Mapa Polski dla iGO 2006

  • 132 Odpowiedzi
  • 19346 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline lazik_s

  • ***
  • 386
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HTC Cruise, FS N560
Mapa Polski dla iGO 2006
« Odpowiedź #90 dnia: Marzec 20, 2007, 16:23:55 »
Cytat: "ML"
Jasne... Może od razu z Warny (ul. Słowiańska 21) do Pobiti Kameni?
Podsumowując - remis, bo żaden program tego nie wyznaczy.

Jaki remis? W czym? W tym, że twój koronny argument padł tak szybko jak zacząłeś mówić o mapie a nie samych aplikacjach? Jak piszę że powinno się porównywać same aplikacje, ale na tych samych mapach (ewentualnie na baaaardzo zbliżonych) to ty uparłeś się  by mówić tylko o mapach, ewentualnie ich błędach. Co, król jest nagi w Europie?

ps Podaj prosze współrzędne.

Cytat: "ML"
A może najpierw Ty wskażesz miejsce, gdzie ja stwierdziłem, że Ty napisałeś, >>"że jeden progam jest znacząco gorszy od drugiego"<<

A co miałeś na myśli pisząc??:
"Ale na tej podstawie nie przyszłoby mi do głowy twierdzić, że jeden progam jest znacząco gorszy od drugiego...".

Cytuj
Być może. A nie połasiłbyś się na znalezienie podobnych błędów w i-GO?

Nie, bo jak napisałem już wcześniej, w miejscu gdzie obecnie przebywam AM ma zerowe pokrycie, a żeby coś sprawdzić dokładnie trzeba mieć możliwość ewentualnie przejechania trasy, jej bardzo dobrej znajomości. Podany przykład znam i to bardzo dobrze z doświadczenia, dlatego nie było dla mnie problemu sprawdzić jak to wygląda w programach nawigacyjnych i porównania z rzeczywistością.

Cytuj
A jeśli przez godzinę nie znajdziesz, to znaczy, że ich nie ma w ogóle?

Żyj w nieświadomości.

Cytuj
A nie jest ważniejsze, żeby choć miało po czym wyznaczać te drogi? Co po najlepszych algorytmach, jeśli nie ma danych?

To, że podstawa jest znacznie lepsza. Aktualizacje map możesz prześledzić poprzez historię. Jak myślisz łatwiej jest zaktualizować mapy czy pozbyć się błędów w aplikacji? Jak widzisz AM od 2005 roku (cołgomapa wątek) do dnia dzisiejszego z pewną funkcjonalnością ma problemy. Zastanów się teraz co się zdarzyło na przestrzeni tych lat z mapami zarówno w AM jak i u konkurencji.
brak podpisu i kropka

*

Offline Maciej Loret

  • ****
  • 613
  • Płeć: Mężczyzna
    • Biuro Rachunkowe Małgorzata Loret
  • Sprzęt: Wizard, Eten X650 (R.I.P), NR560+AM, N52+Ovi
Mapa Polski dla iGO 2006
« Odpowiedź #91 dnia: Marzec 20, 2007, 18:25:06 »
Cytat: "lazik_s"
Cytat: "ML"
Jasne... Może od razu z Warny (ul. Słowiańska 21) do Pobiti Kameni?
Podsumowując - remis, bo żaden program tego nie wyznaczy.

Jaki remis? W czym? W tym, że twój koronny argument padł tak szybko jak zacząłeś mówić o mapie a nie samych aplikacjach?


A co mi tam... Pobawię się jeszcze trochę...
Jeśli obie aplikacje są tak samo do poopy, to ja to nazywam remisem... Ty nie?
O jakim argumencie mówisz?

Cytat: "lazik_s"

Jak piszę że powinno się porównywać same aplikacje, ale na tych samych mapach (ewentualnie na baaaardzo zbliżonych) to ty uparłeś się  by mówić tylko o mapach, ewentualnie ich błędach.


Bo mnie najpierw obchodzą mapy. Potem aplikacje...
Wyobrażasz sobie i-Go jako aplikację 5x lepszą z pięciokrotnie gorszym pokryciem dróg?

Cytat: "lazik_s"

Co, król jest nagi w Europie?


Nie. Dla mnie i-GO jest na Europę najlepsze. Bo dla mnie Europa, to przede wszystkim Demoludy - Czechy, Słowacja, Chorwacja...

Cytat: "lazik_s"

ps Podaj prosze współrzędne.


Współrzędne??? Jakie współrzędne???
Ty w ogóle do mnie??? :))

Cytat: "lazik_s"

A co miałeś na myśli pisząc??:
"Ale na tej podstawie nie przyszłoby mi do głowy twierdzić, że jeden progam jest znacząco gorszy od drugiego...".


Ano to, że Ty na podstawie jakiegoś błędu w algorytmie wysnułeś piękną teorię... Ja na podstawie innego błędu, nie wysnuwam żadnych teorii o wyższości jednego programu nad drugim...

