Noktowizor z PocketPC ;] (to nie żart)

  • 21 Odpowiedzi
  • 9247 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline skerdeJ

  • ****
  • 745
  • Płeć: Mężczyzna
Noktowizor z PocketPC ;] (to nie żart)
« dnia: Maj 03, 2007, 14:18:28 »
Kiedyś wpadłem na pomysł zrobienia noktowizora z ppc za pośrednictwem aparatu (w ppc)  ::) Tylko trzeba zrobić jakiś dobry nadajnik podczerwieni , jakiś generator impulsowy czy coś takiego. Obłożenie obiektywu diodami ir podłączonymi do baterii nie wystarcza. Czy ktoś ma inny pomysł ? ;D
.

*

nothin

Odp: Noktowizor z PocketPC ;] (to nie żart)
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 03, 2007, 14:25:54 »
Kiedyś wpadłem na pomysł zrobienia noktowizora z ppc za pośrednictwem aparatu (w ppc)  ::) Tylko trzeba zrobić jakiś dobry nadajnik podczerwieni , jakiś generator impulsowy czy coś takiego. Obłożenie obiektywu diodami ir podłączonymi do baterii nie wystarcza. Czy ktoś ma inny pomysł ? ;D

często wystarcza night mode... innych pomysłów brak.

*

Offline xprimo

  • ***
  • 477
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: LG G (E975)
Odp: Noktowizor z PocketPC ;] (to nie żart)
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 03, 2007, 14:27:36 »
Oczywiście ze jest.

same diody nie wystarczą. Ja tak przerobiłem kilka kamer pod USB.

Po pierwsze musisz przerobić obiektyw - wyjąć filtr IR jest to takie szkiełko które  pod róznymi kątami jest czerwono zielone.
Następnie zrobić generator impulsów  do którego bedą podłaczone diody
( w impulsie mozna z pojedyńczej diody uzyskać większą energie nie niszcząc jej - oczywiscie odpowiednia czestotliwość zeby nie migła obraz)
aha diody tez powinny być odpowiednie te nadawcze są troche słabe, potrzeba ich sporo.
 i w zasadzie to chyba najprostszy sposób.

Ale wtedy nie mamy juz normalnego aparatu niestety :(

nothin nightmode ?? a jest coś takiego w palmptopach ?? w kamerach tak ale zwróc uwage na rózniące sie optyki?
« Ostatnia zmiana: Maj 03, 2007, 14:33:35 wysłana przez xprimo »

*

Offline awatar

  • ***
  • 316
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: P750, SE XPERIA Arc
Odp: Noktowizor z PocketPC ;] (to nie żart)
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 03, 2007, 15:25:40 »
Nightmode to nie to samo co obserwacja w podczerwieni. Nightmode "bazuje" na świetle widzialnym (ludzkim okiem).
Filtr podczerwieni jest konieczny i powinien zostać - zabezpiecza matrycę przed głęboką podczerwienią, czyli po prostu promieniowaniem cieplnym. Diody IR to bliska podczerwień i fale o tej długości przechodzą przez te filtry. Wystarczy zaświecić w obiektyw aparatu dowolnym pilotem, aby się przekonać.

*

nothin

Odp: Noktowizor z PocketPC ;] (to nie żart)
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 03, 2007, 15:36:50 »
Nightmode to nie to samo co obserwacja w podczerwieni. Nightmode "bazuje" na świetle widzialnym (ludzkim okiem).
Filtr podczerwieni jest konieczny i powinien zostać - zabezpiecza matrycę przed głęboką podczerwienią, czyli po prostu promieniowaniem cieplnym. Diody IR to bliska podczerwień i fale o tej długości przechodzą przez te filtry. Wystarczy zaświecić w obiektyw aparatu dowolnym pilotem, aby się przekonać.

