Łącznik USB między komputerem a palmtopem lub telefonem

  • 12 Odpowiedzi
  • 5436 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline Wojtek48

  • 47
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: LG LC8000, Asus P750
Łącznik USB między komputerem a palmtopem lub telefonem
« dnia: Styczeń 31, 2010, 02:09:28 »
Szalenie trudno kupić łącznik między komputerem, a palmtopem gdzie na jednym końcu jest wtyczka 24 pinowa , a na drugim końcu jest wtyczka USB... Co prawda Skypem połączyłem się z Chińczykiem „Mr. Joe”, który za 1 $ może sprzedać łącznik przedstawiony na obrazku, ale gdy na pytanie quantity ? , odpowiedziałem że interesuje mnie 1 sztuka to się rozłączył. :mrgreen:

Nie jestem elektronikiem i nie wiem dokładnie co oznaczają wszystkie piny w 24 wtyczce ale spróbuję samemu wykonać ten łącznik.
Oczywiście jak mi ktoś pomoże które piny z USB połączyć z pinami 24 wtyczki.
Łącznik ma służyć do przekazywania plików między komputerem a palmtopem oraz odwrotnie, a nie do zasilania palmtopa.

 Z tego wszystkiego tylko wiem, że GRN to uziemienie i chyba GRN z USB łączy się z GRN wtyczki 24 pinowej, ale z którym to nie wiem ?

Załączam  oznaczenia pinów w wtyczce USB i oznaczenia w tyczce 24 pinowej stanowiącej część do zasilacza telefonów i niektórych palmtopów.
Oznaczenia pinów znalazłem w internecie.
Wydaje mi się że metodą ściskową i przy pomocy cieniutkich miedzianych drucików łącznik te można wykonać.

Może ktoś zidentyfikuje te 24 piny ?

patrz rysunek, zmieniłem na  rysunek ponieważ zapis był nieczytelny.

USB
1 VBUS zasilanie +5 V (maks. 0,5 A)
2. transmisja danych D-
3. transmisja danych D+
4 GDN
« Ostatnia zmiana: Styczeń 31, 2010, 10:27:13 wysłana przez Wojtek48 »

*

Offline Antej

  • Ekspert HTC Blueangel
  • ******
  • 3005
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Łącznik USB między komputerem a palmtopem lub telefonem
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 31, 2010, 09:17:56 »
Sorry nie chce mi się liczyć tego ale czy ten wtyk nie jest przypadkiem typem HTC Wallaby,Himalaya,Alpine,BlueAngel?

skoro tak łatwo kupiłeś wtyczkę ładowarkę to stawiam że jest to standardowe złącze.

Ok już sobie odpowiedziałem... Hima ma 22piny.
http://pinouts.ru/connector/22_pin_male_Himalaya_special_connector.shtml

Na moje to:
i to wystarczy, bez dodatkowych pinów
8-4
9-3
10-2
1-1

Tak to wyglądało w Hima:

« Ostatnia zmiana: Styczeń 31, 2010, 19:12:25 wysłana przez Antej »

Odp: Łącznik USB między komputerem a palmtopem lub telefonem
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 31, 2010, 19:07:14 »
Połącz to tak:
USB Pin                  Wtyk Lg
1 USB +5V     do         1,2,3,4(pomostkuj)
2 USB D-        do         10
3 USB D+       do         9
4 Gnd             do         8,13,20,24(pomostkuj)
Powinno być dobrze.

*

Offline Wojtek48

  • 47
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: LG LC8000, Asus P750
Odp: Łącznik USB między komputerem a palmtopem lub telefonem
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 02, 2010, 00:11:04 »
Dzień dobry,
Moją ideą jest wykonanie łącza złożonego z wtyku USB i wtyku 24 kanałowo -pinowego w celu połączenia komputera z paltopem LG LC8000. Szukam specyfikacji wtyku 24 kanałowo -pinowego bo z wtykiem USB jest sprawa prosta.
Otóż szukając, spotkałem taką specyfikację po rosyjsku która dotyczyła palmtopa HP iPaq 210, którą następnie umieściłem na forum z zapytaniem jak połączyć ten wtyk z wtykiem USB. Otrzymałem odpowiedzi które wydają się prawidłowe.

