Wybór laptopa 17" z dyskiem HDD czy SSD ?

  • 43 Odpowiedzi
  • 19491 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Wybór laptopa 17" z dyskiem HDD czy SSD ?
« dnia: Marzec 17, 2014, 11:53:19 »
Witam, pytanie jak w tytule.
Szukam dla siebie nowego laptopa, koniecznie 17 cali, rozdzielczość 1920 x..., matowy ekran, RAM im więcej tym lepiej (16 GB wystarczy :ok:), procesor i7 (czwartej generacji powinien wystarczyć), system operacyjny Win 7 (Home lub Professional), broń Boże 8.0, 8.1 :-|, producent obojętny, ale nie no name oraz nic od HP. Gwarancja minimum 24 miesiące i więcej. Karta grafiki nie musi być specjalnie dedykowana, ale superowo by było gdyby miała 2 GB swoje. Kamerki być nie musi. Ma być w miarę możliwości cichy (nie przesadnie), a wlot powietrza do obudowy ma być z boku, a nie od dołu tak jak mam to w moim HP Compaq 8710p/w. Sprzęt będzie użytkowany na płaskim biurku o blacie szklanym, dlatego nie chcę wlotu powietrza od dołu. Cena to chyba maksymalnie tak 4000 PLN (brutto).
Zastosowania typowo biurowe (Pakiet MS Office), multimedialne (przeglądarki, filmy, gry odpadają w ogóle), inne programy: poczta (Lotus/Outlook), AutoCad, Ansys, Fluent, Gambit, obróbka Video (Sony Vegas Pro), KODE, IFS i jeszcze inne.
Znalazłam dwa modele, które powinny spełnić moje kryterium:

1. http://www.x-kom.pl/p/161617-notebook-laptop-17-3-dell-inspiron-5737-i7-4500u-16g-1000-7hp64x-hd8870m-fhd.html
    Cena: 3749 zł

2. http://www.x-kom.pl/p/167474-notebook-laptop-17-3-dell-inspiron-5737-i7-4500u-16gb-1201000-7hp64x-fhd.html
    Cena: 4039 zł

Różnica oprócz ceny jest w dyskach twardych. Poczytałam to i owo, żeby nie zadawać zbędnych pytań, np. to: http://www.spidersweb.pl/2014/01/dysk-ssd-kompendium.html oraz to: http://cokupic.pl/poradnik/Komputery/Czy-warto-kupic-dysk-SSD-do-laptopa-Co-mozemy-zyskac/2  , ale dalej mam mętlik w głowie.
Zawsze miałam HDD (bo nie było jeszcze SSD :grin:), ale świat idzie do przodu i postęp jakiś jest. Tylko nieśmiertelne pytanie czy warto dopłacić te 290 zł? Wiem, że dysk SSD będzie cichszy od HDD (patrz moje wymagania), ale przecież są jeszcze ciche dyski w starej technologii.

Droższa propozycja ma 120 GB SSD SATA III i 1000 GB SATA 5400 obr. (zewnętrzny, w obudowie). Rozumiem, że takie sformułowanie "...zewnętrzny, w obudowie..." oznacza, że oba dyski siedzą fizycznie w tym laptopie, czyli nie pod jakimś USB, ani innym złączem, ani w jakimś zasilaczu lub dziwnej obudowie. Czy zapis ten oznacza, że to są dwa różne dyski, czy jeden ale hybrydowy? Warto w ogóle kupować to coś z SSD? Komputer kupuje na maksymalnie 3 lata.
Proszę o pomoc w wyborze, a najlepiej komentarze od faktycznych użytkowników, a nie od tych co widzieli/słyszeli.
Czy wybór pomiędzy tymi laptopami jest dobry? Jest jakaś inna alternatywa w tej cenie?
Do tej pory używałam HP Compaq 8710w/p i pr. jego nie powalała 5400 rpm., ale coś za coś. Albo szybki i wydajny, albo cichy.