Cytat: "lazik_s"
Nie, bo jak napisałem już wcześniej, w miejscu gdzie obecnie przebywam AM ma zerowe pokrycie, a żeby coś sprawdzić dokładnie trzeba mieć możliwość ewentualnie przejechania trasy, jej bardzo dobrej znajomości. Podany przykład znam i to bardzo dobrze z doświadczenia, dlatego nie było dla mnie problemu sprawdzić jak to wygląda w programach nawigacyjnych i porównania z rzeczywistością.


Wiem, że to nudne i powtarzam się...  :))
Zobacz jaka piękna teoria na podstawie jednego błędu...

Cytat: "lazik_s"
Żyj w nieświadomości.


Czyli krótko i treściwie...

Cytat: "lazik_s"
Aktualizacje map możesz prześledzić poprzez historię. Jak myślisz łatwiej jest zaktualizować mapy czy pozbyć się błędów w aplikacji? Jak widzisz AM od 2005 roku (cołgomapa wątek) do dnia dzisiejszego z pewną funkcjonalnością ma problemy.


Podobnie jak wszystkie inne programy. Pewien wiodący proszek wciąż nie ma podstawowej funkcjonalności, jaką jest zapis i odczyt tras... Czy to go kładzie na łopatki? Dla mnie nie, podobnie jak inne mniej lub bardziej wyimaginowane funkcjonalności...

Cytat: "lazik_s"
Zastanów się teraz co się zdarzyło na przestrzeni tych lat z mapami zarówno w AM jak i u konkurencji.


AM jest coraz lepsza, i-GO (jeśli się weźmie pod uwagę "lewe" mapy) już jest niezła. Innych nie znam, ale z tego można wyczytać na Forum, jest słabiutko...
Pozdrawiam, Maciej Loret
Biuro Rachunkowe Małgorzata Loret
http://www.loret.bydgoszcz.pl

*

Offline Cavallino

  • ****
  • 664
  • Sprzęt: Eten G500+
Mapa Polski dla iGO 2006
« Odpowiedź #92 dnia: Marzec 20, 2007, 20:31:43 »
Cytat: "ML"

Wyobrażasz sobie i-Go jako aplikację 5x lepszą z pięciokrotnie gorszym pokryciem dróg?


Dotychczas dokładnie tak było.
W mojej osobistej klasyfikacji najlepsze było I-go, potem TomTom.
AM na szarym końcu.

W mapach było dokładnie odwrotnie.
Teraz i ta odwrotność przestała być jakimś plusem dla AM.

Więc odpadł ostatni powód dla którego można by mieć wątpliwości co do porównania tych dwóch programów.
Oczywiście to się może zmienić, bo AM 4 nie widziałem.

*

Offline fokstrot

  • ****
  • 949
  • Sprzęt: BB 9780 pin: 26791dc9
Mapa Polski dla iGO 2006
« Odpowiedź #93 dnia: Marzec 20, 2007, 20:55:05 »
Cytat: "GPS maniak"

Pamiętaj też, że iGO wszedł na polski rynek rok temu i przez ten rok zrobił więcej niż AM przez 4 lata. Zatem żegnaj AM ........  ]:>

sadze, ze to jest meritum waszego dlugiego i w dalszej czesci pozbawionego juz sensu, dialogu
Dell X50v/Bt-359 --> BB

*

Offline Maciej Loret

  • ****
  • 613
  • Płeć: Mężczyzna
    • Biuro Rachunkowe Małgorzata Loret
  • Sprzęt: Wizard, Eten X650 (R.I.P), NR560+AM, N52+Ovi
Mapa Polski dla iGO 2006
« Odpowiedź #94 dnia: Marzec 20, 2007, 20:59:42 »
Cytat: "Cavallino"
Cytat: "ML"

Wyobrażasz sobie i-Go jako aplikację 5x lepszą z pięciokrotnie gorszym pokryciem dróg?


Dotychczas dokładnie tak było.


Jak? I-GO 5x lepsza???? A w czym?

Cytat: "Cavallino"

Więc odpadł ostatni powód dla którego można by mieć wątpliwości co do porównania tych dwóch programów.


Ostatni?
A pop....lone POI, których zarządzaniem bawiły się chyba przedszkolaki? I to raczej z tych młodszych?
O ich aktualności i dokładności, to przez grzeczność nie wspominam. Fakt, że AM bez poi.mobilne.net jest na niewiele lepszym poziomie, ale uzupełnienie POI w AM jest dosyć proste...
Tłumaczenie z ichniego na polski w i-GO też jeszcze przed nimi...

Dziś miałem tez dziwny numer dwa razy. Zniknęła cała mapa na kilkadziesiąt sekund, ale program działał jak gdyby nigdy nic... Być może jest to wada mapy Polski...
Pozdrawiam, Maciej Loret
Biuro Rachunkowe Małgorzata Loret
http://www.loret.bydgoszcz.pl

*

Offline lazik_s

  • ***
  • 386
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HTC Cruise, FS N560
Mapa Polski dla iGO 2006
« Odpowiedź #95 dnia: Marzec 20, 2007, 21:06:39 »
Cytat: "ML"
A co mi tam... Pobawię się jeszcze trochę...
Jeśli obie aplikacje są tak samo do poopy, to ja to nazywam remisem... Ty nie?
O jakim argumencie mówisz?

