Mapy 2209 Beta dla wAM & aAM

  • 18 Odpowiedzi
  • 14731 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline matmic

  • ****
  • 582
  • Płeć: Mężczyzna
    • Mateusz Miciński
  • Sprzęt: Samsung Galaxy S21 Ultra
Mapy 2209 Beta dla wAM & aAM
« dnia: Wrzesień 03, 2022, 10:35:05 »
22.09 Beta

Oto co nowego na mapach:

    duża zmiana organizacji ruchu w Warszawie w związku z budową linii tramwajowej na Wilanów,
    znaczne zasilenie bazy adresów punktowych, 50 000 nowych obiektów
    udostępnione do ruchu obwodnice Smolajn (DK51) i miejscowości Rybno (woj. małopolskie).

Ponadto przygotowaliśmy do odblokowania (w chwili faktycznego oddania do użytku):

    obwodnicę Pragi w gminie Poddębice, DW703,
    obwodnicę Dęblina w ciągu DW801.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 21, 2022, 09:52:12 wysłana przez matmic »
Samsung Galaxy S21 Ultra
Microsoft Surface Pro 6

*

Offline Sznuki

  • 21
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Modecom SX-7.1
Odp: Mapy 2209 Beta dla wAM & aAM
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 02, 2022, 01:00:33 »
Od początku września żadnej nowej mapy ? Ostatni SR Dla mapy 2209 z 10 października ?
Są jakieś szanse na aktualizacje ?

Edit.
48 godzin mija i brak jakiejkolwiek odpowiedzi ?  :shock:
« Ostatnia zmiana: Grudzień 04, 2022, 00:58:58 wysłana przez Sznuki »

*

Offline overconscious

  • ***
  • 276
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Stary telefon na korbkę
Odp: Mapy 2209 Beta dla wAM & aAM
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 05, 2022, 01:43:59 »
Są jakieś szanse na aktualizacje ?

Nie, jeśli się jedzie na piratach.

AutoMapa kosztuje 60 zł na rok (tyle wychodzi utrzymanie licencji Polski na WinCE). To nie jest dużo.
A jak nie chcesz płacić, to wypadałoby również nie narzekać.

Producent zasługuje na trochę szacunku, zważywszy, że nikt w Polsce nic lepszego nie zrobił.

*

Offline Sznuki

  • 21
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Modecom SX-7.1
Odp: Mapy 2209 Beta dla wAM & aAM
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 05, 2022, 06:36:11 »
Porypało Cię ?
Skąd zarzut, że jeżdżę na piracie ?
Dla jasności - mam lic na PL (winCE)
A tak na przyszłość, to nie obrzucaj kogoś błotem, bo nie po to się tutaj spotykamy. Zresztą jak zauważyłem - nie tylko tutaj.
Szeryf się znalazł  :mysli:

Producent zasługuje na trochę szacunku
Podobnie jak każdy człowiek, więc na przyszłość powstrzymaj się od ferowania wyroków
« Ostatnia zmiana: Grudzień 05, 2022, 06:51:22 wysłana przez Sznuki »

*

Offline overconscious

  • ***
  • 276
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Stary telefon na korbkę
Odp: Mapy 2209 Beta dla wAM & aAM
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 05, 2022, 14:29:37 »
Na Androidzie była jedna aktualizacja smartroutes, ponad tą co wymieniłeś. Bodaj z 28 października.
Natomiast mapa główna wydawana jest co 3 miesiące i nowej (grudniowej) jeszcze nie ma.

Na WinCE zakładam, że jest podobnie, bo zawsze było to 1:1 jeśli idzie o mapy, mimo, iż programy są inne (Windowsowy jest lepszy).

Myślałem, że o tym wiesz. Dlatego błędnie założyłem, że jedziesz na cukrze. Pomyliłem się, przepraszam.

