Gotowanie ROMu dla Treo 650 - pomóżcie sklecić porządny zestaw

  • 6 Odpowiedzi
  • 13434 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline c64club

  • ***
  • 267
  • Płeć: Mężczyzna
  • Użytkownik (t)oporny
    • Świat Bobra - blog
  • Sprzęt: Treo 650, Treo pro, Jornada 690 z Llime
Eksperymentuję z ROMem Treo 650
Posługuję się narzędziami Shadowmite'a z jego strony (shadowmite.com) oraz z grack.com. Shadow napisał, że ROM można wydobyć z updatera czy jakoś tak, ale najlepiej jest go sobie wyciągnąć z własnego handhelda.

Miałem ROM z mojego (unlocknięty kanadyjski Rogers) i mojego poprzedniego (UK orange- również unlocknięty)
Zrobiłem (gdyby ktoś chciał) następujące wersje - tylko ang. - bez języków it,de,jp,fr,es:
-Un-Oranged :) z sterownikiem FAT32. Same Orange-owskie dziadostwa zajmują ponad megabajt
-Minimal Un-Rogered - nie ma bajerów, tutoriala, Realplayera, Versamaila (zastąpiłem Eudorą) - 3 MB wolnego
-Na wielką prośbę mogę komuś sklecić z obsługą SDHC.

I tu zwracam się z prośbą do użytkowników:
Agendusa - Mam 12 standard, ale po władowaniu w ROM gubi licencję co chwilę. Wiem, że nie wolno prosić tu o "przerabiane" wersje softu, ale z tym agendusem jest dokładnie jak z windą XP. Mam legalną licencję a i tak używam AntiWPA, bo legalna jest uciążliwa. Tak więc pytanie do wszystkich - ma ktoś taką właśnie "przerobioną" wersję Agendusa 12 stadard? Gdy zainstaluję normalnie w NVFS, Agendus przyjmuje mój numer licencji i więcej o niego nie pyta. Siedzący w romie przy różnych okazjach to robi.

Treo 680 - ma ktoś zrzut ROMu z tej machinki? albo przekopiowane z ROMu na kartę programy i pliki systemowe? Jeśli ktoś miałby się ochotę pobawić programem CopyIt! i UniCommanderem, będę dźwięczny :)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 30, 2008, 15:09:44 wysłana przez c64club »
Motto: Po co siwieć o jakieś pierdoły?
Sprzęt dawniej: Ruski zegarek z notatnikiem, DaVinci, Palm m125. m515, HP 200LX, Jornada 728, Nec MP 900c, Treo 180, Treo 600, Wizzard + (połowy nie pamiętam) góra sprzętów pożyczonych, powierzonych w naprawę itd.

*

Offline miloszz

  • ***
  • 359
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: BlackBerry, a w szufladzie: plamOne Treo 650, Tungsten|T2, palm m505
Odp: Gotowanie ROMu dla Treo 650 - pomóżcie sklecić porządny zestaw
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 30, 2008, 16:11:43 »
Hmmm, generalnie brzmi kusząco. A więc do rzeczy:

1. Czy masz jakiś konkretny powód niekorzystania z romu 1.20-ENA? Pytam z ciekawości, bo korzystam z tego romu od dawna i ładnie hula.
2. Rom można zdobyć ściągając aktualizację od Palma. Jest w formacie tych wielu plików ace-palmos*.pdb (czy jakoś tak, sorry, piszę z pamięci, a nie zajmowałem się tym kilka miesięcy ładnych już).
3. Jeśli chodzi o rom z 680, to punkt 2. No i nie mogę nie zapytać, co konkretnie chcesz wyciągnąć? Mnie kusiło zrobienie romu z aplikacją Phone z 680. I w ogóle sporo rzeczy jest tam nieco świeższych (Media chociażby).
4. SDHC nie posiadam, ale prawie każdy custom rom teraz ma. Więc chyba nie wadzi jeżli to nie problem ;)

Podsumowując: cieszę się, że ktoś się za to zabrał :D Trzymam kciuki! :ok:

Przepatrzę co tam mam ciekawego, bezpłatnego, użytecznego, małego i w ogóle must-have, coby romik "przyprawić" :)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 30, 2008, 16:14:18 wysłana przez miloszz »
Jeżeli masz niepotrzebną plastikową osłonę do Tungstena T|T/T|T2, proszę, skontaktuj się ze mną.

