PDAclub.pl - Forum użytkowników technologii mobilnych
Nawigacja GPS => AutoMapa => Wątek zaczęty przez: nocnyMarek w Maj 18, 2011, 20:18:39
-
Pytanie z ankiety dotyczy waszych ocen komunikatu: 'Zjedź w lewo'
który od AM6.6.0 zaczął się pojawiać w przypadku jazdy na wprost
na drogach krajowych dwujezdniowych kiedy jazda na wprost
łączy się ze zmianą numeru drogi po której się poruszamy.
Komunikat pojawia się w miejscu, w którym 2 lub więcej pasy ruchu prowadzą
dokładnie na wprost, a z prawej jest pas zjazdowy, na który należy zjechać
żeby kontynuować jazdę drogą o tym samym numerze.
Brzmi to dość skomplikowanie, dlatego dla ułatwienia przygotowałem screeny
z widokiem mapy i zdjęciem zjazdu. (konkretnie na zrzutach jest węzeł Podwarpie)
Dla porównania screeny zawierają taki sam układ drogowy, przy którym nie ulega
zmianie numer drogi.
Dodam, że prześledziłem historię komunikatów tego węzła od AM 4.0.
We wcześniejszych wersjach w tych miejscach pojawiały się następujące komunikaty:
- cisza /brak komuniktu/
- prosto
- trzymaj się lewego pasa
Po wypełnieniu ankiety zapraszam do składania propozycji jaki komunikat byłby tu najlepszy.
-
trzymaj się lewego pasa
-
Wystarczy komunikat prosto, lub trzymaj się lewego pasa.
-
trzymaj się lewego pasa
-
Wystarczy komunikat prosto. Jest jednoznaczny.
Mi w ogóle nie podobają się komunikaty "trzymaj się X pasa" w obecnej formie (bo bardzo często bywają niejednoznaczne i spokojnie można byłoby zastąpić je komunikatami "zjedź w prawo/lewo").
Podejrzewam, że Ci co dobrze interpretują takie komunikaty posiedli tę niezwykłą umiejętność dzięki jeżdżeniu z AutoMapą a żaden nieskażony logiką AutoMapy nie połapałby się w tym, konkretnym przypadku o co kaman. ;)
-
Wystarczy komunikat -jedź prosto.
-
Wystarczy komunikat -jedź prosto.
Witam
Jestem tego samego zdania co poprzednik
-
Zgodnie z logiką -jedź prosto. A z których pasów to możliwe ma pokazać APR.
Teraz często w miastach mówi trzymaj się lewego pasa gdy jadę prosto, a za chwilę na tym samym skrzyżowaniu mówi jedź prosto. Ale będąc na lewym pasie nie wykonam tego.
I na odwrót mówi jedź prosto (prosto prowadzą trzy pasy) i na tym samym skrzyżowaniu mówi skręć w lewo. Szczególnie emocjonujące z prawego pasa.
-
Trzymaj się lewego pasa (już się przyzwyczaiłem) choć wolałbym komunikat prosto jako bardziej jednoznaczny.
-
A może przy okazji komuś chciałoby się sprawdzić i podać brzmienie komunikatów
występujących w tych miejscach w innych programach?
-
Sygic:
W zasadzie nie ma zadnego komunikatu dzwiekowego przy samym skrzyzowaniu. Wczesniej jadac droga 86 jest tylko informacja "jedz prosto przez 9km" - czyli do miejsca kolejnego manewru (skretu w prawo) juz za opisywanym miejscem.
-
Postawiłbym na dwa komunikaty: "Trzymaj się lewych pasów" i "Jedź prosto drogą o numerze xx" (xx nr wypowiadanej drogi, nie wiem czy nie obciążyło by to systemu). Nie wydaję mi się aby takich sytuacji w których droga na wprost ma zmieniany nr było dużo, więc taki komunikat można by przeżyć bez obawy o za długie gadanie Jadźki:)
-
Najlepszy byłby brak komunikatu, ewentualnie "prosto". Do zaakceptowania "trzymaj się lewego pasa".
Ale takie komunikaty to efekt takiego, a nie innego sposobu generowania komunikatów na skrzyżowaniu przez AM (na podstawie kategorii dróg).
Kiedyś, gdy AM mówiła "prosto" za to miałeś "lekko w lewo", gdy np. DK prowadziła po łuku, a zjazd (choćby gruntowa) był prosto.
