PDAclub.pl - Forum użytkowników technologii mobilnych
Windows Mobile (Classic, Professional, Standard), Windows Phone 6.x oraz 7/8.x/10 => Pocket PC - ogólnie (WM Classic) => Fujitsu-Siemens => Wątek zaczęty przez: eskaj2 w Kwiecień 08, 2009, 14:35:29
-
MOCOWANIE
Używam od pewnego czasu N560 na kierownicy roweru (na mostku). Kupiłem już jakiś czas temu na allegro pojemnik (kanapkowy :P) przerobiony na obudowany box z uchwytem. Instalacja jest odporna na deszcz. Pomalowałem całość spreyem na czarno, wydłubałem w nim miejsce na złącze zasilające.
ZASILANIE
Odpowiednim kabelkiem złącze loox -> USB** podłączyłem zasilanie pod dynamo Shimano ~6V poprzez prostownik i stabilizator 6V wykonany z płytki po starym zasilaczu. Ponadto podłączyłem lampki rowerowe z akumulatorami 4xAAA (razem szeregowo ok. 5V) pod ten system zasilania (jak stoję to N560 wysysa prąd z lampek). N560 przy nawigacji zjada średnio 1,5W mocy. Prądnice rowerową mam 3W. Wszystko to po to żeby na dalekich wielodniowych wyprawach nie szukać kiosku z bateriami i nie szukać po polach namiotowych gniazdek ~230V. Cała instalacja jest max estetyczna i bezpieczna elektrycznie.
EKRAN i SŁÓŃCE
Różowo z ekranem nie jest... ale N560 ma ekran TransReflective (http://www.irontech.com/industrial_LCD_displays_for_sunlight.html (http://www.irontech.com/industrial_LCD_displays_for_sunlight.html)) więc tragedii nie ma. Jednak ... słońce + matowa folia brando to pomyłka. Kupiłem więc gładką folię brando i w słoneczny dzień da się oglądać ekran jednak to zależy od kąta padania promieni słonecznych. Przy słońcu nie ma znaczenia moc podświetlania ... można nawet spokojnie je w ogóle wyłączyć. W nocy natomiast minimalne podświetlenie sprawia że idealnie wszystko widzę.
NAWIGACJA
Aktualnie używam Automapy 5.3 i Garmin Mobile XT z gpmapą i ump mapą. Automapę włączam gdy jeżdżę po większych miastach a ump mapę gdy przedzieram się przez bezdroża i lasy w Polsce.
MUZYKA/RADIO
Zacząłem używać N560 jako playera muzyki/radia internetowego na rowerze. Mam telefon SE k800i i używam go jako modemu BT dla N560 (telefon też jest ładowany z prądnicy rowerowej tyle że na postojach i rzadko bo bardzo długo trzyma bateria). Wciąż szukam dobrego programu z odpowiednim interfejsem do odtwarzania muzyki. Warunek krytyczny to odtwarzanie jedynego słusznego formatu audio czyli MPC :)
Używam aktualnie Conduits PocketPalyera z wgraną wtyczką do MPC. Chciałem zrobić instalacje bluetoothową używając A2DP ale jakość dźwięku przez A2DP jest delikatnie mówiąc bardzo kiepska więc zrezygnowałem na rzecz kabla. Podłączam się więc słuchawkami do N560 (od góry).
N560 posiada wyjście "cradle audio" które również sobie wyciągnąłem w "kabelku zasilającym" ale to wyjście właściwie nie ma wzmacniacza wiec się do słuchawek nie nadaje.
Dodam że sprowadziłem z Niemiec "Audio Control Set" http://media.dsgibusiness.com/img/products/FUJAC852.jpg (http://media.dsgibusiness.com/img/products/FUJAC852.jpg) czyli słuchawki z pilotem do N560 ale sterują TYLKO windows media playerem i nie są traktowane jako hard buttony jak to miało miejsce np przy Sony Clie (można było przypisać akcje systemowe do przycisków pilota!). Wyjątkiem jest MortPlayer ale i on sobie do końca nie radzi z obsługą przycisków pilota. Mort player nie obsługuje na razie MPC (wiec dla mnie tak jakby w ogóle nie istniał).