"tak szybko jak zacząłeś mówić o mapie a nie samych aplikacjach?"

Cytat: "ML"
Bo mnie najpierw obchodzą mapy. Potem aplikacje...
Wyobrażasz sobie i-Go jako aplikację 5x lepszą z pięciokrotnie gorszym pokryciem dróg?

A jakie to ma znaczenie przy stanie obecnym? Pisanie dla zabicia czasu? Najnowsza mapa dla iGO ma 78% pokrycia, ma zapewnę masę błędów, czarnych plam ... Tylko co to zmienia w stosunku do tego o czym pisałem i o czym był czołgomapowy wątek? Czy w CzołgoMapie chodziło o to że program wytyczył trasę ale po drogach, których wogóle na mapach nie było? Czy może dotyczył błędu w samym wytyczaniu trasy?

Cytat: "ML"
Współrzędne??? Jakie współrzędne???
Ty w ogóle do mnie???

Jak przeczytasz pełną swoją wypowiedź do której się odnośiłem to powinieneś wiedzieć. W netykiecie i estetykiecie jest dośc dobrze opisane jak powinno się konstruować wypowiedzi. Myślę, że dośc dobrze stosuję te zasady.

Cytat: "ML"
Ano to, że Ty na podstawie jakiegoś błędu w algorytmie wysnułeś piękną teorię...

Tylko ten niby jeden błąd w algorytmie jest najczęściej wykorzystywany do określenia najszybszej trasy, i z tego jak widać wychodzi qpa. I nie próbuj mi wmawiać, że to tylko tego jedynego przypadku dotyczy. A jak już się tak zapatrzyłeś w AM i ogródki w iGO to może z tego poziomu http://www.pdaclub.pl/forum/viewtopic.php?p=415996#415996 łatwiej będzie zejśc na ziemię. Chociaż może to być bolesne. Zauważ że każda mapa ma swoje paprochy, babole. Każda aplikacja ma swoje błędy. Ważne jest przy tym to, jak wygląda aplikacja ogółem i jak wygląda polityka łatania błędów w mapach.
brak podpisu i kropka

*

Offline Maciej Loret

  • ****
  • 613
  • Płeć: Mężczyzna
    • Biuro Rachunkowe Małgorzata Loret
  • Sprzęt: Wizard, Eten X650 (R.I.P), NR560+AM, N52+Ovi
Mapa Polski dla iGO 2006
« Odpowiedź #96 dnia: Marzec 20, 2007, 21:35:10 »
Cytat: "lazik_s"


"tak szybko jak zacząłeś mówić o mapie a nie samych aplikacjach?"


Przecież sam wcześniej stwierdziłem, że nie interesuje mnie sam soft ani same mapy, bo nie da się tego użytkować oddzielnie...
Proste zadanie dla Ciebie - spróbuj odnaleźć ten fragment.  ;)

Cytat: "lazik_s"

A jakie to ma znaczenie przy stanie obecnym? Pisanie dla zabicia czasu? Najnowsza mapa dla iGO ma 78% pokrycia, ma zapewnę masę błędów, czarnych plam ... Tylko co to zmienia w stosunku do tego o czym pisałem i o czym był czołgomapowy wątek?


A no to, że podniecanie się tym ,że jakiś program, gdzieś tam we wschodniej Polsce wyznaczył źle trasę, to nie ma się specjalnie czym podniecać...

Cytat: "lazik_s"
Jak przeczytasz pełną swoją wypowiedź do której się odnośiłem to powinieneś wiedzieć. W netykiecie i estetykiecie jest dośc dobrze opisane jak powinno się konstruować wypowiedzi. Myślę, że dośc dobrze stosuję te zasady.


Jeśli masz na myśli współrzędne miejsc, których miała dotyczyć trasa, to niestety musisz je sam odnaleźć, bo w i-GO nie da rady tego zrobić...

Cytat: "lazik_s"

Tylko ten niby jeden błąd w algorytmie jest najczęściej wykorzystywany do określenia najszybszej trasy, i z tego jak widać wychodzi qpa.


Trasy, które ja wyznaczam są w miarę niezłe. Oczywiście zwykle je poprawiam przy pomocy punktów "przez", bo żaden program nie wyznacza trasy tak, jak ja tego chcę...

Cytat: "lazik_s"

I nie próbuj mi wmawiać, że to tylko tego jedynego przypadku dotyczy.


Załóżmy, że dotyczy to X przypadków, gdzie X jest znacznie większe od 1. Czy to cokolwiek znacząco zmienia? Potrafisz udowodnić, że w przypadku innego programu X będzie mniejsze, równe bądź większe?