-
W NE jest: "prosto".
-
Jeżeli to skrzyżowanie to ulica/aleja Beskidzka, to:
- Igo8/TA - brak komunikatu (w planie trasy jest niemniej symbol zmiany trasy/zjazdu na lewo),
- Igo8/NV - "zjedź na lewą stronę" i lekki skręt w miejscu zjazdu mimo że w miejscu zjazdu dalej jest to DK86 (zmiana z 1 na 86 jest wcześniej),
- Igo8/Emapa - "trzymaj się lewej strony".
-
Jeżeli to skrzyżowanie to ulica/aleja Beskidzka...
Oj chyba nie, żadnej Beskidzkiej tam nie ma >>to tutaj<< (http://mapa.targeo.pl/Mapa_Polski,20,19.21007,50.41978?l=fee465fd43241d43)
-
Witajcie!
Ten komunikat powtarza się zawsze przy tego typu skrzyżowaniach. Zarówno w Warszawie, Radomiu czy Lublinie. Dla mnie powinno być prosto.
-
w TT - cisza panuje ...
-
Po TT można się było tego spodziewać, lektorzy z TT w ogóle pracują na ćwierć etatu ;)
Żeby było jasne, wcale nie mam im tego za złe, ze swoich sporadycznych podróży z TT
mile wspominam długie chwile błogiej ciszy ... może za wyjątkiem jednej sytuacji:
skrzyżowanie typu T, przyjeżdżam 'od nóżki', na drodze żadnych drogowskazów,
a lektor śpi ...
-
nM mi osobiście ta cisza pasuje :wink: ... miałem swego czasu okazję podróżować z AM , częściej z NE ale tam komunikaty głosowe jak dla mnie zbyt częste , może to kwestia przyzwyczajenia nie wiem. Ale nie które komunikaty uważam za zbyteczne skoro jedziemy cały czas prosto.
Może o to w tym chodzi żebyśmy całkowicie nie zdawali się na te nasze programiki :smiley:
-
Jeżeli to skrzyżowanie to ulica/aleja Beskidzka...
Oj chyba nie, żadnej Beskidzkiej tam nie ma >>to tutaj<< (http://mapa.targeo.pl/Mapa_Polski,20,19.21007,50.41978?l=fee465fd43241d43)
Ja pisałem więc o http://mapa.targeo.pl/,21,19.02554,50.13356 (http://mapa.targeo.pl/,21,19.02554,50.13356).
Ale w sumie chyba sytuacja podobna?
-
W NE jest: "prosto".
W NE jest różnie, zależnie od kierunku :P
W stronę Katowic jest "Trzymaj się lewej"
(http://t3.pixhost.org/thumbs/741/7293582_cze_kat.jpg) (http://www.pixhost.org/show/741/7293582_cze_kat.jpg)
W stronę Częstochowy jest "Prosto"
(http://t3.pixhost.org/thumbs/741/7293584_kat_cze.jpg) (http://www.pixhost.org/show/741/7293584_kat_cze.jpg)
-
w TT - cisza panuje ...
w jedną i drugą stronę... :)
-
W stronę Katowic jest "Trzymaj się lewej"
Ale tuchyba pokazałeś zjazd na Pyrzowice, w AM też w tym miejscu jest taki komunikat,
w stronę Katowic chodzi o następny zjazd, na wschodnią obwodnicę GOP.
Ja pisałem więc o http://mapa.targeo.pl/,21,19.02554,50.13356 (http://mapa.targeo.pl/,21,19.02554,50.13356).
Ale w sumie chyba sytuacja podobna?
Tak, podobna, kolejne analogiczne, choć różniące się trochę w detalach miejsce,
będzie za zjazdem z płatnej A4 pod Krakowem.
-
Jeżeli to skrzyżowanie to ulica/aleja Beskidzka...
Oj chyba nie, żadnej Beskidzkiej tam nie ma >>to tutaj<< (http://mapa.targeo.pl/Mapa_Polski,20,19.21007,50.41978?l=fee465fd43241d43)
To update komunikatów Igo8:
a) w kierunku na północ:
- Emapa - cisza - (zmiana trasy 86->E75/1 na przedostatnim rozwidleniu, pod samym wiaduktem)
- TA - cisza (86->E75/1/86 ale dopiero przy ostatnim zjeździe)
- NV - cisza (86->1 na przedostatnim rozwidleniu, potem 1->E75/1 na ostatnim)
b) na południe:
- Emapa - cisza - (zmiana trasy E75/1->86 na przedost. rozwidleniu)
- TA - cisza (E75/1/86->86 jw.)
