Tomtom2-wrazenia uzytkownika

  • 7 Odpowiedzi
  • 2920 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tomtom2-wrazenia uzytkownika
« dnia: Październik 09, 2003, 23:30:28 »
Mialem ostatnio szanse pojezdzic z tomtom2 po Sycylii. Ogolem zrobilem ponad 800 kilometrow, po autostradach, malych gorskich drogach, miejskich kretych uliczkach, itp. Ogolne moje wrazenie jest takie-to jest SUUUPER program. Wyznaczanie trasy jest latwe i intuicyjne; szybkosc wyznaczania trasy naprawde robi wrazenie. Ale to co  najwazniejsze to niezawodnosc. Ani razu, powtarzam ANI RAZU program nie zawiesil sie, ani w inny sposob nie zglupial. Szybkosc reakcji na zjechanie z trasy i wyznaczenie nowej trasy jest w porownaniu do automapy powalajaca. NO a widok 3D jest naprawde suuper.

O ile na poczatku z pewna rezerwa podchodzilem do programu (majac w pamieci moje i nie tylko doswiadczenia z automapa) to po dwoch dniach zawierzylem mu kommpletnie. Dostanie sie np. do jakiegos miejsca Syrakuz,  Katanii (czy podnoza Etny) a nastepnie wydostanie sie z gaszczu uliczek bylo z tomtom-em dziecinnie proste.

Oczywiscie zdarzaly sie programowi drobne wpadki np. jakas ulica byla w penwym momenice zamknieta dla ruchu lub jednokierunkowa  i chcac nie chcac musialem skrecic w bok. Jednak reakcja programu i wyznaczenie nowej trasy zabieralo kilka sekund. Nie trzeba zwalniac i czekac az program cos wypluje. Skala szczegolowosci jest takze powalajaca. %#@#$^@#%&$%#$relne male uliczki wiekszosci miast i maisteczek sa nie tylko nanienisione na mapie ale maja takze (w zdecydowanej wiekszosci) swoje nazwy (Panowie od autommapy zapamietajcie to sobie).

Komunikaty sa dopieszczone, np. program informuje zeby trzymac sie lewego  lub prawego pasa bo dalej bedzie sie z jego skrecac lub wlaczac gdzies do ruchu. Nie musze nadmieniac ze ani razu  program nie sugerowal mi zrzucenie sie z wiaduktu i bezblednie rozpoznawal wszelkie wielopoziomowe skrzyzowania (w przeciwienstwie do znanej nam automapy). Jadac autostrada co jakis czas program sam wyswietla na calym ekranie informacje o zjezdzie z ktorego bedziesz koszystal nawet jesli jest on odlegly o 20 km. Oczywiscie gdy juz zblizasz sie do zjazdu program ostrzega cie o tym i informuje odpowiednio. Ani razu nie zdarzylo mi sie aby program stwierdzil ze jestem poza dana droga lub tez poruszal sie obok niej.

Co do wad programu to sa to raczej sugestie anizeli jakies prawdziwe wady. Np. w trybie nawigatora, nie widac nazw ulic ani miejscowosci przez ktore przebiega trasa (jest to widoczne w trybie mapa)

Podsumowujac, jestem po prostu zachwycony mozliwosciami i jakoscia tomtom2. Wszysktim zastanawiajacym sie nad jego kupnem moge szczerze i goraco polecic ten program. Calkowicie eliminuje tradycyjne malzenskie sprzeczki w stylu "kochanie ja prowadze a ty trzymasz mape wiec gdzie do cholery mam skrecic". Dawno moja zona nie byla tak zrelaksowana w czasie jazdy jak w trakcie tej podrozy.

Musze tez  przyznac iz na  tle tomtoma automapa wypada slabo. Wiem iz "usprawiedliwieniem" dla automapy jest fakt ze jest to stosunkowo nowy produkt, ze Polska to maly rynek, a tomtom istnieje dobrych pare lat, nad jego korektami pracuja sztaby ludzi i oddanych uzytkownikow. To jednak nie zmienia odbioru szarego uzytkownika. Szczerze mowiac to nie chce mi sie czekac az automapa osiagnie chocby polowe poziomu tomtoma. Jesli tylko tomtom2 wyda mape Polski to nie zawaham sie zdradzic automapy na rzecz tomtoma2. TO JEST PO PROSTU INNA JAKOSC. Tak dlugo jak nie mialem porowniania z innym programem, bylem lub staralem sie byc wyrozumialy wobec automapy i jej tworcow. Teraz jednak zakosztowalem czegos super i niestety automapa nie wytrzymuje (przynajmniej w moich oczach)  porownania jesli chodzi o niezawodnosc, dokladnosc oraz szybkosc dzialania (choc jesli chodzi o np.  wyglad samej mapy to lojalnie przyznam ze bardziej podoba mi sie automapa).

