Ładowarki do akumulatorków LR6(AA) NiMH.

  • 15 Odpowiedzi
  • 5916 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Ładowarki do akumulatorków LR6(AA) NiMH.
« dnia: Styczeń 18, 2006, 22:09:20 »
1.Jaki jest optymalny prąd ładowania akumulatorków NiMH AA(R6) na przykład o pojemności 2500mAh?(wbrew pozorom brak tej informacji na opakowaniu akumulatorków). Na rynku dostepne są ładowarki ładujące prądami od 250mA do nawet 2000mA. Wiem ,że ładowanie dużymi prądami skraca żywotność akumulatorków nawet klikakrotnie. Jaki prąd jest jeszcze bezpieczny to znaczy jaki prąd najwyższy jeszcze znacząco nie skróci żywotności akumulatorka (znacząco czyli np. zmniejszy ją maksymalnie o 5%- powiedzmy jeśli w warunkach idealnych akumulatorek "przeżyłby" 1000 cykli, to w wyniku uzywania tego prądu przezyłby conajmniej 950 cykli).

2.Jaką ładowarkę lepiej kupić :
a) ładującą małym prądem (jakim konkretnie odpowiecie w punkcie 1 ),mającą opcję rozładowania akumulatorków ale nie ma 4-rech NIEZALEŻNYCH kanałów ładowania.

b)też ładującą małym prądem,posiadającą 4-ry NIEZALEZNE kanały ładowania ,ale NIE ma tu opcji rozładowywania akumulatorków.

Oczywiście ,powie ktoś najlepiej mieć ładowarkę z czterema niezależnymi kanałami i z opcja rozładowania i ładujacą małym pradem -kłopot w tym ,że nie mogę znaleźć takiej na rynku(no chyba że za 200zł )- większość ładowarek z 4-rema niezaleznymi kanałami i opcja rozładowania ma niestety bardzo wysokie prądy ładowania ,które skracaja znacznie żywotność akumulatorków.

Tak więc pozostaje mi wybór między opcją a) i opcją b).

W opcji a) tracę na tym że jak włożę doładowarki np. 2 aku AA(R6) o róznym stopniu rozładowania (wystarczy że będę ich używał do innych urządzeń) -to nawet jak je rozładuję przed ponownym naładowaniem to mogą być problemy ,bo ładowarki mierzą tu delta V z dwóch aku(uśrednione) i jesli jeden aku jest już rozładowany a drugi jeszcze nie to prąd rozładowujący dalej leci aż do pełnego spadku napięcia do odpowiedniej wartości i skraca żywotność akumulatorka ,który już jest rozładowany do odpowiedniego napięcia .

W opcji b) łądowarka jest 4-ro kanałowa więc każdy akumulatorek mogę oddzielnie ładować ,ale za to nie mogę akumulatorków rozładować do końca(nie zawsze akumulatorek ,który juz nie działa w jakimś urządzeniu np.aparacie jest do końca rozładowany) . Niby nie powinno być z tym problemu bo teoretycznie akumulaorki (AA) R6 nie mają efektu pamięci ,ale w praktyce ten efekt niestety występuje na poziomie około 20% -więc rozładowywanie co jakiś czas się przydaje a w opcji b) nie ma takiej możliwości.

Zatem proszę o odpowiedź. Która ładowarka a) czy b) MNIEJ skróci żywotniość akumulatorków -czy bardziej znaczące jest wspólne ładowanie w opcji a) czy tez bardziej skróci żywotność akumulatorków efekt pamięci z opcji b) ?

3.A i jeszcze czy funkcja DISCHARGE REFRESCH w IC 8800 to coś więcej niż 3-krotne rozładowanie i naładowanie?

4.Przypuśćmy ,że jeden zestaw 2 akumulatorków NiMH 2500mAh tej samej firmy ładujemy za każdym razem prądem 250mA ,a drugi taki sam zestaw ładujemy za każdym razem prądem 500mA. Mniej więcej ile więcej cykli rozładowanie-naładowanie zrobimy na prądzie 250mA ? Przypuśćmy ,że przy prądzie 250mA zrobilismy 1000 cykli. Jak państwo myślicie ,czy przy prądzie 500mA będzie tych cykli 900 , 800 a może jeszcze mniej?

