Wejście mikrofonowe w Wizardzie

  • 10 Odpowiedzi
  • 4213 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Wejście mikrofonowe w Wizardzie
« dnia: Grudzień 19, 2008, 13:18:52 »
Jakie parametry powinno mieć urządzenie do niego podpinane?
Pytam, ponieważ chciałbym podłączyć do niego np. coś takiego ale wcześniej przydałoby się zmierzyć wszystkie parametry jakie złożony układ będzie miał na wyjściu, tak dla bezpieczeństwa.

Ewentualnie czy Wizard posiada możliwość podpięcia mikrofonu elektretowego? To znaczy daje te 5V do jego zasilania, tak jak ma to miejsce w przypadku kart dźwiękowych PC?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 19, 2008, 13:26:21 wysłana przez Atlantis »

*

Offline J4c0

  • *
  • 56
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HTC Wizard   Toshiba G900
Odp: Wejście mikrofonowe w Wizardzie
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 20, 2009, 19:31:55 »
Sądzę, że powinien działać mikrofon pojemnościowy. Jeśli chcesz koniecznie znać parametry to polecam metodę prób i błędów ;) podpinasz normalnie pod minijacka z zestawu słuchawkowego i wsio. Mikrofon taki możesz sobie wziąść ze słuchawek komputerowych na przykład.

Odp: Wejście mikrofonowe w Wizardzie
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 21, 2009, 23:32:47 »
wziąć!! ĄĆ!! nie ĄŚĆ!!

*

Offline xprimo

  • ***
  • 477
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: LG G (E975)
Odp: Wejście mikrofonowe w Wizardzie
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 18, 2009, 11:31:01 »
yyy tak się spytam po co chcesz podpinać wzmacniacz antenowy VLF do wejścia mikrofonowego??

co chcesz wojsko podsłuchiwać? czy stroić pocketa sygnałem atomowym?

sprawdź najpierw czy urządzenie działa a potem metodą prób i błędów jak wcześniej pisali. ew regulowany dzielnik napięcia.

ciekawi mnie sposób wykorzystania fal VLF coś kombinujesz .... hehe

raczej komunikacji w tym nie zrobisz bo przy nadajniku antenamusi mieć przynajmnie dł fali a tu to było by duuużo, albo bardzo dużej mocy.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 18, 2009, 11:33:36 wysłana przez xprimo »

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: Wejście mikrofonowe w Wizardzie
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 18, 2009, 15:05:34 »
yyy tak się spytam po co chcesz podpinać wzmacniacz antenowy VLF do wejścia mikrofonowego??

Dokładnie chodzi o to:
http://www.alexander.n.se/transmissions.htm
Oczywiście brak oprogramowania na PPC, które umożliwiłoby obróbkę odebranego sygnału "w locie", przynajmniej nic mi o takim nie wiadomo (a nawet gdyby było, to z pewnością nie ruszyłoby na Wizardzie :P). Niemniej zakładałem nagranie "brumu" w *.wav z odpowiednim próbkowaniem, a potem dalszą obróbkę na PC. Pocket podpięty do dziwnej anteny mniej się rzuca w oczy niż jakiś laptop. ;P

Cytuj
co chcesz wojsko podsłuchiwać?

Odebrać sygnał można (i każdemu wolno ;P) jednak podsłuchać? Na VLF nadaje kilka wojskowych stacji służących do komunikacji z okrętami podwodnymi, ale stosują one FSK (a więc transmisja cyfrowa) z bardzo mocnym algorytmem kodującym. Nie sądzę, żeby ktoś się do tego kiedykolwiek dobrał. A nawet jeśli się dobierze, to z pewnością się publicznie nie pochwali obawiając się wizyty panów bez poczucia humoru. ;)

No i jest na tym paśmie jeszcze kilka stacji składających się na rosyjską nawigację Alpha (taki naziemny GPS z czasów zimnej wojny). :P

Cytuj
czy stroić pocketa sygnałem atomowym?