Na koniec powiem szczerze: czekam niecierpliwie na mape Polski  w wydaniu tomtom2.

*

Offline korrek

  • ***
  • 346
Tomtom2-wrazenia uzytkownika
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 10, 2003, 13:24:54 »
Ja też, ja też, ja też też czekam na TomTom Polska i z przyjemnościa przestanę być klientem SZANOWNEJ AUTOMAPY

Tomtom2-wrazenia uzytkownika
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 10, 2003, 14:35:34 »
A czy wiadomo coś na temat perspektywy pojawienia się map Polski?
Od czasu prastarego RoutePlannera 2 (firma nazywała się wtedy jeszcze Palmtop) polskie mapy dla tego produktu były albo mało dokładne, albo ich w ogóle nie było.
Tego RoutePlannera z mapami Polski używałem na Psionie 5mx, była także wersja dla WinCE 2.11. Mapy były naprawdę bardzo dobrej jakości.
Pozdrawiam,
Mateusz

*

Offline makii

  • 44
    • www.makii.pl
  • Sprzęt: htc TyTN
Tomtom2-wrazenia uzytkownika
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 10, 2003, 14:57:23 »
Dodam od siebie "trzy grosze"...
Podczas wakacji zrobiłem ponad 4000 km (Niemcy-Włochy-Chorwacja-Austria-Czechy) - ot .. taka objazdówka. Poza Chorwacja i Czechami (gdzie posługiwałem się TT RoutePlanner-em, bazowałem wyłącznie na TT Navigator.. Początkowo dość sceptycznie kierowaliśmy się atlasem samochodowym porównując z proponowaną przez TT trasą. Póżniej polegaliśmy już tylko na TT. Jest REWELACYJNY. Najbardziej przydał się we Włoszech, gdzie wybieraliśmy sobie na mapie z przewodnika danego miasta punkt docelowy, wprowadzalismy do TT i prowadzil nas jak po sznurku!
Moja sceptycznie nastawiona do tego typu nowinek żona powiedziała po powrocie do Polski, że bardzo się jej to urządzenie spodobało!
Polecam i tak jak przedmówcy czekam na TT Navigator Poland!

Pozdrawiam,
Makii

*

Offline Claude

  • *****
  • 2086
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: htc hd7, ipad2, acer iconia tab w501,
Tomtom2-wrazenia uzytkownika
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 10, 2003, 15:46:05 »
Coz, mnie rowniez pozostaje tylko przylaczyc sie do choru pochlebcow :),  testowalem w te wakacje tt2 w Niemczech, Benelux, Francja.Rewelacja, do dzisiaj nie wyobrazam sobie przejazdu przez Caen, La Havre bez tt2.Nie wpomne o Paryzu, Amsterdamie i Brukseli gdzie bez problemow docieralem tam gdzie chcialem, bez zadnego bladzenia.Poruszanie sie po miastach z tym program to prawie przyjemnosc.
1942, irgendwo im Nordatlantik - "Alaaarm!"....

Tomtom2-wrazenia uzytkownika
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 10, 2003, 16:30:34 »
Dorzuce swoje trzy grosze o TT2.
Mam TT2 Benelux i duzo jezdze (wykorzystujac ten program) po Brukseli. I prawde mowiac ma ten program wiele roznych wad, z czego czesc jest naprawde denerwujaca w codziennym uzytkowaniu (zwlaszcza dla osoby, ktora dopiero poznaje miasto i odwiedza wiele roznorakich miejsc).

a) beznadziejne POI - wylacznie nazwa i lokalizacja oraz BARDZO nieaktualne/zle/przklamane dane.