*

Offline c64club

  • ***
  • 267
  • Płeć: Mężczyzna
  • Użytkownik (t)oporny
    • Świat Bobra - blog
  • Sprzęt: Treo 650, Treo pro, Jornada 690 z Llime
Odp: Gotowanie ROMu dla Treo 650 - pomóżcie sklecić porządny zestaw
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 30, 2008, 21:36:01 »
ROM z aktualizatora wymagałby strasznej rzeźby - prędzj się pobawię wypruwaniem z emulatora, tylko musiałbym kompa z windą dorwać własnego - brat i tak mi robi łachę, że pozwala co chwila treo podłączać i ROMami go karmić.

ROM 1.20 to podstawa mojego. Zarówno w orangowskim jak i w rogerowskim. Po wywaleniu plików charakterystycznych dla operatora (unbrandowaniu) palm już się lepiej zachowuje, a zostaje miejsce dla bardziej pożytecznych rzeczy niż bitmapy, kolorki (styl pomarańczowy) i inne śmieci, w stylu legendarnego orangowskiego menu "Centrum telefonu orange".

W dodatku większość ludu i tak korzysta z jakiegoś zamiennika dla RealPlayera, więc 430 KB dla nas, akurat na rdzeń TCPMP i np. InsertSD

Popularność SDHC i śmieszny rozmiar drivera sprawiają, że chyba sam sobie doinstaluję.

Bardzo mi zależy na aplikacjach z 680-ki, bo są z deka nowsze niż w 650, a ekran i system ten sam. W końcu Blazer z 650 to poracha - wywala się na połowie stron.
I na tym witaminizowanym Agendusie. Wiem, ze używając takiej wersji teoretycznie piracę, ale nie czułbym się  wobec nich źle, bo zapłaciłem za jedną kopię i używałbym tylko na jednym gracie, tyle że innej kopii.

2 wersje ROM z miejscem do gotowania plików są gotowe, więc mogę je udostępnić (niestety u mnie upload ma ograniczenie 25kB/s, więc ten FTP to raczej awaryjna sprawa).

Pierwsza zupa-śmietnik już ugotowana i hula.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 30, 2008, 21:37:53 wysłana przez c64club »
Motto: Po co siwieć o jakieś pierdoły?
Sprzęt dawniej: Ruski zegarek z notatnikiem, DaVinci, Palm m125. m515, HP 200LX, Jornada 728, Nec MP 900c, Treo 180, Treo 600, Wizzard + (połowy nie pamiętam) góra sprzętów pożyczonych, powierzonych w naprawę itd.

*

Offline c64club

  • ***
  • 267
  • Płeć: Mężczyzna
  • Użytkownik (t)oporny
    • Świat Bobra - blog
  • Sprzęt: Treo 650, Treo pro, Jornada 690 z Llime
Odp: Gotowanie ROMu dla Treo 650 - pomóżcie sklecić porządny zestaw
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 02, 2008, 16:22:44 »
Znalazłem zwitaminizowaną wersję agendusa 11. Wpakowałem do ROM i odpaliłem - chodzi normalnie. Wniosek - nie pakować z ROM czegoś, co jest trialem i nie da się tego wpierw przypilnować InWatchem.
Wersja 12 STD, na którą mam licencję z ROMu nie chodzi, więc szukam do niej cracka. Smutne, ale takie są uroki rzeźby.
Cała ta zabawa crackiem była w celach edukacyjnych. Informację o niej umieszczam jako jedną z przygód, która może się zdarzyć przy gotowaniu ROMu Proszę więc moderatorów o nieusuwanie tej wiadomości.