5.Czy ładowanie wyższym prądem sprawia tylko ,że zmniejsza się ilość cykli akumulatorka czy też wpływa ono również na jego pojemność i jeśli tak to w jakim stopniu(też proszę porównać prądy 250 mA i 500mA).

6.Czy efekt pamięci zmniejsza tylko pojemność akumulatorka czy także ilość cykli rozładowanie-ładowanie?


7.Czy długotrwałe ładowanie razem akumulatorków rózniących się stopniem rozładowania -zmniejsza TYLKO ich żywotność (ilość cykli) czy również ich pojemność?

8.Czy rozładowywanie np. 2-ch akumulatorków 2500 mAh NiMH tej samej firmy ale o róznym stopniu naładowania w ładowarce nie mającej oddzielnych kanałów rozładowywania sprawia ,że skraca się ich zywotność lub pojemność -a może oba te parametry?

9.Jaki jest optymalny prąd ROZŁADOWANIA akumulatorków NIMH 2500mAh czy taki sam jak prąd ładowania?
Bardzo proszę o odpowiedzi.

*

Offline mystic

  • **
  • 111
Ładowarki do akumulatorków LR6(AA) NiMH.
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 18, 2006, 23:54:58 »
1. Jedyna zasada ładowania akumulatorków - prąd ładowania = 1/10 maks. pojemnosci. Ani mniej ani więcej. Dla akumulatorka 2500 mAH będzie to wartość 250 mA.

2. Najlepiej kupić ładowarkę z jednym i drugim, a jeżeli nie możesz, to ja osobiście wybrałbym z niezależnymi kanałami. Rozładować można poprzez dołączenie jakiegoś obciążenia, byle o nie za niskiej impedancji.

3. Nie wiem co to IC8800.

4. Żywotność zależy od wielu czynników takich, jak poprawne wykonanie pierwszych trzech cykli formatujących, warunków eksploatacji, producenta, nawet konkretnego egzemplarza. Ładowanie zbyt dużym prądem przegrzewa ogniwa, natomiast zbyt małym przedłuża czas ładowania, co jest równie szkodliwe. Nie da sie jednoznacznie powiedzieć ile cykli będzie mniej, ale stosując się do zaleceń zapewniamy sobie najdłuższy z możliwych.

5. Wpływa na żywotność, na pojemność w mniejszym stopniu, chociaż przegrzanie ogniwa może miec na to wpływ.

6. Efekt pamięci wpływa na efektywną pojemność akumulatorka.

7. Różniące się rozładowaniem akumulatorki naładują się w różnym stopniu (efekt pamięci). Natomiast niedostosowanie się do warunku I=1/10 max C spowoduje zmniejszenie czasu życia.

8. Nic im się nie stanie. Można rozładowywać w taki sposób.

9. Nie orientuję się, czy są na to jakieś przepisy ogólne. Osobiście nie zalecałbym rozładowywania akumulatorków poprzez zwarcie :).

Rozumiem, że to jakiś konkurs ?   :wink:

Ładowarki do akumulatorków LR6(AA) NiMH.
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 19, 2006, 11:01:10 »
Dziękuję za odpowiedzi.

Co do Ad 8 - jeśli nic im się nie stanie to nie ma sensu kupować czterokanałowej ładowarki (tzn. z oddzielnymi kanałami ładowania) bo i po co-kupi się taką co  ładuje po2 lub po 4-ry AA(LR6) -i z funkcją rozładowania - i za każdym razem po używaniu można je najpierw rozładować-skoro rozładuje je równo (czyli nic im się nie stanie jak Pan pisze)  to i naładuje równo.- Więc dziwi mnie ,że w odpowiedzi Ad 2 stwierdził Pan że wybrałby Pan jednak z 4-rema niezaleznymi kanałami - a w Ad 8 -właściwie stwierdza Pan ,że rozładowanie wspólne nie zaszkodzi akumulatorkom więc po co 4-ro kanałowa?
Widzę sprzeczność między Ad 2 a Ad 8 Proszę o wyjaśnienie.