Dzięki za info. Dlatego dopisałem, że z lekka offtopowo się wpisałem..

powodzenia w próbach :)..
« Ostatnia zmiana: Maj 03, 2007, 15:39:05 wysłana przez nothin »

*

Offline skerdeJ

  • ****
  • 745
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Noktowizor z PocketPC ;] (to nie żart)
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 03, 2007, 17:48:51 »
jest taka funkcja jak tryb nocny ale to nic nie daje tylko zmienia widmo na  kolor zielny  :)
Ale aparat w ppc widzi świecenie diody ir ale nie teren oświetlony przez nią  >:(
Niewiem jak temu zaradzić, pewnie trzeba coś z diodą zrobić  :-\

http://www.sklep.avt.pl/go/_info/?id=32208 może to się do czegoś przyda  ???
« Ostatnia zmiana: Maj 03, 2007, 17:58:56 wysłana przez Skerdej »
.

*

Offline awatar

  • ***
  • 316
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: P750, SE XPERIA Arc
Odp: Noktowizor z PocketPC ;] (to nie żart)
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 03, 2007, 18:39:39 »
Nie problem zobaczyć diodę bezpośrednio skierowaną w obiektyw, ale żeby odbite promieniowanie wróciło do obiektywu musi mieć odpowiednio duże natężenie - kilka do kilkunastu "silnych" diod IR.
Ciekawe jaki efekt dałoby użycie diody UV. To promieniowanie niesie znacznie więcej energii, ale prawdopodobnie szklane soczewki obiektywów skutecznie je odfiltrują. 

*

Offline re_

  • *****
  • 4165
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Galaxy S2, Galaxy Tab 10,1", i5800, Nokia E6
Odp: Noktowizor z PocketPC ;] (to nie żart)
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 03, 2007, 20:54:41 »
delikatne odbicia z bardzo bliska sa widoczne... chyba tez zalezy od pilota i jej diody :D ja probowalem z pioltem od amplitunera i ten mial najmocniejsza. ale to i tak malo do porzadanego efektu - posiadam w domu noktowizor, nieduzy(nie taki zakladany na glowe a wygladem i rozmiarami przypominajacy kamere) produkcji ruskiej...
jakby z PPC w sposob malo inwazyjny dalo sie osiagnac chocby polowe tego co daje taki zwyczajny byloby super i od razu zamowilbym to co potrzebne na allegro.
tylko obawiam sie ze niestety bedzie to bardzo inwazyjne w sprzet... hmm...a gdyby zasilanie podpiac pod gniazda PPC a nie pod sama kamerke pocketa?

*

Offline awatar

  • ***
  • 316
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: P750, SE XPERIA Arc
Odp: Noktowizor z PocketPC ;] (to nie żart)
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 03, 2007, 21:41:27 »
Przecież reflektor podczerwieni może być całkiem niezależny i żadna ingerencja w sprzęt nie jest konieczna. Wręcz niewskazana i raczej niemożliwa ze względu na rozmiary i pobór prądu - jeśli ma to rzeczywiście dać jakiś efekt.
Jeśli Twój noktowizor działa na podczerwień (bo może też działać na zasadzie silnego wzmacniacza światła) oświetl nim obiekt i sprawdź efekt.

*

Offline re_

  • *****
  • 4165
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Galaxy S2, Galaxy Tab 10,1", i5800, Nokia E6
Odp: Noktowizor z PocketPC ;] (to nie żart)
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 04, 2007, 00:35:33 »
owszem dziala na podczerwien.
czyli w sumie calosc takiego cuda mozna ograniczyc do diod dajacych odpowiednio silna wiazke podczerwieni, wlacznika + rozwiazanie zasilania z PPC. jako wizjer mozna uzyc wtedy ekranu z wlaczona kamera...
generalnie problem jest taki ze jak to ma byc nie wymysle, elektronike lubie jednak tylko jesli idzie o gotowe urzadzenia ;) zreszta poza tym sie generalnie na tym nie znam a elektrotechnika(a konkretnie jej podstawy) ktora mialem w technikum i teraz na studiach jest niestety tak nudna ze nigdy sie w nia nie zaglebialem... zreszta to co innego niz elektronika.

*

Offline kinek

  • **
  • 145
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Compaq Ipaq 3870, SPV E650, Asus P535
Odp: Noktowizor z PocketPC ;] (to nie żart)
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 04, 2007, 11:50:13 »
Ciekawe jaki efekt dałoby użycie diody UV. To promieniowanie niesie znacznie więcej energii, ale prawdopodobnie szklane soczewki obiektywów skutecznie je odfiltrują. 

