nowy serwis self-publishing - czego oczekujecie?

 • 2 Odpowiedzi
 • 11914 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

nowy serwis self-publishing - czego oczekujecie?
« dnia: Lipiec 25, 2011, 20:40:15 »
Witam serdecznie!

Mój syn (tegoroczny maturzysta z Poznania) założył i prowadzi serwis self-publishing www.rw2010.pl - ale proszę nie traktować tego jako spam czy reklamę, bo chciałbym tylko zadać kilka pytań!

Ja, jak ojciec troskliwy (choć nie nadopiekuńczy  :mysli:) staram się Synkowi troszkę pomagać, ale moja pomoc dotyczy głównie doradzania i wsparcia moralnego.

Dlatego też chciałbym zapytać Was, drodzy użytkownicy urządzeń mobilnych, o kilka kwestii, związanych z czytaniem na urządzeniach typu PDA.

Po pierwsze - jakie formaty czytacie najchętniej? W tej chwili publikować w serwisie można jako pdf, epub i mobi, a kupując dany utwór użytkownik ma możliwość pobrania go w tej samej cenie jako jeden z tych trzech formatów (może oczywiście pobrać wszystkie trzy).

Po drugie - jakie jest Wasze zdanie na temat zabezpieczeń typu DRM (czy wszelkich innych)? W serwisie, o którym piszę, nie stosuje się żadnych zabezpieczeń, ale nie wiem, czy to jest dobre rozwiązanie (choć wydaje mi się, że ma więcej plusów, niz minusów).

Po trzecie - z jakich źródeł informacji korzystacie szukając wiadomości o nowych książkach? Serwis ma swój fun page na Facebooku, ale może podpowiecie jeszcze jakieś inne rozwiązania?

Po czwarte - jaki rodzaj literatury czytacie najchętniej? Czyli - czego powinno być w serwisie więcej, abyście zechcieli z niego skorzystać? Literatura - tak, ale jaka? Kryminały, fantastyka, poezja? A może poradniki?

Po piąte wreszcie - strategia cenowa jest taka, aby cena detaliczna jednego utworu w żadnym wypadku nie przekraczała 10 złotych. Średnio cena powieści (jest ich chyba dziesięć lub jedenaście na dziś) waha się w granicach od 5 do 10 złotych właśnie. Czy to jest kwota "do przełknięcia" dla Was?

I po ostatnie, czyli szóste - czy ważne jest dla Was, że publikacja ma numer ISBN? Serwis nadaje takie numery tylko wybranym utworom i tylko na życzenie Autora.

Będę wdzięczny za choćby krótkie odpowiedzi. Wstyd się przyznać, ale w dziedzinie PDA jestem "totalnym lajkonikiem", a sam do czytania używam ONYX Boox 60S; ale nie jestem pewien, czy to urządzenie można podciągnąć pod kategorię PDA...

*

Offline Sainti

 • ***
 • 389
 • Płeć: Mężczyzna
  • Mój sieciowy kącik
 • Sprzęt: HTC Mozart
Odp: nowy serwis self-publishing - czego oczekujecie?
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 27, 2011, 23:30:57 »
Formaty - Według mnie najlepiej epub, później pdf, a na końcu mobi (bo mało aplikacji go czyta). Jeśli ma być więcej formatów, to można pokusić się o dodatnie zwykłego txt lub html.

Zabezpieczenia - DRM bardziej przeszkadza niż pomaga. Jak ktoś będzie chciał, to i tak się go pozbędzie.

Promocja - Jakiś blog, czy coś podobnego z kanałem RSS. Może twitter? Wersja mobilna serwisu lub jeszcze lepiej aplikacja do zakupów bezpośrednio na urządzeniu.

Content - Ja najwięcej czytam fantasy i science fiction. Poradniki na małym ekranie nie bardzo mi się widzą.

Cena - Sporo zależy od książki, ale do 10zł da się przeżyć, jeśli ma to uzasadnienie. Najchętniej jednak w okolicach 5zł. Może jakieś dłuższe opowiadania poniżej tej kwoty.

ISBN -  Przydaje się przy szukaniu, ale generalnie nie jest potrzebny.

*

Offline oozz

 • *
 • 76
 • Płeć: Mężczyzna
 • Sprzęt: Dell Axim x51v, I5800
Odp: nowy serwis self-publishing - czego oczekujecie?
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 16, 2011, 17:16:24 »
Format: mobi, rtf na końcu pdf (głównie czytam na kindlu)
Zabezpieczenia: bardziej przeszkadzają niż pomagają (a kto chce ten zdejmie)
Zawartość: czytam wszytko od fantastyki poprzez kryminały do dokumentu
Cena: po namyśle do 10zł za uznanych autorów. Nieznani 3..góra 5zł.

 (wiem, że to "wołanie na puszczy" ale jak mam zapłacić tyle samo co za wersję papierową i do tego jeszcze "łamać" zabezpieczenia...to po prostu nie chce mi się. I nigdy nie zrozumiem polityki wydawnictw. NAPRAWDĘ chętnie przelałbym na konto ulubionego autora (Kres czy Piekara) 10 zł i cieszyłbym się książką  w odpowiednim formacie).

Zacytuję informację z prasy (za wykop.pl):
Amanda Hocking, 26 lat, to autorka, która zaskoczyła wszystkich zarabiając miliony dolarów na opublikowaniu własnej bestsellerowej książki elektronicznej na Amazon. Każdego miesiąca sprzedaje 100 tys. kopii książki po $2,99 każda. Nie mając umowy z żadnym wydawcą, 70% dochodów zachowuje dla siebie.

Czyli na polskim rynku cena 3 do 5 zł powinna być akceptowalna dla odbiorcy.