MDA II + Klawiatura + Studia :)

  • 27 Odpowiedzi
  • 3418 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline --Lukas--

  • **
  • 182
    • Tapety Flash
  • Sprzęt: Samsung i8000, MDA II, SE K770i
MDA II + Klawiatura + Studia :)
« dnia: Sierpień 30, 2005, 22:41:27 »
Witam!

Planuje wlasnie dokupic do mojego MDA II klawiature i uzywac go na studiach, wiec nasunelo mi sie pare pytan... wiec pytam:

1. Jaka byscie polecali klawiature do tego palmtopa. Chodzi mi tutaj o klawiature jak najtansza (nie zalezy mi na wygladzie z kosmosu, wazne zeby byla wygodna w uzyciu), najlepiej o standardowym ulozeniu klawiszy i po rozlozeniu o dostatecznym rozmiarze (zeby mozna bylo pisac wygodnie wszystkimi palcami... przyzwyczajenie ;) ). Szukalem na Allegro ale nic do MDA II nie znalazlem :(

2. Czy klawiatury ktore do polaczenia z palmtopem wykozystuja gniazdo RS232 nie beda dzialaly z wszystkimi modelami palmtopow wyposazonych w to gniazdo ?? Wydaje mi sie ze jedynym problemem moga tu byc sterowniki. Poprawiac mnie jak nie mam racji ;)

3. Czy taki palmtop z klawiaturka dobrze sie sprawdza na studiach jako zeszyt ?? ;) (chetnie bym wysluchal opinii studentow :D )

4. Czy w ogole wolno uzywac palmtopa/laptopa do pisania na wykladach (tu chetnie bym wysluchal opinii studentow, ktorzy do tego stosuja swoje palmtopy), czy to moze jest poprostu osobne zdanie kazdego profesora ??

5. Czy uzywajac palmtopa z klawiatura na wykladach nie bede uwazany za kogos z kosmosu ?? :D Ja wiem, ze na kazdych studiach moze byc inaczej, ale jak jest u Was ??

*

Offline kgx

  • **
  • 199
MDA II + Klawiatura + Studia :)
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 30, 2005, 23:45:17 »
ja to se grałem jak już wytrzymać nie mogłem, muza , filmy , kalkulator, ale notatki to raczej nie.

*

Offline bret

  • *****
  • 1964
MDA II + Klawiatura + Studia :)
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 31, 2005, 03:38:11 »
Ja używam wersji Bluetooth klawiatury Freedom Input (a.k.a. Bluetooth Smart Keyboard): http://shop.brando.com.hk/btsmartkeyboard.php . Jest niezła (i chyba najtańsza dostępna klawiatura BT), ale o polskich znakach to można w tym przypadku zapomnieć. Cena: 102 USD (z przesyłką). Alternatywą może być np.: http://shop.brando.com.hk/universalwirelesskeyboard.php (bardzo podobna, ale na podczerwień). Cena: 45 USD (z przesyłką). W obu przypadkach, na liście urządzeń kompatybilnych jest MDA II, więc nie powinno być problemów z działaniem.

*

Offline Wicked

  • ****
  • 829
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Acer n311 sd 2GB + toshiba g900 + nokia 5530 4GB
MDA II + Klawiatura + Studia :)
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 31, 2005, 09:28:12 »
Cytat: --Lukas--
5. Czy uzywajac palmtopa z klawiatura na wykladach nie bede uwazany za kogos z kosmosu ?? :D Ja wiem, ze na kazdych studiach moze byc inaczej, ale jak jest u Was ??
Na to pytanie mogę ci odpowiedzieć, tak przez część na pewno, niestety taka jest mentalność polskiego społeczeństwa. Ja mimo, że studiuję na kierunku mocno związanym z techniką i nowościami w dziedzinie elektroniki (informatyka), to wiele osób robiło wielkie oczy na widok PDA, dlatego się starałem z tym nie afiszować. Co do robienia notatek, to ci nie doradzę, bo nie stosowałem PDA do tego. Po prostu na moim kierunku, gdzie jest dużo rysunków, wzorów, schematów nie zdało by to egzaminu.

*

Offline kanczug

  • *****
  • 19211
    • http://www.pdaclub.pl
MDA II + Klawiatura + Studia :)
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 31, 2005, 09:36:13 »
Cytat: --Lukas--
1. Jaka byscie polecali klawiature do tego palmtopa.

Ja polecam ta:
http://www.pdaclub.pl/view.php?news_id=9790

Cytat: --Lukas--
2. Czy klawiatury ktore do polaczenia z palmtopem wykozystuja gniazdo RS232 nie beda dzialaly z wszystkimi modelami palmtopow wyposazonych w to gniazdo ??