*

Offline jirajamgo

  • ****
  • 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Xiaomi Mi Max 6/128gb
Odp: Wybór laptopa 17" z dyskiem HDD czy SSD ?
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 17, 2014, 11:55:37 »
 Tu nie chodzi o cichość tylko szybkość, lepiej samemu kupić sobie dobry ssd i wpakować a do hdd kupić kieszeń i wsadzić zamiast napędu.

Odp: Wybór laptopa 17" z dyskiem HDD czy SSD ?
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 17, 2014, 11:59:09 »
Rozumiem, ale jestem na etapie zakupu nowego sprzętu. Stary idzie w zapomnienie. Nie wiem czy warto dopłacać.

*

Offline jirajamgo

  • ****
  • 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Xiaomi Mi Max 6/128gb
Odp: Wybór laptopa 17" z dyskiem HDD czy SSD ?
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 17, 2014, 12:03:50 »
 Do ssd jak najbardziej warto. Raczej każdy ci to powie kto ma ssd.

Odp: Wybór laptopa 17" z dyskiem HDD czy SSD ?
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 17, 2014, 12:05:58 »
A co z resztą moich pytań?

*

Offline vonski

  • a.k.a. borubar
  • *****
  • 7226
  • Płeć: Mężczyzna
  • Free bootloaders!
  • Sprzęt: OnePlus X, Galaxy S6, Xperia Z3 Tablet
Odp: Wybór laptopa 17" z dyskiem HDD czy SSD ?
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 17, 2014, 13:25:47 »
Ja jakiś czas temu kupiłem 2 lapki : dla żony Dell XPS i dla siebie Vostro. Obydwa mają prawie identyczną specyfikacją (i7, 8GB), różnią się wielkością ekranu i właśnie dyskiem- u żony jest SSD z systemem, u mnie zwykły HDD. I różnica jest ogromna. Żony komputer uruchamia się, restartuje, wzbudza itd jakieś 3-4 razy szybciej. Miałem raczej obojętny stosunek do SSD, ale po tym co widzę na tych 2 sprzętach już, więc że różnica jest naprawdę spora. Choćby dla tej szybkości IMO warto.

*

Offline dzikidawid

  • **
  • 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: NOTE 2, TAB S 10,5, ONEPLUS ONE
Odp: Wybór laptopa 17" z dyskiem HDD czy SSD ?
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 17, 2014, 14:31:49 »
A co z resztą moich pytań?
Dziewczynie w październiku kupowałem lapka w x-komie. Wybrałem jej z ssd, asusa z matowym ekranem. To jak system działa na ssd to mega plus, a dysk ten 2 dają w obudowie zewnętrznej jakiejś taniej bez usb 3.0.
^^

Odp: Wybór laptopa 17" z dyskiem HDD czy SSD ?
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 17, 2014, 15:58:47 »
Cytuj
I różnica jest ogromna. Żony komputer uruchamia się, restartuje, wzbudza itd jakieś 3-4 razy szybciej.
Tak wychodzi też to na benchmarkach, więc chyba się skuszę.

Cytuj
dysk ten 2 dają w obudowie zewnętrznej jakiejś taniej bez usb 3.0.
Szkoda, że nie jest to wszystko wbudowane w laptopa. Jedna partycja to SSD, druga HDD.

*

Offline jirajamgo

  • ****
  • 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Xiaomi Mi Max 6/128gb
Odp: Wybór laptopa 17" z dyskiem HDD czy SSD ?
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 17, 2014, 16:01:39 »
 Jak wyżej pisałem można wpakować kieszeń na hdd zamiast napędu  :wink: Na allegro tego trochę jest.

*

Offline daras28-82

  • *****
  • 2158
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wybór laptopa 17" z dyskiem HDD czy SSD ?
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 17, 2014, 16:30:56 »
17" to stacjonarka a nie laptop.
Przy i7 zapomnij o ciszy i spokoju, grzeje to jak piec polowy.


SSD jak najbardziej polecam nawet kosztem noszenia 2-go dysku w zewnętrznej obudowie.