Wpakowałem w ROM wyprute z updatera 1.20.ENA do Treo 680 Pocket Tunes. Ale wersja basic nie jest wiele lepsza od Realplayera - za to oszczędza miejsce :)

Z ROMu Treo 650 można wyrzucić ponad 1MB śmieci i jakieś 800kB sotu, który da się zastąpić innym - lżejszym i bardziej funkcjonalnym, a leszcze zostaje miejsce na dodatki.

Oto przepis na własny ROM:
Składniki:
-Treo 650
-Updater do Treo 680
-plik sterownika SDHC z mytreo.net
-T650Rom tool ze strony Shadowmite'a (shadowmite.com) - można zastąpić depakerem/pakerem ZIP i edytorem tekstu, działającym na tekście uniksowym (LF zamiast CRLF jako Enter)
-ROM Tool ze strony grack.com. Shadowmite nie raczy powiadomić o tym narzędziu, choć kiedyś miał na stronie linka do grack.com (dzieki tmu w ogóle wiedziałem, czym wrzucać ROM do Treo).
-sterownik z powyższej strony
-komputer, najlepiej notebook/laptop lub PC podłączony do UPS
-ŚWIEŻO ZAINSTALOWANY windows XP
Nawet po awarii prądu nie zbrickujemy Treo, bo program Bootloadera (kod odpowiedzialny za ładowanie ROMu do telefonu) jest zaszyty w części ROM nie dającej się tak łatwo skasować, ale jak mamy możliwość zabezpieczenia, to czemu nie.

Generalna uwaga do opisu na stronie Shadowmite'a - ów kolega uważa, że wypruwanie romów do przeróbki i ładowanie ich do palma jest intuicyjne - pomija te kroki.
Wrzucać można również przez przerobiony ręcznie SD-updater dla 680-ki ze strony palma, ale nie polecam tego sposobu - jest uciążliwy.

W takim razie przepis:
1) na kompie z windą XP stawiamy sterownik bootloadera, programy T650Rom ROM Tool. To ostatnie wymaga biblioteki .net framework 2.0 ze strony Microsoftu.
2) ściągamy Oryginalny ROM z Treo. Ten krok jest bajecznie prosty, bo program swoim intuicyjnym interfejsem podpowiada co robić. Ważne, aby ściągnąć go do postaci ace-palmos.zip +MD5, czyli domyślną opcją. Bootloader w Treo włącza sie kombinacją przycisku Hosync na kablu i wciśniętego stylusem resetu.
3)ROM poddajemy wszelkiemu backupowi - na pocztę, na płytę i na inną partycję.
4)Jedną kopię ROMu (koniecznie o nazwie ace-palmos.zip - innej program nie przyjmie) poddajemy obróbce sofcikiem T650Rom
Programik jest mało odpory na niewłaściwe użycie, więc trzeba dokładnie w tej kolejności: wejść lewym panelem do katalogu, w którym znajduje się nasz zip z romem. kliknąć na nazwę pliku ace-palmos.zip. Klikamy Open ROM Zip, a następnie Select All. W prawym panelu pojawią sie wszystkie pliki zawarte w ROM.
5) Usuwamy wszystkie z innych języków niż angielski - te zawierające w swoich nazwach frazy deDE, itIT, ptBR itp. Musimy zostawić jeden komplet wszystkich plików jezykowych z danego języka. Oprócz tego wszystkie pliki charakterystyczne dla operatora. Dla Orange to te zawierające frazę _ORNG, dla Sprinta _SPCS itd. Jedynym wyjątkiem jest SysZlib_ORNG.prc, który jest w wielu miejscach niezbędny.
Spis reszty plików, które można usunąć, znajdziemy na stronie Shadowmite'a - akurat nie zdarzyło mu się poeksperymentować z wywaleniem tych wszystkich plików (pracował nad driverem WiFi), a daje nam to około megabajta, co przekłada sie na prawie 2 MB softu, który można wpakować w nasz własny ROM.
6)Wyrzucamy z listy MMCBulverdeIntelDrv_Device.prc (stary driver slotu SD) Fatfs.prc (driver fat12/16) i "SmartTextEngine_Device.prc".
7)Umieszczamy na liście uprzednio ściagnięte slotdriver_sdio-sdsd.prc, FAT32.prc i Smarttextengine_Device.prc - pierwszy ze strony mytreo.net, dwa następne wyprute z updatera 680-ki proramem Rom Tool (funkcja convert, potem wypakować z powstałego ZIPa).
8) Wciskamy rzycisk "Build it!"
9) gotowy ROM znajduje się na C:\. BAckupujemy go jako nasz "goły" rom do dalszych zabaw
10) klikamy exit - inaczej program nie sprzątnie po sobie i mogą być jproblemy przy następnym gotowaniu ROM
11) na wszelki wypadek sprawdzamy, czy na C nie pozostał katalog ace-palmos.zip-temp. Usuwamy go

