Klawiatura ViewSonic V35 i Acer N50 (i pochodne)

  • 6 Odpowiedzi
  • 1897 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Klawiatura ViewSonic V35 i Acer N50 (i pochodne)
« dnia: Październik 31, 2008, 21:26:35 »
Właśnie pojawił się na Allegro sprzedawca i ma 300 ww. klawiatur. Podpiąłem ją do AceraN50 Premium i pięknie chodzi na oryginalnym sterowniku z płytki. Kwestia polskich liter jeszcze nie rozwiązana (uruchomiłem sprzęt przed godziną i na kabelkach na razie wisi, nie wiem czy uda się w miarę bezproblemowo uzyskać polskie znaczki w popularnych spolszczeniach - VGAKEY nie chodzi).
Trochę szczegółów: Acer i pochodne (czyli Asus MyPal, F/S Pocket Loox) mają 26 pinowe gniazdo - klawiaturka ma 22 pinowe - na forum jest sporo wątków dotyczących przeróbek np. do HP na tym gniazdku ale nie znalazłem żadnego na 26 pin, więc:
1. Acer ma gniazdo zamontowane odwrotnie czyli pin 1 jest z prawej strony.
2. Piny 1,2,3 w Acerze to GND ( podłączyć do płytki klawiatury - kabelek czarny)
3. Pin 7 to RXD czyli wysyłanie danych RS232 TTL (w płytce klawiatury kabelek brązowy opisany 'data')
4. I tu zmiana - oryginalnie klawiaturka zasilana jest z RS-a DTR (data to ready), ale w Acerze nie ma tu 5 V na oczekiwaniu, czyli trzeba zasilić ją +5V z wyjścia POWER OUT USB - pin 17 (stałe +5V po włączeniu sprzęta).

Właśnie pracuję nad wciśnięciem wtyczki Acerowej do miejsca w klawiaturze ale jako że jest cieńsza powinno się udać.

PS. inne pockety z 26 pinowym złączem mogą mieć +5V w innym miejscu więc polecam stronkę PINOUT.RU
PS. Oryginalną wtyczkę pozyskałem z jakiejś ładowarki samochodowej (oczywiście do Acera) za 15 zł.
PS. Przemapowany sterownik klawiatury wykonany przez forumowiczów - G7M0Core.exe niestety nie działa, chyba czeka minie przeprawa z Hex edytorem i pastwieniem sie nad oryginalnym sterem od klawiaturki
« Ostatnia zmiana: Listopad 01, 2008, 09:50:59 wysłana przez kotbury »

*

Offline jr

  • ***
  • 449
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HTC Wizard / i780 PXIHH5 96dpi / ZTE BLADE
« Ostatnia zmiana: Listopad 01, 2008, 15:56:59 wysłana przez jr »

*

Offline DawiX

  • *****
  • 1528
  • Płeć: Mężczyzna
  • yyyyy DawiX jestem XD
  • Sprzęt: Dell Streak 5 16gb
Odp: Klawiatura ViewSonic V35 i Acer N50 (i pochodne)
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 01, 2008, 13:42:55 »
a jaka wersja językowa jest najbardziej podobna do polskiej ?
To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.
Są dwie kategorie ludzi - pracujący i ci, którzy korzystają z kredytu; lepiej należeć do tej pierwszej, jest w niej mniejsza konkurencja.

*

Offline jr

  • ***
  • 449
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HTC Wizard / i780 PXIHH5 96dpi / ZTE BLADE
Odp: Klawiatura ViewSonic V35 i Acer N50 (i pochodne)
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 01, 2008, 15:54:48 »
a jaka wersja językowa jest najbardziej podobna do polskiej ?

... że co?, nie trybie


*

Offline DawiX

  • *****
  • 1528
  • Płeć: Mężczyzna
  • yyyyy DawiX jestem XD
  • Sprzęt: Dell Streak 5 16gb
Odp: Klawiatura ViewSonic V35 i Acer N50 (i pochodne)
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 01, 2008, 16:52:21 »
Niemiecki, Włoski i Francuski
te wersje językowe posiada sprzedawca
która jest najbardziej podobna do naszej qwerty/polski programisty
To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.
Są dwie kategorie ludzi - pracujący i ci, którzy korzystają z kredytu; lepiej należeć do tej pierwszej, jest w niej mniejsza konkurencja.

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: Klawiatura ViewSonic V35 i Acer N50 (i pochodne)
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 02, 2008, 08:53:17 »
Niemiecki - klawisze Z oraz Y są wymienione miejscami, na tym układzie jest właśnie wzorowana polska klawiatura maszynistki. Francuzi używają klawiatury AZERTY, czyli jeszcze większe zamieszanie. Jak jest we Włoszech - nie wiem. ;) Jak chcesz mieć pasujące literki to szukaj wersji QWERTY (chyba z krajów anglosaskich się ten układ wywodzi)
Zresztą... Zapewne jedyną różnicą występującą między tymi wersjami są nadruki na klawiszach. Jak przemapujesz wszystko będzie na swoim miejscu. Jeśli piszesz bezwzrokowo nie powinno robić to większej różnicy. Ewentualnie można kupić naklejki z alternatywnym układem klawiszy. ;)

Odp: Klawiatura ViewSonic V35 i Acer N50 (i pochodne)
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 02, 2008, 09:56:34 »
Klawiaturka nieco przycina się na o i k (ale minimalnie - spokojnie da się jej używać - chyba usterka fabryczna - ogólnie te klawiaturki wyglądają dosyć chińsko i delikatnie). Do +5V z Acera podpiąłem ją z pominięciem diod i chodzi stabilnie.
Co do polskich literek (podziękować koledze jr za podpowiedź o programie remapującym- przyda się) problem już rozwiązany - sterownik z Forum jednak działa - trzeba po prostu znaleźć i zainstalować całość (G7M0.ARM-qwerty) a nie łączyć plik G7M0Core.exe z oryginalnym driverem V35 (niby pliki takie same ale jednak...). Dołączam sterownik jakby komuś się przydał - niemal wszystkie dawne linki są już nieaktualne.
Mnie się udało u tego (tej) Aweny dorwać  klawiaturę angielską (UK), teraz wziąłem jeszcze drugą na części - miała być angielska ale juz nie mieli i przysłali mi ze znakami włoskimi- na nalepce ITA). Układ jest normalne qwerty tylko znaczki specjalne na cyfrach i interpunkcyjne się różnią układem,  narodowe włoskie są tam gdzie polskie maszynistki - jest fotka.