Chyba trochę przesadziłeś. Nadajnik czasu we Frankfurcie nad Menem pracuje na 70-kilku kHz - do tego już jest potrzebny bardziej złożony odbiornik. Antena + karta dźwiękowa + oprogramowanie nie wystarczy. ;)

Cytuj
ciekawi mnie sposób wykorzystania fal VLF coś kombinujesz .... hehe

Zwyczajnie parę razy do roku w szwedzkim Grimeton rozkręcają (dosłownie :P) stary nadajnik z lat dwudziestych (jedyny elektromechaniczny nadajnik radiowy jaki zachował się do naszych czasów - na liście światowego dziedzictwa UNESCO zresztą) i nadają komunikat morsem (jak tych osiemdzisiąt-kilka lat temu). Najbliższa transmisja 28 czerwca. Potem chyba w wigilię. ;)
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 18, 2009, 15:07:06 wysłana przez Atlantis »

*

Offline xprimo

  • ***
  • 477
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: LG G (E975)
Odp: Wejście mikrofonowe w Wizardzie
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 18, 2009, 17:04:02 »
z frank nad menem jes sygnał DCF77 i dokładnie jest to 77,5kHz
ale mniejszaz tym.

zdaje misie ze sie rozczarujesz nagrywaniem na wizardzie.
głównie chodzi o właśnie próbkowanie nie wiem czy tam jest 44khz albo 48 wtedybyło by najlepiej.

może lepiej załatwić sobie dobrej jakości dyktafon i to podłączyć do urządzeniaz anteną.

ja kiedyś podłączałem tak KF do PC i programy z cyklu PacketRadio, rttfax i tam też można było morsa wychwycić -tu odbiornikiem był stary "taraban"

ogólnie kiedyś o VLF czytałem sporo to dość ciekawe co można usłyszeć. aczkolwiek PC z dobrą kartą muzyczną to podstawa.

jak coś odbierzesz tego 28 czerwca do opisz tu ok? jestem ciekaw.
powodzenia

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: Wejście mikrofonowe w Wizardzie
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 18, 2009, 18:41:39 »
aczkolwiek PC z dobrą kartą muzyczną to podstawa.

Cudów raczej nie trzeba z tego co wiem. Najzwyklejsza, zintegrowana, laptopowa "karta" dźwiękowa w zupełności wystarczy. Słyszałem nawet, że niektózy ludzie nagrywali magnetofonami kasetowymi, stąd ta moja myśl o Wizardzie. ;)
Konieczność stosowania sprzętu wysokiej klasy pojawia się dopiero przy stosowaniu odbiorników SDR, to już jest bardziej wyrafinowana technologia niż kawałek drutu czy prosta antena aktywna podłączona do wejścia mikrofonowego. ;)


Cytuj
jak coś odbierzesz tego 28 czerwca do opisz tu ok? jestem ciekaw.

Oczywiście. Przymierzałem się już do odbioru w wigilię, jednak nie wyszło - robiłem wszystko na ostatnią chwilę. Złożyłem prostą antenę aktywną (stara teleskopowa na ~1 metr + układ na BF245A). Niestety zbyt późno się zorientowałem, że nie chce działać z powodu uszkodzonego wejścia mikrofonowego w starym laptopie. Na nowym już nie zdążyłem sprawdzić i jakoś tak leży od tamtego czasu w szafie. Jakiś miesiąc temu odbyły się dwie pozaplanowe transmisje z Grimeton, ale akurat miałem wtedy ważne zajęcia. :)
Niby mógłbym przetestować (powinny być słyszalne wspomniane stacje wojskowe i stara rosyjska nawigacja) ale jakoś nie miałem na to czasu do tej pory...
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 18, 2009, 18:43:18 wysłana przez Atlantis »

*

Offline xprimo

  • ***
  • 477
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: LG G (E975)
Odp: Wejście mikrofonowe w Wizardzie
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 01, 2009, 14:04:03 »
i jak udało się???
pochwal się :)

