[Tutorial] Android optymalizacja pamięci i działania

  • 1 Odpowiedzi
  • 10844 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline Roger from Cracow

  • **
  • 152
  • Sprzęt: Touch Pro 2
[Tutorial] Android optymalizacja pamięci i działania
« dnia: Listopad 27, 2013, 11:19:03 »
Poradnik. Optymalizacja pamięci naszego Androida


link do mojego tutoriala, który będzie aktualizowany na bieżąco o nowe informacje oraz listy procesów do bezpiecznego wyłączenia, zapraszam:

Android optymalizacja pamięci BLOG
 

Poradnik ten kieruję głównie do posiadaczy telefonów wyposażonych w mniejszą niż 1GB ilość pamięci. Wbrew powszechnie panującym opiniom android w wersji powyżej 4 spokojnie może działać płynnie nawet na telefonach z 512MB RAMu. Trzeba mu tylko w tym pomóc. Obecnie panujące trendy w ilości gigabajtów ramu oraz ilości rdzeni w naszych komórkach zdaje się temu zaprzeczać… nie bądźmy jednak naiwni i nie łykajmy jak te pelikany marketingowej propagandy producentów telefonów. Bowiem po zastosowaniu porad z tego artykułu jasno wyjdzie na jaw, że nawet telefon za kilka stów z dwoma rdzeniami (mój Quantum 4) i 512MB RAMu jest w stanie działać szatańsko płynnie i wydajnie z androidem 4.2.2

Poradnik kieruje dla bardziej świadomych użytkowników, którzy lubią pogmerać w swojej komórce. Warunkiem koniecznym do zrobienia poniższej optymalizacji jest posiadanie uprawnień ROOTa na swojej słuchawce. I ten problem zostawiam do indywidualnego rozwiązania dla Was. Każdy telefon ma inne narzędzia do osiągnięcia tego celu. Natomiast, jeśli nie masz i nie potrafisz zdobyć uprawnień ROOTa nie czytaj dalej tego poradnika, bo niema sensu.

Do rzeczy zatem.

Upewniwszy się, że mam ROOTa dla naszego telefonu zabieramy się za optymalizacje pamięci. Część z rozwiązań będzie radykalna i poinformuje o tym w stosownym komentarzu. Poradnik ten dedykuję dla posiadaczy telefonu Quantum 4 Goclever, niemniej jednak większość z porad zawartych tutaj jest uniwersalna i można z powodzeniem zastosować je na każdym telefonie włącznie z Samsungami S4 i innymi flagowcami. Poradnik ten wiąże się z koniecznością zakupu jednej czy dwóch apek z Google Play, zapewniam jednak, że wydatek tych kilkunastu złotych jest warty swojej ceny.

 
1. Optymalizacja aplikacji ładujących się w trakcie startu systemu

 

Warto zdawać sobie sprawę, z tego, że wiele programu również te systemowe maja tendencje do uruchamiania się w RAMie naszego telefonu w czasie startu systemu. Wiele z tych programów z powodzeniem można stamtąd wywalić bez ograniczania ich funkcjonalności. Aby sprawdzić, co też nam się ładuje w trakcie startu systemu potrzebne będą odpowiednie narzędzia. Dla użytkowników Quantum 4 będzie to przeinstalowany już przez producenta program Menadżer Zadań ES. Dla innych użytkowników polecam instalację tegoż z google play.

- darmowy ES Menedżer zadań do pobrania w google play
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.estrongs.android.taskmanager&hl=pl


W ustawieniach ES MZ koniecznie zaznaczamy opcję Root Enhancement dojąc dla programu specjalne uprawnienia, następnie przechodzimy do sekcji Startup Manager. Tutaj znajdziemy dwie zakładki; Enabled i Disabled. Jak łatwo się domyślić w zakładce enabled są wszystkie apki i procesy ładujące się do pamięci w trakcie staru systemu. Po wyłączeniu któregoś procesu ląduje on w zakładce Disabled.


Co wywalić?