Kazdy palmtop (kazda rodzina) ma inne gniazda... wiec musisz kupic klawiature ktora dziala z MDA 1, 2 lub 3. Lub cos na IR / BT. Choc do MDA II klawiatura na BT ... moga byc problemy.

Cytat: --Lukas--
3. Czy taki palmtop z klawiaturka dobrze sie sprawdza na studiach jako zeszyt ?? ;) (chetnie bym wysluchal opinii studentow :D )

Doskonale. Jak szybko piszesz na klawiaturze to bedziesz szybszy nawet od tych co skrobia dlugopisem w zeszycie. Gorzej gdy dochodzi sprawa rysunkow jakis... trzeba na kartkach robic a potem ladnie przerysowac, bo na szybko to zle sie to robi w PDA.

Cytat: --Lukas--
4. Czy w ogole wolno uzywac palmtopa/laptopa do pisania na wykladach (tu chetnie bym wysluchal opinii studentow, ktorzy do tego stosuja swoje palmtopy), czy to moze jest poprostu osobne zdanie kazdego profesora ??

Nie powinno byc problemow w wiekszosci przypadkow.

Cytat: --Lukas--
5. Czy uzywajac palmtopa z klawiatura na wykladach nie bede uwazany za kogos z kosmosu ?? :D Ja wiem, ze na kazdych studiach moze byc inaczej, ale jak jest u Was ??

Po pierwszym dniu sie przyzwyczaja ;)

*

Offline --Lukas--

  • **
  • 182
    • Tapety Flash
  • Sprzęt: Samsung i8000, MDA II, SE K770i
MDA II + Klawiatura + Studia :)
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 31, 2005, 11:37:35 »
Cytat: jakub kańczugowski
Kazdy palmtop (kazda rodzina) ma inne gniazda... wiec musisz kupic klawiature ktora dziala z MDA 1, 2 lub 3. Lub cos na IR / BT. Choc do MDA II klawiatura na BT ... moga byc problemy.

Czyli klawiatury na IR dzialaja z kazdym modelem palmtopa, tak ??

Szczerze mowiac troche mnie zdziwily (jak dla mnie) wysokie ceny. 200 zl, 300 zl to troche sporo jak na klawiature. Nie mowiac juz o klawiaturach na BT, na ktore i tak bym sie nie zdecydowal nawet jak by byly tansze. Wytlumaczcie mi jeszcze jedna rzecz, co jest takiego w tej klawiaturze: http://allegro.pl/show_item.php?item=61451269 ze jest taka tania ?? Juz tez pomijajac fakt, ze nie jest do MDA, ale przeciez klawiatura jak klawiatura, a roznca w cenie jest kolosalna. Albo moze klawiatury do MDA sa takie drogie :]

*

Offline kanczug

  • *****
  • 19211
    • http://www.pdaclub.pl
MDA II + Klawiatura + Studia :)
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 31, 2005, 12:08:32 »
Klawiatura klawiaturze nie rowna... chodzi o komfort pracy, jakos wykonania, uniwersalnosc, obsluge PL znakow...

*

Offline Petriwoj

  • *
  • 79
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Kaiser@Era & Treo 680
MDA II + Klawiatura + Studia :)
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 02, 2005, 23:55:41 »
Cytat: --Lukas--
5. Czy uzywajac palmtopa z klawiatura na wykladach nie bede uwazany za kogos z kosmosu ?? :D Ja wiem, ze na kazdych studiach moze byc inaczej, ale jak jest u Was ??
Wczoraj leciał w TVP1 film z 2004 roku "Legally Blonde". Na pierwszym wykładzie dziewczyna wyciągnęła zeszycik w kształcie serduszka i różowy długopis z pomponikiem. KAŻDY student i studentka siedzący na sali wykładowej miał rozłożony przed sobą laptop (obowiązkowo w kolorze czarnym). Miejsce zdarzenia: Wydział Prawa, Harvard University, Boston, Massachusetts, USA.  Po kilku dniach kupiła pomarańczowego iBooka.
Pozdrowienia
Petriwoj
pen&paper > Nino300 (WinCE) > Palm m100 > P IIIC > T|T3  > LifeDrive† > T|T3  > Kaiser (WM6) > Treo 680 > back to Kaiser

