Tak po krótce, podsumowując moje osobiste doświadczenia i subiektywne opinie po półrocznym używaniu iPAQ’a 214.
Zalety:- duży wyświetlacz 4-cale z ładnym obrazem oraz wysoką rozdzielczością (480x640) w standardowych proporcjach VGA (dzięki czemu 99% programów i gier działa „od ręki”, nie ma problemów wyświetlania jak przy rozdzielczościach niestandardowych typu WVGA)
Muszę przyznać, że po przesiadce się np. z LOOX (ekran 3.5 cala, QVGA 240x320) naprawdę daje się odczuć różnice w trakcie jazdy na AutoMapie. Widzę zbliżający się zakręt już w oddali (czasem widzę zakręt następny i jeszcze następny w jedne chwili) oraz sam obraz jest wyraźniejszy i widać więcej szczegółów.
- szybki procesor 624MHz Marvell XScale (dawniej Intel XScale) – na tyle szybki, że działają filmy bez konwersji (na najnowszym CorePlayer ze sterownikami Intel XScale, natomiast na TCPMP trochę szarpią przy dynamicznych akcjach)
Wydajność Marvell’a jest znacznie lepsza, nawet 2-3x od np. Qualcomm czy Samsung.
Na forum nawet z resztą gdzieś były testy.
- 128 MB RAMu wobec 64 MB większości PocketPC na rynku o podobnych gabarytach
- dobrej jakości WiFi (dobrze łapie sygnał) z obsługą najnowszych standardów szyfrowania WPA2/AES.
- gniazdo CompactFlash (można podłączyć przez nie zarówno pamięć jak i urządzenia zewnętrzne) – sam testowałem m.in. GPS i kartę sieciową LAN
- gniazdo SD/MMC z obsługa urządzeń SDIO oraz kart SDHC
- czujnik światła / możliwość auto-regulacji podświetlenia
- ładowanie z USB (standardowy port USBmini) z możliwością wyłączenia
- wbudowany host USB (działają m.in. pendrive’y, dyski twarde USB (a także IDE i SATA, przez przejściówki USB), czytniki kart pamięci, hub'y USB, klawiatury, myszy)
Osobiście sprawdzałęm PenDrive, dysk twardy USB oraz myszkę.
Na Youtube natomiast są filmiki (
USB Host on iPAQ 214,
USB-Host on iPAQ 214), które pokazują podłączone poprzez Hub'a USB: klawiaturę, mysz i dysk twardy (z przejściówką IDE->USB), jednocześnie.
Używanie hosta, wymaga jednak dodatkowego
kabla, który można kupić lub przerobić samemu z oryginalnego.
- sterowniki Bluetooth firmy Widcomm (obecnie Broadcomm), które są najlepsze na rynku
Wbrew pozorom to nie bez znaczenia. Czytałem na zachodnich forach np. testy słuchawek bluetooth i o ile na sterownikach Microsoftu (używanych w większości PDA) niektóre z nich działały z dobrym dźwiękiem, a niektóre słabym. Tak na sterownikach Widcomm’a wszystkie działały bardzo dobrze. Sterowniki Widcomm’a mają też więcej możliwych ustawień co do np. jakości dźwięku poprzez rejestr, niż Microsoft’owe.
Wady:- brak wbudowanego modułu GPS, choć można podłączyć moduł do gniazda CompachFlash, SDIO lub zastosować dowolny odbiornik GPS Bluetooth
Sprawdzałem osobiście CompactFlash oraz 2 różne odbiorniki Bluetooth (Nokia i Navibe) i działało bez zarzutów.
- cichy głośnik jak na urządzenie tej wielkości. nadaje się co prawda do nawigacji czy gierek, ale filmy i muzyka już tylko na słuchawkach (Bluetooth lub miniJack).
- oprogramowanie HP w Windows Mobile to czysty szajs, na szczęście można je powyłączać.
Polecam od razu wyłączyć z ekranu Today: TodayPanel oraz iPAQWireless (Start->Settings->Personal->Today->Items), a także wywalić z katalogu \Windows\StartUp wszystko oprócz BTTTrayCE
Dlaczego ? TodayPanel powodował u mnie, że gdy iPAQa w trakcie jazdy, doładował się do końca, ekran zmieniał podświetlenie raz na jaśniejsze, raz na ciemniejsze.
Wyłączenie TodayPanel rozwiązało problem na zawsze (na zachodnich forach też ludzie o tym pisali).
iPAQWireless u mnie po jakimś czasie zwieszał się i nie chciał załączać bluetootha. Pomagał hardreset, ale tylko na jakiś czas. Po wyłączeniu tego dodatku i załączeniu w jego miejsce dodatku Wireless (oryginalnego z Windowsa Mobile) nie miałem już nigdy żadnych problemów.
BTW: polecam też wyłączyć z ekranu Today, wszystkie dodatki, których nieużywany. Moim zdaniem ma to niewielki wpływ na wydajność Pocket’a.
- podświetlenie na baterii i podświetlenie na zasilaniu musi być ustawione na tym samym poziomie, w przeciwnym razie możemy mieć niemiły efekt migotania, gdy iPAQ doładuje się do końca w trakcie jazdy samochodem (jest to jednak mały problem, bo mało kto ustawia podświetlenia dla zasilania i baterii na różnych poziomach)
- brak polskiego menu (wada dla niektórych), choć możliwe jest dokupienie polonizacji
http://www.marchevka.pl/index.php?page=mwriter_2_6Polonizacje jednak zawsze trochę spowalniają.
- niektórzy narzekają, że ekran jest zbyt mało czuły, choć osobiście jestem zadowolony z dokładnie takiej czułości jaka jest i nie chciał bym by była większa. ale gusta są różne
- irytująco jasna dioda bluetooth, która wkurzała mnie w trakcie oglądania filmów na bezprzewodowych słuchawkach. na szczęście można ją wyłączyć programowo
http://pdaclub.pl/forum/index.php?topic=132363.0