Jornada 720 - kilka pytań początkującego :)

  • 18 Odpowiedzi
  • 4604 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Jornada 720 - kilka pytań początkującego :)
« dnia: Lipiec 30, 2007, 14:20:11 »
Witam!!!

Od jakiegoś czasu przymierzam się do zakupu Jornady, a więc staram się najpierw zgromadzić jak najwięcej koniecznych informacji - ponieważ to co do mnie dociera często jest ze sobą wzajemnie sprzeczne. Na pl.comp.sys.palmtop raczej nie mam co liczyć - zazwyczaj odpowiadają sugerując, że powinienem wydać ponad 1000 zł na nowy sprzęt - jakieś MDA na przykład... Mi z kolei chodzi po głowie jakiś starszy - używany i tani sprzęt, za niewielkie pieniądze a nie multimedialny/obliczeniowy kombajn mieszczący się w kieszeni. :) Najpierw zastanawiałem się nad 680/690, teraz jednak skłaniam się ku 720. W grę wchodzi jeszcze poza Jornadą Dell Axim X5 czyli już typowy palm, jednak w przypadku dokonania tego wyboru będę musiał jeszcze zainwestować w zewnętrzną klawiaturę, gdyż jednym z najważniejszych zastosowań jakie biorę pod uwagę jest pisanie i notowanie. Do tego musiałbym się rozejrzeć za kartą WiFi na CF - w przypadku J720 sprawa jest o tyle prostsza, że dysponuje już Orinoco Gold na PCMCIA, którą używam w tej chwili z ThinkPadem 560X. :)

Docelowo chciałbym zainstalować jakiegoś Linuksa, ale ponieważ JLime na 720 jest w tej chwili w powijakach będzie musiało to chwilę zaczekać. Tak więc pierwsza partia pytań tyczy się WindowsaCE.

1) Czy można w prosty sposób uzyskać polskie litery i i klawiaturę programisty z pl znakami uzyskiwanymi typowo (lewy alt+klawisz)
2) Czy istnieją jakieś lepsze/nowsze programy niż te rozpowszechnianie wraz z CE, zwłaszcza jakaś nowsza przeglądarka www niż PocketIE, mailer, edytor tekstu (może nawet ze sprawdzaniem pisowni jak w linuksowym AbiWordzie?)?
3) Czy istnieje jakiś klient GG? Pod Linuksem jest chociażby Finch/GAIM czy EKG... Jeśli nie, to chociażby jakiś w miarę dobry klient Jabbera, który umożliwiłby dostanie się do GG po transportach?
4) Tak już bardziej "przy okazji" - kwestia gier. Ponoć da się Age of Empires odpalić? ;)

Teraz garstka pytań odnośnie samego sprzętu, które mnie zastanawiają od jakiegoś czasu:

1) Filmy: Docierają do mnie różne sygnały - jedni mówią, że sie nie da, inni, że się da... Oczywiście w grę musi wchodzić obniżenie rodziałki. Jak bardzo? tego niestety nie udało mi się dowiedzieć. Czy ARM 206 MHz uciągnie film o rozdzielczości ekranu Jornady?
2) Czy Internet da się w miarę wygodnie przeglądać? Rozumiem, że flash, jawa itp. odpadają. Jednak strony z nieprzesadzoną ilością grafiki i bajerów, fora itp. Raczej chodzą bez problemu?
3) Czy klawiatura i ekran są dostatecznie duże, aby umożliwić swobodne pisanie? Chyba J720 pod tym względem wypada lepiej niż Dell Axim X5 z zewnętrzną klawiaturą?

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
Odp: Jornada 720 - kilka pytań początkującego :)
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 30, 2007, 18:19:48 »
Cytuj
Axim X5 czyli już typowy palm,
Pocket, nie palm!
Cytuj
1) Czy można w prosty sposób uzyskać polskie litery i i klawiaturę programisty z pl znakami uzyskiwanymi typowo (lewy alt+klawisz)
tak
Cytuj
2) Czy Internet da się w miarę wygodnie przeglądać? Rozumiem, że flash, jawa itp. odpadają. Jednak strony z nieprzesadzoną ilością grafiki i bajerów, fora itp. Raczej chodzą bez problemu?
tak, jednak pamiętaj że PocketIE jest do du..
Cytuj
3) Czy klawiatura i ekran są dostatecznie duże, aby umożliwić swobodne pisanie? Chyba J720 pod tym względem wypada lepiej niż Dell Axim X5 z zewnętrzną klawiaturą?
Nie wiem, nie miałem jornady. Ale wszystko zależy jaką klawiaturę kupisz do axima   :wink:

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: Jornada 720 - kilka pytań początkującego :)
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 30, 2007, 19:26:55 »
Cytuj
Pocket, nie palm!

Wybacz - miałem na myśli kolokwialne znaczenie słowa "palm" jako skróconą wersję "palmtop" czyli komputerek mieszczący się w dłoni - bez odwoływania się do kwestii OS. :)

Cytuj
Cytuj
1) Czy można w prosty sposób uzyskać polskie litery i i klawiaturę programisty z pl znakami uzyskiwanymi typowo (lewy alt+klawisz)
tak

A może coś więcej? ;) Nazwa programu, link do tutoriala, słowa kluczowe do googla? ;) Bo jak dotąd to co znalazłem nie wskazuje na nic konkretnego...