*

Offline Wicked

  • ****
  • 829
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Acer n311 sd 2GB + toshiba g900 + nokia 5530 4GB
MDA II + Klawiatura + Studia :)
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 03, 2005, 08:17:29 »
Wszystko pięknie ładnie, ale to był harvard, anie uczelnia na polskim zadupiu (pisząc zadupie nie mam na myśli konkretnego miasta ale ogólnie Polskę). U nas jest dużo inaczej. Ja studiuję informatykę na Polibudzie Śląskiej, czyli uczelni jeśli chodzi o techniczne to w miarę wysoko i na wykładach na moim roku jeszcze nie widziałem ANI jednej osoby z laptopem, a tym bardziej z palmtopem. Mój zwykle budzi zdziwinie, chociaż i tak teraz planuję dokupienie klawiaturki i wklepywanie progsa na zaliczenie w czasie okienek.

MDA II + Klawiatura + Studia :)
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 03, 2005, 21:02:42 »
Zgadzam się, w Szczecinie na uczelni laptopy to już jakoś jeszcze ujdzie, ale z pda nie widziałem jeszce nikogo na moim, podobno jednym z lepszych;), wydziałów.

*

Offline Petriwoj

  • *
  • 79
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Kaiser@Era & Treo 680
MDA II + Klawiatura + Studia :)
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 03, 2005, 22:23:34 »
Mam zajęcia ze studentami i tylko raz był gość z laptopem. Norweg studiujący w ramach EnglishProgramme na PAM (Pom.Akad.Med). Pisał pięknie bezwzrokowo, więc szelest klawiatury nikomu nie przeszkadzał. Był sensacją, ale był też b.dobrym studentem i taki miał sposób na informacje. Z PDA była jedna studentka, też z Norwegii (Palm m505), ale używała go tylko jako książki adresowej.
Pozdrowienia
Petriwoj
pen&paper > Nino300 (WinCE) > Palm m100 > P IIIC > T|T3  > LifeDrive† > T|T3  > Kaiser (WM6) > Treo 680 > back to Kaiser

MDA II + Klawiatura + Studia :)
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 03, 2005, 22:38:43 »
PAM, niezła uczelnia:)). Mi pozostaje polibuda, z której i tak jestem dumny;). Ale to już zupełnie offtpicowo.
Pozdrawiam

MDA II + Klawiatura + Studia :)
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 06, 2005, 01:05:01 »
Witam!

Studiuje informe na polibudzie gdanskiej i tutaj laptop na wykladzie generalnie nikogo nie dziwi. Sam posiadam i jedyne co troche przeszkadza, to ciekawski wzrok ludzi z tylu :) Zazwyczaj sa przynajmniej 2-3 otwarte, czasem dochodzi do 5. Pewna sensacje wzbudzal na poczatku koles z pda+klawiatura, ale do 1 tygodnia bylo po sprawie :)

Tyle co do studentow. Wzgledem wykladowcow zas, to najczesciej nie ma problemu. Najczesciej, bo zdarzylo sie, ze proszono o wylaczenie laptopa i uwazanie :) Swoja droga, raczej nikt na wykladach nie notuje (wyklady dostepne w formie elektronicznej), stad takie podejscie coniektorych profesorow, poniekad sluszne  ;)

*

Offline --Lukas--

  • **
  • 182
    • Tapety Flash
  • Sprzęt: Samsung i8000, MDA II, SE K770i
MDA II + Klawiatura + Studia :)
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 06, 2005, 12:29:18 »
Witam!

No wszystko pieknie, moze na niektorych uczelniach faktycznie jest to normalne i mozna sobie z czegos takiego kozystac (czy to laptop czy nawet palmtop). Ja wlasnie zaczalem studia i juz wiem ze napewno z tego nie skorzystam, bo wydaje mi sie ze na Uniwersytecie Slaskim w Sosnowcu (Technika i Informatyka) bylo by to napewno dziwne posuniecie (mozna to stwierdzic po rozwiniecu technicznym uczelni. Kto tam chociaz raz byl to wie o czym mowie), a takze bylo by to w niektorych przypadkach wrecz niemozliwe, bo w niektorych salach mamy pochyle lawki :| Chyba takie z przed 20 lat, przystosowane tylko do kartki papieru i gesiego piora. Tak wiec jak widzicie, podaruje to sobie, pozostane przy zeszytach ;) Dzieki wszystkim za odpowiedzi.

Pozdrawiam, Lukas

MDA II + Klawiatura + Studia :)
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 06, 2005, 21:32:44 »
Mi sie zdarzylo tylko raz wziasc na wyklad laptopa. Troche to jednak duze :D Ale PDA + klawiaturka to wg. mnie super pomysl :)

A tak przy okazji podczepie sie z moim pytaniem do tematu. Czy sa jakies klawiaturki do MDA 3, ale nie bezprzewodowe?