- NV - cisza (E75/1->86 jw.)
Przy okazji można ocenić, która mapa dokładnie odzwierciedla numerację (ja nie wiem). Przy poprzednim moim poście również każda mapa po swojemu opisywała oznaczenia dróg na rozwidleniu.
-
Ale tuchyba pokazałeś zjazd na Pyrzowice, w AM też w tym miejscu jest taki komunikat,
w stronę Katowic chodzi o następny zjazd, na wschodnią obwodnicę GOP.
Tak, masz rację, komunikat dotyczy zjazdu w stronę Pyrzowic. Przy zjeździe na DK1/S1 w stronę Tychów jest cisza.
Dodam jeszcze MapaMap: w obie strony, przy obu zjazdach jest komunikat "Trzymaj się lewej".
Połączone: [time]Maj 20, 2011, 19:55:46[/time]
Przy okazji można ocenić, która mapa dokładnie odzwierciedla numerację (ja nie wiem). Przy poprzednim moim poście również każda mapa po swojemu opisywała oznaczenia dróg na rozwidleniu.
Oznaczenie dróg jest OK.
-
Tak się zastanawiam jak należałoby interpretować różnicę między ilością odsłon,
a ilością oddanych głosów w ankiecie z tego i innych wątków. :mysli:
-
Tak się zastanawiam jak należałoby interpretować różnicę między ilością odsłon,
a ilością oddanych głosów w ankiecie z tego i innych wątków. :mysli:
Ano pewnie tak, że tutaj zagląda na forum mnóstwo gości, czyli osób nie mających nicka lub aktualnie wylogowanych. Podejrzewam, że ta ilość odsłon uwzględnia również takie osoby. Goście nie mogą brać udziału w ankietach stąd takie rozstrzelenie ilość odsłon do ilości oddanych głosów. No chyba, że się mylę, to ktoś mnie pewnie poprawi.
-
Nie tylko. Większość osób wita tutaj wielokrotnie.
-
Oznaczenie dróg jest OK.
Pozwoliłem sobie przeanalizować dokładnie to skrzyżowanie.
Najpierw droga na północ (od Nowej Wsi do Podwarpia):
1. zjazd - błędne "trzymaj się lewego pasa"
Tutaj mamy rozwidlenie DK (piszę o kategorii, nie numeracji!) na dwie inne DK.
Standardowo AM w takich przypadkach gada "trzymaj się lewego/prawego pasa", choćby jedna droga szła na wprost jak drut.
Tutaj akurat problemem jest błędna kategoria zjazdu, który powinien być oznaczony jako droga główna łącząca, a nie DK.
2. zjazd - błędne "zjedź w lewo"
Tutaj również problemem są złe kategorie. Otóż za 1. wjazdem kategoria zmienia się prawidłowo na DM (co prawda nie idzie za tym oznaczenie i dalej jedziemy niby DK86), ale za następnym zjazdem wraca z powrotem na DK.
Czyli wg AM wjeżdżamy z DM na DK (prosto) albo DM (zjazd w prawo). Tutaj więc mamy 2 błędy - zjazd (pętelka) jest błędnie skategoryzowany jako DM 1-pasmowa (powinna być główna łącząca), a droga główna jako DK (zamiast DM). Zapewne przy takich danych program wybiera komunikat "zjedź", bo w obu przypadkach zmieniamy kategorię drogi.
Teraz od Podwarpia na południe:
1. zjazd - "trzymaj się lewego pasa"
Tutaj drogi są dobrze skategoryzowane (choć źle opisane), zjazd jako DM 1-pasmowa, na wprost ciągle jedziemy po DM. Pewnie taka logika programu. Przy zjeździe słyszymy "zjedź w prawo", a to akurat OK.
2. zjazd - błędne "zjedź w lewo"
Błędów na mapie brak, tutaj zjazd w prawo to akurat ciągła jazda DM, więc słyszymy "trzymaj się prawego pasa". Natomiast jadąc na wprost zmieniamy kategorię na niższą DK, czyli teoretycznie zjeżdżamy z głównej drogi i stąd "zjedź w lewo".