12) Odpalamy ROM Tool
13) odpalamy Treo w Trybie Bootloadera przez wciścięcie stylusa w reset i przytrzymanie guzika Hotsync na kablu/dokstacji. Na ekraniku Treo powinna sie pojawić tęcza z 4 kolorów
14)czekamy aż na Treo wyświetli sie logo programu
15) Przechodzimy do zakładki Upload ROM, ładujemy nasz zip z C:
16)Patrzymy ile miejsca zostało jako "wasted space" - na maksymalnie ogolonym ROMie powinno być ponad 2 MB
17) Klikamy upload i czekamy - system może w tym czasie pracować na 10% obciążenia - to normalne
18) czekamy cierpliwie jeszcze trochę - animuszu dodaje posuwający sie pasek postępu
19) po komunikacie "OK" możemy resetować palma - od razu robimy HR, czyli reset+guzik Power aż do pojawienia się okrągłego logo PALM
20)jeśli wszystko poszło dobrze, palm zapyta nas czy napewno tego chcemy, ale nei zapyta nas o języki, nie pokaże tutoriala i cały HR skonczymu w 25 sekund !
21) jeśli nic nie spapraliśmy, palm powinien rozpoznawac karty zarówno starego typu (jakieś małe z FAT16), nowsze (np 2GB przeformatowaną na FAT32) oraz SDHC

Podobnie jak sterowniki umieszcza się w ROM pliki prc programów. Pdb nie ma co wrzucać - i tak skopiują się do RAM.

Bierzemy notatnik i zaczynamy rzeźbę. Dodajemy po 3-4 programy z listy tych, które chcemy mieć w ROM, uploadujemy ROM i patrzymy jak się palm zachowuje po upgrade - objawem niepowodzenia są serie spontanicznych resetów. Ale dzięki temu, że pakowaliśmy po 3-4 programy, wiemy gdzie szukać winnych.
Znalezione knąbrne softy spisujemy na jedną listę, na drugą zaś te, które działają dobrze. Obie listy posyłamy shadowmite'owi.

W którymś momencie okazuje się, że połowa używanych przez nas programów siedzi w ROM a RAM mamy cały na kolejne :)

z moich spostrzeżeń, których shadow nie umieścił, działają(wszystkie na raz):
-keyring 1.2.3 wraz z plikami MDlib.prc i DESlib.prc
-pTunes wraz z plikiem językowym ściągnięty z ROMu 680-ki - inne nie
-treoflex, treowink, treohour, treomessenger i inne z tej serii
-yahm i kacki Radka Nowaka
-accessorizer
-cardtxt
-attention grabber
-insertsd
-zlauncher wraz z jednym tematem
-copyit
-invisible
-callguard
-inwatch
-phoneswitch
-shortcut5
-treo navi text
-watchmaker
-invisible
-invisible
-volumecare
-snapcalc
-treoskey
i te, które na liście umieścił shadowmite

nie działają:
-adobe reader
-music tones
-ringerswitch
-profiles 1.07 (inego nie mam)
-callrec - tzn. działa, le nie ma sensu umieszczać w ROM instalki, która i tak skopiuje się do RAM, żeby móc działać
« Ostatnia zmiana: Październik 02, 2008, 17:17:08 wysłana przez c64club »
Motto: Po co siwieć o jakieś pierdoły?
Sprzęt dawniej: Ruski zegarek z notatnikiem, DaVinci, Palm m125. m515, HP 200LX, Jornada 728, Nec MP 900c, Treo 180, Treo 600, Wizzard + (połowy nie pamiętam) góra sprzętów pożyczonych, powierzonych w naprawę itd.

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
Odp: Gotowanie ROMu dla Treo 650 - pomóżcie sklecić porządny zestaw
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 02, 2008, 16:25:49 »
O cracka nie pytaj - nie ważne w jakich celach, jest to nielegalne i zgodnie z regulaminem powinieneś już mieć ostrzeżenie...

*

Offline globalbus

  • Ekspert PDA
  • ******
  • 6139
  • Płeć: Mężczyzna
  • Power User // ROM Developer
  • Sprzęt: N900
Odp: Gotowanie ROMu dla Treo 650 - pomóżcie sklecić porządny zestaw
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 02, 2008, 16:28:38 »
Uroki zabezpieczeń, bardziej denerwują legalnego nabywcę niż pirata...

Obsługa DRM? Ile miejsca to zajmuje w ROMie, wyrzucam od razu...
"Wiedza zdobyta samodzielnie jest więcej warta niż przekazana przez inną osobę"

"ponieważ gotowanie to nie jest copy/paste"
paypal

*

Offline c64club

  • ***
  • 267
  • Płeć: Mężczyzna
  • Użytkownik (t)oporny
    • Świat Bobra - blog
  • Sprzęt: Treo 650, Treo pro, Jornada 690 z Llime
Odp: Gotowanie ROMu dla Treo 650 - pomóżcie sklecić porządny zestaw
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 02, 2008, 17:30:21 »
Uroki zabezpieczeń, bardziej denerwują legalnego nabywcę niż pirata...

Obsługa DRM? Ile miejsca to zajmuje w ROMie, wyrzucam od razu...
same DRM routines jakieś 400k - 200k po spakowaniu

Samo zabezpieczenie w tym wypadku jest w porządku - nabywasz kod, wklepujesz go i po sprawie. Jaja wyszły, bo używałem programu niezgodnie z instrukcją :) Na razie korzystam więc z RAM, A szkoda, bo w ROM wszystko zajmuje połowę mniej miejsca, dzięki ZIP-owi. Ale dlatego ładuje się nieco dłużej.

Co ciekawe - można jeszcze nieco popakować programy w RAM - programkiem Palm COmmander, opcją Program Compression. Można je nawet wrzucić w ROM po spakowaniu, ale pakowanie zipa nei przyniesie rezultatów, a działają niestabilnie. Można traktować tak wszystkie z wyjątkiem tych wywoływanych przez inne i kilku indywidualnyc przypadków.
O cracka nie pytaj - nie ważne w jakich celach, jest to nielegalne i zgodnie z regulaminem powinieneś już mieć ostrzeżenie...
Mam się poprawić usuwając wpis czy zostawić go dla potomnych?
Motto: Po co siwieć o jakieś pierdoły?
Sprzęt dawniej: Ruski zegarek z notatnikiem, DaVinci, Palm m125. m515, HP 200LX, Jornada 728, Nec MP 900c, Treo 180, Treo 600, Wizzard + (połowy nie pamiętam) góra sprzętów pożyczonych, powierzonych w naprawę itd.