Niemniej jednak dalej szukając, spojrzałem pod lupą na przekrój 24 kanałowo- pinowego wtyka który jest częścią ładowarki sieciowej L 2070 i która pasuje do LG LC8000. Zauważyłem że 4 metalowe piny we wtyku L 2070 nie są umieszczone w  kanałach wtyku jak podano w specyfikacji HP iPaq 210.
Rozmieszczenie pinów we wtyku z zasilacza naszkicowałem podając w mm wymiary jego części wchodzącej do slotu urządzenia zasilającego.
 Następnie udało mi się znaleźć następną specyfikację wtyku 24 kanałowo- pinowego dotyczącą telefonów komórkowych wydaną przez  Telecommunications
Technology Association .
I tu zauważyłem zgodność rozmieszczenie metalowych pinów z ładowarki z opisem specyfikacji TTA. Piny te występują w kanałach 4,5,12 i 19.
Specyfikację tę zamieszczam również zaznaczając kolorem żółtym kanały zasilania.
Domniemywam że wtyk do LG LC8000 może być taki sam jaki określiła TTA.
Tutaj sprawa wydaje się bardziej prosta :
           USB          24 pin
             1               16                 
             2               10
             3               15           
             4               12   
zastrzegam się że mogę się mylić. A właściwie to chyba dojdzie do tego że żeby kupić taki wtyk 24 to muszę kupić drugą ładowarkę i go odciąć. Chyba że skorzystam ze zdjęcia gdzie dołączono gniazdo USB do urządzenia. Jednak raczej będzie to prowizorka z wąsami od gniazda USB do kanalików w LG LC8000.    :E
                                 


Połączone: Luty 11, 2010, 10:58:29
Byłem na Warszawskiej Giełdzie Elektronicznej w przejściu podziemnym w Alei  Niepodległość obok GUS u.
Tam nie słyszeli nawet o palmtopie LG LC8000, a co dopiero o kablu synchronizacyjnym lub o wąskim wtyku 24 kanałowo – pinowym.
Do palmtopów takich wtyków nie mają i zaproponowano mi wejście do jedynego sklepiku sprzedającego wyposażenie do telefonów komórkowych.

W jednym ze sklepików giełdy miła pani wypisała mi nazwy na wtykach 24 kanałowych (pinowych). Są one częścią  gotowych telefonicznych synchronizacyjnych łączy  USB. Na tych wtykach były napisy:

1. LG 3310
2. LG  B 2050
3. SAGEM MYX – 9
4. SAMSUNG E 700
5. SAMSUNG DSU – 6
6. SAMSUNG DSU 9
7. SAMSUNG X450
 (wtyki pasowały do gniazda mojego palmtopa)
Czy zatem istnieją indywidualne, oddzielne dla każdego typu urządzenia specyfikacje a tej samym kształcie i wymiarze gniazda i wtyka ?

Dotąd myślałem, że telefony czy palmtopy mają inne sterowniki i programy do synchronizacji co jest oczywiste, ale układ pinów we wtyku będzie taki sam.

A może  jestem w błędzie i mimo różnych napisów na wtykach jak wyżej układ pinów we wtyku łącza synchronizacyjnego jest jednak  jednakowy ?  Tzn. obowiązuję jednakowa specyfikacja układu sygnałów w parze wtyk - gniazdo ?
 :ohreally:
« Ostatnia zmiana: Luty 11, 2010, 10:58:29 wysłana przez Wojtek48 »

*

Offline DawiX

  • *****
  • 1528
  • Płeć: Mężczyzna
  • yyyyy DawiX jestem XD
  • Sprzęt: Dell Streak 5 16gb
Odp: Łącznik USB między komputerem a palmtopem lub telefonem
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 05, 2010, 13:55:52 »
Gniazda są takie same tylko inaczej "piny przypisane"
To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.
Są dwie kategorie ludzi - pracujący i ci, którzy korzystają z kredytu; lepiej należeć do tej pierwszej, jest w niej mniejsza konkurencja.

