ETEN x800 - rozbiórka [fotorelacja made by kotex]

  • 3 Odpowiedzi
  • 6198 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline kotex

  • **
  • 156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Nokia 808
ETEN x800 - rozbiórka [fotorelacja made by kotex]
« dnia: Lipiec 07, 2010, 23:57:35 »
Jako że w FAQ widnieje wyłącznie link do fotorelacji z rozbiórki na rosyjskiej witrynie, (co może dla niektórych być problematyczne) postanowiłem umieścić swoją fotorelację z racji tej, iż rozbierałem swojego x800 juz kilka razy a nóż komuś sie przyda przy domowym serwisowaniu? Wiadomo ze taka procedura wymaga od człowieka pewnych zdolności manualnych, kreatywności i spokojnych rak. Nie denerwować sie, jeśli jakiś zatrzask nie chce puścić za pierwszym podejściem. Nic na sile!!


Do rozbiórki x800 będzie nam potrzebny:
- śrubokręt torx 4" (T4)
- śrubokręt (-) 1.4mm
- karta do bankomatu lub dowód osobisty albo jakakolwiek inna karta tego typu
- zdolności manualne
- samozaparcie i determinacja



FOTORELACJA KROK PO KROKU

1. W pierwszej kolejności wyciągamy z etena wszystko, co sie da, czyli:
- tylna klapka
- bateria
- karta SIM
- karta pamięci
- rysik






2. Zabieramy sie za zdjęcie panelu kamery i flasha. Do tego posłuży nam plaski śrubokręt oraz karta bankomatowa. Postępujemy zgodnie z numerami na zdjęciach poniżej odpinając po kolei każdy zatrzask. Numer 2 i 3 jest zależny od strony, którą wybraliśmy, aby zdjąć panel. Można z prawej jak i z lewej nie robi to różnicy. Po obu stronach znajduje sie taki sam zatrzask.




Nawet są specjalnie wyprofilowane miejsca, w których należy podważyć.


3. Teraz odkręcamy 2 śrubki wskazane na zdjęciach za pomocą śrubokręta torx 4" (T4). Wymierzyć, docisnąć i DELIKATNIE, ALE ZARAZEM SILNIE przekręcić. Z wyczuciem, bo śrubki pewnie będą zapieczone. Nieładnie będzie, jeśli objedziemy gwint w główce.




4. Teraz czeka nas prawdopodobnie najgorszy (najtrudniejszy) etap. Czas na zdjęcie srebrnego przedniego panelu(ramki). Z rosyjskiej fotorelacji dowiedziałem się iż normalnie powinno sie odpinać zatrzaski poprzez otwory na krajach z tylu w czarnej obudowie takim zakrzywionym na końcu narzędziem. Jako ze miałem takie narzędzie w domu - spróbowałem. Spędziłem na tym 30min i nie udało mi sie ani jednego zatrzasku otworzyć wiec nie wiem jak można to w ten sposób zrobić. Jak tego ruski dokonali nie mam pojęcia ale niby tak to sie powinno odpinać? Ja niestety nie dałem rady a jako ze mój ETEN przeżył juz upadek miałem więc drobną szczelinę po bokach i właśnie dzięki niej wyjąłem przedni panel. Jest to tak zwane inwazyjne posuniecie z którego powinno sie korzystać jedynie w ostateczności !! Najpierw spróbuj ruskim sposobem żeby ewentualnie nie poniszczyć sobie boków obudowy!! Postępujemy zgodnie z numerkami na zdjęciach poniżej posługując sie najmniejszym (-) jaki mamy. Moj najmniejszy to był 1.4mm. W momencie kiedy z jednej ze stron puści jakiś zatrzask bierzemy kartę bankomatowa i przesuwamy po krawędzi po kolei odpinając pozostałe zatrzaski. Od środka idziemy w dół gdyż z góry nie ma zatrzasków. Uważać na samym dole gdyż panel w tym miejscu jest dosyć wąski!  Jak dół puścił to zabieramy sie za górę. Po prostu delikatnie ciągniemy panel w dół wypinając górne wsuwki. Na górze nie ma zatrzasków są tylko wsuwki.