Cytuj
tak, jednak pamiętaj że PocketIE jest do du..

Jakaś alternatywa pod WinCE?

Cytuj
Nie wiem, nie miałem jornady. Ale wszystko zależy jaką klawiaturę kupisz do axima   :wink:

Klawiatura top jeszcze nie wszystko - pozostaje jeszcze ekran. Jornada daje 6,5" 640x480... :)

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
Odp: Jornada 720 - kilka pytań początkującego :)
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 30, 2007, 20:21:40 »
Cytuj
Klawiatura top jeszcze nie wszystko - pozostaje jeszcze ekran. Jornada daje 6,5" 640x480..
640x240 nie 640x480

Cytuj
Jakaś alternatywa pod WinCE?
Netfont, opera powinny odpalić po zabawie z fakedll

Cytuj
A może coś więcej? mruga Nazwa programu, link do tutoriala, słowa kluczowe do googla? mruga Bo jak dotąd to co znalazłem nie wskazuje na nic konkretnego...
Polish LE, artskey, wr-tools hotkeys, dwa ostatnie szukaj w Windows CE Ogólne

Cytuj
Wybacz - miałem na myśli kolokwialne znaczenie słowa "palm" jako skróconą wersję "palmtop" czyli komputerek mieszczący się w dłoni - bez odwoływania się do kwestii OS.
Nie ma sprawy, tylko poszło o wyrażenie "typowy palm"; tak na marginesie to handheld to też typowy palmtop




*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: Jornada 720 - kilka pytań początkującego :)
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 30, 2007, 22:28:19 »

Cytuj
640x240 nie 640x480

Tak, wiem... Oczywiście "machnąłem się" z rozpędu z tą rozdzielczością VGA. :P Niemniej 640x240 to i tak więcej niż oferuje przeciętny palmtop (w sensie: mieszczący się w dłoni, bez klawiatury :P).


Cytuj
Netfont, opera powinny odpalić po zabawie z fakedll

Hmm... Może trochę głupie pytanie, ale jak się ma ten Netfont do NerfRonta? ;)

Cytuj
A może coś więcej? mruga Nazwa programu, link do tutoriala, słowa kluczowe do googla? mruga Bo jak dotąd to co znalazłem nie wskazuje na nic konkretnego...
Polish LE, artskey, wr-tools hotkeys, dwa ostatnie szukaj w Windows CE Ogólne

Cytuj
Nie ma sprawy, tylko poszło o wyrażenie "typowy palm"; tak na marginesie to handheld to też typowy palmtop

Wiem, trochę to zamotane - ogól nie widzi różnicy. :P




[/quote]

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
Odp: Jornada 720 - kilka pytań początkującego :)
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 30, 2007, 22:31:21 »

Cytuj
Hmm... Może trochę głupie pytanie, ale jak się ma ten Netfont do NerfRonta? mruga
Nie wiem o co chodzi ale mnie chodzi o to:
http://www.access-company.com/products/netfrontmobile/browser/33_wm.html

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: Jornada 720 - kilka pytań początkującego :)
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 30, 2007, 23:34:57 »
Nie wiem o co chodzi ale mnie chodzi o to:
http://www.access-company.com/products/netfrontmobile/browser/33_wm.html

W takim razie chodziło nam o to samo - w twoim pierwszym poście była literówka - NetFont zamiast NetFront. To mnie zmyliło - sądziłem, że chodzi o inną przeglądarkę o innej nazwie. ;)

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
Odp: Jornada 720 - kilka pytań początkującego :)
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 31, 2007, 00:02:36 »
fakt, był błąd  :wink:

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: Jornada 720 - kilka pytań początkującego :)
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 31, 2007, 00:27:33 »
A jak wygląda w praktyce działanie NetFronta? Dużo stron wyświetla się jako "sieczka" czy raczej większość działa prawidłowo?

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
Odp: Jornada 720 - kilka pytań początkującego :)
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 31, 2007, 08:13:16 »
Nie wiem(nie używam), ale jest to jedna z lepszych przeglądarek

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: Jornada 720 - kilka pytań początkującego :)
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 31, 2007, 14:42:14 »
Hmm... A ktoś może orientuje się o jakiej rozdzielczości musi być film (DivX lub coś podobnego) aby Jornada 720 była w stanie uciągnąć jego odtwarzanie? Co prawda oglądanie filmów na tym sprzęcie nie jest jednym z moich priorytetów, ale chciałbym ustalić, czy uciągnie rozdzielczość ekranową czy też trzeba skodować w nieco niższej. :)

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
Odp: Jornada 720 - kilka pytań początkującego :)
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 31, 2007, 18:28:46 »
Skalowac na bank trzeba, ale sluzy do tego wyspecjalizowany program na peceta - PocketDivxEncoder
Do tego TCPMP na palmtopie i divx hula

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: Jornada 720 - kilka pytań początkującego :)
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 31, 2007, 19:20:14 »
A jakiej jakości można się spodziewać? Wiadomo, że od oglądania "rekreacyjnego" jest kino domowe, nie palmtop... Niemniej przy oglądaniu jakichś teledysków, skeczy itp. np. na okienku chyba jakość będzie akceptowalna?

