Z góry przepraszam za nieprofesjonalizm oraz błędy językowe, raportować w razie wykrycia

Nie tak dawno pewien user poprosił mnie o podzielenie się wrażeniami z użytkowania Atrix’a, jako że zgodziłem się i nie jestem gołosłowny, proszę bardzo, oto krótka recenzja.
Atrix zadebiutował w kwietniu 2011 roku na targach MWC jako najbardziej mocarny ówcześnie telefon, dodatkowo jednym z faktów którym wyróżnia się spośród innych telefonów tej półki wydajnościowej jest możliwość podłączenia go do lapdocka czy też stacji dokującej z wyjściem HDMI i USB, co umożliwia pracę z peryferiami podłączanymi pod tenże port.
1.WyglądWymiary telefonu to 117 mm wysokości, 64 mm szerokości oraz 11 mm grubości.
Materiały z których został wykonany pozostawiają wiele do życzenia, gdyż cała obudowa to czarny plastik (niestety nie gumowany, o czym dalej) , z tyłu posiadający wzór podobny do szachownicy, siatkę głośnika, aparat z 2 diodami led oraz symbol Motoroli. Z przodu mamy 4 calowy ekran pokryty powłoką Corning Gorilla Glass, nad nim tuż obok logo producenta kamerę do rozmów wideo oraz czujnik światła, natomiast pod wyświetlaczem 4 standardowe dotykowe przyciski dostępne w telefonach z Androidem. Z powodu zaokrąglonych rogów i śliskiej powierzchni tylnej części aparatu nie trzyma się najlepiej, ale nie wypada też z ręki.





2.WejściaNa lewym boku mamy dostęp do USB oraz HDMI, USB może też pracować w trybie host, ale należy się zaopatrzyć w hub z zasilaniem. Z przodu widoczne jest standardowe wejście słuchawkowe 3,5 mm, a obok przycisk odblokowywania ekranu zintegrowany z czytnikiem odcisków palca. Po prawej stronie obecne są jedynie przyciski głośności, dół jest wolny od złączy.
Jak widać na zdjęciach urządzenie nie posiada zaślepek, co może powodować gromadzenie się tam kurzu przy dłuższym użytkowaniu.
3.Parametry techniczneJak wspomniałem wcześniej w chwili premiery był to najszybszy telefon dostępny na rynku, mimo upływu czasu nie pozostaje tak bardzo w tyle, a to wszystko za sprawą bardzo wydajnego 2 rdzeniowego procesora Cortex-A9 oraz karty graficznej Nvidii, całość bazuje na chipsecie Tegra 2 tego właśnie producenta.
Dzięki tak bogatym możliwościom obliczeniowym Motorola mogła pozwolić sobie na umieszczenie wyświetlacza o rozdzielczości 540 na 960 pikseli (co daje przy 4 calowym ekranie natężenie równe 275 pikseli na cal) bez większej utraty płynności.
Nie brakuje tutaj także modułu bluetooth oraz WiFi a/b/g/n, nie zarejestrowałem żadnych problemów dotyczących ich działania.
4.WydajnośćW Linpacku benchmark wielowątkowy daje wypadkową 50 – 70 megaflopów (przeprowadzane kilkukrotnie), natomiast jeden wątek to 40-42 megaflopów, a test w Quadrancie skutkuje rezultatem równym 2033, o dziwo nie wykrył on dwóch rdzeni.
Jeśli chodzi o bardziej subiektywną ocenę wydajności podczas 2 tygodniowego użytkowania nie doświadczyłem żadnych przycięć, jedyna rzecz do której mógłbym się przyczepić to być może nie do końca płynne przewijanie ekranów w domyślnym launcherze i jeden reset w czasie używania FPse (emulator PSX).
Co do samych aplikacji potrzebujących odrobinę więcej mocy to przed chwilą wymieniony emulator działa płynnie testowanymi przeze mnie grami (seria Cash Bandicoot, Rayman, Vilingate

osiągając 50-60 FPS, także GTA III nie sprawia problemów.
Warto zaznaczyć, że wszystkie testy wykonywane są na stockowym ROMie 2.3.4.


5.Jakość dźwiękuNie zauważyłem żadnych braków w tej kwestii, dźwięk jest wyraźny, bez szumów, także rozmówca nigdy nie narzekał na jakość rozmowy, jeśli chodzi o odtwarzanie dźwięku, nie zauważam tu żadnych rażących uchybień, ale zaznaczam że nie jestem audofilem, stąd nie mogę ocenić tego zbyt profesjonalnie.
6.OprogramowanieDomyślnie otrzymujemy interfejs blur, niestety nie doszukamy się w nim żadnych ciekawych rozwiązań, jest kilka ładnych widgetów Motoroli, grupowanie aplikacji, dla niewybrednych użytkowników jednak powinien być wystarczający.
Jeśli chodzi o klawiatury mamy do wyboru aż 2 dodatkowe, jedna to Multi-touch keyboard, a druga - Swype, na tak dużym ekranie względnie rzadko zdarza mi się nie trafiać w klawisze, samo pisanie jest bardzo wygodne.Ciekawostką jest możliwość odblokowywania telefonu przy użyciu odcisku palca.
Sam system ma być oficjalnie upgradowany do Androida 4.0 dopiero w 3 kwartale tego roku, ale już teraz są dostępne nieoficjalne porty.





7.AparatDo oceny jakości zdjęć oraz wideo zapraszam na vortal gsmarea.com, linki do porównania jakości zdjęć i filmów:
http://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idType=1&idPhone1=3708&idPhone2=3621&idPhone3=3598http://www.gsmarena.com/vidcmp.php3?idType=1&idPhone1=3708&idPhone2=3621&idPhone3=3598Dostępna rozdzielczość nagrywania filmów może zostać zwiększona po przez instalacje programu dostępnego na xda-developers.com, jest do tego wymagane zrootowanie urządzenia.
8.BateriaZ powodu zastosowania mocniejszego procesora i dużego ekranu należy spodziewać się dosyć kiepskich przebiegów na baterii, ale ku mojemu zaskoczeniu wcale tak nie jest. Przy bardziej intensywnym użytkowaniu (60 minut emulator psx, kilka wiadomości, przeglądanie WWW, 5 minut rozmowy, cały czas włączony transfer danych lub WiFi) bateria starcza na jeden dzień, podejrzewam że rzadszym korzystaniu z emulatora oraz przeglądarki czas mógłby się wydłużyć do maksymalnie 2 dni, a to wszystko za sprawą baterii litowo polimerowej o pojemności 1930 mAh.
9.PodsumowanieMinusy:
- taka sobie obudowa
- wygoda trzymania telefonu
- brak zaślepek na gniazda
Plusy:
- moc obliczeniowa
- odblokowywanie za pomocą odciska palaca
- wysoka rozdzielczość ekranu
- możliwość konfiguracji host’a USB
Czy żałuję zakupu Atrix’a? Nie, zdecydowanie nie