POMYSŁY
W przyszłości chciałbym machnąć sobie na przyczepce Extrawheel lub innej zestaw głośników i wzmacniacz samochodowy wraz z akumulatorem żelowym do nagłaśniania wszelakich mas krytycznych i ognisk w lasach, jako źródło dźwięku oczywiście chce użyć N560.. :D
Kolejny pomysł to dostęp przez np. PPTP i SMB do domowego serwera mediów tak aby na mazurach mieć dostęp do wszystkich swoich zasobów muzyki. Problemem jest jeszcze oczywiście nie wszedzie obecny 3G :/
Jakie są wasze doświadczenia z N560 używanym na rowerze i pomysły co można z nim fajnego zrobić?
-----
** Loox ma 2 piny ładowania aku: jeden to +5V z "USB data" a drugi od 5 do 6V zasilaczowy. Różnica między nimi jest taka że pin od USB data wolniej ładuje i nie obudzi martwego N560 i nie zacznie go ładować. Moje rozwiązanie to podpięcie +5V "USB data" do pinu zasilaczowego czyli w 1 wtyczce mam i "USB Data" i prawdziwe ładowanie.
-
W przyszłości chciałbym machnąć sobie na przyczepce Extrawheel lub innej zestaw głośników i wzmacniacz samochodowy wraz z akumulatorem żelowym do nagłaśniania wszelakich mas krytycznych i ognisk w lasach, jako źródło dźwięku oczywiście chce użyć N560..
:O
-
Wow, jestem pod wrażeniem - wrzuć koniecznie zdjęcia! Sam nie używam looxa na rowerze więc raczej nie pomogę :) A nie boisz się że od wibracji coś w nim wysiądzie?
-
Niebawem wrzucę zdjęcia. Co do wstrząsów to elektronika ich się nie boi :) (chyba że odbywają się w odpowiednio silnym polu magnetycznym :P) N560 nie ma w sobie elementów mechanicznych (oprócz gniazda na karte SD) ale to sie nie psuje od wstrząsów. Jeżdżę z n560 na kierownicy od dwóch lat i nie miałem uszkodzeń ani nawet sytuacji groźnych dla urządzenia. Pudełko kanapkowe z allegro go idealnie chroni przed urazami.
-
witam i mam pytanko w jaki sposob uruchomiles Garmin Mobile XT z odczytem gps probowalem ale wyskakuje mi blad gps probowalem softem GPSProxy 1.16 ale nic blad
-
pod tym adresem - ciekawy projekt GPS na rowerze z ladowaniem slonecznym :D
http://www.make-digital.com/make/vol10/?pg=137
(klikamy pages z menu u gory strony i przelaczamy sie pomiedzy stronami lub strzalkami :] )
-
Ja również już od 1,5 roku jeżdżę z FS LOOX C550 zamontowanym na rowerku :) Sprawdza się idealnie :grin: Po wielu próbach zdecydowałem, że nie będę zewnętrznie zasilał PDA podczas jazdy - kupiłem za to dwie dodatkowe baterie i wymieniam je w razie potrzeby. Trwa to łącznie z ponownym uruchomieniem GPS Tuner'a (http://www.gpstuner.com/) i wgraniem do niego już przejechanej trasy jakieś 2 - 3 minuty tak więc akurat tyle, by odsapnąć i napić się czegoś ;)
Przy jeździe powiedzmy 50% z podświetleniem i 50% bez jedna bateria starcza na jakieś 2 godziny tak więc akurat 3 baterie wystarczają na moje standardowe wycieczki po 5 czy 6 godzin. Ze względu na brak GPS w moim LOOX'sie używam zewnętrznego na BT, do którego na wszelki wypadek również mam baterie...zresztą do telefonu też. Te dodatkowe 4 baterie są na tyle małe, że mieszczą się w malutkiej kieszonce na chusteczki w mojej trójkatnej sakwie rowerowej. PDA prezentuje się tak:
(http://img144.imageshack.us/img144/7716/ssa50089.jpg) (http://img144.imageshack.us/my.php?image=ssa50089.jpg)
(http://img15.imageshack.us/img15/3521/18072008688.jpg) (http://img15.imageshack.us/my.php?image=18072008688.jpg)
Jak widać użyłem standardowego mocowania HR bez żadnej ochrony PDA. Nie jeżdżę w deszczu a wibracji i pyłu razem z LOOX'em się nie boimy :wink: Nigdy nie miałem problemów z PDA podczas jazdy rowerem - nigdy mi nie wypadł, nie było żadnego resetu czy zwiechy spowodowanej trudnymi warunkami pracy. LOOX trzyma się bardzo dobrze a samo mocowanie jest dość sztywno przytwierdzone do wspornika kierownicy.
