Palmtop, CDMA, GPS

  • 14 Odpowiedzi
  • 4027 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline Wojtek48

  • 47
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: LG LC8000, Asus P750
Palmtop, CDMA, GPS
« dnia: Maj 27, 2010, 08:16:01 »
Witam,
Mam palmtopa LG LC8000 a obsługą GPS. Ale w palmtopie siedzi chyba jakaś karta telefoniczna o numerze 0196782439 z technologią CDMA. Zamierzam tylko korzystać z GPS.
Zainstalowałem TGPS - program który działa ale nie ma połączenia z zewnątrz.
Czy mam szukać operatora CDMA ? 

*

Offline Antej

  • Ekspert HTC Blueangel
  • ******
  • 3005
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Palmtop, CDMA, GPS
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 27, 2010, 10:13:00 »
jesli to cos w ogóle ma GPS to bedzie to A-GPS czyli taki wskaziciel jak w sgh Avila. Nie uzyjesz tego bez zasiegu sieci. Pozostaje zakup zewnetrznego  odbiornika GPS na BT.
Uparty jestes z tym PDA, ale tak jak napisalem kilka miesiecy temu, ta droga zmierza do nikąd. Lepiej bylo od razu kupic Himalaya zanim wladowales sie w koszty dodatkowe.

Zamiast się męczyć z tym koreńaskim kup sobie to i po bólu:
http://www.allegro.pl/item1054199351_samsung_i700.html
« Ostatnia zmiana: Maj 27, 2010, 13:19:33 wysłana przez Antej »

*

Offline Wojtek48

  • 47
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: LG LC8000, Asus P750
Odp: Palmtop, CDMA, GPS
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 28, 2010, 07:17:07 »
Dziękuję za podpowiedź. Ale wydaje mi się że ten sprzedawany palmtop nie ma w ogóle GPS.
http://en.wikipedia.org/wiki/Samsung_SPH-i700
Jest oczywiście koreański  i ma CDMA  :worried: i CPU ma tylko 300 MHz.
 Faktycznie kupiłem LG LC8000 na Allegro gdzie reklamowany był jako "japoński". Nawet nie mogłem reklamować bo długo go identyfikowałem  :O. To był trup.
Teraz to nawet wiem że oprócz GPS istnieje A-GPS i S- GPS.  :mrgreen:
Problem łącznika USB między LG LC8000 a PC zniknął. Tam podałem nawet właściwy pinout do tego LG LC8000 chociaż w całym internecie nawet koreańskim tego nie ma.
Moją ideą jest poznać ten koreański  palmtop względnie do końca (jak się uda). :-|
 Czy GPS na BT to - GPS na  Bluetooth ? Jeśli tak to LG LC8000 nie ma Bluetootha.

A może wystarczy odblokować GPS ?
« Ostatnia zmiana: Maj 28, 2010, 08:14:22 wysłana przez Wojtek48 »

*

Offline Antej

  • Ekspert HTC Blueangel
  • ******
  • 3005
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Palmtop, CDMA, GPS
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 28, 2010, 09:20:31 »
masz gdziekolwiek na obudowie napis GPS? Jak nie, to zapomnij o tym ze jest wbudowana antena GPS. Sugerujesz sie jednym wpisem w specyfikacji 'Support GPS function', takie cos moglyby miec wpisane wszystkie modele HTC, bo maja WinMobile, serial port w zlaczu synchro i pozwalaja na instalacje oprogramowania do GPS.

i700 wygląda na lekko zubożoną wersję tak jak to było z modelem Acer N50 i N50 Premium.

SGH/ LG Poza inną kością RAM/ROM i procesorem niczym się nie różnią, co akurat nie jest trudne do wykonania  na etapie produkcyjnym.

Niepotrzebnie sie nakrecasz na ten GPS.