Cytat: "lazik_s"

A jak już się tak zapatrzyłeś w AM i ogródki w iGO to może z tego poziomu http://www.pdaclub.pl/forum/viewtopic.php?p=415996#415996 łatwiej będzie zejśc na ziemię. Chociaż może to być bolesne.


Przeczytałem. A cóż tam takiego "bolesnego" miałem wyczytać?

Cytat: "lazik_s"

Zauważ że każda mapa ma swoje paprochy, babole. Każda aplikacja ma swoje błędy. Ważne jest przy tym to, jak wygląda aplikacja ogółem i jak wygląda polityka łatania błędów w mapach.


No, nareszcie co nieco zrozumiałeś...  :))
I trzeba było tyle pisać?  :)
Pozdrawiam, Maciej Loret
Biuro Rachunkowe Małgorzata Loret
http://www.loret.bydgoszcz.pl

*

Offline Apco

  • *
  • 60
  • Sprzęt: Treo 750v (WM6)
Panowie
« Odpowiedź #97 dnia: Marzec 20, 2007, 22:06:44 »
pogadajcie sobie na pivie o wyzszosci jednego nad drugim
jezdzisz po Polsce zwlaszcza po (za przeproszeniem) po dziorach to nie masz wyboru

ale wybierasz sie na wyjazd do Chorwacji to daleko nie zajedziesz ot cala roznica
 ;)
ql

*

Offline nocnyMarek

  • *****
  • 9913
  • Sprzęt: Palmax, viliv X70
Mapa Polski dla iGO 2006
« Odpowiedź #98 dnia: Marzec 20, 2007, 22:32:47 »
Cytat: "lazik_s"
Tylko ten niby jeden błąd w algorytmie jest najczęściej wykorzystywany do określenia najszybszej trasy, i z tego jak widać wychodzi qpa.

1. Błąd Twoim zdaniem, moim AM tylko nieco zbytnio preferuje trasy międzynarodowe i DK.
2. 6km owszem, ale 8 minut to znów subiektywne doświadczenie
Przejechałeś obie trasy w podobnych warunkach /mały ruch/ i bez łamania przepisów (dop. prędkość)?
3. TomTom6 Twoją trasę wyznaczył przez Wyszków (100km), krótka owszem jest przez Dobre (79km) ale TT twierdzi że stracisz na niej 12minut.
Masz już wyrobione zdanie o TT?

Cytat: "lazik_s"
Zauważ że każda mapa ma swoje paprochy, babole. Każda aplikacja ma swoje błędy. Ważne jest przy tym to, jak wygląda aplikacja ogółem i jak wygląda polityka łatania błędów w mapach.

Sam to też zauważ ;P
AM ma tysiące błędów na mapach, z tego zdecydowana większość
jest nawigacyjnie nieistotna, iGO na nowej mapie ma ich znacznie więcej
i sporo z nich jest grubszego kalibru. Przynajmniej tak je oceniam po półgodzinnej zabawie z tą mapą.
AM3/4/5/6, DPN/D6, AP, N2/9, OM-free

*

Offline Apco

  • *
  • 60
  • Sprzęt: Treo 750v (WM6)
Mapa Polski dla iGO 2006
« Odpowiedź #99 dnia: Marzec 20, 2007, 22:45:11 »
nocny_m

w pol godziny dojechales do Budapesztu?
 ;)

*

Offline nocnyMarek

  • *****
  • 9913
  • Sprzęt: Palmax, viliv X70
Mapa Polski dla iGO 2006
« Odpowiedź #100 dnia: Marzec 20, 2007, 23:00:32 »
Nie ale w tym czasie zdążyłem 2x zaliczyć polną drogę, chodnik,
plac pomnikowy, 2x schody, i popełnić kilka innych wykroczeń drogowych.
Na szczęście jeszcze nie wlepiają mandatów za jeżdżenie palcem po mapie  ;)


Edit:
żeby była jasność, nie testowałem na rympał, znam trochę
'newralgicznych' miejsc w okolicy i wiedziałem gdzie szukać  :proud:
AM3/4/5/6, DPN/D6, AP, N2/9, OM-free

*

Offline Apco

  • *
  • 60
  • Sprzęt: Treo 750v (WM6)
Mapa Polski dla iGO 2006
« Odpowiedź #101 dnia: Marzec 20, 2007, 23:03:19 »
a w licencji wyraznie napisane ze nie nalezy przedkladac wskazan mapy nad prawo obowiazujace w danym panstwie :-)

*

Offline kwieto

  • ******
  • 2785
Mapa Polski dla iGO 2006
« Odpowiedź #102 dnia: Marzec 20, 2007, 23:09:15 »
Wiecie co? To ja już wolę politykę TeleAtlasa (TomTom). Może nie śpieszą się z uaktualnieniami, ale przynajmniej rażących bubli nie wypuszczają (przynajmniej ja na swoich trasach po Polsce, Niemczech, Czechach, Słowacji i Węgrzech nie zauważyłem "grubych" błędów).

