[ROM][G1/Sapphire32B]Dwang - podobno najszybszy rom "ever" na donucie dla G1/32B

  • 28 Odpowiedzi
  • 9845 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline beju

  • Android Singularity
  • ******
  • 7093
  • Płeć: Mężczyzna
    • Mini poradnik przed zakupem - co wybrać
* 107,5 MB ramu przeznaczonego na OS (10 MB więcej niż domyślnie, po starcie ze SWAP 32 MB mam 42 MB wolnej pamięci)
* działa na G1 i HTC Magic 32B (192 MB RAM)
* Rom jest zrootowany
* Działa udostępnianie internetu - i przez "aNetShare" jak i "android-wifi-tether"
* 5 pulpitów

Odczucia własne - naprawdę szybki rom, niestety wykastrowany z google maps (wyciągnij z innego romu i zainstaluj przez ADB INSTALL). Chodzi szybko tak jak powinien, kilka przydatnych opcji w przeglądarce, brak jak do tej pory Force Close. Brak polskiego języka. Dostępny w trzech opcjach - klasyczny, biały temat i czarny temat.

Oryginalny temat na XDA: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=567023
link do pobrania ROMu: http://www.multiupload.com/8I7KG0L5V8
link do pobrania Themes: http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=4878103&postcount=399

Bawta się i testujta, mi osobiście się podoba. Szybki skubany :)
Napisane: Listopad 15, 2009, 18:27:37
Generalnie po 1 dobie użytkowania -

* Ani jednego force close - bardzo dobry wynik :ok:
* Szybki, szybki, szybki ^ 2
* Czy wspominałem że jest szybki? :E

z błędów jakie wychwyciłem (oraz tych na XDA):

* niestety niektórzy mają problemy z partycjami na karcie pamięci (w tym ja :( ) - karta jest widzialna przez urządzenie, ale brak do niej całowitego dostępu (partycja swap i ext3 działają, brak dostępu do Fat32... )

w sumie tyle :)
iPhone SE 10.1
NEXUS 4 5.1
i780 6.1

*

Offline globalbus

  • Ekspert PDA
  • ******
  • 6139
  • Płeć: Mężczyzna
  • Power User // ROM Developer
  • Sprzęt: N900
Cytuj
* niestety niektórzy mają problemy z partycjami na karcie pamięci (w tym ja  ) - karta jest widzialna przez urządzenie, ale brak do niej całowitego dostępu (partycja swap i ext3 działają, brak dostępu do Fat32... )
A ładuje się moduł jądra odpowiedzialny za FAT? Czy w ogóle takowy jest w romie?
"Wiedza zdobyta samodzielnie jest więcej warta niż przekazana przez inną osobę"

"ponieważ gotowanie to nie jest copy/paste"
paypal

*

Offline beju

  • Android Singularity
  • ******
  • 7093
  • Płeć: Mężczyzna
    • Mini poradnik przed zakupem - co wybrać
Odp: [ROM][G1/Sapphire32B]Dwang - podobno najszybszy rom "ever" na donucie dla G
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 16, 2009, 15:52:57 »
Jest dostępny - ogólnie to dziwny problem bo tylko kilka osób raportowało ten błąd w kilku różnych wersjach, więc może to być zależne (wydaje mi się :P ) od karty pamięci...

niektórym działa, niektórym nie...  :-| pech chciał jestem z drugiej grupy...
iPhone SE 10.1
NEXUS 4 5.1
i780 6.1

*

Offline ohsodw1

  • **
  • 136
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HTC Wizard, HTC Dream, NavRoad Q1
Taki ROM to bardzo dobra wiadomość dla mnie. A jaka masz kartę pamieci Beju, bo może nie mam się co bawić w testy. Ja mam Kingstona 4GB.
komunikatory: nokia 9500, 9300; PPC: HTC Wizard (spv m3000), HTC Universal; OS X: iPhone (1G) 16GB; Android: Era G1 (HTC Dream); WinCE: NavRoad Q1