Użycie UV nic by ci nie dało - zwykłe szkło jak i znaczna część tworzyw sztucznych idealnie odcinają tą częstotliwość (dlatego nie opalasz się siedząc przy zamkniętym oknie) :)
trzeba by zastosować szło kwarcowe, ale jest cholernie drogie, a pozatym UV od IR jest odległe - o całe spektrum światła widzialnego :P
Boga do sprzedania mam

*

Offline xprimo

  • ***
  • 477
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: LG G (E975)
Odp: Noktowizor z PocketPC ;] (to nie żart)
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 04, 2007, 22:10:58 »
 i dupa lypsztyk  zrobiłem test
8 diod nadawczych pod odzielne zasilanie oczywiście ze kamerka w PDA to widzi - (jak jest skierowane w obiektyw) jak kazda inna jest poprostu b silne
ale
ale i jeszcze raz ale
światło odbite --- tylko z odległości 3 cm :D:D:D

to zadzaiała ale jak mówiłem wcześniej po wyjęciu filtru z obiektywu - tylko po tym bedziemy mieli juz cały czas inny obraz.

jezeli juz sie upieramy mozemy wyjąć filtr i co najwyzej go dokładać od zew - jezeli komus b zalezy ale zaden z tego bedzie noktowizor  - GRA NIE WARTA ŚWIECZKI!!!

*

Offline Gufer-posepny

  • **
  • 195
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Noktowizor z PocketPC ;] (to nie żart)
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 04, 2007, 22:19:11 »
mam taki fabrycznie przygotowany reflektor IR . Tam jest z 50 diód IR . Ale nie takich z pilota tylko mocniejszych . Wcina to dużo prądu gdzież z 1,5 A . W kompletnej ciemności lekko świecą ( bardzo lekko ) diody . Zasięg to 6 metrów . Aha . W nocy przy tym widzą tylko kamery CZARNO BIAŁE !! . Kolorowe nie . Wiem bo montuję kamery CCTV ( profesjonalna TV przemysłowa ) . Na zewnatrz stosujemy głównie kamery czarno białe droższe lub dualne czyli w dzień kolorowe a w nocy przełączają się na czarno białe aby dobrze widzieć .

Stąd przy aparacie nie wyjdzie to raczej ale spróbuję z tym reflektorem . tylko go znajdę bo go w kąt rzuciłem i zapomniałem gdzie  jest .

Chwilę później : znalazłem ten reflektor . Na wprost to oślepił aparat . Ale takt to nie oświetla nic . Żeby było ciekawiej to taka moja mała czarno biała kamerka , która robi za kamerkę internetową widziała idealnie cały pokój i pewnie więcej .przy niedużych odległościach to oślepiało ją . Reflektor świecił jak 200 W halogen .
« Ostatnia zmiana: Maj 04, 2007, 23:08:06 wysłana przez Gufer-posepny »
Navroad 350

*

Offline xprimo

  • ***
  • 477
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: LG G (E975)
Odp: Noktowizor z PocketPC ;] (to nie żart)
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 05, 2007, 00:48:03 »
do Gufer-posepny   kamery dualne ?? a jak to jest zrobione ? 2 obiektywy i 2 matryce czy jak? czy poprostu softwerowo przełączane na odcienie szarości?
z czystej ciekawości pytam.

*

Offline Gufer-posepny

  • **
  • 195
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Noktowizor z PocketPC ;] (to nie żart)
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 05, 2007, 10:38:36 »
Wyglądają tak samo jak zwykłe kamery . Jeden przetwornik CCD . Prawdopodobnie w tym jednym elemencie są 2 różne przetworniki . Tak gołym okiem nie da się wypatrzeć . To jedynie po symbolu lub jakimś napisie na obudowie można poznać .Działa świetnie . Zresztą jak się uprę to tak ustawię optykę w obiektywie i przesłonę automatyczną że w nocy przy niewielkim oświetleniu będzie dobrze widzieć . Nawet bez wyraźnej utraty ostrości .