BTW, Trasa z Węgrowa do Warszawy przy dobrych warunkach jest szybsza przez Wyszków (Przez Dobre i Stanisławów jedzie się drogą gorszej kategorii, ze sporym lokalnym ruchem). Sęk w tym że trasa wyszkowska często się korkuje i wtedy lokalne objazdy są sensowniejszym rozwiązaniem.

BTW, w kwestii dskusji o wyższości AM lub iGO, dla mnie oba programy to szmelc, już tylko z tego powodu, że działają tylko na "jedynym słusznym" systemie operacyjnym  ]:>
Wot, każdemu według potrzeb.

A żeby zneutralizować atmosferę dodam, że moja rodzina pochodzi z Węgrowa (słowem - krajani, nie bijcie  :P )

BTW, ciekawe jak w takim razie wyglądają inne mapy iGO pochodzące od "lokalnych" producentów? Czy np. w Rumunii też chodniki i pomniki?
Ludzie zazdroszczą ci nie tego, że coś zrobiłeś, ale tego że ci się chciało to zrobić.

*

Offline lazik_s

  • ***
  • 386
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HTC Cruise, FS N560
Mapa Polski dla iGO 2006
« Odpowiedź #103 dnia: Marzec 21, 2007, 00:36:47 »
No to mi wmawiajcie więcej. Trasa przez Wyszków? Toć to zupełnie inna bajka. Owszem Kałuszyn, Mińsk i alternatywna Dobre, Stanisławów, ale przez Wyszków? O czym wy wogóle do mnie ???

Cytat: "nocny_m"
1. Błąd Twoim zdaniem, moim AM tylko nieco zbytnio preferuje trasy międzynarodowe i DK.

Jak dla mnie zbyt mocno, ponieważ nawet w połowie trasy baaardzo lubi E30 i na siłę chce bym właśnie tą trasą jechał (szybka trasa z Węgrowa przez Dobre do Warszawy). Jak takie zachowanie możesz określić?

Cytat: "nocny_m"
AM ma tysiące błędów na mapach, z tego zdecydowana większość
jest nawigacyjnie nieistotna, iGO na nowej mapie ma ich znacznie więcej
i sporo z nich jest grubszego kalibru. Przynajmniej tak je oceniam po półgodzinnej zabawie z tą mapą.

I znowu o mapach. Może w końcu ktoś napisze o tym co cały czas chcę podkreślić:
JAK WYGLĄDA SPRAWA WYZNACZANIA DRÓG W AM i iGO?
Co w przypadku opcji najszybszej trasy i przykładu dodania punktu przelotowego (jak w przykładzie Węgrów - Dobre - Warszawa)? Uważacie takie zachowanie za normalne, akceptowalne?

A co do pytania o TT, to z podanego przykładu mogę jedynie powiedzieć, że wynik jest do kitu. Czy to problem mapy czy oprogramowania nie wiem, nie sprawdzałem. Mam za to baaardzo miłe doświadczenie z TT jeśli chodzi o nawigację po Europie. Jechałem niedawno z Bern (CH) do Maseik (BE) i wypadł bez skuchy, nawet jak przejeżdżałem z okolicznego hotelu (w jakimś "pipidówku") do miejsca docelowego (też w jakimś "pipidówku") około 20 km i był objazd to TT łaskawie i dość sprawnie wyznaczył mi po zmianie drogi alternatywne rozwiązanie. Naprawdę bardzo miło wspominam współpracę z tym programem. A w porównaniu do np. nawigacji Oplowskiej (niejako testowałem oba systemy jednocześnie) to jest to porównywanie dnia do nocy.
brak podpisu i kropka

*

Offline akubit

  • Ekspert GPS
  • ******
  • 4001
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Navroad Vivo Plus, Huawei Honor 6
Mapa Polski dla iGO 2006
« Odpowiedź #104 dnia: Marzec 21, 2007, 07:58:10 »
Cytat: "lazik_s"
JAK WYGLĄDA SPRAWA WYZNACZANIA DRÓG W AM i iGO?

Sorry, ale nic nie rozumiem.
AM trasę szybką wyznacza przez Kałuszyn (87km).
AM trasę krótką wyznacza przez Dobre - cała trasa po żółtych drogach (79km).
Żadnych punktów pośrednich nie podawałem.
Czy to jest źle?

*

Offline Claude

  • *****
  • 2086
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: htc hd7, ipad2, acer iconia tab w501,
Mapa Polski dla iGO 2006
« Odpowiedź #105 dnia: Marzec 21, 2007, 09:04:48 »
Ten watek dotyczy nowej mapy PL dla I-go a Wasze wypowiedzi zaczynaja coraz bardziej odbiegac od tematu, kwestie zwiazane z AM zalatwiane sa w innym dziale
1942, irgendwo im Nordatlantik - "Alaaarm!"....

