UWAGA!!! Serwis do poprawnej pracy wymaga aktywnej obsługi javascript'u!

 

WM
Android
iPhone
Linux
Symbian
PalmOS
Other
 
Home Newsy Programy Pisanie po ekranie
Pisanie po ekranie PDF Drukuj Email
Piekacz, Cezary środa, 15 styczeń 2003 11:30
ilustracjaNowe konstrukcje palmtopów, takie jak zastosowanie klawiatury zamiast obszaru graffiti w serii Treo, lub składana obudowa w nowym Tungsten|T mają na pewno wiele zalet, niestety są też i wady. Jedną z nich jest brak dostępu do obszaru graffiti. Aby temu zaradzić polecam zapoznanie się z zestawieniem aplikacji, które umożliwiają pisanie bezpośrednio po ekranie palma. Wszystkie zebrane programy są kompatybilne z PalmOS5, co za pewne ucieszy posiadaczy Tungstena|T, dwa pierwsze są darmowe, ostatni zaś posiada ponadto możliwość rozpoznawania pisma odręcznego.

NewPen 1.4


 • NewPen na PalmGear

 • Pobierz z PalmGear


  ilustracja

  Ten program jest najprostszy ze wszystkich, nie przeszkadza to jednak w niczym, gdyż perfekcyjnie spełnia swoje zadanie. Po uruchomieniu programu możemy dodać ikonkę do "belki skrótu", zaznaczyć opcję aby pojedyncze dotknięcie ekranu było rozpoznawane jako znak punkcyjny, włączyć powiadomienie dźwiękowe, a także dodać tzw. wirtualny atrament, co objawia się rysowaniem kreski podczas pisania liter. Opcja ta jest bardzo wygodna podczas problemów z poprawnym rozpoznawaniem znaków. Można wtedy wychwycić błędy, które robimy pisząc teksty.

  ilustracja

  Po aktywacji programu w prawym dolnym rogu pojawia się mały kwadrat narysowany przerywaną linią. Po jego dotknięciu zmienia się ona w linię ciągłą, oraz aktywowane zostaje rozpoznawanie pisma na ekranie. Działa ono właściwie tak jak powinno, graffiti rozpoznawane jest poprawnie i tak samo szybko jak pisane w polu poniżej. Dodatkowym atutem jest fakt, iż aplikacja jest darmowa. Godne uwagi jest też to, iż aplikacja sprawdzi się doskonale na palmtopach nie mających podświetlanego pola graffiti i ułatwi pisanie w nocy.

  Niestety NewPen nie działa w WordSmith, w innych programach na szczęście nie sprawiał problemów.

  Graffiti Anywhere 1.2


 • Graffiti Anywhere na PalmGear

 • Pobierz z PalmGear


  ilustracja

  GA działa bardzo podobnie jak opisany powyżej NewPen, posiada jednak dużo więcej opcji, nie sprawia też problemów w WordSmith. Poza możliwością wyświetlania wirtualnego atramentu oraz kropki oznaczającej początek linii, można ją także pogrubić aby była lepiej widoczna. Podobnie jak w NP, tutaj także mamy możliwość wprowadzania liter po lewej oraz cyfr po prawej stronie. Aby lepiej zaznaczyć granicę pomiędzy tymi dwoma polami, na górze ekranu można wyświetlić czarny trójkąt.

  ilustracja ilustracja

  Aplikacja ta posiada także inny system aktywacji, którą de facto można dokonać na trzy sposoby - poprzez krótkie przyciśnięcie jednego z czterech klawiszy, długie, oraz dłuższe przytrzymanie. Posiadacze Tunsgtena|T mogą wykorzystać także przycisk aktywujący aplikację do nagrywania głosu. W ostatniej zakładce mamy również możliwość deaktywacji Graffiti Anywhere w wybranych programach. Jeśli chcemy aby program automatycznie się wyłączał, możemy to ustawić po wyjściu z aplikacji, w której została dokonana aktywacja lub po określonym czasie.

  ilustracja

  Tak duża ilość opcji oraz fakt, że program ten jest darmowy na pewno zadowoli każdego użytkownika. Czy jest on jednak lepszy od opisanego poprzednika zależy już tylko od indywidualnych upodobań.

  CIC Jot for PalmOS 2.0


 • Graffiti Anywhere na PalmGear

 • Pobierz z PalmGear


  ilustracja

  Jot jest jedynym programem z całej trójki, za który trzeba zapłacić, co gorsza całkiem sporo bo aż 39$. Jednak w zamian za to otrzymujemy dodatkowe możliwości. Jednym z nich jest rysowanie wirtualnego atramentu także podczas pisania w polu graffiti. Ułatwi to osobom uczącym się graffiti poprawnie wprowadzać litery.

  ilustracja

  Jot posiada jedną wadę, która dosyć doskwiera, mianowicie nie ma możliwości szybkiej deaktywacji programu, jest to możliwe jedynie wewnątrz aplikacji. Natomiast to co odróżnia CJ od reszty, to obsługa nie tylko graffiti, ale także zwykłego pisma odręcznego ! Nie muszę chyba nikogo przekonywać jakie ma to zalety, ale jest to już jednak temat na inny artykuł.

  (Uaktualnienie)

  Jaroslaw Hartman, któremu dziękuję za maila, poinformował mnie o jeszcze jednym ciekawym programie, o którym warto wspomnieć.

  MyScript 1.2


 • MyScript


 • Pobierz MyScript


 • ilustracja

  MyScript pozwala na wprowadzanie kilku liter z rzędu, które po zakończeniu pisania są transformowane do tekstu. Mamy możliwość wprowadzania ich zarówno na całym ekranie jak i w specjalnych okienkach, wywoływanych po naciśnięciu symbolu "ABC" lub "123" na polu graffiti. Mimo że pomysł na wprowadzanie znaków jest unikalny, uważam jednak, iż opisane wcześniej programy sprawdzą się lepiej w codziennych zastosowaniach.

  Mam nadzieję, że opisane tutaj aplikacje pomogą Wam efektywniej pisać na palmtopie, zaś to krótkie zestawienie pozwoli na wybór aplikacji, która będzie Wam najbardziej odpowiadać.

 • Artykuł do czytania na palmtopie (iSilo-Win)
 • Logowanie do serwisu

  Nie pamiętasz hasła?     Nie pamiętasz nazwy?
  Załóż swoje konto!

  Blog

  ACTA, czyli rzecz o własności intelektualnej
  W założeniu ten wpis miał być inny pośród setek innych, które w ciągu ostatnich paru dni na fali paniki związanej z ACTA dosłownie zasypały polski internet. Mało kto pośród całej masy z…

  Najbliższe spotkania klubowe

  Portale społecznościowe


  Znajdź nas na Google Plus


  Follow PDAclubpl on Twitter

  Mapa Hot Spot'ów

  Mapa małopolskie podkarpackie lubelskie świętokrzyskie śląskie łódzkie opolskie dolnośląskie mazowieckie kujawsko-pomorskie wielkopolskie lubuskie podlaskie warmińsko-mazurskie zachodniopomorskie pomorskie
  Cała Polska
  Ilość Hot Spot'ów: 1714
  Najwięcej w: Warszawa
  Ostatnio dodany: Chełm
  Hot Spot'ów w bazie: 1714

  Reklama

  Nasza strona używa plików cookie w celu umożliwienia poprawnego funkcjonowania.
  Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Zamknij [X]