*

Offline beju

  • Android Singularity
  • ******
  • 7093
  • Płeć: Mężczyzna
    • Mini poradnik przed zakupem - co wybrać
Odp: [ROM][G1/Sapphire32B]Dwang - podobno najszybszy rom "ever" na donucie dla G
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 20, 2009, 02:41:50 »
Mam kartę 2GB sandiska - 500 MB ext3, 32 MB SWAP i reszta na FAT32. I u mnie niestety tej reszty nie widać. Naprawdę jest co testować. Działa szybko, szybciej niż jakikolwiek ROM miałem na G1. Wszystkie zmiany pod maską, nie szokuje ten ROM fajerwerkami. Można powiedzieć że chodzi tak jak powinna chodzić każda elektronika (do tej pory ani jednego Force Close!)
iPhone SE 10.1
NEXUS 4 5.1
i780 6.1

*

Offline ohsodw1

  • **
  • 136
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HTC Wizard, HTC Dream, NavRoad Q1
ja znalazlem inny problem w tym romie. Brak wbudowanego APP2SD. Ktoś mógłby wrzucic tutaj link do tego prgramu? na xda link wygasl.
komunikatory: nokia 9500, 9300; PPC: HTC Wizard (spv m3000), HTC Universal; OS X: iPhone (1G) 16GB; Android: Era G1 (HTC Dream); WinCE: NavRoad Q1

*

Offline su27

  • 36
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: G1/Dwang 1.13
ja znalazlem inny problem w tym romie. Brak wbudowanego APP2SD. Ktoś mógłby wrzucic tutaj link do tego prgramu? na xda link wygasl.
Że się tak brzydko wyrażę - u mnie działa :)

*

Offline beju

  • Android Singularity
  • ******
  • 7093
  • Płeć: Mężczyzna
    • Mini poradnik przed zakupem - co wybrać
Odp: [ROM][G1/Sapphire32B]Dwang - podobno najszybszy rom "ever" na donucie dla G
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 22, 2009, 02:00:07 »
Na xda w watku dotyczacym tego romu jest duzo wypowiedzi na temat ze jednym nie dziala a ze innym dziala od razu bez kombinajci...
iPhone SE 10.1
NEXUS 4 5.1
i780 6.1

*

Offline ohsodw1

  • **
  • 136
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HTC Wizard, HTC Dream, NavRoad Q1
Widze ze ten rom mimo szybkosci ma tez pewne niedociagniecia w kwestii uniwersalnosci. Działał mi naprawdę szybko. Napisałem "działał" bo kiedy przestalem dostawać smsy od jakichkolwiek nadawców to stwierdziłem, że już wole Cyana bez komplikacji. A w sprawie tego romu - czekam na dalsze wersje.

EDIT:
a co to braku Force Close: mialem jeden moment w ciagu dwoch dni ze mialem chyba z 5 force close'ów na raz.
« Ostatnia zmiana: Listopad 22, 2009, 21:48:11 wysłana przez ohsodw1 »
komunikatory: nokia 9500, 9300; PPC: HTC Wizard (spv m3000), HTC Universal; OS X: iPhone (1G) 16GB; Android: Era G1 (HTC Dream); WinCE: NavRoad Q1

*

Offline beju

  • Android Singularity
  • ******
  • 7093
  • Płeć: Mężczyzna
    • Mini poradnik przed zakupem - co wybrać
Odp: [ROM][G1/Sapphire32B]Dwang - podobno najszybszy rom "ever" na donucie dla G
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 22, 2009, 22:59:52 »
a co to braku Force Close: mialem jeden moment w ciagu dwoch dni ze mialem chyba z 5 force close'ów na raz.

w jakich programach? Bo niektóre (via palringo) do tej pory nie są przystosowane do 1.6 i nie obejdzie się bez "Force Close"...
iPhone SE 10.1
NEXUS 4 5.1
i780 6.1