Mapa Polski dla iGO 2006
« Odpowiedź #106 dnia: Marzec 21, 2007, 10:23:09 »
Trudno spodziewać się, by jakakolwiek nawigacja bezbłędnie wyznaczała najszybszą trasę w kraju, w którym droga krajowa, albo nawet międzynarodowa, może oznaczać jednojezdniową szosę bez pobocza. Trzeba po prostu wiedzieć, jak wygląda dana droga i ruch na niej, najlepsza teoretyczna kategoryzacja tu nie pomoże, i nie jest to wina programów nawigacyjnych.
Natomiast I-go rzeczywiście miewa tendencję do wyznaczania trasy (opcja "szybka" nie najkrótsza) drogami o niższej kategorii. Jak się bawiłem mapą testową PL z 2007 to np. drogę z Warszawy w okolice Ustki wyznaczał baardzo lokalnymi szosami.

Dotyczy to zresztą nie tylko Polski, akurat miałem okazję to zaobserwować wyznaczając trasę z lotniska Malpensa koło Mediolanu do przejścia z Francją w miejscowości Bardonecchia. Z lotniska do autostrady A4 na Turyn prowadzi tam dwujezdniowa droga ekspresowa (SS236), z której I-go każe w połowie zjechać i wyznacza trasę jednojezdniową drogą lokalną (SP146) przez miasteczka Turbigo i Nosato - krótszą o jakieś 10 km, ale napewno nie szybszą i nie prostszą.

*

Offline Cavallino

  • ****
  • 664
  • Sprzęt: Eten G500+
Mapa Polski dla iGO 2006
« Odpowiedź #107 dnia: Marzec 21, 2007, 14:10:48 »
Cytat: "ML"
Jak? I-GO 5x lepsza???? A w czym?


We wszystkim. z wyjątkiem POI i ostrzegania o radarach - które to od wersji 2006SE nie sprawiają problemów.
Wróć - na nowej mapie Polski rzeczywiście szybkość pracy z POI jest tragiczna, ale mam nadzieję że ten problem szybko zniknie.

*

Offline Maciej Loret

  • ****
  • 613
  • Płeć: Mężczyzna
    • Biuro Rachunkowe Małgorzata Loret
  • Sprzęt: Wizard, Eten X650 (R.I.P), NR560+AM, N52+Ovi
Mapa Polski dla iGO 2006
« Odpowiedź #108 dnia: Marzec 21, 2007, 14:47:45 »
Cytat: "Cavallino"
Cytat: "ML"
Jak? I-GO 5x lepsza???? A w czym?


We wszystkim.


No, to załatwia sprawę...  :))
Pozdrawiam, Maciej Loret
Biuro Rachunkowe Małgorzata Loret
http://www.loret.bydgoszcz.pl

*

Offline akubit

  • Ekspert GPS
  • ******
  • 4001
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Navroad Vivo Plus, Huawei Honor 6
Mapa Polski dla iGO 2006
« Odpowiedź #109 dnia: Marzec 21, 2007, 15:29:10 »
Cytat: "lazik_s"
Wyznacz (w AM) trasę szybką, ale ustaw by była przez Dobre. I to jest źle.
Być może w tym aspekcie z iGO jest tak jak pisze pgolik.

Nie widzę nic błędnego w wyznaczaniu trasy przez AM w tym przypadku. Być może z doświadczenia wiesz, że lepiej (szybciej) jest pojechać prosto żółtymi drogami. Ale nie musi to być regułą w innych przypadkach i nie widać tu błędu algorytmu wyznaczania trasy. Może tylko preferencji przy wyznaczaniu trasy - iGO mniej się trzyma głównych dróg, AM bardziej. Muszę powiedzieć, że jeżdżąc z iGO dość często obserwowałem zachowania opisane przez pgolika. I to też nie jest OK.

Mapa Polski dla iGO 2006
« Odpowiedź #110 dnia: Marzec 21, 2007, 20:30:23 »
Jeszcze małe porównanie 2007.01 z CNE9:

http://www.garniak.pl/viewtopic.php?p=877#877

*

Offline kwieto

  • ******
  • 2785
Mapa Polski dla iGO 2006
« Odpowiedź #111 dnia: Marzec 21, 2007, 21:35:49 »
Cytat: "GPS maniak"
Jeszcze małe porównanie 2007.01 z CNE9:

http://www.garniak.pl/viewtopic.php?p=877#877


Zaczynam dochodzić do wniosku, że znana z iGo tendencja do ignorowania zakazów skrętu czy ulic jednokierunkowych, nie jest kwestią map...
Ludzie zazdroszczą ci nie tego, że coś zrobiłeś, ale tego że ci się chciało to zrobić.

*

Offline Cavallino

  • ****
  • 664
  • Sprzęt: Eten G500+
Mapa Polski dla iGO 2006
« Odpowiedź #112 dnia: Marzec 21, 2007, 21:45:04 »
Cytat: "kwieto"

Zaczynam dochodzić do wniosku, że znana z iGo tendencja do ignorowania zakazów skrętu czy ulic jednokierunkowych, nie jest kwestią map...