PS. Nie jestem szeryfem, nie mam też żadnego finansowego powiązania z Aqurat. Ale ostatnio kilku tu takich było co psy wieszają na firmie, a potem wychodzi, że to wersja cukrowana im się krzaczy. Trochę to "dziwne".
Jak już używali cukru (nie moja sprawa), to przynajmniej by nie wyzywali producenta od złodziei. Nigdy tego nie pojmę.

*

Offline izaw

  • *****
  • 1165
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Mapy 2209 Beta dla wAM & aAM
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 06, 2022, 17:29:36 »
Mylisz się. Producent obiecuje sześć map rocznie, czyli cykl dwumiesięczny. Smartroutes były w okresach około dwutygodniowych, zaraz będzie 6 tygodni.
Dane live też pozostawiają wiele do życzenia.
Kiedyś AM była innowacyjna, teraz jest bardzo średnia. Niestety producent przespał przejście na smartfony, potem aktualizacje live. Plusem jest dokładność i POI.
Ale czy to wystarcza żeby płacić? To każdy decyduje sam.

*

Offline overconscious

  • ***
  • 276
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Stary telefon na korbkę
Odp: Mapy 2209 Beta dla wAM & aAM
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 06, 2022, 18:09:12 »
Ja myślę, że kiedyś i tak zostanie tylko OpenStreetMap. Ponieważ te mapy coraz bardziej gniotą wszystko swoją dokładnością. I to nie tylko z uwagi na jakieś tam szlaki turystyczne, ale np remonty/przebudowy dróg w dużych miastach.

A programy nawigacyjne będą się tylko różnić routingiem, grafiką, trafficiem. I tu zostanie jedna, może 2 marki komercyjne, te największe.
Rynek podlega implozji i tego już nikt nie zatrzyma.
Pomniejsi gracze będą zarabiać w tzw międzyczasie, póki jeszcze mogą, póki jeszcze mają jakąś tam przewagę. Ale ta się kurczy.

15 lat temu rynek w żaden sposób nie przypominał obecnego. Za 15 lat zmiany pójdą jeszcze dalej.

PS. Androidowa wersja dostała nowe dane SmartRoutes 6 grudnia 2022.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 06, 2022, 18:25:47 wysłana przez overconscious »

*

Offline Sznuki

  • 21
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Modecom SX-7.1
Odp: Mapy 2209 Beta dla wAM & aAM
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 06, 2022, 23:03:14 »
Mylisz się. Producent obiecuje sześć map rocznie, czyli cykl dwumiesięczny. Smartroutes były w okresach około dwutygodniowych, zaraz będzie 6 tygodni.
Dane live też pozostawiają wiele do życzenia.
Kiedyś AM była innowacyjna, teraz jest bardzo średnia. Niestety producent przespał przejście na smartfony, potem aktualizacje live. Plusem jest dokładność i POI.
Ale czy to wystarcza żeby płacić? To każdy decyduje sam.
Pozwolę sobie na małe uszczegółowienie i sprostowanie niektórych elementów. Oczywiście cały czas mówię o wersji WinCE.
1- Producent obiecywał 6 map/rok, czyli co 2 miesiące - zgoda. Ostania 2209 wyszła w pierwszych dniach września, więc mija 3 miesiąc i nie widzę nawet bety.
2- Aktualizacje SR były w okresach 2 tygodniowych - zgoda. Teraz dobijamy do 3 m-cy, bo jedyna jak dotąd aktualizacja SR do mapy 2209 PL jest datowana na 9 września
3- Odnośnie LD, to jakość danych to nie tylko tragedioza - łapanie dziwnych skrótów i "zboczeń z głównej drogi" było wielokrotnie opisywane. Program (przynajmniej na moim sprzęcie) w trakcie pobierania danych w czasie jazdy po BT przez fona potrafił się zawieszać. Jak wyłączyłem LD, program 6.27 czy to ze starszymi mapami, czy z najnowszą, ani razu mi się nie zawiesił, nawet na dłuższych trasach (ok. 320 km)
4- Baza POI i routing - ogromny plus
5- Ustawienia z poziomu MENU - super sprawa
Ktoś kto przyzwyczaił się do jazdy z AM, raczej nigdy nie przesiądzie się na inny program, dopóki producent go do tego nie zmusi nie wywiązując się z deklarowanych zobowiązań dot. częstotliwości aktualizacji map i SR
Tyle i aż tyle.
Pozdrawiam