Wedle uznania wszelkie programy, gry, jakie instalowaliśmy na telefonie a według naszego uznania nie maja one potrzeby siedzieć w pamięci telefonu to wywalamy w pierwszej kolejności.

U mnie na pewno poleciały: YouTube, Wyszukiwarka Google, TapaTalk, skype, facebook, poczta (syst), MusicFX, Messenger, Gmail (syst), Galeria (syst), Hangouts (syst), filmy google play (syst), dropboox… i kilka innych prywatnych apek.

    Użytkownicy Quantum 4: Jeśli ktoś nie korzysta z harmonogramu włączania i wyłączania telefonu o określonych porach można wywalić proces ( Harmonogram włączania), zajmuje on sporo MB.

Generalnie trzeba uważać z radykalnym wywalaniem procesów systemowych i tu zalecam ostrożność. Co do oprogramowania firm trzecich jeśliby zdarzyło się, że jaka apka przestanie prawidłowo działać po usunięciu jej z pamięci, łatwo możemy wszystko odkręcić kilkoma kliknięciami.


2. Kolejny punkt – zamrażanie pamięciożernych procesów działających w tle.

W tej części poradnika musimy wydać kilka zł na program Greenify i zainstalować go w systemie.

Greenify – w google play
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.oasisfeng.greenify&hl=pl

oraz werska Donation za 5zł, które warto zainwestować:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.oasisfeng.greenify.pro&hl=pl

Jest to aplikacja, która potrafi zamrozić upierdliwe drenujące pamięć i baterie aplikacje działające w tle. Robi to na tyle sprytnie, że „zamrożona” apka ciągle jest dostępna w systemie a każde odwołanie do niej skutkuje natychmiastowym jest „rozmrożeniem” i normalnym uruchomieniem. Czyli mamy tu do czynienia z przeciwnością zamrożenia, apki np. w Titanium Backup gdzie znika ona nam zarówno z pamięci jak i systemu. Sposób działania greenify jest niewidoczny dla użytkownika. Jedynym efektem pracy aplikacji jest dłuższe działanie baterii oraz cenne megabajty dodatkowego RAMu dla płynnego działania naszego telefonu.

Zdecydowanie polecam zainwestować parę złotych i wykupić płatną wersje Greenify. Dostajemy w zamian dostęp do bardzo przydatnych funkcji eksperymentalnych jak:

    przyspieszony tryb działania
    GCM push (zamrożone aplikacje są w stanie nadal odbierać informacje typu push)
    greenifikacja apek systemowych !!! Koniec z google play i innym pierdołami w pamięci
    śledzenie apek powodujących wybudzenia
    zachowanie powiadomień greenifikowanych apek
    i kilka innych

Po wykupieniu opcji Pro greenify konieczne jest jeszcze zainstalowanie Xposed Module Repository i włączenie w nim modułu greenify (ebabled).

Xposed Module Repository – link do instalacji Xposed Installer | Xposed Module Repository - zainstalować uruchomić w nim instalację (framework / zainstaluj) następnie zaznaczyć w nim Greenify. Po zapytaniu przyznać uprawnienia root i zrestartować telefon.

 


     

    Dygresja:

    Xposed Module Repository jest ponad to przydatnym narzędziem dającym nam możliwość instalowania wszelkich dodatków modyfikujących nasz System ROM telefonu bez konieczności flashowania. Możemy zatem zainstalować sporo dodatków zmieniających działanie naszego systemu, poprawiających jego działanie itp. Jak w modyfikowanych Romach np. Cyanogenmoda. Polecam przeglądnąc dostępną liste modułów w Xposed.

Od tej chwili cieszymy się już pełnymi możliwościami Greenify. Odpalamy, zatem aplikację, nadajemy jej uprawnienia ROOTa i od razu przechodzimy do ustawień gdzie aktywujemy wszystkie ustawienia eksperymentalne oraz włączamy auto-hibernację.