Większość lapków 17" ma miejsce na 2 dyski.
Xiaomi Redmi 9T 4/128+200GB, ThinkPad X240 , Romet ZXT125, Author Kinetic + Mystic...

Odp: Wybór laptopa 17" z dyskiem HDD czy SSD ?
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 17, 2014, 19:50:20 »
Cytuj
Przy i7 zapomnij o ciszy i spokoju, grzeje to jak piec polowy.
Panie Darku, niekoniecznie jest tak jak Pan pisze. Zdaje sobie sprawę, że wymagany jest pewien kompromis, to coś jak poszukiwanie złotego środka :D

*

Offline biblo

  • ******
  • 3314
  • Płeć: Mężczyzna
  • Forum powinno być jak Media-Markt...
  • Sprzęt: Lumia 925, 730 Dual Sim, iPad mini Retina LTE
Odp: Wybór laptopa 17" z dyskiem HDD czy SSD ?
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 17, 2014, 19:56:28 »
Wg mnie ten drugi komputer ma wbudowany tylko jeden dysk SSD 120GB, a ten "zewnętrzny w obudowie" jest zewnętrznym tradycyjnym dyskiem w obudowie podłączanej przez USB.

W tym wypadku ja bym wybrał wersję z wbudowanym dużym dyskiem i dał sobie spokój z kombinacją dysk SSD (120GB) + tradycyjny dysk zewnętrzny (1000GB). Proponowany dysk SSD jest mały, tak więc cały czas będziesz musiał podłączać ten zewnętrzny i na nim będziesz w końcu trzymał dane - czyli nie zyskasz ani na cichej pracy, ani na transferze... No i dodatkowy klamot do dźwigania i stale zajęty jeden port USB...

Dyski SSD są fajne (ciche, bardziej energooszczędne), ale nadal sporo droższe. Rozsądny dysk, czyli od 500GB w górę w wersji SSD wymaga dopłaty około 1000 zł.

Pozdrawiam,
biblo

Odp: Wybór laptopa 17" z dyskiem HDD czy SSD ?
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 17, 2014, 20:27:48 »
Tego się właśnie obawiałam, powoli dochodzę do sytuacji, w której wszyscy mają rację :-|
Tak z ciekawości sprawdziłam, że obecnie na moim laptopie partycja C ma tylko 140 GB, ale ją zapełniłam 130 GB. Głównie są to programy, ale i też kluczowe, newralgiczne dane. Resztę 3mam na dyskach zewnętrznych, przenośnych 2,5" Pewnie sama będę musiała odpowiedzieć sobie na to pytanie. Boję się trochę tego, że SSD to dla mnie taka nowość i jak coś pójdzie nie tak to pożegnam się ze wszystkim. Z 2 strony w przypadku HDD też nie mam pewności co do niezawodności twardziela, chociaż nigdy mi się taka usterka/uszkodzenie/awaria nie zdarzyła. Eeech...Kobiece dylematy :P :P

*

Offline dzikidawid

  • **
  • 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: NOTE 2, TAB S 10,5, ONEPLUS ONE
Odp: Wybór laptopa 17" z dyskiem HDD czy SSD ?
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 17, 2014, 21:52:35 »
Kolega jak brał w x-komie to mu zamontowali ssd w miejsce napędu, także możesz mieć to i to.
^^

*

Offline biblo

  • ******
  • 3314
  • Płeć: Mężczyzna
  • Forum powinno być jak Media-Markt...
  • Sprzęt: Lumia 925, 730 Dual Sim, iPad mini Retina LTE
Odp: Wybór laptopa 17\" z dyskiem HDD czy SSD ?
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 17, 2014, 21:56:28 »
Ochrona danych, czyli regularny backup to jedno, a rodzaj dysku to drugie.

Zawsze może się zdarzyć, że nawet najlepszy dysk padnie lub np. upadnie :-) Dlatego kup sobie zewnętrzny dysk i rób regularną kopię zapasową swoich danych - przezorny zawsze ubezpieczony!