 :D Niestey nie jest to konkurs z nagrodami.

*

Offline mystic

  • **
  • 111
Ładowarki do akumulatorków LR6(AA) NiMH.
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 20, 2006, 08:16:30 »
To nie sprzeczność tylko dwie oddzielne sprawy - ładowanie oddzielnymi kanałami a rozładowywanie. Jedno ma sie nijak do drugiego.

Generalnie sposób ładowania jest istotny, dlatego warto mieć dobrej klasy ładowarkę do akumulatorków. Rozładowywanie można przeprowadzić wspólnie. Mam nadzieję, że teraz wyjaśniłem to lepiej.

Nie ma nagród ? Co za pech  :lol:

Ładowarki do akumulatorków LR6(AA) NiMH.
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 20, 2006, 11:00:40 »
Zrozumiałem o co Panu chodzi ,ale czy nie jest na zdrowy rozum tak:

Jeśli rozładowywanie razem nic nie szkodzi to dla mnie oznacza to ,że akumulatorki rozładowują się równo do tego samego napięcia -mimo,że początkowo mogą mieć inny stopień naładowania każdy z nich. -Jeśli tak to znaczy że zaczynamy ładować na nowo(po rozładowaniu) zawsze akumulatorki o tym samym stopniu rozładowania(bo ich pojemność się wyrównała podczas rozładowania) - a więc do takiego ładowania nie jest konieczna ładowarka z czterema oddzielnymi kanałami ,bo oddzielnokanałowa jest dobra kiedy ładujemy akumulatorki o różnym stopniu początkowego rozładowania. W tym przypadku natomiast zaczynamy ładować zawsze akumulatorki o tym samym stopniu rozładowania więc wystarczy tu ładowarka ze wspólnymi kanałami ładowania -bo każdy akumulatorek jest taki sam.

Czy nie o to chodzi ?
 Dlatego w świetle tego rozumowania zdziwił mnie wybór  w odpowiedzi na pytanie 2 w kontekscie porównania tego z odpowiedzią na pytanie 8.  - Dlaczego wybrałby Pan ładowarkę 4-rokanałową a nie z funkcją rozładowania skoro czterokanałowa w takiej sytuacji nic nie zmienia w porównaniu z ład. o wspólnych kanałach ładowania i z funkcją rozładowania?- a dzięki  funkcji rozładowania mamy przecież zapewnione  równe ładowanie -więc cztery kanały sa niepotrzebne, za to jest wyzszość ładowarki z opcją rozładowania ,bo DODATKOWO zapobiega ona występowaniu efektu pamięci.

*

Offline Lutek

  • ****
  • 677
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: MDA Pro
Ładowarki do akumulatorków LR6(AA) NiMH.
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 20, 2006, 11:24:32 »
Miło się czyta takie elaboraty, ale jest jedno małe ale...
Prąd ładowania wynoszący 1/10 dotyczy ładowarek (prostowników) starej generacji - w tej chwili stosowane są ładowarki mikroprocesorowe, które ładują akumulatorki prądem impulsowym. Prąd taki jest znacznie większy od podanej wartości 1/10 max. Najlepsze na rynku ładowarki podczas ładowania dokonują również częsciowego rozładowania akumulatora bardzo małym prądem. Wykres procesu jest przebiegiem prostokątnym z różnymi amplitudami (ładowanie/rozładowanie) oraz co najważniejsze różnymi czasami trwania impulsów.
Funkcja DISCHARGE REFRESCH służy do "naprawy" akumulatorów typu NiCd. Te akumulatory w odróżnieniu od typu NiMH posiadają efekt pamięciowy. Dobrej klasy ładowarki wyposażone w tę funkcję potrafią przywrócić żywotność akumulatorom NiCd, które były źle albo nieprawidłowo eksploatowane.
To tyle w wielkim skrócie.
Wracając do tematu - każda wyższej klasy ładowarka jest dobra - należy tylko zwrócic uwagę na jej parametry. Jakie akumulatorki ładuje - typ (wielkość np. AAA, AA, R14, R20 itp.) i przede wszystkim o jakich pojemnościach.