Dół


Góra


Uwaga na tasiemkę. Wyjmujemy klawiaturke z ramki aby mieć samą ramkę w ręce.


W miejscu wskazanym jest zatrzask. Ja go jednak nie urwałem. Okazało sie iż serwis który wcześniej naprawiał mi port jack 2,5mm musiał go urwać bo ja nigdzie tego kawałka zatrzasku nie widziałem. Nie znalazłem go co świadczy o tym że ja go nie urwałem.







5. Pora na odpięcie taśmy klawiaturki z płyty głównej. Do tego posłuży nam karta bankomatowa. Delikatnie podważamy w miejscu wskazanym na zdjęciu.












6. Odkręcamy 2 śrubki wskazane na zdjęciu za pomocą śrubokręta torx 4" (T4) Zasada obowiązuje taka sama jak przy poprzednich 2 śrubkach. Delikatnie a zarazem silnie i z wyczuciem kręcimy.




7. Wyjęcie płyty głównej. Delikatnie podważamy z każdej ze stron. To raczej nie powinno sprawiać problemów. Bez problemu płyta główna wyjdzie z obudowy gdyż na niczym już sie nie trzyma. Co ważne wyjdzie prosto do góry (w kierunku prostopadłym do powierzchni blatu stołu). Cala płyta główna jest właściwie to idealnie wpasowana w czarną obudowę. Wszystkie elementy wchodzą na swoje miejsce. Na anteny są specjalne otwory.



Obudowa po wyjęciu płyty głównej







8. Zdjęcie ramki wyświetlacza za pomocą najmniejszego śrubokręta (-) jaki posiadamy. Odpinamy zatrzaski w miejscach wskazanych na zdjęciach. Ramka sama odskoczy.










9. Wyświetlacz mamy w ręce. Pozostaje nam teraz tylko odpięcie taśmy wyświetlacza znajdującej sie po drugiej stronie płyty głównej. Delikatnie podważamy w miejscu wskazanym na zdjęciu. Spinka uchyli sie do góry. Wyciągamy taśmę. Zamykamy spinkę.







Pod wyświetlaczem



No i gotowe. Mamy naszego X800 rozebranego.


Wiadomo ze każdy swojego x800 rozbiera na własne ryzyko. Nie umiesz to sie za to nie bierz i koniec. Lepiej dąć komuś, kto miał z takimi rzeczami praktykę niż zniszczyć niechcący. Nie widzę powodu, dla którego ja miałbym brać jakąkolwiek odpowiedzialność za wszelkie usterki lub trwałe uszkodzenia wynikłe podczas wzorowania sie na tej fotorelacji. Tak czy inaczej ja nie biorę odpowiedzialności za czyjeś błędy. Fotorelacja ma charakter edukacyjno - naukowy i na tym sie kończy. Pod żadnym pozorem nie stanowi wzoru!!

Porady przy powrotnym składaniu. Żeby nie mieć żadnego większego problemu podczas składania naszego x800 przedstawiam kilka wskazówek, z którymi należałoby sie liczyć żeby później nie robić zdziwionej miny 0_0

1. WKLADANIE PLYTY GLOWNEJ DO CZARNEJ RAMY.
Wkładając z powrotem płytę główna do czarnej obudowy należy zwrócić szczególną ostrożność na przycisk kamery. Nie wiem jak będzie w twoim przypadku, ale ja musiałem 2x rozbierać swojego, bo mi sie gumka przycisku podwinęła i finał był taki ze button był cały czas wciśnięty w 1 stopniu (auto-focus). Przy wkładaniu płyty głównej rozpoczynamy od włożenia dołu. Najlepiej jakąś pęsetą czy czymś cieniutkim chwycić od środka gumkę przycisku kamery i maksymalnie przytrzymać ją do zewnątrz czarnej obudowy. Dopiero kiedy pewnie wejdzie nam płyta główna można puścić. Całość rozrysowana na poniższym rysunku, mam nadzieję że jest dosyć czytelny. Dodam do tego że jak nam sie już jakimś sposobem podwinie ta gumka przycisku i bedzie on wciśnięty w 1 stopniu to eten NIE WSTANIE. Bedzie cały czas na ekranie obraz Glofish i na tym koniec. Natomiast tryb serwisowy - klawiatura będzie wyraźnie sygnalizować że jest wciśnięty przycisk kamery w 1 stopniu. Co do reszty to nie powinno być żadnych innych problemów. W czarnej obudowie są wyprofilowane otwory pod anteny więc nie ma szans żeby coś nie pasowało.