Co ciekawe sprawdzałem ten 2. zjazd na 6.8.0 i tam zjazd był oznaczony jako DM 1-pasm i przy zjeździe było "zjedź w prawo", zamiast "trzymaj się". Widać w 6.8.1 "poprawiono" kategorię i stąd zamiast likwidacji jednego błędu doszedł drugi.
- Tutaj ciekawostka, słyszymy "zjedź w lewo", a APR pokazuje w 3 pasów prosto :E
Ogólnie jakby poprawić samą mapę to przynajmniej na nitce od Nowej Wsi do Podwarpia zniknęłyby błędy.
-
Nie wiem po co rozbieracie tego typu sytuacje pod kątem kategorii drogi, zjazdu itp.
Dobry komunikat, to taki, który powie Ci jasno gdzie masz jechać bez oglądania mapy w czasie jazdy i kombinowania która to krajówka a która nie.
Ja uważam, że jak się jedzie prosto, to komunikat powinien być "prosto" i koniec.
Od podpowiadania pasów jest APR i komunuikaty "trzymaj się X pasa" powinny wo ogóle zniknąć, bo sieją tylko zamieszanie.
Spokojnie mozna je zastapić komunikatami "prosto", w prawo/lweo", "zjedź w prawo/lewo".
-
Gdyby to było tak proste jak piszesz, to co kilka km na drogach krajowych miałbyś "w lewo/prawo". Tam jest pełno zjazdów z DK, które wiodą dokładnie na wprost lub pod mniejszym kątem niż DK, która idzie po łuku.
Ale wówczas pewnie by narzekał, że jedziesz prosto, a słyszysz że masz skręcać...
-
Proste na pewno nie jest a to oczym piszesz (tj. gdzie ma się pojawić komunikat a gdzie nie) to inna bajka.
Cały czas kombinujecie, znając "logikę" komunikatów AM.
Ja zanim tutaj ją poznałem, zdążyłęm się zirytowac tymi komunikatami w AM (bo były nieprecyzyjne).
Wyobraź sobie średniowiecznego chłopa, który nie wie co to Automapa i słyszy, że ma pojechać prosto.
Ma gdzieś jakąś tam kategoryzacje dróg.
Chłopina ustawia się na własciwym pasie do jazdy prosto (pomaga mu w tym APR) i jedzie prosto.
Oczywiście, że mogą się trafic pojarane (z punktu widzenia opracowania własciwego komunikatu) konfiguracje dróg ale komunikat "trzymaj się X pasa" w dobie asystenta pasa ruchu w niczym nie pomaga a czasem tylko sieje zamieszanie.
A weź mi wytłumacz dlaczego w opisywanej przez Ciebie sytuacji (krajówka po łuku a ja mam zjechac prosto w np. wojewódzką) nie miałbym usłyszeć prosto.
Przecież mam jechać prosto!
Ktoś, kto pierwszy raz włączy nawi i zobaczy na ekranie prościutka strzałkę a komunikat usłyszy zjedź w prawo usmarka się ze śmiechu i powie, ze to pojarany program, bo pokazuje co innego a mówi co innego.
-
"Trzymaj się lewego pasa" - bo jednoznaczny, bo działa siła przyzwyczajenia. I tyle.
-
Moim zdaniem komunikat powinien być połączony z funkcją kierunkowskazu: włączony kierunkowskaz, gdy zjeżdżam z jednej drogi i wjeżdżam w inną drogę to komunikat zjedź w prawo/lewo, gdy jadę tą samą drogą na wprost lub po łuku komunikat prosto lub ewentualnie rozgraniczyć to na: jazdę na wprost to komunikat prosto a jazda po łuku komunikat w prawo/lewo. Słowa „zjedź” „jedź” są podobne w brzmieniu i w komunikatach powinno być użyte tylko jedno z nich.
-
... gdy jadę tą samą drogą na wprost lub po łuku komunikat prosto ...
Jadąc tą samą drogą na wprost, zasadniczo nie chcę słyszeć żadnego komunikatu.
Cisza (brak komunikatu) = jedź prosto tą drogą.
-
Cisza (brak komunikatu) = jedź prosto tą drogą.
Dokładnie taki komunikat jest, jeżeli dobrze pamiętam, w Igo - "jedź tą drogą 100km".