Edit.
Nawet jeśli producent wszczepił kość z odbiornikiem GPS (co podobno jest standardem od stycznia 2002r w sieci Sprint CDMA) to jego funkcjonowanie było ograniczone do współdziałania w zasięgu sieci CDMA a zastosowanie było "do reklam" lub "ratownicze". Czyli jako użytkownik nie będziesz miał dostępu do tego chipsetu nie mówiąc już o sterownikach do niego. Brak interface z poziomu OS zamyka sprawę.
« Ostatnia zmiana: Maj 28, 2010, 10:10:16 wysłana przez Antej »

*

Offline Wojtek48

  • 47
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: LG LC8000, Asus P750
Odp: Palmtop, CDMA, GPS
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 30, 2010, 11:49:48 »
Święte słowa, dziękuję za informacje, nawet nie wiedziałem że istnieje A-GPS :(
Wstawiłem do tego PDA kilka programów w tym Task Manager, Navizon, T-GPS, MiniStumbler, PeekPocket, Gogle maps. Okazuje się że faktycznie ten PDA jest ślepy, wysyła sygnały ale nie wykrywa żadnej bezprzewodowej linii.
Mam pomysł zainstalować kartę SDIO z modułem GPS (ale nie z tym lipnym GPS-A).
W międzyczasie zegar zmienił język na francuski ?   :P
Nawet się mapa świata pokazała (na chwile), można zmieniać jej rozmiary.
Może w ten sposób wyeliminuję resztę koreańskiego. Po zainstalowaniu Task Manager widzę ten PDA na wskroś. TM pokazuje aplikacje, PID, HWND, TID, nazwy plików exe, wszystkie procesy i pamięć jaką używają, liczbę wątków, użycie CPU dla procesów i wiele innych  danych.
Moja wiedza na ten temat jest mała, ale mam nadzieję że poznam ten PDA.


« Ostatnia zmiana: Maj 30, 2010, 11:52:11 wysłana przez Wojtek48 »

*

Offline Antej

  • Ekspert HTC Blueangel
  • ******
  • 3005
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Palmtop, CDMA, GPS
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 30, 2010, 13:03:20 »
Ech... SDIO z GPS (o ile będzie dostępne jakimś cudem), będzie na starym chpset i do tego tak droga że jej wartość powinna pokryć zakup Himalaya plus GPS na BT. 

Jeśli ten LG obsługuje serial port w gnieździe synchro (a stare urządzenia zwykle to miały), to jedyny, rozwiązaniem będzie zakup GPS na serial port (Holux i Rikaline je robiły). One również są na starym chipsecie ale ich cena powinna zamknąć się w 70zł, potem tylko przeróbka wtyczki pod LG.

Chcesz, baw się, ale radziłbym racjonalne przeliczenie kosztów dodatkowych i rozważenie czy to się opłaca.

IMO to co możesz osiągnąć to poziom MDA 1 (HTC Wallaby) z odbiornikiem GPS na serial port.

« Ostatnia zmiana: Maj 30, 2010, 13:06:33 wysłana przez Antej »

*

Offline Wojtek48

  • 47
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: LG LC8000, Asus P750
Odp: Palmtop, CDMA, GPS
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 01, 2010, 11:02:05 »
Mam takie głupie pytanie: W jakich przypadkach należy GPS odblokowywać ?
Rozumiem że można odblokować telefon komórkowy z SIM-Locka, bo wtedy można zmienić operatora telefonu. Ale GPS też ma swojego locka  ?
Czy ten GPS to może zablokowany GPS a nie A-GPS ?
Jestem zielony zupełnie w tych sprawach, wiem że są usługi odblokowujące GPS, ale co one odblokowują ?
Pytam bo w internecie po polsku nie znalazłem na to odpowiedzi.. :O
 
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 01, 2010, 11:04:53 wysłana przez Wojtek48 »

*

Offline Kapitan Pazur

  • *****
  • 11296
  • Sprzęt: iPhone 5, Xperia Z3 Compact
Odp: Palmtop, CDMA, GPS
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 01, 2010, 12:20:27 »
może masz na myśli "odblokowywanie nawigacji"?
ale tam nie chodzi o to że GPS jest w jakiś sposób zablokowany tylko o to że system Windows CE jest ukryty pod nakładką graficzną i to system się "odblokowuje"
tak że związku z Twoim przypadkiem nie ma tu żadnego