Taaa - zwłaszcza w kontekście przypadku w którym trasa uwzględniała zakaz skrętu, który fizycznie nie istnieje.
Ignorowanie na całego normalnie.....

Mapa Polski dla iGO 2006
« Odpowiedź #113 dnia: Marzec 21, 2007, 22:41:23 »
Cytat: "kwieto"
Zaczynam dochodzić do wniosku, że znana z iGo tendencja do ignorowania zakazów skrętu czy ulic jednokierunkowych, nie jest kwestią map...

To zamiast dochodzić do wniosku, zacznij wyciągać wnioski  ;)
Np. z tego co napisałem kilkanaście postów wyżej:

http://www.pdaclub.pl/forum/viewtopic.php?p=414918#414918

No i jeszcze drobnostka. Dokładnie ten sam soft iGO, ale z mapą TeleAtlasu 2006.10 nie daje tych pierwszych dwóch błędów, o których pisałem na Garniaku.

Ja z tego wyciągam wniosek, że: Navteq weryfikuje dane w terenie (jest zresztą o tym wzmianka na garmin.pl) dlatego CNE9 ma mniej błędów niż mapa 2007.01. Kwieto. Bez urazy ale odnoszę wrażenie, że w krytyce softu innego niż TomTom czasami próbujesz dorównać maniakom schyłkowej już AM. Czyżbyś podobnie jak maniacy AM czuł że powstał naprawdę "jedyny słuszny"  ;)  produkt o nazwie iGO ?  ]:>   ]:>

*

Offline lazik_s

  • ***
  • 386
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HTC Cruise, FS N560
Mapa Polski dla iGO 2006
« Odpowiedź #114 dnia: Marzec 22, 2007, 00:39:25 »
Cytat: "nocny_m"
Nic dziwnego, że przy takich parametrach algorytm obliczeń trasy szybkiej
wybrał trasę dłuższą - wychodzi przecież szybsza.
Żadnego innego babola czy po Twojemu qpy nie ma.
Może zbyt optymistycznie są przyjęte niektóre średnie prędkości*, nic więcej.

Może? Zbyt optymistycznie? Toć to przecież mocno nierealne, patrząc chociażby na same obszary zabudowane na tej drodze.
brak podpisu i kropka

*

tramp

Mapa Polski dla iGO 2006
« Odpowiedź #115 dnia: Marzec 22, 2007, 01:23:55 »
Cytat: "GPS maniak"
Cytat: "kwieto"
Zaczynam dochodzić do wniosku, że znana z iGo tendencja do ignorowania zakazów skrętu czy ulic jednokierunkowych, nie jest kwestią map...

To zamiast dochodzić do wniosku, zacznij wyciągać wnioski  ;)
Np. z tego co napisałem kilkanaście postów wyżej:

http://www.pdaclub.pl/forum/viewtopic.php?p=414918#414918

No i jeszcze drobnostka. Dokładnie ten sam soft iGO, ale z mapą TeleAtlasu 2006.10 nie daje tych pierwszych dwóch błędów, o których pisałem na Garniaku.

Ja z tego wyciągam wniosek, że: Navteq weryfikuje dane w terenie (jest zresztą o tym wzmianka na garmin.pl) dlatego CNE9 ma mniej błędów niż mapa 2007.01. Kwieto. Bez urazy ale odnoszę wrażenie, że w krytyce softu innego niż TomTom czasami próbujesz dorównać maniakom schyłkowej już AM. Czyżbyś podobnie jak maniacy AM czuł że powstał naprawdę "jedyny słuszny"  ;)  produkt o nazwie iGO ?  ]:>   ]:>


hmm .. cóż za wątek ...

za najpóźniej myślę 6 miesiący będzie nowa mapa i tym razem kupią ją od firmy XYZ także nie wiem czy warto aż tak kopie kruszyć :)))

CO DO meritum NIESTETY Maniaku analizowałem błędy "mikro" jakie popełnia iGO (typu skręty, nawroty i zachowania na skomplikowańszych rozjazdo-ślimakach) i niestety ale wychodzi mi, że błędy popełnia soft a nie niepełne dane mapowe PRZY CZYM te rzeczy, które opisałeś w linku sprawdziłem już "dawno" natomiast niedawno rozszerzyłem swe badania na Słowację i jeszcze kilka innych krajów już pobieżnie
częstę są przypadki, gdzie soft ignoruje prawidłową drogę ślimakiem i wyczynia jakieś cuda łącznie z nawrotami (niezależnie od opcji nawroty w ustawieniach trasy), żeby się dostać na nową drogę
do niedawna także kładłem to na karb danych mapowych to jednak ilość takich przypadków a także fakt, że błędy te nie występują w innych softach z takimi samymi mapami niezależnie od tego, kto jest ich dostawcą - fakty te zmieniły moje zdanie
problem pozostaje ten sam niezależnie od źródła map

mimo, że iGO to mój konik to niestety jest chyba dośc poważny problem w sofcie oraz sposobie pakowania danych (różnorodnych i pochodzących od różnych dostawców)
jak ktoś ma czas i ambicję niech podyskutuje na forum iGO, może coś dotrze do twórców ale niestety to nie mapy ale "tam" jest coś nie tak

generalnie zaś problem króciutkich odcinków łącznikowych nie jest błahy - uwzględniając, że dla takiego odcinka trzeba zapisać kierunkowość i możliwe skręty na wszystkich skrzyżowaniach, gdzie oczywiście jeszcze ważnie, żeby precyzyjnie wiedzieć gdzie są skrzyżowania a gdzie ich nie ma
coś chyba szwankuje w aparacie matematycznym hmmmm