Ładowarki do akumulatorków LR6(AA) NiMH.
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 20, 2006, 17:26:35 »
Cytuj
Prąd ładowania wynoszący 1/10 dotyczy ładowarek (prostowników) starej generacji - w tej chwili stosowane są ładowarki mikroprocesorowe, które ładują akumulatorki prądem impulsowym. Prąd taki jest znacznie większy od podanej wartości 1/10 max.


Hmm.. No cóz pierwsze słyszę. Specjalistą elektronikiem nie jestem ,ale w takim razie proszę o udzielenie mi wyjaśnienia.

Weźmy na przykład procesorowe ładowarki :Camelion Digi Power albo Techno Line IC 8800 . Pierwsza ładuje prądem impulsowym 250mA  a w drugiej można wybierać prądy ładowania wsród kilku opcji -można wybrac prad 200mA. Z tego co wiem jeśli mam akumulatorek o pojemnosci np. 2500mAh - to dla niego prądem c/10 będzie chyba prąd własnie 250 mA . Czyli prad 200mA z drugiej ładowarki będzie nawet mniejszy niż c/10 dla akumulatorka 2500mAh.
Chyba ,że prąd impulsowy jakoś inaczej się przelicza i to 250mA prądu impulsowego ,które podaje producent jest jak Pan pisze znacznie większe od c/10-w takim razie proszę podac ile będzie wynosił c/10 prądu impulsowego dla akumulatorka 2500 mAh.

Proszę też odpowiedziec mi chociaż na  pytanie 2 z mojego pierwszego postu -jakie Pan tu ma zdanie ,zakładając że opcja a) i b) kosztują tyle samo i ładuja takim samym dość niskim prądem impulsowym.

*

Offline angler22

  • Redaktor
  • ******
  • 4803
  • Sprzęt: Blow 50YBT, Goclever 5010, Wayteq X960, AM XL
Ładowarki do akumulatorków LR6(AA) NiMH.
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 20, 2006, 18:47:32 »
Cytat: "Grisza011"

Weźmy na przykład procesorowe ładowarki :Camelion Digi Power albo Techno Line IC 8800 . Pierwsza ładuje prądem impulsowym 250mA  a w drugiej można wybierać prądy ładowania wsród kilku opcji -można wybrac prad 200mA. Z tego co wiem jeśli mam akumulatorek o pojemnosci np. 2500mAh - to dla niego prądem c/10 będzie chyba prąd własnie 250 mA . Czyli prad 200mA z drugiej ładowarki będzie nawet mniejszy niż c/10 dla akumulatorka 2500mAh.
Chyba ,że prąd impulsowy jakoś inaczej się przelicza i to 250mA prądu impulsowego ,które podaje producent jest jak Pan pisze znacznie większe od c/10-w takim razie proszę podac ile będzie wynosił c/10 prądu impulsowego dla akumulatorka 2500 mAh.
Proszę też odpowiedziec mi chociaż na  pytanie 2 z mojego pierwszego postu -jakie Pan tu ma zdanie ,zakładając że opcja a) i b) kosztują tyle samo i ładuja takim samym dość niskim prądem impulsowym.

Trochę się bawiłem akumulatorami w związku z modelarskim hobby i tak:
Obecnie prawie nie ma ładowarek ładujących prądem ciągłym (za wyjątkiem tych najtańszych). Wszelkie automaty ładują prądem impulsowym, w cyklu : sprawdzenie napięcia, impuls prądu, sprawdzenie napięcia i tak w kółko. Takie ładowanie zdecydowanie zmniejsza wydzielanie się ciepła w akumulatorach i pozwala na ładowanie ich większymi prądami. Prąd ładowania powiedzmy do 1/4 pojemności nie wymaga jeszcze kontroli temperatury ogniw, natomiast ładowarki wyższej klasy, o wyższych prądach kontrolę temperatury mają zwykle wbudowaną, zaleca się bowiem, by ogniwa Ni-Mh nie grzać powyżej 45 C.