*

Offline ohsodw1

  • **
  • 136
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HTC Wizard, HTC Dream, NavRoad Q1
Odp: [ROM][G1/Sapphire32B]Dwang - podobno najszybszy rom "ever" na donucie dla G1/32B
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 23, 2009, 20:29:18 »
miałem otwarta przegladarke. Wyskoczyl force close przegladarki, kazalem zaczekac, a pozniej to potoczylo sie juz. Szczerze mowiac nie wiem co to byly za programy bo mi sie dosyc spieszylo i strzelalem tylko w zamknij, ale nie mam parlingo i szczerze mowiąc to mogło byc tylko cos systemowego lub na sile dzialajacego w tle, ale po wipe nie zdazylem zbyt wiele zainstalowac.
komunikatory: nokia 9500, 9300; PPC: HTC Wizard (spv m3000), HTC Universal; OS X: iPhone (1G) 16GB; Android: Era G1 (HTC Dream); WinCE: NavRoad Q1

*

Offline beju

  • Android Singularity
  • ******
  • 7093
  • Płeć: Mężczyzna
    • Mini poradnik przed zakupem - co wybrać
Odp: [ROM][G1/Sapphire32B]Dwang - podobno najszybszy rom "ever" na donucie dla G
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 23, 2009, 22:36:30 »
Dzis robilem 2 x wipe (dluga historia, musialem kobitce zsynchronizowac kontakty na iP - przeszlo przez zalogowanie sie na G1 na jej konto gmail, import z sim a potem export do serwera gmail a potem exchangem na iP) I wszystko po wipe poki co bangla. Nie formatowalem ext3, zobaczymy jak sie bedzie zachowywala teraz ta partycja (poprzednio nagrywalem jeden na drugi rom)
iPhone SE 10.1
NEXUS 4 5.1
i780 6.1

*

Offline beju

  • Android Singularity
  • ******
  • 7093
  • Płeć: Mężczyzna
    • Mini poradnik przed zakupem - co wybrać
Odp: [ROM][G1/Sapphire32B]Dwang - podobno najszybszy rom "ever" na donucie dla G
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 18, 2009, 20:31:01 »
Po dwóch średnio udanych update'ach (1.13 i 1.14) z informacji o wersji 1.15 wynika że naprawdę jest jeszcze szybsza niż jakikolwiek ROM kiedykolwiek na G1... :) zabieram się do testów.

link: http://a5-studios.com/dwang/dwang-v1.15.zip
mirror: http://files.hayted.com/android/dwang-v1.15.zip

Garść screenów - nowy zegarek i widget informacyjno pogodowy z Milestone (z racji innej rozdziałki rozsypany na pulpicie)



« Ostatnia zmiana: Grudzień 18, 2009, 21:28:19 wysłana przez beju »
iPhone SE 10.1
NEXUS 4 5.1
i780 6.1

*

Offline jendrushTT

  • ***
  • 350
  • Płeć: Mężczyzna
    • http://endrju.tumblr.com
  • Sprzęt: X10, Vx, Fossil Abacus, Eee Pc 1000h
Odp: [ROM][G1/Sapphire32B]Dwang - podobno najszybszy rom "ever" na donucie dla G1/32B
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 22, 2009, 20:12:38 »
Mam problem. Sciagnalem dwang-v1.15.zip, wyczyscilem karte pamieci, wrzucilem dwanga na karte. Nastepnie zrobilem wipe, zaktualizowalem rom z cm 4.0.4 do dwang-v1.15.zip i kurcze przy uruchamianiu sie po ekranie z logiem "android" wyswietla sie tylko czarny ekran i dalej nie idzie. Czy ktos ma pomysl jak to obejsc?

update: Usunalem wszystkie partycje i utworzylem je na nowo. Pomoglo:) Takze dzialam dalej.



Nadal nie dziala mi app2sd. Chyba nie bede probowal naprawiac tego recznie, tylko wgral dwanga 1.17 i zobacze czy zatrybi. Poza tym musze przyznac ze naprawde szybki!
« Ostatnia zmiana: Grudzień 23, 2009, 13:33:54 wysłana przez jendrushTT »
Opcja SZUKAJ, naprawde warto...