Możliwą przyczyną że aparaty w PPC nie widzą przy oświetleniu IR to właśnie ten filtr . Tylko szkoda rozwalać urządzenie .
Navroad 350

*

Offline xprimo

  • ***
  • 477
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: LG G (E975)
Odp: Noktowizor z PocketPC ;] (to nie żart)
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 08, 2007, 13:43:22 »
to jezeli jest jeszcze jeden przetwornik to zwiekszamy maryce
bo zamiast 3 elementów RGB dochodzi nam jeszcze 4 IR.

Ale co z optyką
musi byc jeszcze część mechaniczna która  zakłada filtr. IR bo bez tego sie nie obądzie.

*

Offline re_

  • *****
  • 4165
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Galaxy S2, Galaxy Tab 10,1", i5800, Nokia E6
Odp: Noktowizor z PocketPC ;] (to nie żart)
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 09, 2007, 13:31:45 »
hmm czyli wywalenie filtra IR powinno pomoc?
tylko ze to na trwale uszkadza aparat, ja go generalnie praktycznie nie uzywam ale niektorym jest potrzebny...
jesli ten zabieg wystarczy to moze starczy reflektor IR + aparat na SDIO z wyjetym filtrem? i mamy przenosny noktowizor... no chyba ze sie myle. ale to i tak straszne w sumie koszty...

*

Offline xprimo

  • ***
  • 477
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: LG G (E975)
Odp: Noktowizor z PocketPC ;] (to nie żart)
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 09, 2007, 14:24:43 »
Albo poprostu filtr zakaładany od zew :)
tylko jak do tej pory sie z tym spotykałem w kamerkach to zawsze był najblizej matrycy.

ale ja bym w pokecie tego nie robił bo potem nawet zdjęcia do kontaktu nie zrobisz.
Zaden z tego noktowizor bedzie.

Jak testowałem to na normalnych kamerach to widac było nawet żyły na ręce - (wiadomo ciepło) których gołym okiem w świetle dziennym nie było  widać. (oczywiście nie cały układ żył tylko co te większe)
« Ostatnia zmiana: Maj 09, 2007, 14:27:50 wysłana przez xprimo »

*

nothin

Odp: Noktowizor z PocketPC ;] (to nie żart)
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 09, 2007, 15:10:03 »
Albo poprostu filtr zakaładany od zew :)
tylko jak do tej pory sie z tym spotykałem w kamerkach to zawsze był najblizej matrycy.

ale ja bym w pokecie tego nie robił bo potem nawet zdjęcia do kontaktu nie zrobisz.
Zaden z tego noktowizor bedzie.

Jak testowałem to na normalnych kamerach to widac było nawet żyły na ręce - (wiadomo ciepło) których gołym okiem w świetle dziennym nie było  widać. (oczywiście nie cały układ żył tylko co te większe)
hhhehh caly układ żył - brzmi nieźle :D

*

Offline Gufer-posepny

  • **
  • 195
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Noktowizor z PocketPC ;] (to nie żart)
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 10, 2007, 20:04:59 »
Noktowizory te prawdziwe lecą na Allegro po 600 zł w górę . Tylko że tam jest zastosowany specjalny wzmacniacz obrazu stąd taka niska cena :) . Zostawcie te biedne pockety . :)
Navroad 350

*

Offline xprimo

  • ***
  • 477
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: LG G (E975)
Odp: Noktowizor z PocketPC ;] (to nie żart)
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 11, 2007, 03:53:01 »
ale ja bym w pokecie tego nie robił bo potem nawet zdjęcia do kontaktu nie zrobisz.
Zaden z tego noktowizor bedzie.

cholera musze siebie samego cytować - ale zgadzam sie z przedmówcą w 100% :)

Odp: Noktowizor z PocketPC ;] (to nie żart)
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 05, 2007, 10:44:13 »
mi sie w sumie pomysł podoba, lepszy był by z niego noktowizor niz aparat. Choć do uwiecznienia jakiejś technicznej sprawy będzie wystarczający...
Zdejmujac fltr mogą sie pokićkac nieco kolory, może by sie to dało jakoś softem podreperować? Zamiast orginalnej diody, można by wstawić jakąś IR. Mój noktowizor widzi plamke z diody IR (która lekko sie "żarzy") z odległosci 6...7metrów. De facto tez jest stary i ruski...