Pozdr

*

Offline Rzuf

  • **
  • 211
MDA II + Klawiatura + Studia :)
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 06, 2005, 22:21:07 »
ja wlasnie udaje sie na studia podyplomowe i w tym celu dokupilem ta klawe:

http://www.pdaclub.pl/view.php?news_id=9790

w testach (pisanie majli i protokolow w pracy) wyszla idealnie...
problem tylko byl tylko z polskimi znakami kiedy to zapisalem dokument w formacie worda duzego i przegralem go na kompa stacjonarnego przez wifi... po prostu sie nie pojawialy (zamiast ą zwykle  a)
w emailach byly PLiterki

ale w notatkach i tak nie uzyam pliterek, znacznie szybciej pisze :P

*

Offline baja

  • **
  • 125
MDA II + Klawiatura + Studia :)
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 18, 2005, 19:22:35 »
a jak wyglada sytuacja z MDA COMPACT ? mam na mysli klawiature na Irda`e. W compact`cie lacze irdy jest w dziwnym miejscu. dlaczego nie na BT? boje sie jak to zniesie "manager" BT w mda razem z moim sparowanym GPSem i laptopem.


[Dodano: 2005-10-18 20:59:33]
Po przeczytaniu testu klawiatury Jakuba, wydaje mi sie ze jest ok, jednak w ofercie sklepu x1.pl a jest jeszcze inna, ciut dorzsza . Z opisu wynika ze rozni sie moziwoscia pracy w poziomie - jak to sie mado Mda Compact?. W zirius.pl sa inne klawy multisystem na irde lub bluetooth, ciekawe czym sie roznia poza cena (BT 256pln) wzgledem tej testowanej thinkoutside. prosze o pomoc w wyborze. Jakubie, czy dziala Twoja klawiatura z Compactem? Pewnie tylko w poziomie...

*

Offline kanczug

  • *****
  • 19211
    • http://www.pdaclub.pl
MDA II + Klawiatura + Studia :)
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 18, 2005, 21:11:19 »
Klawiatura ThinkOutside IR dziala dobrze z MDA Compact, ale tylko w trybie poziomym pracy ekranu. Co w sumie w niczym nie przeszkadza - w ten sposob (PDA lezy na boku) pisze sie nawet wygodnie, bo wiecej tekstu miesci sie w linijce :)

[Dodano: 2005-10-18 21:13:56]
Inne klawiatury roznia sie przede wszystkim sterownikami (praktycznie zero szansy na PL znaki lub jest to bardzo niewygodnie realizowane), klopoty z jakimis lusterkami itd (jesli klawiatura nie ma wysiegnika z portem IR), jak np. tutaj:
http://www.pdaclub.pl/view.php?news_id=5714

Komfort pracy zapewne tez jest inny. Nie chce pisac gorszy, bo nie uzywalem tych klawiatur, ale ta z ThinkOutside jest po prostu genialna.

*

Offline baja

  • **
  • 125
MDA II + Klawiatura + Studia :)
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 18, 2005, 21:23:51 »
dziekuje za szybka odpowiedz. poprosze jeszcze o zerkniecie na ponizsze linki:
-czy 1sza i 2ga to na 100% to samo?
-jak porownac 2ga i 3cia? widze tylko ze ma u gory linie z klawiszami numerycznymi.

1. http://www.palmtops.com.pl/index.php?main_page=product_info&cPath=53_7_45&products_id=144

2. http://www.x1.pl/pda/products3.php?id_products=1548

3. http://www.x1.pl/pda/products3.php?id_products=1619

*

Offline kanczug

  • *****
  • 19211
    • http://www.pdaclub.pl
MDA II + Klawiatura + Studia :)
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 18, 2005, 23:30:33 »
Z tego co sie orientuje to teraz trudno jest juz kupic stary model tej klawiatury. Wszedzie sa chyba tylko te nowe, z dodatkowym rzedem numerycznym. Tutaj nie dziala polski layout Adama Kunki.

*

Offline baja

  • **
  • 125
MDA II + Klawiatura + Studia :)
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 18, 2005, 23:40:19 »
ale chyba 1szy i 2gi link przedstawia ten sam przedmiot...moze sie myle. jeszcze jedno..jak sie zabierze podaczas pisania dokumentu palmtopa z zasiegu irdy, to czy przy ponownym wlozeniu na swoje miejsce automatyczine zaczyna dzialac? ma wyszukiwanie nonstop czy moze od nowa jakies "startup sequence" trzeba przechodzic?