A co do wyboru dysku w laptopie, to ja bym wybrał przede wszystkim odpowiednią pojemność, aby mieć pod ręką wszystkie swoje dane (pamiętając o regularnym backupie!). No i wygląda na to, że w Twoim wypadku bardziej przyda Ci się zwykły HDD 1TB, a nie malizna SSD...

Jeśli nie uruchamiasz co chwilę komputera, jeśli nie wykonujesz zaawansowanych obliczeń lub nie obrabiasz zaawansowanej grafiki, to chyba nie zauważysz wielkiej różnicy, a jeśli nawet, to nie będzie to różnica rzucająca na kolana... No chyba, że masz dodatkowe 1-1,5 kPLN, to oczywiście dołóż i kup laptopa z dyskiem SSD >500GB :-)

Połączone: Marzec 17, 2014, 21:58:54
Kolega jak brał w x-komie to mu zamontowali ssd w miejsce napędu, także możesz mieć to i to.

Nie w każdym komputerze jest to możliwe, a poza tym trzeba później pamiętać, aby nie wszystkie instalacje i dane były na partycji C (bo rozumiem, że ona miałaby być właśnie na tym małym SSD?). A to wymaga trochę uwagi. i czasem też bywa kłopotliwe..
« Ostatnia zmiana: Marzec 17, 2014, 21:58:54 wysłana przez biblo »
Pozdrawiam,
biblo

*

Offline abderyta

  • ***
  • 303
  • Sprzęt: takie tam
Odp: Wybór laptopa 17" z dyskiem HDD czy SSD ?
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 17, 2014, 22:25:01 »
Rozwiązaniem może jest zapytać o wysokość dopłaty do dysku 256GB (albo znalezienie sprzętu z) zamiast tego 120. Nie warto tak łatwo rezygnować z zalet SSD, skoro nie są potrzebne duże pojemności.

*

Offline daras28-82

  • *****
  • 2158
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wybór laptopa 17" z dyskiem HDD czy SSD ?
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 17, 2014, 22:54:45 »
Też byłem sceptycznie nastawiony do SSD.
Teraz mam w lapku 120GB a w stacji 64...
Szybkość jest naprawdę nieporównywalna nawet na słabym sprzęcie.
SSD są brdziej niezawodne od HDD.


Jako użytkownik wolę nosić zewnętrzne nawet dwa dyski i mieć SSD w lapku a te 120GB na system i podstawowe pliki spokojnie wystarcza.
Xiaomi Redmi 9T 4/128+200GB, ThinkPad X240 , Romet ZXT125, Author Kinetic + Mystic...

*

Looxer

Odp: Wybór laptopa 17" z dyskiem HDD czy SSD ?
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 17, 2014, 23:01:46 »
jak już tak wszyscy rzucili się dżentelmeńsko...

to dodać należy, że niezależnie od wyboru naszego komputera, marki oraz tego co wkładają tam producenci albo polecają sprzedawcy ; ) warto pamiętać, że dysk warto nabyć samemu a obecnym top quality/price ratio czyli hitem lidla i biedrony jest Samsung Evo 840 250GB.
Więc spokojnie można nabywać ze zwykłym dyskiem, pchnąć to do ludzi i wkładać superowego Szajsunga :) Duży happiness gwarantowany

ps. jakby co proponuję koleżance poproszenie o pomoc któregoś z sympatycznych pdamaniaków :) w stosownym dla siebie regionie. Pdamaniak na pewno chętnie wypije jakąś pyszną dużą kawę a niezbędne czynności przyjdą mu mimochodem (miejmy nadzieję).
Moim zdaniem nabywanie obecnie tym podobnego sprzętu w tych pieniądzach bez tego potwora to totalny bezsens.
ps.2. oczywiście w zależności od osobniczych potrzeb na przestrzeń życiową zwaną też dyskową są tu w ogólności różne opcje, 2 dyski, opcja systemowego SSD mSata (32GB trochę na styk, lepiej 64GB) i tak dalej, w zależności ile wystarcza nam do pracy a co możemy mieć w backupie USB, NAS albo cloud.

