zwiekszanie dokładności GPS

  • 3 Odpowiedzi
  • 5834 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zwiekszanie dokładności GPS
« dnia: Kwiecień 21, 2010, 00:06:01 »
witam
chciałbym się dowiedzieć czy istnieje możliwość takiej modyfikacji zwykłego odbiornika GPS aby zwiększyć jego dokładność do ok. 30 cm. np. poprzez zakup zewnętrznej anteny o o lepszych parametrach? czyli czy da się tak przerobić PDA aby jakość sygnału pozwala na jazdę z dokładnością rzędu 30 cm?

*

Offline Antej

  • Ekspert HTC Blueangel
  • ******
  • 3005
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: zwiekszanie dokładności GPS
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 21, 2010, 01:18:29 »
nie. wszystkie odbiorniki nwigacyjne dzialaja na czestotliwosci L1 wiec dokladnosc masz rzedu 5-30m. do tego chcesz miec wyznaczanie pozycji dynamicznej wiec od razu o tym zapomnij. 30cm w ruchu to osiagniesz w DGPS i to korzystajc z odbiornika dwu-czestoliwosciowego, wspolpracujacego ze stacja referencyna, koszt 20-70tys zl. sorry ale 30cm w ruchu to kazdy geodeta by chcial wycisnac. Mam przerobionego Magellana meridian z softem Thales, jeden z najbardziej dokladnych odbiornikow nawigacyjnych, nawet z niego nie daje rady wycisnac wiecej jak 5m bez DGPS, pozycja statyczna z wlaczonym DGPS po pol godzinnej sesji daje dokladnosc 30cm. Wszystko to oczywiscie w obrobce po pomiarze. RTK kosztuje jeszcze wiecej.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 21, 2010, 01:25:56 wysłana przez Antej »

Odp: zwiekszanie dokładności GPS
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 30, 2010, 12:59:26 »
Zgoda co do obiektywnych ograniczeń dokładności przy pomiarze sprzętem nawigacyjnym, ale nie zgadzam się, że jest to rząd wielkości 5-30 m. Wielokrotnie robiłem pomiary pocketem Asus A632 na punktach osnowy geodezyjnej i zwykle różnica jest w granicach 2-3 m. Gorzej wychodzi tylko w terenie zadrzewionym lub z innymi przysłonami horyzontu. TU SĄ WYNIKI przykładowych testów.
Tak więc ten Magellan to raczej nie kwalifikuje się do grupy najdokładniejszych odbiorników nawigacyjnych, bo ustępuje zwykłemu pocketowi, nota bene już nie najnowszemu.

Pozdrawiam

*

Offline Antej

  • Ekspert HTC Blueangel
  • ******
  • 3005
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: zwiekszanie dokładności GPS
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 30, 2010, 15:25:47 »
nie zgadzam się, że jest to rząd wielkości 5-30 m. Wielokrotnie robiłem pomiary pocketem Asus A632 na punktach osnowy geodezyjnej i zwykle różnica jest w granicach 2-3 m.

Tak więc ten Magellan to raczej nie kwalifikuje się do grupy najdokładniejszych odbiorników nawigacyjnych, bo ustępuje zwykłemu pocketowi, nota bene już nie najnowszemu.

Pozdrawiam

1.Zadziwiające :ohreally:,bo System ma w założeniach dokładność 5-30m .  Jakiś dwa miesiące temu robiłem porównanie kilku chipsetów SS IIL, SS III i MTK, fakt miałem pewne zasłony terenowe ale nie więcej  jak 10-15st, sesja była 1,5h , logowanie z interwałem 1s rozrzut był 18m po szerokości i 11m po długości geograficznej. Gdzie PDOP nie przekraczał 3
 Żeby wykluczyć niekorzystny wpływ konstelacji pomiar wykonywałem 3 razy w odstępach dwudniowych.

Mała poprawka chipset MTK miał odpowiednio 5m i 3m przy czym miał tendencję do płynięcia w jednym kierunku, pozostałe dwa siały w całym obszarze.
Nadal twierdzę że poprawnie podałem dla  częstotliwość L1 w założeniach z włączonym A-S dokładność była 30m a obecnie zależy jak zawieje ale nie wymagajmy więcej niż 5m bez "wspomagania"


2. nie Magellan a Thales, te same podzespoły a jednak całkiem inny soft, swego czasu drobna róznica w cenie 8tys czy 1,5tys (import własny  bo u dystrybutora w PL było to 13tys i 3tys).
Napisałem też że wyciska się z niego  na L1, 30cm w sesji pół godzinnej ( w post-processingu w oparciu o stację bazową) więc jest to znacznie lepiej niz przeciętny GPS nawigacyjny (swoją drogą sprzęt mam od 5lat więc również nie jest najmłodszy)

Zeby zakończyć dyskusję dodam że swego czasu nikt nie znał dnia ani godziny kiedy System zrobi psikusa i wszelkie "wspomagacze" dostaną nagle znak przeciwny i zamiast poprawiać dokładność pogarszały ją.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 30, 2010, 16:07:15 wysłana przez Antej »