PDAclub.pl

PDA Ogólnie => Zrób to sam... => Wątek zaczęty przez: czort0 w Luty 19, 2011, 04:08:51

Tytuł: Coś nowego na stare htc (to tylko pomysł)
Wiadomość wysłana przez: czort0 w Luty 19, 2011, 04:08:51
Witam wszystkich
Mam taki pomysł. Widzieliście pewnie nowe nokie z serii "n" np. n900. Są one fajne a tok w ogóle to nie one mi chodzi tylko o to co je "prowadzi". Czyli chodzi mi o os tzw. Mameo 5 [coś jak debian]. Ja mam hyc kaiser jak na radzie i trochę mi sie on juz znudził (bez obrazy dla tych co posiadają ten sprzęt]. Ale przydał by sie mu coś nowego. I wymyśliłem coś takiego:
Wiem że jest prawie w pełni Android na hyc kaiser, odpaliłem Ubuntu na moim htc, bawiłem się w partycjonowania dysku/karty, zasięgnąłem trochę tematu na temat mameo/meego i ich instalacji/partycji/wymagań. Po patszyłem na pierwsze bulidy Andka na htc kaiser (jak on powstał) i w ogóle zainteresowałem się portami os na urządzenia które nie mają tak silnych CPU jak wymaga os. I mój projekt to odpalenie "hildon desktop maemo 5 na htc Qualcomm msm7200". Ale moje umiejętności programowania i kompilacji jądra os'u są tak niewielkie jak pudełko zapałek. I tu proszę was )kogo się da( o pomoc).
No dobra sie rozpisałem ale nie wytłumaczyłem
wzorując się na tym  http://code.google.com/p/kaiser-buntu/wiki/CompileYourOwnKernel (http://code.google.com/p/kaiser-buntu/wiki/CompileYourOwnKernel)   wymyśliłem że można te operacje wykonać w n900 [to też linux]
i dostaniemy w tedy jądro maemo zrobione pod htc. A potem rootfs na partycje systemową nie sd coś jak Android nand ale nadal w rocie nie ma sterów tla sprzętu, który jest w kaiser/tytn2 chodzi tu o nieszczęsnego Qualcomma m7200. i akceleracji 3d (proszę mi wytłumaczyć co z tym układem "ATI" jest na serio czy to bujda??

Myślę że pasjonaci pomogą mi w tym projekcie (w końcu uniwersale też kawał starego dobrego sprzętu a rozwijany był długo. oby nasz htc też tego się doczekał

bardzo proszę o pomoc w tym projekcie i o wyrozumiałość(bez wyzywania i komentowania) nie chcesz pomóc to nie, ale też nie przeszkadzaj
Tytuł: Odp: Coś nowego na stare htc (to tylko pomysł)
Wiadomość wysłana przez: Kajetan Krykwiński w Luty 19, 2011, 12:48:58
A teraz geniuszu naucz się pisać. Po tym poczytaj o Maemo.

I przykro mi że tym postem zniszczyłem Twoje marzenia...
Tytuł: Odp: Coś nowego na stare htc (to tylko pomysł)
Wiadomość wysłana przez: czort0 w Marzec 08, 2011, 04:56:12
Był pomysł ale się trochę zmieniło. A tak na marginesie to się nie dziwie że maemo upada. Jak bez duszne chamy niszczą każdy początkowy projekt w sami nawet nie maja pomysły na coś podobnego. No dobra ale jak wcześniej pisałem kombinuje i kombinuje (dożo szukam/ czytam/ uczę się). I znalazłem coś pięknego co by mogło się przydać w porcie maemo na htc kaiser a co za tym idzie na urządzenia na Qualcomm msm7xxx. I znalazłem port mer na rożne sprzęty i w tym na htc kaiser tylko coś tam na maemo.org z serwerem jest i jeszcze nie zainstalowałem na htc'ku ale to jest coś co powinno pomóc w budowie tego portu. A niedowiarkom mówię że mam taki charakter ze się nie poddam i czy chcą czy nie powstanie ten port  :mrgreen:
Tytuł: Odp: Coś nowego na stare htc (to tylko pomysł)
Wiadomość wysłana przez: Kajetan Krykwiński w Marzec 08, 2011, 14:21:49
Dalej nie rozumiesz. Maemo ma zamkniętą część jądra. A mer (ledwo działająca alpha) został porzucony na rzecz meego (które nokia olała)
Tytuł: Odp: Coś nowego na stare htc (to tylko pomysł)
Wiadomość wysłana przez: czort0 w Marzec 09, 2011, 16:04:19
Wszystkie starania do boot android, Ubuntu z drugiej partycji ex2 na microSD i w tym działające jądro. Nie wiem co ze sterownikami i bibliotekami grafiki, ale ponoć to działa. Jest ładny opis jak to spróbować ale coś nie bardzo mi to chce działać. tzn kernel panic i zmrożenie ekranu. Tam coś pisało jak ten obraz systemu zawarty w archiwum linux'owym wypakować na ex2 ale coś mi nie wychodziło i zostawiłem tak jak jest. Tzn. z archiwum nie kopiują/wypakowują się najważniejsze części os'a [główne katalogi dev i lib ] i to pewnie nie pozwala na dłuższą niż jakieś 5s prace kernel'a. A co za tym idzie nie pozwala mu odpalić mer. Ale na xda jest kilka postów ludzi co im to działa (jeśli można tak to nazwać) znaczy że im się uruchamia coś tam w ogóle.

