SoftSamsung oczywiście musi wprowadzić zmiany w oprogramowanie. Kilka zmian zostało także wprowadzonych w Galaxy. Najważniejszą zmianą jest to że nie trzeba już połączenia z internetem by aktywować urządzenie przy pierwszym włączeniu. W G1 po hard resecie lub przy pierwszym włączeniu pojawiał się ekran logowania do konta Gmail. W Galaxy ten krok został całkowicie wycięty, logowania do Google
tm następuje dopiero po włączeniu aplikacji Gmail lub Market. W sumie logiczne, i7500 kreowany jest na dotykowy telefon dla mas, nie może odstraszać natychmiastowym logowaniem do internetu.
Ograniczenia. Ograniczony jest standardowo Bluetooth, domyślnie system nie posiada przeglądarki plików (a wydawało by się że dołączenie np Astro przez programistów jest proste). Co więcej, i7500 nadal ma "tylko" Androida 1,5 Cupcake, nadal ograniczone jest wi-fi tylko do Access Points, brak nadal możliwości przyłączenia się do sieci Ad-hoc. Samo wi-fi niestety jest słabe. W miejscu i AP przy którym G1 ma trzy punkty na pięć, Galaxy ma 1/5. Być może było to spowodowane błędnym sterownikiem od modułu wi-fi.
Teraz akapit poświęcony dodatkowemu aspektowi jakim jest oprogramowanie dla PC dołączone wraz z Galaxy. Oraz temu czego "zwykły kowalski" tj. przeciętny użytkownik nie dostanie a co mógł mieć gdyby nie głupota developerów w Samsungu. Urządzenie testowe zostało wyposażone w oprogramowanie z maja 2009. Sam program synchronizacyjny od samsunga to PC Studio w wersji 1.3.0 IH4. Doskonałe narzędzie synchronizacyjne, sam byłem zaskoczony możliwościami które ono daje. Zakładam że istnieją osoby odpowiedzialne w Samsung zna śledzenie poczynań konkurencji (HTC HERO oraz HTC Sync dla androida w wersji Sense). Wykonały pracę solidnie, stąd też owe PC Studio. Generalnie po podłączeniu telefonu do PC, poprzedzonym instalacją programu, wszystko dzieje się samoistnie. Włącza się program, pojawia się samouczek etc. Jest kilkanaście fajnych zakładek, jak kalendarz, multimedia i inne równie przydatne. Skupmy się na tych najbardziej przydatnych - kontakty, wiadomości oraz dane z urządzenia. Sam sub-program (całe pc studio składa się z kilkunastu takich sub programów) ma możliwość importu kontaktów (z formatów csv oraz vCard) jak i ich eksportu, tworzenia, edytowania i usuwania. Działa to wbrew pozorom bardzo sprawnie i intuicyjnie. Ot, tworzymy kontakt na PC, klikamy synchronizuj, obserwujemy animację i już. Podobnie jest z wiadomościami, możemy je przeglądać, kopiować, drukować a nawet wysyłać bezpośrednio z programu. Co ciekawe, wyślą się dopiero po odłączeniu urządzenia od PC. Przenoszenie danych też jest komfortowo zorganizowane. Metoda "drag&drop" - otwiera nam się małe okienko w programie PC Studio do którego przerzucamy całą zawartość którą chcemy umieścić na wybranej pamięci (tak - jest podział) czy to na 7 GB pamięci masowej, czy na 1 GB storage. Działa to wszystko bardzo sprawnie, bez żadnych zarzutów. ALE. Zawsze jest jakieś ale. Programiści odpowiedzialni za projekt Galaxy powinni zostać zwolnieni i wtrąceni do karceru. W wersji oprogramowania z maja wszystko działa w 100% ok. W wersji sprzedażnej, a więc z końca lipca nie działa nic. Urządzenie zostało wykastrowane z możliwości synchronizacji po kablu z PC studio. W jakim celu? Dlaczego? Osoby dociekliwe odsyłam z tym problemem na infolinię Samsunga. Co śmieszniejsze - wszędzie jest napisane jak wykonać synchronizację której się nie da dokonać. Żenada. Niestety osoby posiadające oryginalny firmware samsunga są skazane na użycie synchronizacji OTA z kontem pocztowym Gmail (które notabene ma moim zdaniem większą ilość funkcji synchronizacji niż wykastrowane PC studio). Samo PC studio nadal jest dostępne i według informacji producenta będzie wykorzystane tylko i wyłącznie do samoczynnej aktualizacji oprogramowania, która nastąpi w nieokreślonym czasie. Szkoda że zostało to usunięte z finalnej wersji, całkiem dobrze to działało.
Podsumowanie.
Pierwszy android od Samsunga. Jest z nim trochę jak z małym dzieckiem. Z jednej strony zachwyca, a z drugiej razi nieporadnością. Zachwyca ekran i jego czułość, wbudowana pamięć oraz gniazdo mini-jack i jakość muzyki. Razi wykonanie niektórych elementów ("wypustek" koło gniazda jack powodujący problemy z niektórymi modelami słuchawek, osłona głośnika), gniazdo na kartę pamięci pod klapką baterii oraz kastracja z programu PC Studio. Urządzenie jest nie tyle co "innowacyjne" co "świeże", wprowadzające pewną odmianę w telefonach samsung. W krótkim podsumowaniu:
+ Amoled'owy wyświetlacz o bardzo kontrastowych i żywych barwach
+ Wbudowane 8 GB pamięci - naprawdę przyjemna sprawa
+ Gniazdo mini-jack 3,5 mm
+ Dobra dioda doświetlająca
+ brak wymogu rejestracji przy HR i pierwszym włączeniu
- brak trackballa - z androidem jednak lepiej się współpracuje z trackballem, w sumie to subiektywny minus
- niedorobiona obudowa - wyciera się lakier
- karta pamięci pod obudową - czytnik wykonany tandetnie, z odchylaną klapką
- czasami fiksujący ekran - prawdopodobnie spowodowane jest to bliskością gniazda mini-jack i złącza ekranu
- brak wsparcia dla początkowo wspieranego PC studio do synchronizacji
- kolejny minus za to samo co powyższy
- zmieniająca się kolejność klawiszy "volume" przy zmianie orientacji ekranu - dość konfundujące
- przeraźliwie niekomfortowo zrobiony mechanizm odblokowywania ekranu - kompletne nieporozumienie...
Słowa końcoweNajwiększymi konkurentami dla modelu GT-I7500 są HTC HERO oraz iPhone 3GS.
 HTC Hero |  iPhone 3GS |
Wszystkie trzy urządzenia nie posiadają klawiatur, mają ekrany pojemnościowe niereagujące na rysik a na dotyk palcem oraz złącze mini-jack. Wszystkie trzy są na rynku od niedawna, każdy z nich ma za zadanie podbić "TĄ" część rynku. O ile Hero jak i Galaxy pracują pod kontrolą systemu Android, to iPhone pracuje pod kontrolą zupełnie innego systemu nastawionego na innych użytkowników. i7500 jest kreowany jako mobilne centrum rozrywki - internet, muzyka, multimedia. Wszystkie trzy urządzenia sprawdzą się doskonale w tej kwestii, to niestety Galaxy jest ostatni w tej trójce. Nie ratuje go wbudowane 8GB pamięci, gdyż przegrywa interfejsem - Hero ma SENSE, a iPhone ma ten sam znany od lat zoptymalizowany iPhone OS. Galaxy nie wyróżnia się ani designem, ani funkcjonalnością. Można powiedzieć, że konkurencja może spać spokojnie.
beju