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
Odp: Jornada 720 - kilka pytań początkującego :)
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 31, 2007, 19:22:59 »
to znaczy jakosc jest niezla, coprawda ja ogladam filmy na pockecie o niemal identycznych parametrach (tyle ze 320x240) i odtwarza divxy ladnie

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: Jornada 720 - kilka pytań początkującego :)
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 01, 2007, 16:14:43 »
Zapewne masz na myśli iPAQ 3850 z sygnaturki... Nie ma większych problemów ze znalezieniem oprogramowania dla WinCE 3.0? Chyba podstawowe, najczęściej używane programy powinno się dać zainstalować? O NetFroncie i TCPMP już wiem. A jakiś komunikator, klient ssh (coś a'la putty), lepszy mailer?

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.

*

Offline Dud3k

  • 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Dodge Challenger Site
  • Sprzęt: Jornada 720
Odp: Jornada 720 - kilka pytań początkującego :)
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 03, 2007, 15:03:37 »
Cytuj
Hmm... A ktoś może orientuje się o jakiej rozdzielczości musi być film (DivX lub coś podobnego) aby Jornada 720 była w stanie uciągnąć jego odtwarzanie? Co prawda oglądanie filmów na tym sprzęcie nie jest jednym z moich priorytetów, ale chciałbym ustalić, czy uciągnie rozdzielczość ekranową czy też trzeba skodować w nieco niższej.

Film przygotowałem wymienionym PocketDivxEncoder, tylko pod jakiegos Archosa. Na caly ekran to ciezko bedzie cos zrobic, bo niestety film bedzie klatkowal, poza tym PocketDivixEcoder nie daje ci mozliwosci swobodnego wyboru rozdzialki, tylko konktetnie pod jakies urzadzenie.

Rozdzialke dalem 400coś x 200. Jakas marna, bo i wyswietlaczw Jornadzie nie obsluzy i tak lepszej jakosci i w sumie po kompresji film wyszedl 200mb (z 680). No i najlepiej zainstalowac sobie Gapi, lepiej wtedy chodzi film :)

Co do samej jakosci, spokojnie da sie obejrzec, ale nie nalezy sie spodziwec niewiadomo czego. Ekran w Jornadzie ma spory czas reakcji, wiec jak duzo sie dzieje, to gorsza sprawa jest smuzenie, niz jakosc/szczegolowosc obrazu.

A jak wygląda w praktyce działanie NetFronta? Dużo stron wyświetla się jako "sieczka" czy raczej większość działa prawidłowo?
W PocketIE np. Onet otwieral sie normalnie, tak jak na PC. Jak uzywam NetFronta, to wiekszosc stron wyswietla sie w wersji "lajt", tak jak wymieniony Onet.

Cytuj
lepszy mailer?

nPOP, Pocket Inbox nie obsluguje autoryzacji przy wysylaniu poczty, czego wymaga wiekszosc poslkich kont email. Wiec jezeli chcesz wyslac cokolwiek z Jornady, a nie chcesz robic tego przez WWW, to i tak musisz poszukac czegos lepszego niz Pocket Inbox. Mam u siebie nPOPa i jestem zadowolony

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
Odp: Jornada 720 - kilka pytań początkującego :)
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 03, 2007, 15:10:33 »
Cytuj
Rozdzialke dalem 400coś x 200. Jakas marna, bo i wyswietlaczw Jornadzie nie obsluzy i tak lepszej jakosci i w sumie po kompresji film wyszedl 200mb (z 680). No i najlepiej zainstalowac sobie Gapi, lepiej wtedy chodzi film wesoły
Hmm gapi to podstawa pracy przecież :)

W netfroncie da się gdzieś przestawić identyfikację na naprzykład pełne IE, wtedy strony będą się otwierać jak na PC

Dud3k - wpisz w profilu, jaki sprzęt posiadasz!

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: Jornada 720 - kilka pytań początkującego :)
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 03, 2007, 20:39:41 »
Hmm... Ale do odprężającego obejrzenia jakiegoś teledysku lub skeczu kabaretowego chyba się nada? ;) Bardziej poważną tematykę (filmy, seriale) zostawiam sobie na większy ekran i lepszą jakość dźwięku - nawet na laptopie nie lubię niczego oglądać ze względu na rozmiar ekranu. :) A jaka powierzchnia wyświetlacza Jornady może zostać wykorzystana po skompresowaniu?
BTW przyszła mi jeszcze jedna rzecz do głowy. Da się zorganizować sprawdzanie pisowni? Ludzie z forum jlime poinformowali mnie, że nawet na 680 działa naprawdę nieźle AbiWord z modułem sprawdzania pisowni, więc nie sądzę, żeby na 720 w WinCE moc procka była przeszkodą - może nią być raczej brak softu. Istnieje jakiś z polskim słownikiem? Bo na jlime pod 720 trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. :)