*

Offline Wojtek48

  • 47
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: LG LC8000, Asus P750
Odp: Palmtop, CDMA, GPS
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 03, 2010, 11:58:28 »
Zatem odblokowanie nawigacji GPS nie wchodzi w sprawę.
Ten PDA ma takie porty : SDIO, podczerwień i specjalny 24 pinowy na którym jest kabel USB który łączy PDA z PC przez ActivSync 4.5. Ponadto ta dziwna antena. Tu szeregowych czy równoległych portów nie ma.
Moją ideą jest jednak podłączenie jakoś modułu GPS do palmtopa skoro te A-GPS jest ograniczone. :-|
Jeśli nie SDIO z modemem GPS to może tak : Modem GPS na USB do PDA, i tylko kupić rozwidlenie USB które z jednej strony USB będzie działało tak jak obecnie, a z drugiej strony USB ten modem GPS. Taka konfiguracja pracowałaby przy połączeniu z PC -em.
Potem po odłączeniu od PC -ta,  tylko  PDA +  GPS na tym kablu USB i zasilanie z baterii palmtopa.

Sterowniki tego GPS na kablu USB do PDA wcześniej zainstaluję na PDA.
Czy to może działać ?  Bo faktycznie ten SDIO z modem GPS to trudno kupić i  chyba na bazarze bo chciałbym wcześniej sprawdzić czy działa .. :O
   

*

Offline Kapitan Pazur

  • *****
  • 11296
  • Sprzęt: iPhone 5, Xperia Z3 Compact
Odp: Palmtop, CDMA, GPS
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 03, 2010, 13:11:27 »
Generalnie port usb w palmtopie służy do komunikacji z PC w trybie klienta, a tylko w niektórych modelach obsługiwany jest tryb host usb. Mówiąc prościej, port służy najczęściej do tego by to palmtop był podłączany do komputera, a nie by inne urządzenia były podłączane do palmtopa. A nawet jeśli palmtop jest wyposażony w host usb, nie oznacza to jeszcze że obsługiwane jest każde urządzenie które pracuje z PC. Najczęstsze przeszkody to brak sterowników dla Windows Mobile i zbyt duży pobór mocy przez urządzenia.

Czy ten PDA ma host usb i czy są sterowniki dla Windows Mobile dla tego odbiornika gps? Jeśli nie, to taka kombinacja nie ma prawa zadziałać.

*

Offline Antej

  • Ekspert HTC Blueangel
  • ******
  • 3005
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Palmtop, CDMA, GPS
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 03, 2010, 13:11:46 »
Duze ambicje mala wiedza.

Nie podlaczysz nic na USB jesli zlacze  nie ma HostUSB.

Zlacze synchro jest zazwyczaj na serial port.
Oslabiasz mnie tym tematem, podalem gotowe rozwiazanie a Ty dalej bladzisz.

*

Offline Ahmed

  • **
  • 241
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje małe FortPolio
  • Sprzęt: Smart devices: Casio Cassiopeia A11 > NEC Mobile Pro 780 > Nokia 9110i > Handspring + modół GPS Samsung Omnia, HTC Universal, Samsung i780 (żony)
Odp: Palmtop, CDMA, GPS
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 03, 2010, 16:39:00 »
Nawet jeżeli twój PDA (czy inne urządzenie które posiadasz) ma wyprowadzone na złączu synchronizacyjnym piny od portu szeregowego (zwanego COM) to musisz mieć sporą wiedzę praktyczną i teoretyczną żeby wykorzystać to do podłączenia GPS'a. Tak jak radził kolega @Antej
zakup Himalaya plus GPS na BT. 

Albo jeżeli twoje urządzenie posiada Bluetooth zakup samego odbiornika GPS

*

Offline Antej

  • Ekspert HTC Blueangel
  • ******
  • 3005
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Palmtop, CDMA, GPS
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 03, 2010, 18:02:27 »
Napisal ze nie ma BT, nie doczytales.

Rozpiska pinow jest juz znana wiec nie trzeba 'ogromnej' wiedzy. Zwlaszcza ze kupilby odbiornik ze znaynm ukladem pinow we wtyczce. Pytane zasadnicze: czy jest na pewno serial port.

*

Offline Ahmed

  • **
  • 241
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje małe FortPolio
  • Sprzęt: Smart devices: Casio Cassiopeia A11 > NEC Mobile Pro 780 > Nokia 9110i > Handspring + modół GPS Samsung Omnia, HTC Universal, Samsung i780 (żony)
Odp: Palmtop, CDMA, GPS
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 04, 2010, 13:43:13 »
Faktycznie nie doczytałem z tym BT


Rozpiska pinow jest juz znana ... Pytane zasadnicze: czy jest na pewno serial port.