*

Offline matmic

  • ****
  • 582
  • Płeć: Mężczyzna
    • Mateusz Miciński
  • Sprzęt: Samsung Galaxy S21 Ultra
Odp: Mapy 2209 Beta dla wAM & aAM
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 08, 2022, 10:59:41 »
Również zauważyłem, że w bieżącym roku plan wydawniczy trochę się im rozjechał.
Z 6 map w ciągu roku mieliśmy na razie 4, dane SR zwykle wydają przed wydaniem map i/lub dodatkowo pomiędzy zatem rzadziej, niż co 2-3 tygodnie.

Ciekawe jest jednak to, że na Miplo widnieje więcej wersji map, do których pobierali bazę POI: 2301 2211 2209 2208 2207 2205 2203.
Wydane dotychczas zostały: 2203, 2205, 2207, 2209.
Co się stało z mapami 2208?
2211 już od miesiąca wisi na Miplo, a nadal brak.

A dzisiaj zauważyłem, że już szykują 2301.
Braki kadrowe? Problemy z kompilacją map? Nie wróży to dobrze.
Samsung Galaxy S21 Ultra
Microsoft Surface Pro 6

*

Offline overconscious

  • ***
  • 276
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Stary telefon na korbkę
Odp: Mapy 2209 Beta dla wAM & aAM
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 08, 2022, 19:52:58 »
Może być chwilowo lepiej, chwilowo gorzej.
Ale długoterminowy trend jest tylko w jednym kierunku. Na dłuższa metę, globalizacji nic już nie zatrzyma.
Co nie znaczy, że będzie lepiej dla end-usera. Bo raczej globalne monopole się opiniami pojedynczych kowalskich przejmować nie muszą.

Tak więc odcinać kupony póki się da, bo potem papa.

*

Offline Sznuki

  • 21
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Modecom SX-7.1
Odp: Mapy 2209 Beta dla wAM & aAM
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 10, 2022, 10:09:55 »
Ciekawe jest jednak to, że na Miplo widnieje więcej wersji map, do których pobierali bazę POI: 2301 2211 2209 2208 2207 2205 2203.
Wydane dotychczas zostały: 2203, 2205, 2207, 2209.
Co się stało z mapami 2208?
2211 już od miesiąca wisi na Miplo, a nadal brak.
A dzisiaj zauważyłem, że już szykują 2301.
Braki kadrowe? Problemy z kompilacją map? Nie wróży to dobrze.
Z tego co piszesz wynika że robią ... ale tylko dla siebie. :shock:

*

Offline Sznuki

  • 21
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Modecom SX-7.1
Odp: Mapy 2209 Beta dla wAM & aAM
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 10, 2022, 10:16:28 »
Może być chwilowo lepiej, chwilowo gorzej.
Nie wiem na czym by miało polegać to lepiej. Kiedyś było w miarę normalnie - raz lepiej, raz gorzej. Jak usunęli błędy z 6.24 (aleje, place) to zrobiło się dobrze i przewidywalnie. Ale teraz to wygląda jakby totalnie położyli lachę na klienta.

*

Offline overconscious

  • ***
  • 276
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Stary telefon na korbkę
Odp: Mapy 2209 Beta dla wAM & aAM
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 10, 2022, 22:58:28 »
Tak mówisz, jakbyś nie wiedział. MapaMap już padła.

