„PDA (ewentualnie Symbian) dla początkującej za 500zł”

  • 13 Odpowiedzi
  • 1682 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

„PDA (ewentualnie Symbian) dla początkującej za 500zł”
« dnia: Grudzień 19, 2007, 23:36:34 »
Witam serdecznie.

Proszę Was o pomoc w doborze odpowiedniego sprzętu (max to 500zł), będę miała możliwość zakupu z Wielkiej Brytanii, kolega obiecał mi coś wylicytować. Chciałam zaznaczyć, że jestem osobą początkującą w tym temacie. Wielu rzeczy nie rozumiem, czy też nie jestem w stanie ogarnąć w tak krótkim czasie. Przekopałam się przez mnóstwo stron w internecie, mam nadzieję, że nie uznacie mnie za osobę, która zadaje pytania bez przygotowania. Dla mnie poznanie tych wszystkich nazw modeli zajęło b.dużo czasu, nigdy nie miałam z tym styczności.

Dotychczas używałam SE T68i (bez śmiechów proszę ;-)). W nowej pracy dosyć sporo korzystam z Excella i trochę z Worda. Jednak Excell to podstawa (plany produkcji itd.). Czasem potrzebuję się połączyć z internetem, by sprawdzić pocztę itd.

Czyli potrzebuję urządzenia z systemem i modułem GSM. Na początku nie znając innych platform zaczęłam szukać czegoś wśród Symbianowców. Ale po przejrzeniu modeli typu N70,N73,E50 itd. To zauważyłam, że są to modele takie jakby b.multimedialne, zresztą ekrany są b.małe, a nawet jak trochę większe to jednak touchscreen to coś innego. Bawiłam się i jednak stwierdziłam, że nie, bo nie zależy mi na super aparacie (mam lustrzankę) czy super mp3 (od tego mam Irivera).

Znajomy miał SPV C500 i przez to poznałam tę markę, jednak to też jakby odpowiednik takich symbianowych modeli. Dopiero dalej oglądając modele SPV zauważyłam, że są też urządzenia PDA z telefonem od razu. U mnie w mieście w komisach nie mają za b. tego typu sprzętu, opieram się tylko na materiałach z sieci. Podoba mi się to,że jest spora powierzchnia robocza, można szybko korzystać z Excella za pomocą rysika a w Nokii E50 przeskakiwać między komórkami joy’em to tragedia.

W UK w tych granicach to znalazłam urzadzenia takie jak:

SPV M1500 i SPV M2000,MDA Compact I i II. Nie wiem za bardzo czym się różnią te modele od O2 czy HTC, bo b.podobne modele są też u nich. Nie połapałam się w tym gąszczu nazw.

Ale z tego co widzę MDA II od III różni się Wifi (niekoniecznie musi być, mogę z simdaty korzystać),a Compact jest wolniejszy i mniejszy. Widziałam też model O2 X2i co wygląda jak SPV M1500,ale ma Wifi (chyba?). Średnio w porównaniu do Allegro to ok.100-150zł taniej kupię ten sprzęt,więc mi się opłaca. Ale pytanie który by warto wziąć? Rozmiar mi nie przeszkadza, bo imałam MDA II w ręce 9tyle,że nie działała bateria),są tam różne systemy i czy np. Win 2003 nie będzie za stary?I czy z takiego sprzęt u sciagnie się simlocka? Cz jak licytować to tylko te odblokowane?

Może jednak jestem w błędzie, bo czytając czasem widzę, że wiele osób chwali Symbiana za stabilność a na Windowsa wieszają psy. Ale ja praktyk nie mam i dlatego ciężko mi o wybór

Proszę poradźcie coś.

Pozdrawiam

Karolina

*

Offline PanDratewka

  • **
  • 111
  • Sprzęt: Mda Compact(R.I.P)+Casio A111(Sprzedane)+Xircom Rex 5000(Gdzies Lezy)+Nokia n70+Nokia9300i
Odp: „PDA (ewentualnie Symbian) dla początkującej za 500zł”
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 20, 2007, 12:02:07 »
w 500 zl mozesz kupic ubogiego lecz pieknego HTC Magiciana (MDA COMPACT) albo jakiegos krzaczka co bedzie mial xxx kamer i xxxx glosniczkow szmery bajery i padnie po tygodniu.... ewentualnie nasz Wallaby (MDA 1) wybor nalezy do ciebie osobiscie bym poczekal dozbieral ok 200 zl i za 700 zl juz mozesz znalesc jakiegos Wizzarda eventualnie jego mlodszego brata

*

Offline grb

  • Ekspert UMPC
  • ***
  • 347
  • Płeć: Mężczyzna
    • My tunes
  • Sprzęt: Samsung i600, MSI Wind, Wibrain B1
Odp: „PDA (ewentualnie Symbian) dla początkującej za 500zł”
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 20, 2007, 12:29:38 »
Myślę że w WB gdzieś okazyjnie da się tanio upolować Wizarda. Ale z tego co mówisz to przydałby się większy ekran do tego Excela więc polecam SPV M2000 (na wyspach w sieci O2 nazywa się XDA IIs). Ja mam właśnie ten model. Procesor 2x lepszy od Wizarda, większy ekran. Tylko fabryczny system starszy(WM2003), ja mam wgranego WM6 i jest super. Chociaż z WM6 na tym modelu zdarzają się problemy, to jednak z większością można sobie poradzić. Więc poluj na takiego z WM6

*

Offline PanDratewka

  • **
  • 111
  • Sprzęt: Mda Compact(R.I.P)+Casio A111(Sprzedane)+Xircom Rex 5000(Gdzies Lezy)+Nokia n70+Nokia9300i
Odp: „PDA (ewentualnie Symbian) dla początkującej za 500zł”
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 20, 2007, 17:06:40 »
ponoc WM6 sie lekko crashuje (mam na mysli czeste zawieszenia etc.) WM5 spokojnie by starczyla, a wedlug ludzi sprzedajacych na allegro zawsze ten model z WM6 a WM5 bedzie "Bardziej zaawanasowany i cenniejszy" od dopracowanej WM5-tki

*

Offline grb

  • Ekspert UMPC
  • ***
  • 347
  • Płeć: Mężczyzna
    • My tunes
  • Sprzęt: Samsung i600, MSI Wind, Wibrain B1
Odp: „PDA (ewentualnie Symbian) dla początkującej za 500zł”
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 20, 2007, 20:52:33 »
Podsumowując:
-jeśli zależy Ci na Excelu to raczej polecam Windows niż Symbian
-zalecam też urządzenie z większym ekranem 3,5 cala - MDA Compact czy Wizard mają 2,8 cala
-co do nazw urządzeń firmy HTC to są one różne w zależności od operatora, u którego jest sprzedawane, np. MDA III które ci polecam to też SPV M2000/O2 Xda IIs/VPA III/Siemens sx66/HTC BlueAngel
-jest jeszcze HTC Universal z bardzo wygodną klawiaturą ale za taką cenę może być problem

Odp: „PDA (ewentualnie Symbian) dla początkującej za 500zł”
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 22, 2007, 00:34:38 »
jakby co to mam do sprzedania mda 3, qtek 9090 w granicach 500zł:) wiec nawet nie trzebaby sciagac z anglii:)
jak cos to priv albo gg:)

*

Offline marianpower

  • ****
  • 960
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pozycjonowanie stron
  • Sprzęt: HD2 , DESIRE, SENSATION
Odp: „PDA (ewentualnie Symbian) dla początkującej za 500zł”
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 23, 2007, 18:26:34 »
najnowsza oferta playa polecam toshibe g500        http://pdaclub.pl/forum/index.php?topic=82035.0

*

Offline jas_pik:: Janusz Piwiński

  • ******
  • 7793
  • Płeć: Mężczyzna
    • https://www.facebook.com/mediapik/
  • Sprzęt: Athena &amp iPhone
Odp: "PDA (ewentualnie Symbian) dla początkującej za 500zł"
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 23, 2007, 18:58:42 »
Jeśli na początek to polecę oparte na Symbianie Nokie E61 lub 9300i . Idealnie spełnią twoje oczekiwania dotyczące ceny i sprawnego działania w excelu .
Możesz też polować na Wizarda ale w tej cenie będą to modele dość zużyte ( ekran lub taśma).Co prawda obie nokie nie mają ekranu dotykowego ale ze względu na wielkość i jakość wyświetlacza idealnie nadają sie dla Twoich potrzeb. Jak okażą sie zbyt wolne ( za jakiś czas oczywiście) to nie idź wtedy w kierunku wizarda który pod względem szybkości odpowiada tym Nokiom.
potrzebna zgoda

Odp: „PDA (ewentualnie Symbian) dla początkującej za 500zł”
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 24, 2007, 10:23:32 »
Więcej niż 500zł nie dam. Za 500zł myślę, że mogę kupić coś sporo lepszego niż MDA I. 2,8 cala też biorę pod uwagę, bo znowu łatwiej z tym chodzić, ale 3,5 też wchodzi w grę. Dlatego na razie niczego nie przekreślam.
Uważam, że dobrym wyborem jest MDA III lub Compact II(tylko,ze Wifi nie ma) (lub SPV M600), Qtek S200 lub Qtek 2020i czy coś podobnego, bo od razu Wifi dostaję.
Jaka jest różnica między Win 2003 a WM5 czy 6, bo np. w Pecetach jest tak,ze Vistę się wcale aż tak nie chwali, ma ogromne wymagania i wielu osób (szczególnie w laptopach)wraca do XP,co to daje? Czytałam, że w 2003 tracę dane jak bateria padnie, czyli tel. nigdy nie może się wyłaczyć,  bo stracę książkę adresową i inne tego typu rzeczy?
A jeszcze SPV M3000/MDA Vario? Czy ten model wart jest uwagi?
No i czy z nich da się ściągnąć w warunkach domowych sim-locka? (z Symbianowców się nie da i trochę to kosztuje). Poza tym pytałam kolegi, który ma E50 - cały czas wyskakują komunikaty "błąd połączenia" i rozmowa się kończy, tel. czasem sam włącza się na tryb mówienia przez głośnik i nie da się tego wyłączyć bez wyciągnięcia baterii, bo tel. się blokuje. Ogólnie narzekał na E50.

*

Offline PanDratewka

  • **
  • 111
  • Sprzęt: Mda Compact(R.I.P)+Casio A111(Sprzedane)+Xircom Rex 5000(Gdzies Lezy)+Nokia n70+Nokia9300i
Odp: „PDA (ewentualnie Symbian) dla początkującej za 500zł”
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 24, 2007, 11:51:31 »
w WM2003 chodzi oto ze nie mozesz doprowadzic do rozladowania baterii backup czyli jesli padnie ci glowna bateria masz jakies 30-50 min na powrot do domu lub ewentualne poczepienie do zrodla energii

nie porównujmy e50 do np MDA Compact bo to kolosalna roznica i nie ma co porownywac a jesli chodzi o zdejmowanie sim lockow to jest do tego potrzebny jeden jedyny programik i kabelek o tym mozesz poczytac na lamach tego forum
« Ostatnia zmiana: Grudzień 24, 2007, 11:53:20 wysłana przez PanDratewka »