W odpowiedzi na 2 pytanie - zdecydowanie lepsza będzie ładowarka 4 kanałowa, będzie ona dbała o pełne naładowanie każdego akumulatora z osobna, co znacznie wydłuży ich trwałość. Ładowarka 1 kanałowa uśrednia ładowanie przegrzewając niektóre z ogniw, a innych nie ładując do pełna. Rozładowywanie ogniw Ni-MH w ładowarkach nie jest konieczne, choć są sporadyczne przypadki gdy się przydaje.

Ładowarki do akumulatorków LR6(AA) NiMH.
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 21, 2006, 08:21:18 »
Czekam na odpowiedzi Lutka(może zechce też odpowiedziec  konkretnie na zadane pytania w moim pierwszym poście)   i Mystic dotyczące moich postów skierowanych do każdego z nich oddzielnie.

Dzięki za odpowiedź Angler 22 . Czy mógłbyś się jeszcze ustosunkować do pytania 8-mego w moim pierwszym poście. Czy masz takie samo zdanie jak Mystic ,który napisał ad .8.  Czy według Ciebie rozładowanie akumulatorków o róznym stopniu rozładowania przez ładowarkę bez oddzielnych kanałów wpłynie niekorzystnie na żywotność akumulatorków czy nic im się nie stanie jak pisze Mystic. [/b]

*

Offline angler22

  • Redaktor
  • ******
  • 4803
  • Sprzęt: Blow 50YBT, Goclever 5010, Wayteq X960, AM XL
Ładowarki do akumulatorków LR6(AA) NiMH.
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 21, 2006, 10:08:31 »
Cytat: "Grisza011"

Dzięki za odpowiedź Angler 22 . Czy mógłbyś się jeszcze ustosunkować do pytania 8-mego w moim pierwszym poście. Czy masz takie samo zdanie jak Mystic ,który napisał ad .8.  Czy według Ciebie rozładowanie akumulatorków o róznym stopniu rozładowania przez ładowarkę bez oddzielnych kanałów wpłynie niekorzystnie na żywotność akumulatorków czy nic im się nie stanie jak pisze Mystic. [/b]

Tak jak pisałem rozładowywanie akumulatorów Ni-Mh wogóle nie jest konieczne (można to zrobić raz na jakiś czas, ale swobodnie można również sobie darować). Jeśli jednak konicznie chciał byś rozładowywać, to moim zdaniem szeregowe (czyli na 1 kanale) rozładowywanie dwóch lub 4 ogniw o różnym stopniu naładowania źle wpłynie na ich trwałość. Rozładowywarki pracują albo z ograniczeniem prądowym albo napięciowym, to znaczy rozładowują tak długo jak prąd jest conajmniej równy jakiejś wartości (powiedzmy 300 mA), kiedy spadnie ładowarka przełącza się na ładowanie. Druga opcja to sprawdzanie napięcia zestawu ogniw i przełączanie po osiągnięciu 1,8V (dla 2 ogniw) bądź 3,6 (dla 4). Obydwie metody dadzą efekt taki, że bardziej zużyte akumulatory zostaną rozładowane za mocno (co zmniejszy trwałość), podczas gdy te lepiej naładowane wogóle nie osiągną pełnego rozładowania. Zdecydowanie nie polecam takiego rozwiązania.