Przepraszam za może laickie pytanie, ale skoro jest rozpiska pinów to chyba jest też podpisane który pin jest od USB, a który od SERIAL'a, chyba że masz na myśli czy są zaimplementowane w systemie sterowniki/aplikacje obsługujące serial??

A co do wiedzy na temat elektroniki (pomijając sprawy związane z opisem pinów bo to już jest) jeżeli nie masz kilku wtyczek do gniazda synchronizacji nie polecam uczyć się lutowania na jedynej jaką masz

*

Offline Wojtek48

  • 47
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: LG LC8000, Asus P750
Odp: Palmtop, CDMA, GPS
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 05, 2010, 11:38:20 »
Dziękuję za rady. Faktycznie nie wiem zbyt dużo. Nie jestem elektronikiem. Układ 24 pinów na tym PDA jest tu : http://www.google.pl/#hl=pl&source=hp&q=Signal+Names+and+Functional+Allocations+for+24+pins+of+IO+connector&btnG=Szukaj+w+Google&rlz=1R2ADFA_plPL369&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=&fp=72e612765269b24
Mój kabel USB sync do PDA ma taki układ :
10 USB D-
12 Power ground
15 USB D+
16 USB power 5 V
19 Power ground
Sterownik ściągnąłem ze strony producenta PDA tj. Cyon Korea. I teraz na PDA odbieram nawet Google (polskie i inne) poprzez  ActivSync ver. 4.5. na PC-ie.  Działam po omacku bo nie rozumiem koreańskiego. Na PDA jest OEM Pocket Internet Explorer ustawiony home na Koreę.
Mam 3  klawiatury dotykowe na ekranie koreańska , łacińska i polska.
Oczywiście klasycznych  portów szeregowych czy równoległych tu nie ma. Nawet nie ma portu USB.  Wszystko skupia się na tym 24 pinowym porcie,  SDIO i  IRDA.

Program VisualGPSce wykazał porty :
1. COM1Serial, 2. COM2 Irda, 3. COM3 IRCOMM, 4. COM4 USB, 5. COM5 Serial2, 6. COM7 USB_CDMA

Program  Port Splitter wykazał porty :
Input : 1. USB cable, 2. Native IR, 3. Serial Cable on SP2, 4. USB CDMA on COM7, 5. IrCOMM COM 3.
Output : 1. COM0, 2. COM6, 3. COM8, 4. COM9.

Program SirfTech Version 1.28 wykazał że:
porty COM 1, COM3, COM4, COM7 twierają się ale brak  komunikatu GPS,
porty COM 0, COM2, COM5, COM8, COM9  są zamknięte.

Zatem porty szeregowe są. Czy można w porcie szeregowym Irda zainstalować  wyjście z portu szeregowego odbiornika GPS ? Wszak tu i tam  są sygnały Tx i Rx ? Na tym 24 pinowym porcie też są sygnały Rx i Tx, ale tu są odległości po 0,5mm pomiędzy pinami..
jesli to cos w ogóle ma GPS to bedzie to A-GPS czyli taki wskaziciel jak w sgh Avila. Nie uzyjesz tego bez zasiegu sieci.
Czy  "Support GPS function" w PDA = A-GPS = brak w PDA bloków (podzespołów) odbiornika GPS ? Tylko software zapisane w romie ? a przecież w :
http://www.telix.pl/telefon/samsung-avila-gps-2295.html
jest napisane że w Samsungu Avila jest odbiornik GPS ? To może w tym LG LC8000 jest też odbiornik GPS ?  Wreszcie udało się częściowo rozmontować ten palmtop.   Załączam zdjęcie. Dostęp do wkrętów był zamaskowany koreczkami plastikowymi. Na zdjęciu są pokazane chipy choć nie wszystkie, nazwy są zamazane lub niedostępne bez spowodowania uszkodzenia a takiego staram się uniknąć. Może ktoś podpowie co to za kości ?
Rozmontowałem bo szukam podzespołów GPSa, a w przypadku ich braku szukam tych portów ?
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 26, 2010, 00:59:41 wysłana przez Wojtek48 »