*

Offline beju

  • Android Singularity
  • ******
  • 7093
  • Płeć: Mężczyzna
    • Mini poradnik przed zakupem - co wybrać
Odp: [ROM][G1/Sapphire32B]Dwang - podobno najszybszy rom "ever" na donucie dla G
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 23, 2009, 17:27:32 »
Hmmm to dziwne - mi na 1.15 dziala bez problemow apps2sd :mysli:

Co wnosi wersja 1.17?
iPhone SE 10.1
NEXUS 4 5.1
i780 6.1

*

Offline jendrushTT

  • ***
  • 350
  • Płeć: Mężczyzna
    • http://endrju.tumblr.com
  • Sprzęt: X10, Vx, Fossil Abacus, Eee Pc 1000h
Odp: [ROM][G1/Sapphire32B]Dwang - podobno najszybszy rom "ever" na donucie dla G1/32B
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 23, 2009, 17:32:56 »
No na XDA pisza, ze wnosi:

* Kernel
- Wired usb tethering support

Wgralem to 1.17, ale niestety nadal nie dziala. To powinno zaczac dzialac automatycznie? Moze jeszcze raz poartycje na karcie porobic? Wydaje mi sie, ze na cyanie zaczelo dzialac bez ustaawiania czegokolwiek.

Chyba jednak trybi. Zainstalowalem pare programow i gierek. Co prawda troszke z internal zniknelo, ale to kilkanascie kb, czy kilkaset kb, a wszystko pewnie z 10MB zajmowalo, wiec zdaje sie poszlo na karte.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 23, 2009, 20:51:14 wysłana przez jendrushTT »
Opcja SZUKAJ, naprawde warto...

*

Offline beju

  • Android Singularity
  • ******
  • 7093
  • Płeć: Mężczyzna
    • Mini poradnik przed zakupem - co wybrać
Odp: [ROM][G1/Sapphire32B]Dwang - podobno najszybszy rom "ever" na donucie dla G
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 23, 2009, 22:13:48 »
Jak mozesz to sprawdz jeszcze czy mozesz zapisywac zalaczniki z poczty na karte pamieci i czy nie wywala komunikatu "aby zapisac plik wloz karte pamieci" :)

Dzieki from the mountain :E
iPhone SE 10.1
NEXUS 4 5.1
i780 6.1

*

Offline jendrushTT

  • ***
  • 350
  • Płeć: Mężczyzna
    • http://endrju.tumblr.com
  • Sprzęt: X10, Vx, Fossil Abacus, Eee Pc 1000h
Odp: [ROM][G1/Sapphire32B]Dwang - podobno najszybszy rom "ever" na donucie dla G1/32B
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 24, 2009, 16:45:12 »
Prawde mowiac nie wiem jak to zrobic... Tzn. jezeli jest juz przycisk download np. przy zdjeciu jpg to jak go klikam to i tak wyskakuje okienko z programemami do wyboru, no i jak sie wybierze ktorys to sie po prostu otwiera. Czasami jest tylko previev, a czasami nie ma wogole przycisku. Nie potrzebowalem do tej pory tej funkcjonalnosci, wiec moze po prostu nie wiem jak sie zapisuje...
Opcja SZUKAJ, naprawde warto...

*

Offline wobo

  • ***
  • 387
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: MOTOROLA ATRIX 4G AT&T
Odp: [ROM][G1/Sapphire32B]Dwang - podobno najszybszy rom "ever" na donucie dla G1/32B
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 27, 2009, 22:55:01 »
Witam

Zapodałem sobie wersję 1.17 tegoż tak zachwalanego przez admina room-u :)

Po stworzeniu na  karcie kingston 8GB partycji w kolejności FAT32, ext3, SWAP 32MB rom działa b. szybko używając karty SD do aplikacji.
Miałem chwilowo problemy z samoczynną zmianą APN-a, ale jakoś "automagicznie" zanikły.
Poza tym wszystko działa ok.
Jak na razie force-close mam tylko przy nadgorliwości palcowej wobec odświeżanego ekranu...