Ładowarki do akumulatorków LR6(AA) NiMH.
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 21, 2006, 10:47:27 »
Cytat: "angler22"
Jeśli jednak konicznie chciał byś rozładowywać, to moim zdaniem szeregowe (czyli na 1 kanale) rozładowywanie dwóch lub 4 ogniw o różnym stopniu naładowania źle wpłynie na ich trwałość. Rozładowywarki pracują albo z ograniczeniem prądowym albo napięciowym, to znaczy rozładowują tak długo jak prąd jest conajmniej równy jakiejś wartości (powiedzmy 300 mA), kiedy spadnie ładowarka przełącza się na ładowanie. Druga opcja to sprawdzanie napięcia zestawu ogniw i przełączanie po osiągnięciu 1,8V (dla 2 ogniw) bądź 3,6 (dla 4). Obydwie metody dadzą efekt taki, że bardziej zużyte akumulatory zostaną rozładowane za mocno (co zmniejszy trwałość), podczas gdy te lepiej naładowane wogóle nie osiągną pełnego rozładowania. Zdecydowanie nie polecam takiego rozwiązania.


 Dzięki serdeczne . Tez intuicyjnie tak mi się wydwało, mystic mylił się w ad.8 ...

Ładowarki do akumulatorków LR6(AA) NiMH.
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 21, 2006, 12:21:53 »
A i jeszcze jedno :Jeśli miesiąc nie używam akumulatorka NIMH AA (LR6) -to jak go przechowywać? W stanie rozładowania , naładować i niech się po 1% dziennie samoczynnie rozładowuje a przed uzyciem doładować czy jeszcze inaczej? Chodzi o to żeby zachować jak najlepszą żywotność akumulatorka.

Pozdrawiam.

*

Offline angler22

  • Redaktor
  • ******
  • 4803
  • Sprzęt: Blow 50YBT, Goclever 5010, Wayteq X960, AM XL
Ładowarki do akumulatorków LR6(AA) NiMH.
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 21, 2006, 12:26:01 »
Cytat: "Grisza011"
A i jeszcze jedno :Jeśli miesiąc nie używam akumulatorka NIMH AA (LR6) -to jak go przechowywać? W stanie rozładowania , naładować i niech się po 1% dziennie samoczynnie rozładowuje a przed uzyciem doładować czy jeszcze inaczej? Chodzi o to żeby zachować jak najlepszą żywotność akumulatorka.
Pozdrawiam.

Spece modelarze radzili mi przechowywać przez dłuższy czas akumulatory Ni-Mh w stanie rozładowanym (oczywiście nie poniżej 0,9V), ale tu akurat nie mam pewności czy to jest najlepsze rozwiązanie.

Ładowarki do akumulatorków LR6(AA) NiMH.
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 21, 2006, 12:29:40 »
Dzięki wielkie. Fajnie ,że konkretnie odpowiadasz na pytania ,bo niektórzy (na innych forach ) błądzą dookoła tematu coś napiszą a właściwie nie odpowiedzą konkretnie na pytanie.
Pozdrawiam serdecznie.

*

Offline mystic

  • **
  • 111
Ładowarki do akumulatorków LR6(AA) NiMH.
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 24, 2006, 21:49:11 »
Hej.

Dobrze wiedzieć, że teraz ładowarki ładują impulsowo. Szczerze nie pilnowałem tego tematu aż tak uważnie. Co do rozładowywania to zwykle służyło mi do tego zasilane urządzenie. Jeżeli w którymś podpunkcie wprowadziłem nieświadomie w błąd, to przepraszam.

Pozdrawiam.

*

Offline Lutek

  • ****
  • 677
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: MDA Pro
Ładowarki do akumulatorków LR6(AA) NiMH.
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 25, 2006, 17:43:07 »
Miałem awarię internetu i jak widzę sporo opuściłem. Teraz też za bardz mi net nie idzie i korzystam z innego dojścia.
Po przeczytaniu wszystkich postów można stwierdzić, że na postawione pytania zostały już udzielone odpowiedzi.
Spróbuję podsumować:

1. Ładowarka impulsowa.
2. Ładowarka z oddzielnym kanałem dla każdego akumulatorka.
3. Funkcja DISCHARGE REFRESCH - jeśli posiadamy akumulatorki NiCd.

Ideałem jest ładowarka posiadająca wszystkie wymienione wyżej opcje, co niestety w sposób tragiczny dla kieszeni wpływa na jej koszt.