ps.3. polecam koleżance także "mimo wszystko" świetny Windows 8.1 w którym oprócz pożądanej przez siebie siódemki dostanie także piękny flat UI, kafelki z których wcale nie trzeba korzystać  a także za friko genialne off-linowe mapy Nokia Here, zafefajny widżet z pogodą :D oraz skromnego ale rewelacyjniego działającego klienta poczty z obsługą push. Bing Wiadomości to już wtedy taki kalafior na torcie...
« Ostatnia zmiana: Marzec 18, 2014, 00:06:39 wysłana przez Looxer »

Odp: Wybór laptopa 17" z dyskiem HDD czy SSD ?
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 18, 2014, 07:08:08 »
Cytuj
ps.3. polecam koleżance także "mimo wszystko" świetny Windows 8.1 w którym oprócz pożądanej przez siebie siódemki dostanie także piękny flat UI, kafelki z których wcale nie trzeba korzystać  a także za friko genialne off-linowe mapy Nokia Here, zafefajny widżet z pogodą :D oraz skromnego ale rewelacyjniego działającego klienta poczty z obsługą push. Bing Wiadomości to już wtedy taki kalafior na torcie...
Mam nadzieję, że te słowa to nie sarkazm :wink:
Zaliczasz się do nielicznych, którzy mi polecają Win 8.0 (8.1). Ja do tej pory pracowałam na XP i Win 7.0 i dlatego chciałabym pozostać przy czymś co znam, najchętniej byłby to Win 7.0 Professional :D Może moje obawy wynikają ze zwykłej niewiedzy i lęku przed nieznanym, ale jakoś nie potrafię się przemóc. Win 8 kojarzy mi się z systemem ewidentnie przeznaczonym dla urządzeń dotykowych. Wiem, że jest opcja "doinstalowania" tam menu start i paska zadań, ale jakoś ta wersja systemu mi nie leży :-|
Sprawdziłam, czy można wypiąć "CD-ROM" (Nagrywarka DVD+/-RW DualLayer) i we wszystkich wspomnianych modelach zapewniono mnie, że jest taka opcja. To oznacza, że miałabym i SSD, i HDD, czyli 120 GB+1 TB :grin:
Porównanie na szybko jest tutaj:
http://www.x-kom.pl/g-2/c/159-laptopy-notebooki-ultrabooki.html?producent_id%5B396%5D=1&product_warranty%5B24%5D=1&sort=product_price&features%5B35%5D%5B410%5D=1&features%5B22%5D%5B277%5D=1&features%5B58%5D%5Bfrom%5D=16&features%5B32%5D%5B190%5D=1&features%5B32%5D%5B1223%5D=1&features%5B36%5D%5B420%5D=1
Chyba się skuszę na opcję z SSD :ok:

*

Offline Shiryu

  • ****
  • 907
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: g900, SGS2, Wave 3, SGS4
Odp: Wybór laptopa 17" z dyskiem HDD czy SSD ?
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 18, 2014, 09:58:22 »
No to ja jestem drugim. Jadę na Win 8.1 Pro od paru tygodni i nie narzekam. Kafelki można obłaskawić przy pomocy OblyTiles, można bez problemu logować się do pulpitu zamiast do Metro, można je nawet wyłączyć i korzystać z menu podobnego do starego Start.
Największym problemem jest rozdwojenie jaźni, które czasem daje o sobie znać w ustawieniach systemu (przykładowo: w Win 7 zakładkę Dodaj/Usuń programy można było wyszukać bezpośrednio z menu Start. Teraz trzeba odpalić Panel sterowania i dopiero tam wyszukać).
Urzeknie Was moja historia? :P
Mitsubishi m320->Moto v547->HTC Tornado->Sgh-i600 (+g900)->Omnia 2->SGS2->SGS4

*

Offline ajed

  • *****
  • 6004
  • Płeć: Mężczyzna
    • Strona prywatna
  • Sprzęt: iPhone 4s, iPad 2
Odp: Wybór laptopa 17" z dyskiem HDD czy SSD ?
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 18, 2014, 11:56:43 »
Ja mam MacBooka (więc to trochę inna bajka) z dyskiem SSD 512 GB (tyle, że na PCI-E, a nie SATA). Transfery są niesamowite! Windows 7 startuje mi w 18 s. Przy pracy nad obróbką video - dysk SSD (o ile będzie miał pojemność wystarczającą do umieszczenia w nim materiału źródłowego) zdecydowanie poprawi komfort i szybkość pracy. Zdecydowanie polecam SSD.