*

Offline lechupe

  • ****
  • 781
  • Sprzęt: MDA C3, MDA III, Mio p550, jakies gpsy...
Mapa Polski dla iGO 2006
« Odpowiedź #116 dnia: Marzec 22, 2007, 08:56:02 »
A tak BTW, to czy sa gdzies aktualnie dostepne updaty na www ?

Mapa Polski dla iGO 2006
« Odpowiedź #117 dnia: Marzec 22, 2007, 11:13:14 »
Cytat: "tramp"
niestety ale wychodzi mi, że błędy popełnia soft

No to załóżmy że tak jest. Jak zatem wytłumaczysz, że ta sama wersja softu (zamieniam tylko mapy) w tych samych miejscach daje różne wyniki ?

Na dodatek to działa w obydwie strony - część błędów z mapy 2006.10 w 2007.01 już nie występuje, a część poprawnych kalkulacji na 2006.10 w mapie 2007.01 uległa zepsuciu ? Tu nie ma schematu, systemu, który powinien wystąpić gdyby winny był soft. Przy założeniu, że dane mapowe (jako źródła) są dobre to jak już prędzej podejrzewałbym, że błędy mogą powstawać na etapie kompilacji map. Może tu coś szwankuje ?

Analizowałeś może zachowanie iGO w Niemczech ? Zauważyłeś podobne "mikro błędy" ? Słowacja to chyba nie najlepszy przykład.

*

Offline kwieto

  • ******
  • 2785
Mapa Polski dla iGO 2006
« Odpowiedź #118 dnia: Marzec 22, 2007, 13:18:34 »
GPSmaniaku, póki iGO jest softem na "jedyny słuszny system operacyjny", niestety nie jestem w stanie weryfikować pewnych rzeczy osobiście i swoje opinie buduję na tym co czytam oraz sporadycznych kontaktach z iGO.

Właśnie dlatego, że nie traktuję TomToma jako "jedyny słuszny" program do nawigacji, zaglądam również na inne pod-fora nawigacyjne, między innymi i tutaj.
Z tego co obserwuję, żaden inny program nie ma tylu błędów związanych (dość dziwnie) z określonym typem dróg i zakazów.
To mnie właśnie dziwi, bo to niby cały czas kręcimy się w obrębie podobnych map, ale zawsze różnią się jakimiś detalami, którymi nie powinny się różnić - w końcu kupienie niepełnej bazy zlikwidowałoby np. wszystkie zakazy skrętów, a nie tylko niektóre, losowo wybrane.

Oczywiście, zawsze możemy znaleźć uzasadnienie - a to Navteq weryfikuje mapy a eMapa nie, a to iGo musiało kupić niepełną bazę od TeleAtlasu, tylko... no właśnie to mi pachnie "dorównywaniem maniakom AM", jak to ładnie określiłeś :P

Zresztą Tramp (maniak iGO) zdaje się dochodzić do podobnych wniosków co ja.
Błąd musi nie być taki oczywisty, być może podczas kompresji (w końcu iGO "pakuje" dane podobno bardziej niż inni producenci) po prostu część danych zwyczajnie gubi?
Nie wiem, na pewno mapy też mają w tym udział, jednak sądzę że nie tylko.
Ludzie zazdroszczą ci nie tego, że coś zrobiłeś, ale tego że ci się chciało to zrobić.

*

Offline kwieto

  • ******
  • 2785
Mapa Polski dla iGO 2006
« Odpowiedź #119 dnia: Marzec 22, 2007, 13:34:02 »
Cytat: "GPS maniak"
Cytat: "tramp"
niestety ale wychodzi mi, że błędy popełnia soft

No to załóżmy że tak jest. Jak zatem wytłumaczysz, że ta sama wersja softu (zamieniam tylko mapy) w tych samych miejscach daje różne wyniki ?


Bo błędy są prawdopodobnie wypadkową map i programu, albo (IMO bardziej prawdopodobne) kompresji map przez iGO. To oczywiście tylko moje dywagacje, ale "na logikę" nie widzę innego rozwiązania.

może kompresja iGO robi z plikami coś podobnego jak format jpg ze zdjęciami - "rozmywa" sąsiednie wartości, sprawiając że część drobnych szczegółów po prostu znika?
Ludzie zazdroszczą ci nie tego, że coś zrobiłeś, ale tego że ci się chciało to zrobić.