół jest wciskana, – co daje nam zjawisko kliknięcia na interesującym linku.
Jeżeli już poruszać temat rysika – jest on teleskopowy – za tym rozwiązaniem też nie przepadam i jest on chowany w silosie na spodzie urządzenia. Mam nadzieję, że nie okaże się z czasem ze wraz z wyrobieniem się otworu będzie to powodować wypadanie rysika.
W moim JAQ3 dostałem baterie o pojemności 1250 MaH. Wspominając, że do urządzeń z większym LCD i mocniejszym procesorem dodawane są baterie mniejszej pojemności (Dell Axim serii x50/x51 1100MaH) lub nieznacznie większe (1450MaH HTC Blue Angel) to ta powinna zaspokoić zasilanie JAQ`a na kilka dni. Po naładowaniu baterii do pełna przez jeden dzień jej stan spadł mi do 68% - w między czasie korzystałem z WiFi, Bluetooth, instalowane było kilka programów, jak również zrobiłem kilka próbnych zdjęć i odpalony został benchmark, którego wyniki zamieszczę dalej. Moduł telefonu był cały czas pozostawiony na czuwaniu.
Klapka od baterii nie tylko zakrywa tylko jej, ale mamy pod nią zlokalizowany przycisk soft resetu i gniazdo umożliwiające podłączenie zewnętrznej anteny – przyznam się, że nie wiem, do czego miała ona być czy do modułu telefonu czy do sieci bezprzewodowej. Taka lokalizacja soft resetu już raz mi się przydarzyła w Toshibie G900 i wydaje mi się, że nie jest to najtrafniejsze rozwiązanie – bawienie się w zdejmowanie klapki i celowanie w przycisk, kiedy czasami na zrobienie soft resetu za dużo czasu nie mamy.


Poruszanie się po stronach internetowych w standardowym trybie ustawienia ekranu nie jest może komfortowe za pomocą wbudowanego Internet Explorer, ale strony w wersji mobilnej wyświetlają się dobrze i wspomniana wcześniej rolka doskonale pomaga w nawigacji. Po przełączeniu na standardowy wygląd strony już nie jest tak dobrze jak w wersjach dostosowanych do mobilnych okienek, ale w tym miejscu sprawdza się opera w wersji mini.

Po dłuższym używaniu nie odczułem tego, na co się negatywnie nastawiałem najbardziej – procesor nie da rady i będę wieki czekał na uruchomienie programów. Ani razu ta dwusetka Omapa nie dała mi poczuć, że ma już żałować wydanych pieniędzy i dołączyć do grona notorycznie skarżących się na procesor posiadaczy Wizzarda – przepraszam, jeżeli kogoś tymi słowami uraziłem.


Napisane: Sierpień 18, 2009, 15:20:41Na sam koniec chyba najlepszym podsumowaniem po za moim wodolejstwem będzie zapuszczenie benchmarku dającego jakiś pogląd na całość urządzenia w cyfrach i procentach – tu ukłon dla tych, którzy uwielbiają cyferki, procenty statystyki i temu podobne atrakcje.


Prezentowane wyniki benchmarku nie pozostawiają na JAQ3 suchej nitki – w oparciu o te liczby urządzenie nie może konkurować ze starszymi sprzętami, ale to są liczby, a życie pokazuje, że nie zawsze mają one pokrycie w codziennym użytkowaniu pda.

Postarałem się rownież o zrobienie benchmarku video z napisami. Wynik - najlepiej byłoby go przemilczeć, ale przecież ni o to chodzi w testach. Poniżej osiągi JAQ3 na spreparowanym do testów trailerze Matrixa:

QVGA z napisami
| 35.62% | I-mate JAQ3 | OMAP 850@200 mhz | GAPI | SD | WM6|

Wynik ten uplasowuje JAQ3 na ostatnim miejscu tabeli z różnicą prawie 60 punktów do dotychczasowo najsłabszego urządzenia jakim był HP iPAQ H6340

Podsumowując mam wrażenie, że zakup I-mate JAQ3 był dobrym posunięciem głównie z zakresu cena/jakość. Dla wymagających użytkowników z pewnością może odstraszać pokazany wynik benchmarku, ale za to wydaje mi się, że do codziennych zastosowań jest to dobry sprzęt. Zakładając przed zakupem, że chce mieć tylko telefon z systemem, który znam i z jakimś drobnym zestawem gadżetów to jestem zadowolony. Opisywana wcześniej rolka jest bardzo pomocna przy obsługiwaniu urządzenia do tego stopnia, że możemy mieć wolną drugą rękę i nie zawsze sięgać po rysik, aby wystukać potrzebne informacje lub włączyć dany program. Po za tym uruchamiając ostatnią wersję Automapy 5.5.3 możemy za niewielkie pieniądze - po dokupieniu odbiornika GPS, mieć teoretycznie wszystkomające" pda za naprawde rozsądne pieniądze dla niewymagających użytkowników.
Podsumowując jednym słowem jestem zadowolony z tego, co do tej pory zaprezentował sobą JAQ3, chociaż pewnie swoje wadu wkrótce tez pokaże.

beju:
Hmmm po teście mam jedno pytanie na początek:
czy I-mate Jaq3 może spokojnie zastąpić i600 jako telefon?

cenowo są podobne, natomiast i600 ma w standardzie dużo więcej akcesoriów.
Jak działa ekran dotykowy? czy jest w miarę dokładny?

olmeca:
Dla Ciebie odpowiedz jest jedna: NIE. Uzasadnienie JAQ3 ma tylko EDGE.
Zestawiajac go w porownanie z samsungiem powiedzmy ze sprzety sa zblizone do siebie tym co kryja pod maska http://pdadb.net/index.php?m=pdacomparer&id1=638&id2=621

Konczac jeszcze ta dluga rozpiske - wczoraj z premedytacja sciagnalem oficjalnie dostepny rom na stronie i-mate(dostepny po zarejestrowaniu i WM 5.0) i zainstalowalem. Efektem tego jest wieksza ilosc pamieci dostepnej uzytkownika, brak softu firm trzecich jak to bylo z WM6 i dodatkami z Deloitte. W bonusie do WM5 dostaniemy kilka sensownych gier od i-mate(black jack, belard, i gra na zasadzie 3 kubkow) na otarcie lez ze zdecydowalismy sie na downgrade - co osobiscie polecam.

zajac:
Olmeca zamieściłbys moze ROM 5.0 od I-mate na jakims serwerze?


ps. ktos próbował podkrecac procek omap'em??

olmeca:
Podlinkowalem dostep do romu na stronie i-mate

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej