Synchronizacja PDA z Mozilla Thunderbird

  • 16 Odpowiedzi
  • 19662 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline oldzie

  • ***
  • 397
  • Sprzęt: HTC TyTN II WM6
Synchronizacja PDA z Mozilla Thunderbird
« dnia: Październik 18, 2007, 18:07:00 »
Zapewne wiele osób chciało by mieć możliwość synchronizacji swojego PDA z Mozillą Thunderbird. Powody mogą być różne, dla mnie np. pełna wersja Outlooka zawsze była programem zbyt ´ciężkim´ do codziennej pracy. Natomiast Outlook Express jest zbyt ubogi, dlatego podstawowym klientem poczty jest dla mnie właśnie Thunderbird. Ponieważ Microsoft nie pozwala na synchronizację z niczym innym niż Outlook postanowiłem poszukać w sieci, czy da się zmusić PDA do kolaboracji z Thunderbirdem.

W sieci znalazłem dwa produkty:
1 Komercyjny program BirdieSynchttp://www.birdiesync.com/home.html, który robi wszystko co trzeba, ale kosztuje prawie 20 EURO
2. Freeware'owy odpowiednik FinchSynchttp://www.finchsync.com/index.html , który nie ma aż takich możliwości, za to jest całkiem bezpłatny.

20Euro piechotą nie chodzi, więc wybrałem ten darmowy.

Ze strony Finchsync należy pobrać najnowszą wersję serwera oraz klienta, natomiast ze stron www Mozilli Thunderbirdahttp://www.mozilla-europe.org/pl/products/thunderbird/ (o ile ktoś nie ma) oraz wtyczkę Lightninghttp://www.mozilla.org/projects/calendar/lightning/, która jest kalendarzem/terminarzem dla Thunderbirda. No i oczywiście Javę ze strony Sunahttp://www.java.com/pl/.

Po zainstalowaniu Thunderbirda i wtyczki oraz klienta FS na PDA trzeba:

1. Stworzyć książkę adresową w Thunderbird (może być pusta)
2. Stworzyć kalendarz w formacie plik ics w Thunderbird. Wystarczy dodać nowy kalendarz, wybrać opcję "Kalendarz zdalny", format ics i w polu położenie wpisać "file:///c:moj_kalendarz/kalendarz.ics "Oczywiście ścieżka i nazwa kalendarza dowolne.
Plik się utworzy po dodaniu pierwszego wpisu do kalendarza !!!!

Teraz odpalamy serwer FS, klikając w ściągnięty plik. Przy pierwszym odpaleniu pojawi się ostrzeżenie, że nie ma pliku konfiguracyjnego, no i ostrzeżenie firewalla o odblokowaniu dostępu Javy do sieci.

Czas na konfigurację serwera:

1. W menu File->Server configuration mamy port, na jakim klient się komunikuje klient z serwerem. Domyślnie 8080, ale można podać dowolny z zakresu do 65000.

2. W zakładce SyncSource dodajemy co ma się synchronizować. Dostępne są dwie opcje - ksiązka adresowa oraz kalendarz/terminarz. W kreatorze podajemy nazwę zdarzenia, potem wybieramy źródło (np. książkę adresową) i klikamy w Scan Disc aby znalazł nasze książki adresowe. Lub ręcznie wskazujemy odpowiedni plik (tak trzeba zrobić w przypadku kalendarza). Książka adresowa ma rozszerzenie mab a kalendarz ics

3. W zakładce Clients dodajemy klienta, podając nazwę, hasło oraz dodając jakie źródła dany klient ma synchronizować.

Tyle jeśli chodzi o konfigurację serwera.

Na PDA po zainstalowaniu klienta FS odpalamy go i z menu Config wybieramy server. Następnie dodajemy nowy serwer. Trzeba podać nazwę serwera, adres IP komputera na którym odpalamy serwer FS oraz port, użytkownika i hasło. Po konfiguracji klikamy test i jak wszystko jest OK, to będziemy mieli informację o prawidłowej komunikacji klient - serwer. Fajne jest to, że można się synchronizować np. przez Wi-Fi. Oczywiście PDA musi się komunikować z PC.