*

Offline Wojtek48

  • 47
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: LG LC8000, Asus P750
Odp: Łącznik USB między komputerem a palmtopem lub telefonem
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 11, 2010, 10:50:51 »
Gniazda są takie same tylko inaczej "piny przypisane"

raczej nie : patrz http://www.howardforums.com/archive/topic/981936-1.html
Może jednak trzeba kupić ten sync USB do telefonu komórkowego , tylko nie wiem który wybrać ?

Odp: Łącznik USB między komputerem a palmtopem lub telefonem
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 11, 2010, 13:17:45 »
Jak bym miał ryzykować to tylko z kabelkami od LG, a nie od Samsunga.

*

Offline DawiX

  • *****
  • 1528
  • Płeć: Mężczyzna
  • yyyyy DawiX jestem XD
  • Sprzęt: Dell Streak 5 16gb
Odp: Łącznik USB między komputerem a palmtopem lub telefonem
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 11, 2010, 22:15:59 »
jeśli znasz się na lutowaniu kup jakąś tanią ładowarkę od jakiegokolwiek telefonu jaki by pasował
ważne by miała wszystkie PINY (nowe ładowarki mają np 2-3)
wtedy sobie rozłóż wtyczkę i polutuj według schematu.
lub szukaj kabli od LG które były kiedyś w sieci three w anglii one miały 22 lub 24piny
To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.
Są dwie kategorie ludzi - pracujący i ci, którzy korzystają z kredytu; lepiej należeć do tej pierwszej, jest w niej mniejsza konkurencja.

*

Offline Wojtek48

  • 47
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: LG LC8000, Asus P750
Odp: Łącznik USB między komputerem a palmtopem lub telefonem
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 08, 2010, 07:57:04 »
Tak, zrobiłem wreszcie ten USB Sync Data & Charge cable - ale na razie pracuje tylko zasilacz  :O.
Zainstalowałem  na PC - najpierw zainstalowałem pobrany ze strony producenta 1 i 2
1. sterownik do USB ------ LGUSBModemDriver_WHQL_Kor_Ver_4.8.1_All
2. MS ActiveSync® 3.7 koreański
potem :
3. ActiveSync 4.5 wersja polska
Na pocket pc koreańskim działa ActiveSync.
W ActiveSync - po nawiązywaniu połączenia -jest komunikat "urządzenie nie zostało wykryte", "port USB jest dostępny"
wyłaczyłem antywirusa i zaporę i nie pomogło.
Co prawda na pc pocket pokazała się data i godzina łączeni  i tylko tyle (ale nie z komputera tylko z pc pocketa).

Sprawdziłem czy w kablu są dobrze wykonane łącza sygnałów D+ i D- z wpustu wtyka USB - tak są dobrze wykonane i tak D+ łaczy się z pinem 15 ,a  D- z pinem 10 w 24 kanałowym wpuście wtyka.  Piny są stalowe i mają średnicę 0,25 mm, na całej długości wpustu (5mm), są umieszczone w kanałkach i lekko sprężynują aby łączyć się  z blaszką wypustu gniazda pc pocketa.

Czy piny przenoszące dane  muszą być z miedzi czy mogą być stalowe ?
Właściwie to komputer znalazł tego PADA ale nie może się połaczyć z powodu niewłaściwego sterownika. Ten --- LGUSBModemDriver_WHQL_Kor_Ver_4.8.1_All nie pasuje do LG LC8000.
Pokazuje się komunikat - nieznane usządzenia na USB.
Jednym słowem dupa blada.
Może włamać się do PAD-a
tylko jak ?  :mrgreen:
« Ostatnia zmiana: Marzec 13, 2010, 09:49:58 wysłana przez Wojtek48 »

*

Offline DawiX

  • *****
  • 1528
  • Płeć: Mężczyzna
  • yyyyy DawiX jestem XD
  • Sprzęt: Dell Streak 5 16gb
Odp: Łącznik USB między komputerem a palmtopem lub telefonem
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 31, 2010, 21:05:44 »
spróbuj wywalić wszystkie sterowniki
zainstaluj samo activesynch
To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.
Są dwie kategorie ludzi - pracujący i ci, którzy korzystają z kredytu; lepiej należeć do tej pierwszej, jest w niej mniejsza konkurencja.