 


Kolejnym krokiem jest wskazanie, które apki oraz procesy maja być automatycznie hibernowane. W tym celu klikamy duży przycisk „+” na dole ekranu i przechodzimy do kolejnego menu „Analiza Aplikacji”


Głównie interesuje nas pierwsza sekcja „działające w tle”. Ta lista powinna być jak najkrótsza, są to właśnie aplikacje działające w tle, które zżerają nasze zasoby. Na pewno wywalamy stąd: Facebooka, Messenger, Skypa, wszelkie gry oraz inne aplikacje, które niekoniecznie muszą nam ciągle towarzyszyć w trakcie pracy telefonu. Wszystko wedle uznania i naszego wyczucia. Tradycyjnie zachowujemy ostrożność przy procesach systemowych. W zasadzie ciężko jest tutaj sobie jakoś zaszkodzić. W razie nieprawidłowego działania jakieś apki możemy ją po prostu przywrócić do stanu pierwotnego i tyle. Jedna uwaga hibernowanie widgetów działających w tle zazwyczaj zakłóca ich działanie tych, więc raczej nie ruszamy. Instalujemy je natomiast z głową pamiętając, że i one zabierają zasoby systemowe.

WAŻNE INFORMACJE: proszę się nie obawiać nawet podczas zamrożenia wszelkich komunikatorów (z powyższej listy) nie blokuje nam przychodzących powiadomień. Zatem wszelkie powiadomienia, zmiany statusów oraz przychodzące wiadomości z komunikatorów będą nadal do nas nadchodziły. Na tym mniej więcej polega genialność działania Greenify z wykupioną opcja PRO oraz zainstalowanym modułem Xposed.



3. Usuwanie niepotrzebnych aplikacji systemowych

 

Kiedy spojrzymy krytycznym okien na przeinstalowane aplikacje w naszym telefonie łatwo wyłowimy sporo takich, których nigdy nie użyjemy. Niestety Google przoduje w trendzie uszczęśliwiania nas na siłę wszelkiej maści niepotrzebnymi dodatkami w naszych Romach. Czy możemy co.ś z tym zrobić? Ona możemy.

Titanium Backup – niestety droga apka 20zł,. Może ktoś zna tańszą alternatywę, proszę o info w komentarzach. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.keramidas.TitaniumBackupPro

Jeden ze sposobów to jest permanentne zamrożenie tych aplikacji przy pomocy Titanium Backup. Przydatny program dla wszystkich miłośników gmerania w swoich komórkach oraz osób często eksperymentujących ze swoimi ROMami. Również skuteczne remedium na przywracanie funkcjonalności naszego telefonu po restacie. Warto mieć zrobiony backup naszych zainstalowanych aplikacji wraz z danymi. W każdej chwili z takiego archiwum możemy odtworzyć niedziałającą aplikację. Kilka razy zdarzyło mi się odtwarzać również aplikację po jej aktualizacji przez Google Play. Nowsze wersje okazywały się zepsute przez ich producentów albo zabugowane. Doskonałym przykładem jest Handcent SMS, którego interfejs w wersji powyżej 4.9x został totalnie zepsuty. Po aktualizacji dwoma kliknięciami wróciłem do starej najlepszej wersji.

Przydatną cechą Titanium jest zamrażanie apek. Jesteśmy w stanie z tego programu unieszkodliwić również zbędne procesy systemowe. Zalecam jednak szczególna ostrożnośc w tej kwestii.

 


 

Co zamroziłem w telefonie Quantum 4:

- com.google.android.vocesearch - file manager 1.0 - filmy google play - gmail - google+ - gry google play - hangouts - poczta 4.1 - Sim toolkit 1.0 - tagi 1.1 - voice unlock - voicecommand 1.0

 

4.  Wybiórcze wyłączanie niepotrzebnych usług

Kolejna fantastyczna aplikacja Disable Service – daje nam wgląd we wszystkie działające procesy wszystkich aplikacji zarówno systemowych jak i zewnętrznych. Za jej pomocą jesteśmy w stanie zapanować nad aktywnością wszystkich aplikacji wyłączając im np. niektóre niepotrzebne usługi.