Rom bardzo szybki!
Różnica co do Cyana 4.2.10 kolosalna, objawiająca się w szczególności bardzo szybkim ładowaniem się aplikacji dialera i kontakrów oraz bezpośrednią reakcją na połączenie przychodzące - na cyanie dopiero po 2, 3 dzwonkach budził się ekran a po kolejnych 2 zaczynał dzwonić...
Napakowałem trochę aplikacji :)
Oto niektóre z nich:

NetCounter
Aldiko Book reader
WeatherBug
Battery Widget
APN Droid
Magic Marker
Dolphin Browser
Bluetooth File Transfer
Locale
KeepassDroid
AstroPlayer Beta
Note Everything
CarMode
Estrongs File manager
Astro File manager
Quick Settings
Beam Reader
ToDo list
Tuner - g Strings
A Online RAdio
Say My Name
Rotary Dialer
DigiClock
Retro Clock
PolishProgrammerKeyboard
K-9 Mail
Tether Blu
StarTranslate
Battery LIFE
Collins
GPS Status
Wifi Analyzer
Speed Test
ES Task Manager
Connect BOT
Terminal emulator
TASKiller
NaviExpert
STOP Watch
GPS Speed
Astrid
CarMode

Auto Mapa ... żartowałem, ale naprawdę mi jej brakuje!!! Niech coś z tym wreszcie zrobią!!! Tylko dlatego trzymam Kaisera.

 
...oraz wiele, wiele innych :)

Aktualnie po 1 dniu uptime-u mam wg. free:
mem: total 107332, used 103808, free 3524
SWAP: 32760  , 15924, 16836
TOTAL: 140092, 119732, 20360

Czyli podsumowując - ogólnie jestem bardzo zadowolony i zobaczymy co przyniosą kolejne dni...

..Ach, żeby ten "niby linux" z androida miał coś w rodzaju aptitude lub apt-get i jakieś pokaźne repo, to już bym miał pełnię szczęścia...
Przy okazji - znacie sposób na zainstalowanie pakiecików typu nano, htop, mc i tym podobnych rodem z żywego linuxa? Na cyanie były 2 pierwsze i bardzo mi ich brakuje...


Pozdrowienia
wobo
« Ostatnia zmiana: Grudzień 27, 2009, 23:08:31 wysłana przez wobo »

*

Offline globalbus

  • Ekspert PDA
  • ******
  • 6139
  • Płeć: Mężczyzna
  • Power User // ROM Developer
  • Sprzęt: N900
Odp: [ROM][G1/Sapphire32B]Dwang - podobno najszybszy rom "ever" na donucie dla G1/32B
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 27, 2009, 23:12:51 »
Cytuj
..Ach, żeby ten "niby linux" z androida miał coś w rodzaju aptitude lub apt-get i jakieś pokaźne repo, to już bym miał pełnię szczęścia...
bo to nie linux

Cytuj
Przy okazji - znacie sposób na zainstalowanie pakiecików typu nano, htop, mc i tym podobnych rodem z żywego linuxa? Na cyanie były 2 pierwsze i bardzo mi ich brakuje...
Skompilować i wrzucić do /bin
"Wiedza zdobyta samodzielnie jest więcej warta niż przekazana przez inną osobę"

"ponieważ gotowanie to nie jest copy/paste"
paypal

*

Offline wobo

  • ***
  • 387
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: MOTOROLA ATRIX 4G AT&T
Odp: [ROM][G1/Sapphire32B]Dwang - podobno najszybszy rom "ever" na donucie dla G1/32B
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 27, 2009, 23:25:14 »
Cytuj
..Ach, żeby ten "niby linux" z androida miał coś w rodzaju aptitude lub apt-get i jakieś pokaźne repo, to już bym miał pełnię szczęścia...
bo to nie linux

nie no, linux to zawsze jakiś jest, ale mało w nim GNU :)

