Zawsze aktualna POLSKA WIKIPEDIA dla Jornady!
Otoczka programowa jest, co prawda, w języku rosyjskim, lecz intuicja i ogólna kompetencja lingwistyczna także i tym razem nie zawiedzie żadnego
Jornadowca Program
Dict z wymaganą dll´ką
http://rapidshare.com/files/93767672/JORNADA_Dict_v1.2.5.rar.htmlPrzetłumaczoną na język polski wersję
Dict 1.2.5 PL można pobrać z serwerka kolegi
slawery:
http://feeds.ovh.org/downloads.php?cat_id=6Najnowsza Wikipedia PL z 12 stycznia 2008 r. (archiwum z 3.02.08 jest uszkodzone i trzeba czekać na następne do marca…)
http://rapidshare.com/files/93557360/PL_Wikipedia_Jornada_12.01.08.part1.rar.htmlhttp://rapidshare.com/files/93565409/PL_Wikipedia_Jornada_12.01.08.part2.rar.htmlhttp://rapidshare.com/files/93648542/PL_Wikipedia_Jornada_12.01.08.part3.rar.htmlhttp://rapidshare.com/files/93648690/PL_Wikipedia_Jornada_12.01.08.part4.rar.htmlGłodni wiedzy „Jornadowcy” – fani projektu wiki mieli do tej pory możliwość obcowania z Wikipedią PL korzystając z płatnego programu TomeRaider i wersji serwisów wikipedii kompilowanych systematycznie przez kolegę –K@mila- w wątku pdaclub:
http://pdaclub.pl/forum/index.php?topic=57581.0 Niestety, ze względu na kłopoty z konwersją do formatu TR3 dostępna jest, na razie, tylko Wikipedia PL z lipca 2007 r.
Rozwiązaniem problemu, przynajmniej częściowym do czasu przygotowania przez naszych forumowych ekspertów angielskiej lub polskiej wersji językowej, wydaje się być zastosowanie freeware´wego programu słownikowego Dict, autorstwa naszego wschodniego sąsiada – Alieksieja Sołowiowa. Strona projektu Dict:
http://free-dict.narod.ru/Z punktu widzenia zwykłego użytkownika, w porównaniu z TomeRaider, Dict jest demonem prędkości i nie pożera zasobów pamięci. Wersja
Dict 1.2.5, (niestety tylko tę możemy uruchomić na naszej Jornadzie 720), ma pewne niedogodności (np. brak UTF), które można jednak wyeliminować (np. konwersją do ANSI).
Wersja
Dict 1.6.10 na Windows Mobile 6, Windows Mobile 5, Windows Mobile 2003 (SE) Pocket PC jest już prawie doskonała i mogę ją z czystym sumieniem polecić wszystkim użytkownikom nowszych urządzeń: http://free-dict.narod.ru/#download/
W tytule wątku została umieszona POLSKA WIKIPEDIA, lecz dzięki innemu rosyjskiemu koledze - nickname
Harvester, który opracował
Converter_wiki, możemy cieszyć się prawie każdą narodową wersją wikipedii (najnowszy wariant angielski jest zbyt duży i nie uda się go skonwertować pod Windows; programik
makezd nie poradzi sobie z tak ogromnym plikiem).
http://rapidshare.com/files/93769701/Converter_wiki.rar.htmlPragnę uprzedzić, że proces konwersji zabiera, nawet naszym najmocniejszym maszynom, ponad godzinę… Musimy mieć także wiele GB wolnego miejsca na dysku.
Schemat postępowania:
1.Wchodzimy na stronę:
http://download.wikipedia.org/backup-index.htmli wybieramy potrzebną nam mutację narodową wikipedii np.:
http://download.wikipedia.org/plwiki/20080203/.
2.Ściągamy archiwum:
pages-meta-current.xml.bz2 i przenosimy do folderu, w którym umieściliśmy Converter_wiki.
3.Uruchamiamy plik
Start i … pozostaje nam już tylko czekać do zakończenia procesu konwersji. Rezultatem będzie słownik wikipedii z rozszerzeniem .zd dla Dict (np.: plwiki.zd).
Uwaga! Jeśli praca Converetera_wiki została przerwana z powodu jakiegoś błędu lub po zakończeniu procesu konwersji plik wynikowy z rozszerzeniem .zd (np.: plwiki.zd) ma 0 kB, to oznacza, iż archiwum pages-meta-current.xml.bz2 jest uszkodzone i musimy u góry strony przejść do np.:
Last dumped on 2008-01-12 oraz powtórzyć całą procedurę ze starszą wersją wikipedii.
4.Użytkownicy PDA z systemami operacyjnymi, które pozwalają na uruchomienie wersji Dict 1.6.10 mogą już się cieszyć własną Wikipedią, natomiast
Jornadowców czeka jeszcze troszkę pracy – konwersja z utf do ansi:
a)najpierw rozpakowujemy plik .zd do formatu .txt (dla wygody nazywamy naszą Wikipedię: wiki.zd)
wpisując w wierszu polecenia (wygodnie jest umieścić folder z Converterem_wiki w katalogu głównym C):
makezd.exe –u wiki.zd wiki.txtb)następnie dokonujemy konwersji z utf do ansi (odpowiednio do wybranej mutacji narodowej) wpisując w wierszu polecenia:
makezd.exe -cp1:65001 -cp2:65001 -ecp1:1250 -ecp2:1250 –lcid:15 wiki.txt wiki_ansi.zdi także cieszymy się
Swoją Wikipedią na
Jornadzie! 
Być może, złaknionym wiedzy fanatykom projektu wiki trudno będzie się rozstać ze Swoją
Wikipedią na twardym dysku Dużego Brata 
i wtedy… przed skasowaniem plik z rozszerzeniem .zd może zostać uchroniony dzięki
malutkim angielskojęzycznym przeglądarkom wikipedii 
(jedna jest na Javie):
http://rapidshare.com/files/93809609/Dict_dla_duzego_brata.rar.html