Odp: Wybór laptopa 17" z dyskiem HDD czy SSD ?
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 18, 2014, 12:18:02 »
Chyba zdecydowałam się już na model z SSD, teraz to tylko kwestia systemu operacyjnego: 7.0 Home Edition, czy raczej MS Win 8.0. Mimo wszystko 7.0 jest dla mnie tradycyjny i klasyczny (jak stary dobry XP).

*

Offline ajed

  • *****
  • 6004
  • Płeć: Mężczyzna
    • Strona prywatna
  • Sprzęt: iPhone 4s, iPad 2
Odp: Wybór laptopa 17" z dyskiem HDD czy SSD ?
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 18, 2014, 15:53:04 »
Windows 8 bedzie mial dluzsze wsparcie MS. A do kafelek mozna sie przyzwyczaic ;)

*

Offline daras28-82

  • *****
  • 2158
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wybór laptopa 17" z dyskiem HDD czy SSD ?
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 18, 2014, 16:13:20 »
jak już tak wszyscy rzucili się dżentelmeńsko...

to dodać należy, że niezależnie od wyboru naszego komputera, marki oraz tego co wkładają tam producenci albo polecają sprzedawcy ; ) warto pamiętać, że dysk warto nabyć samemu a obecnym top quality/price ratio czyli hitem lidla i biedrony jest Samsung Evo 840 250GB.
Więc spokojnie można nabywać ze zwykłym dyskiem, pchnąć to do ludzi i wkładać superowego Szajsunga :) Duży happiness gwarantowany

ps. jakby co proponuję koleżance poproszenie o pomoc któregoś z sympatycznych pdamaniaków :) w stosownym dla siebie regionie. Pdamaniak na pewno chętnie wypije jakąś pyszną dużą kawę a niezbędne czynności przyjdą mu mimochodem (miejmy nadzieję).
Moim zdaniem nabywanie obecnie tym podobnego sprzętu w tych pieniądzach bez tego potwora to totalny bezsens.
ps.2. oczywiście w zależności od osobniczych potrzeb na przestrzeń życiową zwaną też dyskową są tu w ogólności różne opcje, 2 dyski, opcja systemowego SSD mSata (32GB trochę na styk, lepiej 64GB) i tak dalej, w zależności ile wystarcza nam do pracy a co możemy mieć w backupie USB, NAS albo cloud.

ps.3. polecam koleżance także "mimo wszystko" świetny Windows 8.1 w którym oprócz pożądanej przez siebie siódemki dostanie także piękny flat UI, kafelki z których wcale nie trzeba korzystać  a także za friko genialne off-linowe mapy Nokia Here, zafefajny widżet z pogodą :D oraz skromnego ale rewelacyjniego działającego klienta poczty z obsługą push. Bing Wiadomości to już wtedy taki kalafior na torcie...


Na co te 32 ma wystarczyć?
64 to chyba na sam system bez aplikacji?
Appki potem na czym instalować?
W chmurze?

Win8?
Zdecydowanie nie, tylko nie to badziewie....
Do tego się nie można przyzwyczaić i nie da się na tym nic kompletnie zrobić.
Szlag mnie trafia od grudnia jak muszę do tego usiąść...

BTW, popatrz na ofertę lenovo, zwłaszcza na sprzęty z opcją rozwoju o WWAN.
Jeżeli masz wolny slot mini pci np na modem możesz kupić dysk msata.
Xiaomi Redmi 9T 4/128+200GB, ThinkPad X240 , Romet ZXT125, Author Kinetic + Mystic...