*

Offline Wojtek48

  • 47
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: LG LC8000, Asus P750
Odp: Łącznik USB między komputerem a palmtopem lub telefonem
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 09, 2010, 09:30:34 »
Sterowniki wywaliłem - nie pomogło. ActiveSync nie łapie, bo co ma łapać ?
Komputer raz pokazuje " nieznane urządzenie" co wydaje mi się właściwą reakcją gdy interface USB łączy z urządzeniem, a brak sterownika.
Czasem komputer przestaje w ogóle reagować tj. nic nie wykrywa, zatem może brak w tym kablu dokładności wykonania (bardzo małe wymiary kanałów i pinów o grubości 0,5mm ? Może pin 16 (GRN) we wpuście wtyka LG LC8000 też trzeba dodać ?
Nie jestem teraz pewny czy połączenie synchronizacji zostało poprawnie wykonane.
Problem w tym że w internecie nie znalazłem pinouta LG LC8000, a szukałem nawet na koreańskich stronach internetowych.
Zatem co robię dalej ?
1. Na  Auction koreańskim - jest do sprzedania za 3500 Won (ok - 9 złotych) USB sync data & charger cable do PDA LG LC8000, jednak obcokrajowiec nie może tam się zarejestrować i brać udział w aukcji. Na maila odpowiedzieli mi, że mogę kupić set do LG LC8000, po 5 $ USD za sztukę w secie (komplecie jest kabel, podstawka, 2 baterie, CD ze sterownikami) czyli razem = ok 25 $ USD, ale transport też 25 $ USD  czyli razem 50 $ USD. Potem zaczęli kręcić i transport podrożał do 40 USD. Brak pewności zakupu wstrzymuje mnie na razie od działania.

2. Na angielskim eBay  kupiłem i zapłaciłem Paypalem .....ok 9 złotych USB sync data& charger cable do Samsunga Z500, który wydaje mi się ma taki sam pinuot jak LG LC8000.
(koszt 9 zł (łącznie z transportem = 1 Funt) nie jest wysoki - czekam na dostawę.


*

Offline Antej

  • Ekspert HTC Blueangel
  • ******
  • 3005
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Łącznik USB między komputerem a palmtopem lub telefonem
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 09, 2010, 09:58:03 »
Ambitnie sie robi.
Dla mnie koszty i czas poswiecony na to sklaniaja mnie do stwierdzenia ze będzie to 'kawal dobrze wykonanej nikomu niepotrznej roboty'.
Milej 'zabawy zycze'.

*

Offline Wojtek48

  • 47
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: LG LC8000, Asus P750
Odp: Łącznik USB między komputerem a palmtopem lub telefonem
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 15, 2010, 09:38:50 »
Witam,
Udało się, mam ten łącznik USB między LG LC8000 a komputerem !!  :grin:
Trzeba tylko cierpliwości. 

Pinout LG LC8000 jest taki:

10 USB D-
12 Power ground
15 USB D+
16 USB power 5 V
19 Power ground

Jakiś sterownik zadziałał (ściągnąłem ich kilka z Korei ). Program Microsoft ActiveSync sam łączy i synchronizuje różne elementy pocket_pc : calendar, contacts, tasks, favorites, notes, files.

Niestety wszystkich folderów nie otwiera. Widać te foldery, ale są nazwane znakami "????".
W oryginale na LG Lc8000 to pliki oznaczone są znakami koreańskim, nie można zmnienić ich nazwy.
Skopiowałem na pulpit komputera - pliki wideo K3G  szukam odtwarzacza do nich.
« Ostatnia zmiana: Maj 15, 2010, 10:01:19 wysłana przez Wojtek48 »