Ja się zastanawiam jak oni się będą w stanie utrzymać na dłuższą metę, zważywszy, że:
- nie mają konkurencyjnego trafficu jak choćby Google/TomTom/NaviExpert (a poza Polską, to chyba nawet wcale),
- nie mają społeczności wzajemnego ostrzegania jak Waze czy polski Yanosik,
- nie mają własnych urządzeń, a chyba już niewielu się chce instalować program na jakichś chinczykach, jak to robiło się kiedyś,
- nie sprzedają (o ile wiem) swojej navi do systemów wbudowanych, jak to robi np iGO czy TomTom,
- poza Polską ich navi nie ma sensu, bo HERE WeGo (z tymi samymi mapami) jest za darmo, a poza tym jest też Garmin z dożywotnią aktualizacją tych samych map (również za darmo),
- mają własne mapy Polski, które muszą samodzielnie rozwijać, co niewątpliwie generuje im extra koszty. Inne mniejsze firmy kupują mapy (patrz Sygic, iGO), albo korzystają z darmoszki OpenStreetMap (patrz Yanosik, Magic Eearth, Mapy.cz, Maps.me, etc).


Jestem świadom zalet AutoMapy, takich jak:
- świetne mapy polski (może najlepsze),
- dobry routing,
- rozbudowany program gdzie idzie wszystko poustawiać, profesjonalnie zaplanować trasę, a także jeździć na słuch,
- najlepszy, najbardziej czytelny (moim zdaniem) interfejs graficzny.

Tylko ilu ludzi w skali masowej, jest gotowych za to płacić ?
W ciemno można postawić, że coraz mniej.

Czy więc AutoMapa podzieli los MapyMap, od której była notabene zawsze lepsza ?
Zobaczymy.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 10, 2022, 23:00:14 wysłana przez overconscious »

*

Offline Sznuki

  • 21
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Modecom SX-7.1
Odp: Mapy 2209 Beta dla wAM & aAM
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 11, 2022, 03:13:58 »
Tak mówisz, jakbyś nie wiedział. MapaMap już padła.
AM przy aktualnym podejściu do użytkowników czeka podobny los, bo raczej nikt nie będzie przedłużał subskrypcji, widząc że producent mało że się nie wywiązuje z deklarowanych 6 wydań map/rok, to nawet nie poczuwa się do zamieszczenia na stronie stosownego wytłumaczenia

Jestem świadom zalet AutoMapy, takich jak:
- świetne mapy polski (może najlepsze),
- dobry routing,
- rozbudowany program gdzie idzie wszystko poustawiać, profesjonalnie zaplanować trasę, a także jeździć na słuch,
- najlepszy, najbardziej czytelny (moim zdaniem) interfejs graficzny.
Tylko ilu ludzi w skali masowej, jest gotowych za to płacić ?
W ciemno można postawić, że coraz mniej.
Czy więc AutoMapa podzieli los MapyMap, od której była notabene zawsze lepsza ?
Zobaczymy.
W tych kwestiach trudno się z Tobą nie zgodzić.
Jak nie zmienią swojego podejścia do klienta, to raczej prędzej niż później nie pozostanie im nic innego, jak pójść w ślady MM i "zgasić światło". Tyle, że MM przynajmniej na razie wywiązuje się ze swoich zobowiązań w stosunku do klientów którzy wcześniej zakupili licencje i dostają nadal aktualizacje.

*

Offline overconscious

  • ***
  • 276
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Stary telefon na korbkę
Odp: Mapy 2209 Beta dla wAM & aAM
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 11, 2022, 23:15:00 »
AM przy aktualnym podejściu do użytkowników czeka podobny los, bo raczej nikt nie będzie przedłużał subskrypcji, widząc że producent mało że się nie wywiązuje z deklarowanych 6 wydań map/rok, to nawet nie poczuwa się do zamieszczenia na stronie stosownego wytłumaczenia

Przyczyna/skutek równie dobrze mogą być odwrócone. Fachowcy kosztują, zwłaszcza w dzisiejszych czasach wartość kapitału ludzkiego rośnie.
Nie zatrudnisz dobrych programistów, testerów, twórców map, itd. jeśli cię na nich nie stać, jeśli nie dostaną oni dobrych zarobków i szans rozwoju.
Nie znajdziesz też inwestorów, pożyczkodawców, jeśli walą ci się przychody.