Na ekranie mam założoną matową folię ochronną Brando. Nie zgodzę się z kolegą eskaj2 że pogarsza ona widzialność - wręcz przeciwnie, polepsza ją w czasie operowania silnego słońca.
PS.
Te dwie srebrne "tulejki" to własnej roboty lampka rowerowa dużej mocy (http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=957&start=0) :ok:
-
Witam serdecznie
Zwróć proszę uwagę, że kolega eskaj2 pisze o folii używanej do N560 a Ty używasz C550 a to przecież nie ten sam sprzęt i wcale nie mam gwarancji, że mają identyczne wyświetlacze.
Osobiście w Compaqu iPaq 3970 również używam matowej folii lecz moim zdaniem do N560 to porażka.
Pozdrawiam
AJS
-
Witam serdecznie
Zwróć proszę uwagę, że kolega eskaj2 pisze o folii używanej do N560 a Ty używasz C550 a to przecież nie ten sam sprzęt i wcale nie mam gwarancji, że mają identyczne wyświetlacze.
Osobiście w Compaqu iPaq 3970 również używam matowej folii lecz moim zdaniem do N560 to porażka.
Pozdrawiam
AJS
Bez obrazy ale zanim coś napiszesz sprawdź najpierw specyfikacje obu urządzeń - C550 to N560 bez GPS i o 104 MHz wolniejszym prockiem. Reszta bez zmian...
-
Witam ponownie
Przyznaję - nie sprawdziłem.
Zastanawia mnie jednak skąd biorą się tak skrajnie różne opinie na temat folii do PocketLoox'ów.
Trudno dać wiarę, że użytkownicy swoich PDA nie są w stanie ocenić która folia lepiej się zachowuje w warunkach silnego nasłonecznienia.
Moim zdaniem najbardziej prawdopodobne jest to, że te nasze PDA się jednak różnią.
Osobiście bardzo jestem zainteresowany taką modyfikacją mojego N560 tak abym mógł tak jak Ty stwierdzić, że folia matowa w dyskutowanych warunkach lepiej się na nim sprawdza.
Mojego N560 używam z zewnętrznym systemem zasilania i jedyny pomysł na jaki na razie wpadłem to montaż dodatkowych diód podświetlających ekran które zasilane byłyby z podłączonych 5V. Tak więc dodatkowe podświetlenie pracowałoby tylko wtedy kiedy podłączone będzie zewnętrzne zasilanie. Gdyby temat zewnętrznego zasilania byłby interesujący mogę go rozwinąć, mam tu kilka ciekawych doświadczeń.
Pozdrawiam
AJS
-
Myślę, że ludzie i ich odczucia są o wiele bardziej zróżnicowani niż palmtopy... ;)
Napisz o swoich doświadczeniach z zasilaniem - ja pod wpływem powyższego postu o zasilaniu palmtopa panelami słonecznymi przypomniałem sobię, że mam takie cudo w domu :D
Teraz zastanawiam się gdzie je umiescic :)
-
Witam ponownie
Oczywiście tak jak twierdzisz ogniwa słoneczne są super.
Tak czy inaczej we wszelkich zastosowaniach gdzie brak jest dostępu do źródła ładowania naszych akumulatorów bardzo istotne jest aby oszczędnie z nich korzystać. W przypadku kiedy nasz PDA będzie używany dłużej niż godzinę najprostsze wydaje się być rozwiązanie złożonego z dobrego uchwytu aktywnego i wysoko-sprawnej przetwornicy DC/DC.