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: Wejście mikrofonowe w Wizardzie
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 05, 2009, 11:21:01 »
Niestety plan sesji okazał się nieco bardziej napięty niż sądziłem wcześniej i nie udało mi się w tamtą niedzielę podpiąć sprzętu i spróbować nasłuchu. No cóż... Następna transmisja z SAQ w wigilię, a do tego czasu sprawdzę sprzęt na Alfie i jakiejś wojskowej stacji, może coś się uda złapać poza 50Hz warkotem linii wysokiego napięcia. ;)

*

Offline kamillo-s

  • ***
  • 436
  • Płeć: Mężczyzna
  • jakie to proste, a jednak skąplikowane
  • Sprzęt: spv m1000, s110, s100, mio a701, wallaby, himalaya
Odp: Wejście mikrofonowe w Wizardzie
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 19, 2009, 11:54:24 »
qqqrcze w ogóle nie wiem o co chodzi.
Ale brzmi ekscytująco.
Uważajcie tylko ,żeby was nie zamknęli  :P
Nowe nie znaczy lepsze

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: Wejście mikrofonowe w Wizardzie
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 19, 2009, 22:15:22 »
qqqrcze w ogóle nie wiem o co chodzi.
Ale brzmi ekscytująco.

E tam, sprawa jest prostsza niż się może wydawać. Wrzucę zresztą zdjęcie zestawu do odbioru, dzisiaj naszła mnie ochota na zrobienie testu w końcu. :) Wygląda raczej śmiesznie niż tajemniczo i ekscytująco. ;P



O co w tym wszystkim chodzi? Nazywa się to Software Definied Radio (SDR) i polega na takim cyfrowym przetworzeniu odebranego sygnału radiowego, żeby wyłowić z niego potrzebną informację. Program komputerowy robi tutaj to, co normalnie robiła elektronika w standardowym analogowym odbiorniku radiowym. Oczywiście najpierw taki sygnał z anteny trzeba jakoś wprowadzić do komputera. Można to robić różnie - albo dedykowane przetworniki, albo karta dźwiękowa. Ta ostatnia jednak jak wiadomo operuje w zakresie niskich częstotliwości (ponieważ tylko takie dźwięki człowiek słyszy ;P) a więc zazwyczaj potrzebny jest jakiś konwerter sygnału (tak się np. ludzie odbierają cyfrowe transmisje radiowe DRM). W tym wypadku jednak konwertera nie trzeba, bo mowa o odbiorze transmisji nadawanych na bardzo małych częstotliwościach (VLF) z którymi poradzi sobie sama dźwiękówka. :)
Jest to już mocno zapomniany zakres, chociaż w początkach radia korzystano właściwie tylko z niego. Dzisiaj operuje tam głównie kilka stacji wojskowych i rosyjska Alpha (taki naziemny GPS z końca lat pięćdziesiątych :P) - głównie z racji tego, że fale o tej długości nieźle radzą sobie z penetracją wody morskiej i mogą służyć do utrzymywania kontaktu z okrętami podwodnymi. Poza tym parę razy do roku na częstotliwości 17,2 kHz Morsem nadaje stara, transatlantycka radiostacja z Grimeton w Szwecji - wspomniane SAQ. :)

Co udało mi się odebrać podczas dzisiejszej próby? Praktycznie nic, poza silnym sygnałem synchronizacji z telewizorów sąsiadów. ;P Na zewnątrz powinno działać nieco lepiej.



Cytuj
Uważajcie tylko ,żeby was nie zamknęli  :P

Za co? SAQ wolno odbierać każdemu, życzenia świąteczne tajną transmisją nie są, podobnie jak sygnał z Alphy umożliwiający co najwyżej ustalenie własnej lokalizacji geograficznej. Stacje wojskowe nadają cyfrowo w jakimś FSK, a więc wszystko jest zakodowane. Do tej wiadomości i tak się nikt nie dobierze, a nawet gdyby się dobrał to się nie pochwali w Internecie obawiając się wizyty panów bez poczucia humoru. ;P