Następnie z menu Config wybieramy Category Mapping i w opcjach wybieramy typ, kategorię oraz Sync Source ( Klikając Search wyświetlą się nam kategorie zdefiniowane na serwerze.

Po dodaniu kategorii Kontaktów oraz Kalendarza/Terminarza można sobie synchronizować PDA z Thunderbirdem. Synchro działa w dwie strony, czyli przy zmianie na dowolnym urządzeniu i włączeniu synchronizacji następuje wyrównanie urządzeń, tak, ze zawsze priorytet ma nowszy wpis.

Niestety, synchronizuje tylko książkę adresową oraz kalendarz/terminarz, nie ma możliwości synchronizacji poczty. le to i tak sporo jak na produkt darmowy. Możliwe, że z czasem pojawiąsię dodatkowe możliwości.

Całość przetestowałem z moim M700, dwoma PC (1 Vista x86 drugi Vista x64 z javą 1.6.0_03). Wszystko ładnie się synchronizuje i nie potrzeba specjalnie do współpracy z PDA instalować Microsoft Outlook.
« Ostatnia zmiana: Październik 19, 2007, 19:21:33 wysłana przez oldzie »
O wszystkim decyduje środowisko.
Dlatego anioły fruwające w niebie mają piękne skrzydła,
natomiast anioły chodzące po ziemi mają piękne nogi.

*

Offline zycho

  • *
  • 54
  • Sprzęt: Samsung Galaxy S
Odp: Synchronizacja PDA z Mozilla Thunderbird
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 19, 2007, 13:19:22 »
Bardzo dobra robota  :ok:
Właśnie zakupiłem X500+ i zacząłem kombinować jak go synchronizować, bo nie dodali Outlooka do kompletu.
Wielkie dzięki za opis - oldzie.
pozdr

*

Offline oldzie

  • ***
  • 397
  • Sprzęt: HTC TyTN II WM6
Odp: Synchronizacja PDA z Mozilla Thunderbird
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 19, 2007, 19:22:19 »
W razie pytań wal śmiało, może będę umiał pomóc
O wszystkim decyduje środowisko.
Dlatego anioły fruwające w niebie mają piękne skrzydła,
natomiast anioły chodzące po ziemi mają piękne nogi.

*

Offline zycho

  • *
  • 54
  • Sprzęt: Samsung Galaxy S
Odp: Synchronizacja PDA z Mozilla Thunderbird
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 22, 2007, 20:14:05 »
Właśnie zacząłem konfigurować wg opisu wyżej i o ile z kontaktami jest ok, to nie mogę ustawić kalendarza. Jak dodaję nowy kalendarz w Thunderbirdzie i robię pierwszy wpis do wywala kounikat:

"Wystąpił błąd podczas odczytywania danych dla kalendarza kalendarz. Został on otwarty w trybie tylko do odczytu, ponieważ zmiany w tym kalendarzu prawdopodobnie spowodowałyby utratę danych. Można zmienić to ustawienie wybierając 'Edytuj kalendarz'."

"The calendar could not be saved; there was a failure: 0x80520012"

i nie tworzy pliku nowego kalendarza.

Wiesz może o co chodzi?


*

Offline oldzie

  • ***
  • 397
  • Sprzęt: HTC TyTN II WM6
Odp: Synchronizacja PDA z Mozilla Thunderbird
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 23, 2007, 09:34:02 »

"Wystąpił błąd podczas odczytywania danych dla kalendarza kalendarz. Został on otwarty w trybie tylko do odczytu, ponieważ zmiany w tym kalendarzu prawdopodobnie spowodowałyby utratę danych. Można zmienić to ustawienie wybierając 'Edytuj kalendarz'."

Wiesz może o co chodzi?


Miałem podobny komunikat. Rozwiązałem to w ten sposób, że tworząc kalendarz w Thunderbirdzie robię tak

1. Wybieram Nowy kalendarz i opcję kalendarz zdalny
2. Wybieram opcję iCalendar (ICS)
3. Wpisuję pełną ścieżkę do pliku kalendarza poprzedzając ją wpisem file:/// np. file:///c:\temp\test.ics Oczywiście katalog musi istnieć i trzeba mieć w nim prawa dostępu ustawione na zapis i odczyt
4. Następne okno kreatora to nazwa, podpowiada mi się w formacie katalog\plik, np temp\test ale zmieniam ja na dowolną, choć zawsze taką samą jak nazwa pliku ICS
5. Zakończ.

I to już w sumie wszystko, działa.
O wszystkim decyduje środowisko.
Dlatego anioły fruwające w niebie mają piękne skrzydła,
natomiast anioły chodzące po ziemi mają piękne nogi.

*

Offline satman

  • 5
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Synchronizacja PDA z Mozilla Thunderbird
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 24, 2007, 20:06:12 »
Probowalem skonfigurowac serwer wg opisu ale musialem sie poddac :( Moze poprowadzilbys mnie przez GG? 304351.

*

Offline Arqs

  • **
  • 183
  • Płeć: Mężczyzna
    • Mini.pc.pl
  • Sprzęt: Galaxy S II (GT-i9100), UG802+RC11+Sony 40" :)
Odp: Synchronizacja PDA z Mozilla Thunderbird
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 25, 2007, 15:33:53 »
Jeśli ktoś nie potrzebuje synchronizować książki adresowej (ja np trzymam kopię na karcie) tylko sam kalendarz, to dużo prostszym rozwiązaniem jest korzystanie z Kalendarza Googla - można go synchronizować zarówno z Lightningiem  jak i z PDA przez ActiveGcSync (synchronizacja w obie strony). Oprócz tego zawsze mamy coś w rodzaju backupu na serwerze Googla.
Pozdrawiam
Arqs

*

Offline oldzie

  • ***
  • 397
  • Sprzęt: HTC TyTN II WM6
Odp: Synchronizacja PDA z Mozilla Thunderbird
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 25, 2007, 17:01:44 »
Probowalem skonfigurowac serwer wg opisu ale musialem sie poddac :( Moze poprowadzilbys mnie przez GG? 304351.


Jak będziesz dostępny ...
« Ostatnia zmiana: Listopad 25, 2007, 17:03:42 wysłana przez oldzie »
O wszystkim decyduje środowisko.
Dlatego anioły fruwające w niebie mają piękne skrzydła,
natomiast anioły chodzące po ziemi mają piękne nogi.

*

Offline open

  • ****
  • 799
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Moto Defy
    Touch Pro
    Lark FreeBird 5.1
Odp: Synchronizacja PDA z Mozilla Thunderbird
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 13, 2008, 20:59:58 »
Działa  :ok:
Trochę kombinacji ale zawsze to lepsze niż brak jakiejkolwiek synchronizacji, dzięki za opis  :ok:
W moim przypadku - XP + Mda Compact tylko jedno się nie zgadzało:
Na PDA po zainstalowaniu klienta FS odpalamy go i z menu Config wybieramy server. Następnie dodajemy nowy serwer. Trzeba podać nazwę serwera, adres IP komputera na którym odpalamy serwer FS oraz port, użytkownika i hasło.
W polu Host / IP podając adres IP w żaden sposób nie mogłem się połączyć, dopiero wpisanie tam nazwy komputera, na którym odpalałem serwer pomogło  :ok:

Na początku próbowałem z Sunbirdem (programu pocztowego używam innego, więc Thunderbird nie był mi potrzebny) ale on nie ma książki adresowej, albo nie mogłem się doklikać  :S

*

Offline marx

  • ****
  • 640
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note II
Odp: Synchronizacja PDA z Mozilla Thunderbird
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 17, 2008, 08:36:49 »
widze ze finchsync jest juz opensource...