-
Ok. Generalnie nie upieram się, że musi być wtedy takowy komunikat. Dodam jedynie pod rozwagę to, iż słysząc komunikat np: "prosto" wcześniej o powiedzmy 200 czy 300 metrów zostaję nim ostrzeżony, że "coś" będę miał na drodze-może jakieś rozwidlenie itp, itd. I że dojeżdżając do tego "coś" muszę być troszkę więcej uważny. Może warto mieć taki rodzaj "budzika".
-
Taki 'budzik' jest w nowym AutoPilocie, tyle że na mnie działa zupełnie nużąco, prosto ... prosto ... prosto ... i tak co któreś skrzyżowanie z boczną drogą.
-
Cisza (brak komunikatu) = jedź prosto tą drogą.
Dokładnie taki komunikat jest, jeżeli dobrze pamiętam, w Igo - "jedź tą drogą 100km".
To wcale nie musi dokładnie taki sam komunikat.
Bo ja komunikat "jedź tą drogą ..." rozumiem w ten sposób, że jeśli ta droga skręci, a na rozwidleniu, prosto będzie wiodła droga niższej kategorii, to też komunikatu nie będzie.
-
nocnyMarku-nie wiem co jest w AutoPilocie ani nowym ani starym bo nie używałem go ani nie używam. Jeździłem i jeżdżę tylko na AutoMapie. Na mnie akurat glos Marzenki nie działa usypiająco :ok: . Zresztą żaden głos tak na mnie nie działa pod warunkiem, że nie jest to kołysanka :D . A tak na poważnie to widać, że trudno będzie znaleźć złoty środek z tymi komunikatami. Za dużo jest kombinacji i układów dróg aby tylko jednym schematem komunikatów opanować cały system drogowy Polski nie mówiąc już o Europie. Jedno jest pewne, komunikaty powinny być logiczne. Skręcam kierownicą w lewo/prawo kierując się w drogę inną niż aktualna - komunikat jedź/zjedź w lewo/prawo. Koniecznie ze słowem "jedź/zjedź". Ponadto od tych komunkatów ja bym oczekiwał aby się pojawiały tam gdzie jest to konieczne i odpowiednio wcześniej.
Ochkarol - też tak samo rozumiem ten komunikat. Ale co będzie gdy będziemy mieć układ dróg równorzędnych typu Y ?. Dla mnie wtedy powinien być komunikat w prawo/w lewo bez słowa jedź/zjedź.
-
Dziękuje wszystkim, którzy wzięli udział w ankiecie. Moje zgłoszenie do supportu
poparte ankietą i waszymi wypowiedziami w tym wątku przyniosło skutek
w postaci zmiany komunikatu 'Zjedź w lewo' na 'Trzymaj się lewego pasa'.
Sprawdzone dziś na AM6.9beta w obu miejscach wskazanych w pierwszym poście wątku.
-
I to jest dobra wiadomość.
-
Taaa...
Trzeba przyznać, gdy wyniki ankiety nie zostawiają wątpliwości, to w Aquracie robią to co trzeba. W ostatnim czasie co najmniej 3 ankiety przyniosły oczekiwany efekt.
Chyba żaden inny producent nawigacji nie podchodzi tak do sprawy. Oczywiście jest to duży plus.
-
Ciekawe co poradzą na wynik ankiety o obsłudze GPS :-|
Ostatnio support był wielce zaskoczon, że coś jest na rzeczy. :S
-
A może po prostu: "Lewym Pasem Prosto"
-
Dziękuje wszystkim, którzy wzięli udział w ankiecie. Moje zgłoszenie do supportu
poparte ankietą i waszymi wypowiedziami w tym wątku przyniosło skutek
w postaci zmiany komunikatu 'Zjedź w lewo' na 'Trzymaj się lewego pasa'.
Sprawdzone dziś na AM6.9beta w obu miejscach wskazanych w pierwszym poście wątku.
Poprawiono mapę czy program?
-
Przecież mapa jest ta sama, więc odpowiedź jest oczywista.
-
Nie wiedziałem (nie interesuję się na razie betą).
Jeszcze by można sprawdzić czy to poprawka zaszyta w programie czy w ustawieniach (navigator.settings).
-
No to jak się zainteresujesz to sobie sprawdzisz :)
IMO (bez sprawdzania) to zmiana w programie.