Nie siedzę co prawda tam w środku, ale ogólne zasady działania biznesu są wszędzie takie same.
Producenci nawigacji nie funkcjonują na księżycu i podlegają tej samej ekonomii co wszyscy.
A widzisz co się dzieje na rynku i chyba każdy.

MM przynajmniej na razie wywiązuje się ze swoich zobowiązań w stosunku do klientów którzy wcześniej zakupili licencje i dostają nadal aktualizacje.

Będę bardzo, ale to bardzo zdziwiony jeśli się będą wywiązywali z licencji lifetime.
Licencje czasowe to jeszcze, żeby nie było jakichś sporów, że ktoś kupił na 2 dni przed, a potem nic nie dostał.
Jednak stawiam na to, że spółka zostanie ostatecznie rozwiązana, a razem z nią wszelkie dotychczasowe umowy dożywotnie.
Nie wierzę w ekonomiczne cuda.

*

Offline Sznuki

  • 21
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Modecom SX-7.1
Odp: Mapy 2209 Beta dla wAM & aAM
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 12, 2022, 09:10:20 »
Przyczyna/skutek równie dobrze mogą być odwrócone. Fachowcy kosztują, zwłaszcza w dzisiejszych czasach wartość kapitału ludzkiego rośnie.
Nie zatrudnisz dobrych programistów, testerów, twórców map, itd. jeśli cię na nich nie stać, jeśli nie dostaną oni dobrych zarobków i szans rozwoju.
Nie znajdziesz też inwestorów, pożyczkodawców, jeśli walą ci się przychody.
Przychody, przy takim podejściu do klienta dopiero zaczną im się walić. Na bezinteresowny sponsoring raczej nie mogą liczyć. Więc pracownicy powoli mogą zajmować miejsca w szalupie.

*

Offline starstruck

  • ***
  • 261
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Mapy 2209 Beta dla wAM & aAM
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 13, 2022, 16:41:58 »
Piszecie o kliencie indywidualnym a firma już dawno przestawiła się na klienta biznesowego. Więc chyba przychody tak bardzo się nie zawalą...

*

Offline overconscious

  • ***
  • 276
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Stary telefon na korbkę
Odp: Mapy 2209 Beta dla wAM & aAM
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 18, 2022, 12:59:07 »
Na bezinteresowny sponsoring raczej nie mogą liczyć.

Na Androidzie chociarz pojawiło się smartroutes grudniowe, ale map nie ma.

Ogólnie polecam sobie powoli odpuścić AutoMapę, przy której trzyma już (chyba wszystkich) wyłącznie sentyment.
Nawet na WinCE widać, że iGO Primo 2.4 prezentuje się wyraźnie lepiej. Graficznie bynajmniej nie odstaje (ma pikietaże, asystenty, ostrzeżenia), a ma lepszy routing.

W sumie mapa polski to już jedyna przewaga AutoMapy, a i tutaj konkurencja depcze po piętach.

Piszecie o kliencie indywidualnym a firma już dawno przestawiła się na klienta biznesowego. Więc chyba przychody tak bardzo się nie zawalą...

Użytkownika indywidualnego to już chyba totalnie odpuścili.

*

Offline Sznuki

  • 21
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Modecom SX-7.1
Odp: Mapy 2209 Beta dla wAM & aAM
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 22, 2022, 00:36:28 »
Ogólnie polecam sobie powoli odpuścić AutoMapę, przy której trzyma już (chyba wszystkich) wyłącznie sentyment.
Cenna i uzasadniona rada. Okres mojego sponsoringu na WinCE PL powoli dobiega końca, bo jak wywiązywanie się producenta AM ze swoich zobowiązań w stosunku do klienta ma tak wyglądać jak wygląda, to sentyment zapewne nie tylko mnie nie powstrzyma przed zmianami