*

Looxer

Odp: Wybór laptopa 17" z dyskiem HDD czy SSD ?
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 19, 2014, 11:55:13 »
Na co te 32 ma wystarczyć?
64 to chyba na sam system bez aplikacji?
Appki potem na czym instalować?
W chmurze?
też napisałem 64GB (przedstawiałem różne opcje, droższe i tańsze, przy obecnych cenach - jak napisałem - SSD 250GB to złoty strzał). U mnie win8 (co prawda 32bit) z wszystkim co chciałem zainstalować z Metro (ale tylko jedną mapą offline Nokia Here) zajmuje 24,5GB (wszystkie archiwa użytkownika znajdują się na drugiej partycji)

Ja mam MacBooka (więc to trochę inna bajka) z dyskiem SSD 512 GB (tyle, że na PCI-E, a nie SATA). Transfery są niesamowite! Windows 7 startuje mi w 18 s.
jak na komp. za 10tyś. wyjątkowo słabo ; )

Zaliczasz się do nielicznych, którzy mi polecają Win 8.0 (8.1).
była gdzieś taka bardzo fajna i wyważona recenzja Win8 (bez klapek na oczach w żadną stronę) ale nie mogę tego na szybko teraz znaleźć.
Polecam skorzystać z czyjejś gościnności i samej wyrobić sobie opinię.
Jedyne co zwraca moją uwagę in minus to istotnie (po wyłączeniu aktywności "górnych" swypów mychą) przypadkowo zbyt łatwo można czasem wywołać prawy pasek kontekstowy (tzw. charm) ale szybki rzut oka w google i można go zdaje się łatwo wyłączyć gdyby denerwował np. w przypadku pracy w AutoCadzie w pobliżu prawego dolnego narożnika...
« Ostatnia zmiana: Marzec 19, 2014, 12:21:58 wysłana przez Looxer »

*

Offline sierek

  • ****
  • 568
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: OnePlus9, Surface Pro 7
Odp: Wybór laptopa 17" z dyskiem HDD czy SSD ?
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 19, 2014, 14:56:19 »
W8.0 a szczególnie W8.1 jest dla mnie zdecydowanie lepszym systemem niż W7. Nawet jeśli się go używa na lapku bez ekranu dotykowego. Wielu użytkowników w sieci twierdzi, że działa szybciej nawet na starszym sprzęcie.

*

Looxer

Odp: Wybór laptopa 17" z dyskiem HDD czy SSD ?
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 19, 2014, 15:13:27 »
a tu jeszcze coś odnośnie czasów startu, zwykły szajsung... gdzież on koło jabłka stał ; )
https://www.youtube.com/watch?v=JzdTPBMrjcE

*

Offline abderyta

  • ***
  • 303
  • Sprzęt: takie tam
Odp: Wybór laptopa 17" z dyskiem HDD czy SSD ?
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 19, 2014, 15:56:04 »
Ktoś jeszcze wyłącza laptopa?

*

Looxer

Odp: Wybór laptopa 17" z dyskiem HDD czy SSD ?
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 19, 2014, 16:23:21 »
w jabłku jak widać trzeba :grin:

ps. a jak tam w Yodze, mocno żółto?
« Ostatnia zmiana: Marzec 19, 2014, 16:25:52 wysłana przez Looxer »

*

Offline daras28-82

  • *****
  • 2158
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wybór laptopa 17" z dyskiem HDD czy SSD ?
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 19, 2014, 17:00:48 »
Na win 7 mam około 20-30s z czego połowę czasu splashe od płyty zajmują.
Lapka z ósemką mam w domu od grudnia, nijak nie mogę się przyzwyczaić.
Ten windows to już nie windows, nic zrobić na tym nie idzie.
Po kilku minutach grzebania w tym mam chęć rzucić o ścianę...
Xiaomi Redmi 9T 4/128+200GB, ThinkPad X240 , Romet ZXT125, Author Kinetic + Mystic...