*

Offline slawrumia

  • ******
  • 3932
  • Płeć: Mężczyzna
  • The Best Game UT3
    • filmiki
  • Sprzęt: Galaxy s4 96GB
Odp: Synchronizacja PDA z Mozilla Thunderbird
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 28, 2008, 22:08:37 »
Mam mały kłopot z synchronizacją z PDA do PC. Jak nie zaznacze w terminach opcji categories tej z serwera pc to mi nie synchronizuje. Czy jest mozliwosc w calendarzu zeby domyslnie mial kategorie tą z PC ? Albo w tym programiku Finchsync category mapping
I jeszcze jedno jak wykasować w kalendarzu reszte kategori natworzylo mi sie ich trochę zanim zaczelo chodzic.



 
Mda II --> Mda Pro --> Toshiba G910 --> HTC Diamond --> SE Xperia X1 --> Asus P565 --> OmniaHD i8910 24GB --> IPhone 3G  --> Nokia N810 --> i780 --> Galaxy s --> IPhone 4 32GB --> Galaxy Note 80GB exFAT -- Galaxy s4 96GB

*

Offline Greg_1

  • 44
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Eten glofiish X500+ WM6.1 :]
Odp: Synchronizacja PDA z Mozilla Thunderbird
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 09, 2008, 23:42:05 »
oldzie a próbowałeś Outlook'a 2007 ? Jak dla mnie jest b. fajny, miałem TB ale teraz zostanę na Outlooku :)

Odp: Synchronizacja PDA z Mozilla Thunderbird
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 22, 2008, 18:01:27 »
witam mam pytanie gdzie thunderbird zapisuje kontakty probuje ustawic synchronizacje ale nie umiem znalesc pliku z kontaktami mam wtyczke lightening?

dzieki za pomoc
pozdrawiam

Odp: Synchronizacja PDA z Mozilla Thunderbird
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 22, 2008, 19:03:06 »
ok cofam pytanie juz znalazlem troszke sie zakrecilem.

pojawil sie natomiast nowy problem mianowicie po ustawieniu wszystkich loginow hasel itd dostaje komunikat ze nie moge sie polaczyc z serwerem. podaje ze nie jest odpowiedni login tymczasem wprowadzam taki login jak na pc ustawilem w client.. hmmm czy ktos wie co jest grane?

a jeszcze jedno lacze sie z pc poprzez windows mobile device system w vista

*

Offline Pawel83

  • ***
  • 414
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Xperia Z
Odp: Synchronizacja PDA z Mozilla Thunderbird
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 23, 2008, 23:09:46 »
U mnie dziwny problem przy synchronizacji z plikiem ics... niby wszystko ok, bo na końcu dostaję na telefonie komunikat "Synchronisation successful" - ale nie zostaje przesłany żaden wpis... (Ta tabelka z ilością wpisów kalendarza "Server", "Client" jest wypełniona samymi zerami...
Oczywiście, w thunderbirdzie kalendarz ma dużo wpisów...

Odp: Synchronizacja PDA z Mozilla Thunderbird
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 19, 2009, 15:22:00 »
Witam, mam viste i na wm6 na hp914c mam problem z zalogowaniem sie do serwera , lapka mam podpietego do wifi, adres 10.0.0.26, taki sam adres wpisuje w konfiguracji na wm6 ale mam blad polaczenia. w pda mam wifi i internet dziala ale nie moge przetestowac polaczenia :/

Odp: Synchronizacja PDA z Mozilla Thunderbird
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 28, 2010, 21:13:04 »
Wszystko niby działa ale problem z pocztą mozilli, po każdej prawidłowej synchronizacji tworzy nowe kontakty.