Cytuj
Przy okazji - znacie sposób na zainstalowanie pakiecików typu nano, htop, mc i tym podobnych rodem z żywego linuxa? Na cyanie były 2 pierwsze i bardzo mi ich brakuje...
Skompilować i wrzucić do /bin

...chciałem na lenia :)

*

Offline globalbus

  • Ekspert PDA
  • ******
  • 6139
  • Płeć: Mężczyzna
  • Power User // ROM Developer
  • Sprzęt: N900
Odp: [ROM][G1/Sapphire32B]Dwang - podobno najszybszy rom "ever" na donucie dla G1/32B
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 28, 2009, 12:12:17 »
Cytuj
...chciałem na lenia
Lenia...
Zapomniałem o fakcie kompilacji zależności, takich jak ncurses i glibc. glibc na bank nie ma w androidzie.
"Wiedza zdobyta samodzielnie jest więcej warta niż przekazana przez inną osobę"

"ponieważ gotowanie to nie jest copy/paste"
paypal

*

Offline kendi

  • ***
  • 257
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: G1 s5330
Odp: [ROM][G1/Sapphire32B]Dwang - podobno najszybszy rom "ever" na donucie dla G1/32B
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 06, 2010, 20:08:54 »
Wczoraj przy pomocy beja zrobilem partycje swap, ext2
Zainstalowalem rom, ale nie zrobilem wipe. Dzisiaj chcac tel rzeczyscic wykonalem go i tel po splash z napisalem android podswietla czarny ekran. Zostawilem go tak na ladowarce gdy wyszedlem z domu i po godzinie to samo. Kolejny wipe nie pomaga, kolejne wgranie romu tez nic.

Co to moze byc?

*

Offline beju

  • Android Singularity
  • ******
  • 7093
  • Płeć: Mężczyzna
    • Mini poradnik przed zakupem - co wybrać
Odp: [ROM][G1/Sapphire32B]Dwang - podobno najszybszy rom "ever" na donucie dla G
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 06, 2010, 20:12:45 »
Hmmm ściągnij wcześniejszy obraz Dwang 1.16 i przefleszuj wcześniejszym :)
iPhone SE 10.1
NEXUS 4 5.1
i780 6.1

*

Offline kendi

  • ***
  • 257
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: G1 s5330
Odp: [ROM][G1/Sapphire32B]Dwang - podobno najszybszy rom "ever" na donucie dla G1/32B
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 06, 2010, 20:45:45 »
to samo

*

Offline beju

  • Android Singularity
  • ******
  • 7093
  • Płeć: Mężczyzna
    • Mini poradnik przed zakupem - co wybrać
Odp: [ROM][G1/Sapphire32B]Dwang - podobno najszybszy rom "ever" na donucie dla G
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 06, 2010, 21:26:10 »
to samo

pytanie retoryczne - czy robiłeś back-up nandroidem :)?
iPhone SE 10.1
NEXUS 4 5.1
i780 6.1

*

Offline kendi

  • ***
  • 257
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: G1 s5330
Odp: [ROM][G1/Sapphire32B]Dwang - podobno najszybszy rom "ever" na donucie dla G1/32B
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 06, 2010, 21:30:23 »
nie

*

Offline znachor51

  • 42
  • Płeć: Mężczyzna
    • znachor
  • Sprzęt: Dell Streak 5
Odp: [ROM][G1/Sapphire32B]Dwang - podobno najszybszy rom "ever" na donucie dla G1/32B
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 16, 2010, 10:00:22 »
Witaj Beju jakim programem rozpakować tego dwanga.
k.sz

*

Offline kendi

  • ***
  • 257
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: G1 s5330
Odp: [ROM][G1/Sapphire32B]Dwang - podobno najszybszy rom "ever" na donucie dla G
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 16, 2010, 13:09:24 »
Wrzucasz zip na karte pamieci i w recovery(domek+power)  wybierasz instalacje jakiegos zip z sd i powinno go wykryc