Odp: „PDA (ewentualnie Symbian) dla początkującej za 500zł”
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 26, 2007, 00:59:54 »
Skupiłam się na modelach tylko takich, które mają możliwość przejścia lub zainstalowanego WM5 (bo obawiam się braku podtrzymania baterii w WM 2003) czyli zostaje MDA II, MDA III, MDA Compact II oraz MDA Vario (czy też pochodne w innych firmach). Vario to model, który przypadł mi do gustu ze względu na wymiary, klawiaturę QWERTY i touchscreen. Jednak wolę coś z Windowsa, symbianowe Nokie (jeśli to ma być nowoczesna platforma, nie S80 - wiem do Excela lepszej nie trzeba, ale jakbym chciała bardziej z multimediów skorzystać itd. poza tym żadne nowe aplikacje nie zostaną na to napisane) mnie nie przekonują, a UIQ -to też egzotyka trochę, droższe karty pamięci, mniejsza ilość programów. Czy może ktoś z Was napsiać, co by z tych modeli najbardziej wybrał? Tzn. MDA III vs. MDA Vario vs. MDA Compact II (lub pochodne) - chyba, że nie wzięłam jakiegoś istotnego modelu pod uwagę. Przykładowe ceny z ebay'a  (kurs funta 5zł):

http://cgi.ebay.co.uk/UNLOCKED-o2-XDA-lli-2i-BUILT-IN-WIFI-BLUETOOTH_W0QQitemZ220164650269QQihZ012QQcategoryZ38331QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

http://cgi.ebay.co.uk/Boxed-Unlocked-Orange-SPV-M2000_W0QQitemZ200183070878QQihZ010QQcategoryZ38331QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=270182675029&indexURL=1#ebayphotohosting

http://cgi.ebay.co.uk/UNBOXED-T-MOBILE-MDA-COMPACT-II-VIDEO-CAMERA-PINK-PDA_W0QQitemZ220170542522QQihZ012QQcategoryZ3312QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

http://cgi.ebay.co.uk/02-XDA-IIi-UNLOCKED-WIFI-bluetooth_W0QQitemZ180175440809QQihZ008QQcategoryZ3312QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

http://cgi.ebay.co.uk/Orange-SPV-M2000_W0QQitemZ200180526620QQihZ010QQcategoryZ3312QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

Czyli rozumiem, że za pomocą zmiany Romu (czy ja to się nazywa, bo jeszcze nie jestem zaznajomiona z tematem), normalnie za pomocą kabla USB da się ściągnąć simlocki z brytyjskich sieci?

*

Offline grb

  • Ekspert UMPC
  • ***
  • 347
  • Płeć: Mężczyzna
    • My tunes
  • Sprzęt: Samsung i600, MSI Wind, Wibrain B1
Odp: „PDA (ewentualnie Symbian) dla początkującej za 500zł”
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 26, 2007, 12:07:14 »
Porównując Vario i MDA III (z Compakctem nie miałem do czynienia):
Vario:
- super klawiatura
- EDGE
- jest bardzo popularny co za tym idzie - mnóstwo programów i Romów w Internecie i wsparcie techniczne

MDA III
- duży ekran 3,5 cala
- szybszy procesor i większy RAM

Odp: „PDA (ewentualnie Symbian) dla początkującej za 500zł”
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 27, 2007, 00:31:36 »
Będę rozważać między MDA III, MDA Vario a od którego Compacta można wgrać WM5? Wiele osób pisze o wolnym procku w Wizardzie, czy jego wiele cech nie jest "przytłumionych" przez wolny procesor? Gdzie można odczuć "tylko" 200Mhz?

*

Offline PanDratewka

  • **
  • 111
  • Sprzęt: Mda Compact(R.I.P)+Casio A111(Sprzedane)+Xircom Rex 5000(Gdzies Lezy)+Nokia n70+Nokia9300i
Odp: „PDA (ewentualnie Symbian) dla początkującej za 500zł”
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 27, 2007, 19:38:01 »
czasami ale nie az derestycznie oczywiscie nie uruchomimy np Muzyki + Przegladanie plikow Plus zalozmy Exel ... ale pojedynczo utrzyma