Problemy wynikające z niekontrolowanego restartu Android'a (pliki FSCK0000.REC)

  • 1 Odpowiedzi
  • 3253 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline lemar123

  • ******
  • 2680
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung A5
Przez kilka ostatnich dni zrobiłem sobie mała rundkę po dystrybucjach z Sense - tak dla odmiany od HyperDroid'a. Podczas instalacji (szczególnie mdeejay Evo Sense) przy pierwszym uruchomieniu zawiesił mi się kilka razy. A potem zaczęła się jazda ... :-]

Już o tym pisałem w FAQ, ale chciałbym przypomnieć, ponieważ to może być źródło wielu problemów.
Każde zawieszenie się Android'a i WinMo też (nie ma różnicy), i nieuchronny restart (bateryjka out) to z dużym prawdopodobieństwem uszkodzenie logicznej struktury FAT32 na karcie pamięci. Otwarte pliki do których coś zapisano nie są poprawnie zamknięte, a w głównym katalogu pojawiają się pliki FSCK000.REC (jeśli nie pomyliłem nazwy) jako efekt naprawy filesystemu i konwersji zgubionych klastrów.

Łatwo sobie wyobrazić , że gdy z pliku root.fs albo system.ext2 zginą fragmenty wielkości kilku MB to nie wróży nic dobrego. Może będziemy mieć szczęście ale jeśli nie, to w takiej sytuacji będą się pojawiać  komunikaty o nagłym zamknięciu jakiegoś procesu, gdy uszkodzony zostanie jakiś magazyn danych Androida (np. baza Call History) - albo nawet nie powiedzie się kolejne uruchomienie.

Dlatego zdrowe zasady to
1. robienie kopii katalogu Android z karty pamięci co 1-2 dni lub użycie TitanBackup (i backup katalogu TitanBackup z karty)
2. po każdym niekontrolowanym restarcie sprawdzenie karty choćby scandiskiem z Windows
3. jeśli są pliki FSCKXXXX.REC przywrócenie kopii z ostatniego backupu - nie wiadomo jaki plik dostał w dup*

Wersja NAND powinna rozwiązać te problemy.
No chyba, że macie inne pomysły na ... "higienę pracy" z Androdiem z karty ?

Edit: Pliki FSCK000.REC mogą pojawić się też po kopiowaniu plików na kartę za pośrednictwem kabla usb - należy użyć opcji "Bezpiecznie usuń Masowe urządzenie magazynujące".
« Ostatnia zmiana: Listopad 05, 2010, 22:09:02 wysłana przez lemar123 »

*

Offline muminisko

  • ***
  • 464
  • HTC Desire Z + graty na WM...
Odp: Problemy wynikające z niekontrolowanego restartu Android'a (pliki FSCK0000.REC)
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 30, 2010, 20:16:48 »
No niestety, u mnie przed chwilą skończyło się to formatem karty pamięci. Po zwieszce pod Andkiem WM w ogóle nie chciał wstać (wisiał sobie na pomarańczowym ekranie, z 10 razy wyciągałem baterię). Po formaciku i wrzuceniu na kartę plików należących do WM Leoś wrócił do życia. Jaka z tego nauczka? Trzeba sobie sprawić Desire Z  :E :grin: