PDAclub.pl - Forum użytkowników technologii mobilnych
Nawigacja GPS => GPS: turystyka/off road => Wątek zaczęty przez: telemach w Styczeń 02, 2008, 14:31:32
-
Sprawa ma sie tak ze posiadam kilka dzialek, pomierzylem je sobie w programie DeltaArea i teraz chcialbym naniesc te pomiary na mapy. Posiadam mapy topograficzne papierowe 25tki oraz 50tki w jpg'ach. Szukam jakiegos programu w ktorym moge skalibrowac te mapy a potem wczytac logi i ogladac swoje tereny na tych mapach. DeltaArea posiada export do
KML Exportation
* to view directly in "Google Earth"
Exportation of the Logs for use with other programs
* as ESRI Shape (*.shp) (ArcReader, ArcExplorer)
* as FarmWorks GPS Log (*.gpl)
wszystko ladnie dziala w Google Earth ale ja nie moge sie ograniczac tylko do Googla ze wzgledu na kiepska jakosc map topograficznych i dlatego szukam programu alternatywnego
czy ktos z was posluguje sie takim rozwiazaniem i wie jak wyexportowac lub skonwertowac logi z DeltaArea tak aby byly kompatybilne ?
na razie zapoznaje sie z ta strona :
http://gps.astronet.pl/new/soft-gps.htm
oraz z mozliwosciami programu DeltaGIS
ale jesli ktos ma jakies wskazowki to bede dzwieczny
-
Powinno się dać wgrać do MapCalibrator.( ze strony GPSTunera).
Mapy mozna w nim na pewno skalibrować, a track też powinien się dać zaimportować.
Krzysztof.
-
Problem w tym że do zadań typowo GISowych próbujecie się zabierać narzędziami "z innej półki" :O
Dane eksportuj do Shapefile, to najpopularniejszy format GISowy, faktycznie nieoficjalny standart wymiany danych. Przejrzysz je w ArcExplorerze czy ArcReaderze, to darmowe przeglądarki do zassania ze strony ESRI, są też free programy z pełną możliwością edycji [fGIS, QGIS itp.], oczywiście wszystkie obsługują zarówno wektory jak i różne formaty rastra; przy pewnej wiedzy już średni program GISowy "śpiewa tańczy recytuje".
Mapy topograficzne kalibruje się na siatkę kilometrową, która jest nadrukowana na papierze. To jedyne wyjście, bo mapy z układu "65" nie mają współrzędnych geograficznych [a mapy 25tys. wydawano tylko w tym układzie]. Jak czytam w wielu postach żeby raster kalibrować na pomierzone waypointy lub inną mapę topo to mi się siekiera w kieszeni otwiera :mad: Kalibracja topo w wersji szybkiej może się odbyć na samych narożnikach [4 punkty], jeśli podejrzewamy jakiś nieregularny skurcz papieru to kalibrujemy wszystkie węzły siatki [wektory siatkowe]. W miarę prosty ale skuteczny program to SuperEdit Pro, trochę kosztuje, sorry, ale jestem zawodowcem i nie będę propagował partyzantki :S Na zakończenie już tylko przeflancować pomierzone dane z układu odniesienia odbiornika [WGS84 lub co tam było ustawione] do układu rastra - nie odwrotnie, bo narzędzi do transformacji wektorów jest więcej [GeoTrans, TraKo itp.]. Wszystko!
Proste?! [jak konstrukcja cepa] B)