2. ZAKLADANIE FRONTOWEJ RAMKI
Tutaj może być pewien problem z założeniem. Zanim przystąpimy do założenia ramki najlepiej sobie podłączyć już taśmę klawiaturki i przypasować ja do ramki. Jako że z góry ramki są tylko wsuwki i nie ma zatrzasków to rozpoczynamy od góry idąc po kolei stronami do dołu. Warto dodać że te wsuwki na górze są dosyć solidne i może być problem z wsunięciem ich w górna cześć czarnej obudowy. Podczas naszej próby pewnie wypadnie nam klawiaturka z ramki i znów od nowa. Tak czy inaczej musimy to zrobić w ten sposób. Jeśli rozpoczniemy od dołu do góry to mamy frytki. Góra wtedy już nie wskoczy gdyż jest zbyt solidna i jedynie co można wtedy zrobić to uwalić te wsuwki. Tak więc zaczynamy od góry do dołu - tak będzie najprościej. Na samym dole mamy tylko 2 słupki dla usztywnienia oraz malutką wsuwkę, która wskoczy jak nóż w masło.


3. GUMKI PRZYCISKOW
Zanim zabierzemy sie za kompletne składanie wypadałoby sprawdzić czy wszystkie gumki bocznych przycisków są na swoim miejscu i dobrze w nim siedzą żeby później nie było żadnego zonku ze przycisk nie łapie albo rysik w reset nie działa itd.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 19, 2010, 22:06:09 wysłana przez kotex »
Siemens C25 -> Siemens M35i -> Samsung X100 -> Nokia 7650 -> Motorolla L7 -> SE V630@K550 -> Nokia 6300 -> Nokia E62 -> Nokia 6301 -> E-TEN X800 -> Nokia E71 -> HTC HD2 + Nokia 6700 -> BB9780 -> Nokia 808

*

Offline BliSki

  • *****
  • 1059
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: M700
Odp: ETEN x800 - jak go rozebrać ? [fotorelacja]
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 08, 2010, 09:58:36 »
Świetny opis, dodajemy to do FAQ.  :ok:
Mała tylko prośba jeżeli możesz dodać polskie ogonki do tekstu, to byłoby super.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Znajdziesz mnie także na: http://forum-laptopy.info.pl/
Sygnatura zatwierdzona przez administrację.

*

Offline kotex

  • **
  • 156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Nokia 808
Odp: ETEN x800 - jak go rozebrać ? [fotorelacja]
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 19, 2010, 22:02:18 »
Temat uzupelniony, ale jak cos mi sie przypomni to oczywiscie dodam. Polskie znaki dodane przez word'a 2007. Decyzje czy temat zawiera istotne informacje i nalezy/lub nie go przykleic pozostawiam moderatorowi BliSki'emu.
Siemens C25 -> Siemens M35i -> Samsung X100 -> Nokia 7650 -> Motorolla L7 -> SE V630@K550 -> Nokia 6300 -> Nokia E62 -> Nokia 6301 -> E-TEN X800 -> Nokia E71 -> HTC HD2 + Nokia 6700 -> BB9780 -> Nokia 808

*

Offline BliSki

  • *****
  • 1059
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: M700
Odp: ETEN x800 - rozbiórka [fotorelacja made by kotex]
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 20, 2010, 07:52:01 »
Temat uzupelniony [...] Polskie znaki dodane
Dziękuję bardzo.

Decyzje czy temat zawiera istotne informacje i nalezy/lub nie go przykleic pozostawiam moderatorowi BliSki'emu.
Temat już dodałem do FAQ a teraz przykleję, bo warto.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Znajdziesz mnie także na: http://forum-laptopy.info.pl/
Sygnatura zatwierdzona przez administrację.