Disable Service – do pobrania w google play za darmo
https://play.google.com/store/apps/details?id=cn.wq.disableservice&hl=pl


Zalecam dużą ostrożność i przemyślane używanie tej aplikacji. Tutaj dość łatwo możemy sprawić, że nasz telefon zacznie działać oględnie ujmijmy to losowo ;)



 

Usługi systemowe bezpieczne do wyłączenia:

Google Play Store
 -PendingNotificationsServices
 -ContentSyncService
 -DailyHygiene

Google Services Framework
 -GTalkService

Keypad
 -BluetoothHeadsetService
 -SupplementaryNetworkService

Maps
 -PrefetcherService

Network Location
 -NetworkLocationService
 -NetworkLocationService

Unsupported Headset Notifier
 -UnsupportedHeadsetNotifier

Google Play Services
 -AnalyticaService(by disabling this one u won t be able to log in your gmail or youtube account)
 -GmcService
 -NlpLocationRecieverService
 -GoogleLocationManagerService

 

Możemy również ograniczyć ilość zajmowanej pamięci niektórych programów i tak np. Używając klawiatury Swipe możemy co nieco jej powyłączać i zmniejszyć jej zapotrzebowanie na pamięć:


 

Z czasem postaram się zaktualizować listę bezpiecznych procesów do powyłączania.

W wielu aplikacjach i usługach można wyłączyć bezpiecznie "CapaignTrackingService", "GCMIntentService" ( jeśli nie chce otrzymywać powiadomień push ). Reszta doświadczalnie z zachowanie sporej ostrożności.


5. Co jeszcze możemy zrobić w kwestii optymalizacji?


Warto z głową instalować widgety sprawdzając czy istnieją inne, lepsze i mniej zasobożerne odpowiedniki. Można też zoptymalizować swoje komunikatory. I tak ja zamiast używać równocześnie messangera, gadu-gadu oraz skypa zainstalowałem jedną aplikację IM+ PRO, która jest w stanie bardzo ładnie obsłużyć te trzy i wiele innych komunikatorów. Odpadają, zatem trzy apkli siedzące w naszej pamięci na rzecz jednej o wiele lepszej.


IM+ Pro cena 15zł https://play.google.com/store/apps/details?id=de.shapeservices.implusfull


Tyle porad. Na zakończenie warto wspomnieć, że greenify posiada niewielki przydatny widget do instalacji na pulpicie po kliknięciu, którego od razu są hibernowane na życzenie wszystkie wybrane przez nas aplikacje. Działanie programu ogólnie jest takie, że po wyłączeniu telefonu aplikacje przechodzą w stan hibernacji. Można jednak te proces wywołać na życzenie.


Również Menadżer Zadań ES posiada swój wygodny widget, który poza funkcją wyświetlania ilości wolnej pamięci RAM może również mieć przypisane zabijanie procesów po kliknięciu w obszar widgetu. Wewnątrz ustawień apki możemy zdefiniować białą listę, procesów, które np. nie będą nigdy zabijane.

Istotnym elementem optymalizacji pamięci jest również instalacja dobrego Launchera, który nie będzie dramatycznie zużywał naszych zasobów systemowych. Ja używam i polecam Nowa Launcher (około 40 do 50MB w pamięci).

Wersja darmowa https://play.google.com/store/apps/details?id=com.teslacoilsw.launcher
Wesja Pro płatna 13zł – https://play.google.com/store/apps/details?id=com.teslacoilsw.launcher.prime




link do mojego tutoriala, który będzie aktualizowany na bieżąco o nowe informacje oraz listy procesów do bezpiecznego wyłączenia, zapraszam:
Android optymalizacja pamięci BLOG
« Ostatnia zmiana: Listopad 27, 2013, 13:06:35 wysłana przez Roger from Cracow »

*

Offline malylysy

  • ******
  • 3008
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Xiaomi Mi9T Pro
Odp: [Tutorial] Android optymalizacja pamięci i działania
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 27, 2013, 12:23:31 »
Ciekawy tutek.
Popraw tylko linki do bloga, bo prowadza do Berdyczowa.
If you want to ma­ke God laugh, tell him about your plans.