*

Offline kanczug

  • *****
  • 19211
    • http://www.pdaclub.pl
MDA II + Klawiatura + Studia :)
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 19, 2005, 00:24:20 »
Nic nie trzeba robic - zaczyna dzialac gdy tylko znajdzie sie w zasiegu.

*

Offline baja

  • **
  • 125
MDA II + Klawiatura + Studia :)
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 19, 2005, 00:31:53 »
kurde ...to co w koncu wybrac? irde  firmy lepszej firmy czy moze BT firmy ...brando/smart ? cena podobna w sumie.
http://www.x1.pl/pda/products3.php?id_products=1548
Jakubie, pod tym linkiem jest testowana i uzytkowna przez ciebie klawiatura, tak? nie ma rzedu klawiszy numerycznych... sorry za zamiesznie ale jestem zdecydowany na zakup ale niewiem na jaki

*

Offline lipciopda

  • ******
  • 6801
  • Płeć: Mężczyzna
MDA II + Klawiatura + Studia :)
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 19, 2005, 03:12:52 »
ja osobiscie jakbym mial wybrac w podobnej cenie super IR czy slabsza BT to wybralbym to drugie - komfort pracy o niebo lepszy - PDA moze lezec gdziekolwiek

*

Offline kanczug

  • *****
  • 19211
    • http://www.pdaclub.pl
MDA II + Klawiatura + Studia :)
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 19, 2005, 06:30:16 »
To nie jest dokladnie ta sama klawiatura... tzn zlozona tak, ale po rozlozeniu wyglada juz ona troche inaczej. Tyle ze nie ma rzedu numerycznego, wiec byc moze nie bedzie problemow z polskimi znakami.

Co do wyboru pomiedzy IR a BT, to jak chyba wybralbym IR. Mam awersje do urzadzen ktore moga wymagac zbyt czestego ladowania. Nie lubie przenosic ze soba dodatkowych ladowarek, dlatego m.in. nie mam sluchawki BT. Ale w przypadku klawiatury to i tak sa chyba baterie paluszki, wiec zawsze mozna miec komplet baterii w plecaku i jakby co to szybko podmienic. Wlaczony bluetooth w PDA powoduje rowniez szybsze rozladowywanie sie baterii - jak szybkie tego nie wiem, ale musze zrobic kiedys testy.

*

Offline konyp

  • 19
MDA II + Klawiatura + Studia :)
« Odpowiedź #25 dnia: Październik 25, 2005, 23:30:20 »
Klawiatura Thinkoutside jest oczywiście super, wygodna, ergonomiczna, polskie znaki, ale moja niestety zaczyna się psuć.
W tym momencie przestaje działać enter, przecinek, kropka strzałki a chwilami (co gorsza) litery "l" i "i".
Faktem jest, że wykorzystywałem ją dosyć intensywnie od prawie roku, ale mimo wszystko takie rzeczy dziać się nie powinny.
Będę musiał jednak chyba kupić sobie kolejną, mam nadzieję, że problem się nie powtórzy...

*

Offline baja

  • **
  • 125
MDA II + Klawiatura + Studia :)
« Odpowiedź #26 dnia: Październik 25, 2005, 23:37:19 »
ja jednak zdecydowalem sie na PalmWireslessKeyboard na irda...ta sama co opisywana w artykule przez Jakuba. jak narazie wszystko ok, tylko brakuje mi guzika ESC ;) zrobie np w programie CTRL-O (otworz) i chce zrezygnowac to nie wiem jak to zamknac. podobnie jak rozwine menu przez ALT, zeby je schowac cisne ponownie alt i strzalke w dol...nie wiem czy to prawidlowe rozwiazania. mam tez problem z przejsciem na liste kontaktow w mobile gadu. przydalo by sie ze przytrzymanie entera to tak jak przytrzymanie rysika na jakims kontakcie......znacie jakies uproszczeniea/skroty?

*

Offline kanczug

  • *****
  • 19211
    • http://www.pdaclub.pl
MDA II + Klawiatura + Studia :)
« Odpowiedź #27 dnia: Październik 26, 2005, 08:06:42 »
W instrukcji obslugi jest sporo skrotow. Tylko musisz pobrac instrukcje obslugi dla Pocket PC ze strony producenta, bo ta w komplecie jest tylko dla Palm OS.

[]http://www.thinkoutside.com/support/download.asp?did=31&pid=8&link=/support/Download Support/PPC/En/om/Stowaway Infrared Wireless for PPC Owners Manual_US.pdf