I tu mam prośbę do kogokolwiek by spolszczył ten opis, tak jak to było z andkiem. Kajetan Krykwiński- widzę że albo po prostu nabijasz kolejny post [dałem ci do tego powód] albo się mylę. I wiesz co nieco na temat mer w tym urządzeniu . Jeśli masz ten model HTC to na pewno już bawiłeś się andkiem i ubuntu na niego. Myślę że możesz spróbować mer. Na prawdę mi zależy na maemo w tym modelu. A co do tego portu to uświadomiłem sobie że nie jest możliwe na otrzymanie środowiska graficznego maemo5 [qt] i managera okien hildon ale, zwykłe odpalenie kilku bibliotek i kilku sterowników jest  możliwe i do tego rootfs z drugiej partycji  ex2.  A tu jakiś dowód i ta instrukcja instalacji mer:
http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=565480 (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=565480)                 Bardzo proszę o nie skreślanie maemo (jak dla mnie to ten os [jakby był rozwijany jak np.android] to by przerósł każdy mobilny system, a co do meego to dla mnie jest lipa - wygląda jak byś chodził z nawigacja czy odtwarzaczem mp4/mp5 w kieszeni. tzn. ten os to jest dobry do kin domowych czy innego multimedialnego sprzętu (ja bym go do jakiejś konsoli dał a nie do telefonu jakim jest nokia n900 )
Tytuł: Odp: Coś nowego na stare htc (to tylko pomysł)
Wiadomość wysłana przez: Kajetan Krykwiński w Marzec 09, 2011, 17:10:35
Hildon był nawet zastosowany w którymś ubuntu. I co z tego? Kompatybilności z paczkami maemo się nie osiągnie choćby ze względu na wersje bibliotek i modyfikacje hildona (zauważ że w Mer działało AFAIR tylko repozytorium Extras)

Piszesz tak chaotycznie że trudno cokolwiek z tego zrozumieć...

Nie mam Kaisera i mieć nie zamierzam, za to używałem linuxa na wielu PDA i nawet jestem autorem jednego portu.

A, i ustalmy jedno. GUI programów z Maemo jest robione na sztywno pod 800x480 (-paski narzędzi), przypominam że nawet Maemo 5 nie ma poza paroma aplikacjami trybu Portrait. Kaiser ma QVGA więc...

IMHO na to urządzenie jedyny sensowny port to Android.
Tytuł: Odp: Coś nowego na stare htc (to tylko pomysł)
Wiadomość wysłana przez: globalbus w Marzec 09, 2011, 20:31:21
Dalej nie rozumiesz. Maemo ma zamkniętą część jądra. A mer (ledwo działająca alpha) został porzucony na rzecz meego (które nokia olała)

Hmm? Jądro jest w pełni upublicznione, tylko firmware paru wewnętrznych bebechów (głównie gsm) jest binarne.

Tak czy inaczej sukcesów nie wróżę, nie ten device, platforma docelowa dla maemo jest na razie dość sztywna.
Tytuł: Odp: Coś nowego na stare htc (to tylko pomysł)
Wiadomość wysłana przez: czort0 w Marzec 10, 2011, 02:28:12
przepraszam za namieszanie na forum. zrozumiałem że bez tej wiedzy co posiada programista daleko nie zajdę, ale się nie poddam (jeszcze o mnie usłyszycie) a tym czasem postanowiłem sobie że uruchomię maemo i to zrobię tylko ze na dedykowanym pod ten os urządzeniu [n900]. A i mam jeszcze jedną prośbę . Możecie polecić mi jak najbardziej efektywną drogę do stworzenia takiego projektu? na początek muszę umieć pisać w c  i znać jego zasady,(jeśli coś pokręciłem to pewnie z przemęczenia). wiem że jest dużo kursów w necie ale chce coś konkretnego (żeby było dobrze wytłumaczone). Jak znacie taki kurs to bardzo bym prosił o linka. a no i jeszcze do moderatorów forum potraktujcie ten temat jako "zabawa szczeniaka" i jak chcecie i macie takie prawa to usuńcie ten temat. dzięki za wysłuchanie . Ema wszystkim
Tytuł: Odp: Coś nowego na stare htc (to tylko pomysł)
Wiadomość wysłana przez: cyther w Marzec 10, 2011, 06:47:41
Mały OT.
Coś mi się zdaję, że mamy kandydata na stanowisko szczepana :D