Osobiście używam konfiguracji zbliżonej do: http://www.brodit.com/productinformation.jsp?anr=971658
z tym zastrzeżeniem, że wbrew temu co widać na rysunku przewód z uchwytu Brodit wychodzi z tylnej ścianki chwytu, prostopadle do niej, co dla mnie osobiście ma fundamentalne znaczenie. Dołączona jest do kompletu wysokiej klasy przetwornica 12V/5V ze złączami MOLEX MicroFit.
Cena zestawu jest wysoka ... ok 350,- zł
Pozdrawiam
AJS
-
Wpadłem na pewien pomysł - zastanawiam się, czy nie dałoby się równolegle podłączyć pod oryginalny akumulatorek Looxa dodatkowego np. takiego:
http://allegro.pl/item635854428_najlepsze_akumulatorki_li_ion_18650_aw_protected.html
Mam takich kilka kupionych zresztą dużo taniej bezpośrednio od producenta z Hong Kongu. Chciałbym podłączyć takie dwa równolegle do oryginalnego akumulatorka - miałbym wtedy w sumie 5600mAh! :ok:
Czy grozi to jakimiś niepożądanymi konsekwencjami?
-
Tu nikt mi nie pomógł ale na szczęście na innym forum był spory odzew :P
Prototyp został zbudowany i przetestowany :)
(http://img32.imageshack.us/img32/3291/220520091720.jpg) (http://img32.imageshack.us/my.php?image=220520091720.jpg)
Do palmtopa mam trzy baterie - jedną oryginalną 1200mAh i dwie "podróbki" 1600mAh (pewnie pojemność wymyślona). Sprawdziłem bardzo fajnym programem AbcPowerMeter (http://www.pocketpcfreeware.com/en/index.php?soft=1564) pojemności poszczególnych baterii i wyszło mi, że oryginalna po trzech latach ma już tylko 450mAh a podróbki po roku około 1000mAh dlatego do testów użyłem tej nieoryginalnej. Podczas testów procesor palmtopa jest ustawiony na TURBO, WiFi i BT włączone a podświetlenie prawie na maxa.
Początek testu:
(http://img33.imageshack.us/img33/4260/220520091724.jpg) (http://img33.imageshack.us/my.php?image=220520091724.jpg)
Stan po 8 godzinach:
(http://img20.imageshack.us/img20/2730/230520091729.jpg) (http://img20.imageshack.us/my.php?image=230520091729.jpg)
Na następne 9 godzin wyłączyłem WiFi i ekran by palmtop nie rozładował się podczas snu. Ostatnie dwie godziny pracował z włączonym ekranem ale bez Wifi - wszystko ładnie widać na wykresie (te piki to momenty kiedy sprawdzałem stan akumulatorków wychodząc do ekranu TODAY).
(http://img38.imageshack.us/img38/916/230520091731.jpg) (http://img38.imageshack.us/my.php?image=230520091731.jpg)
Palmtop pracował prawie 19 godzin i jak widać realna pojemność połączonych akumulatorów wyniosła 5100mAh (tyle było jak się wyłączył) - to w zupełności wystarcza na potrzeby moich rowerowych wycieczek :D
Dzięki za pomoc :grin:
-
hej super ze znalazles sposob na dluzsze dzialanie looxa w warunkach ze tak powiem polowych super by bylo gdybys sie podzielil z innymi twoim nowym wynalazkiem jakich baterii uzyles jakie piny itp:
pozdrawiam
-
hej super ze znalazles sposob na dluzsze dzialanie looxa w warunkach ze tak powiem polowych super by bylo gdybys sie podzielil z innymi twoim nowym wynalazkiem jakich baterii uzyles...
Wpadłem na pewien pomysł - zastanawiam się, czy nie dałoby się równolegle podłączyć pod oryginalny akumulatorek Looxa dodatkowego np. takiego:
http://allegro.pl/item635854428_najlepsze_akumulatorki_li_ion_18650_aw_protected.html
Mam takich kilka kupionych zresztą dużo taniej bezpośrednio od producenta z Hong Kongu.
...jakie piny itp:
2(-) i 5(+)
Opis pinów baterii znajdziesz w wątku obok:
http://pdaclub.pl/forum/index.php?topic=124744.0