b) swirowanie nawigacji przy kiepskim sygnale GPS (o co w tym miescie nietrudno - duzo waskich uliczek bardzo gesta zabudowa choc niewysoka, mnostwo tuneli)
Przyklad: Staje na swiatlach, gps traci/gubi sygnal, TT pokazuje predkosc zero i ... 7 razy zostala od nowa policzona trasa z bardzo roznymi punktami startu oddalonymi od mojej prawdziwej pozycji o kilkadziesia/kilkaset metrow. Jak dla mnie jest to niedopuszczalne - kompletnie sie wtedy gubie, zwlaszcza gdy stoje na swiatlach/korku w miejscu, ktorego nie znam i wtedy kompletnie nie wiem jak mam dalej jechac. Najczesciej konczy sie to tym, ze albo jade prosto liczac, ze jakos mnie TT pozniej wyprowadzi albo zjezdzam na bok i czekam.
Tragedia. W AutoMapie (z ktorej tez korzystam bedac w Polsce) takie cos nie wystepuje - jak system widzi predkosc 0 to nie zaczyna siworowac z trasa, tylko nic po prostu nie robi.

c) kompletnie dla mnie jest zrozumiala niemozliwosc ustalenia Destination w trybie Nawigator po zrobieniu Find (u was to dziala?!).

d) Nie zgodze sie tez z uwagami dot. szybkosci. Na moim iPAQ 2210 AutoMapa dziala DUZO szybciej - i rysowanie mapy, a juz zwlaszcza wyznaczanie trasy (glownie tej najkrotszej - w TT dy np. jade z Montgomerego do Krainem najkrotsza trasa (ktora ma ok. 5km) potrafi sie liczyc 30s i wiecej!).
Fakt, ze juz nastepne wyliczenia, dy np. zgubie trase sa duzo szybsze niz pierwsze.

e) czasami system glupije przy bardziej skomplikowanych maewrach (patrz np. start spod hotelu Tulip Inn i trasa wyznaczona np. na Tervuren) - jest takie niby rondko, ale prostokatne i tutaj TT glupieje calkowicei (mowi: keep left, turn right then left, keep right - a tak naprawde tam sie po prostu zawraca omijajac taki maly placyk (20 na 5m).

f) jak dla mnie logika interfejsu uzytkownika jest o conajmniej rzad wielkosci gorsza od tego co oferuje AutoMapa (pomijajac duze ikony - to jest naprawde wysmienity pomysl!)

g) 3D - mnie osobiscie wylacznie denerwuje. Nie moge sie polapac co jest co poniewaz i tak budynki zaslaniaja perspektywe. Zawsze przelaczam na widok zwykly.

A z pozytywow:

a) fakt, ze mapa (jako dane mapy) jest naprawde dobrej jakosci (mapom Polski w AutoMapie daleko jeszcze do tego poziomu)

b) fakt, ze nawigacja (pod warunkiem stabilnego sygnalu GPS) jest na naprawde wysokim poziomie

To chyba na razie wystarczy :)

Maly

*

Offline Claude

  • *****
  • 2086
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: htc hd7, ipad2, acer iconia tab w501,
Tomtom2-wrazenia uzytkownika
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 10, 2003, 21:08:23 »
Hm, podyskutowalbym ;)
ad.b - w tym roku bylem pierwszy raz w Brukseli (zadnych problemow).Nie zdarzylo mi sie ani w Brukseli ani w Amsterdamie anie Paryzu aby gps zgubil sygnal, "swirowal".Moze to raczej kwestia samego gps (ja uzwywam haicoma cf 303 mmf+antena zewnetrzna.
ad.c nawet nie bardzo rozumiem gdzie jest problem :)
ad.d - nie moge wprawdzie porownywac tt2 z autompa (uzywam Navigo) ale predkosc wczytywania map w tt2 jest dla mnie super (toshiba e755)
ad.g - gdzie Ty widziales buynki w 3D ??? tt2 przelaczony na 3D pokazuje tylko "gołą" trase, nie pokazuje zadnych zabudowan poza POI.
1942, irgendwo im Nordatlantik - "Alaaarm!"....

Tomtom2-wrazenia uzytkownika
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 11, 2003, 00:04:26 »
ad. b - ja ma Hicoma, ale bez zewnetrznej anteny polozonego na desce rozdzielczej przy przedniej szybie (nieogrzewanej)

ad. c - widac malo uzywasz :)

ad. d - Navigo i AutoMapa to jak syrenka (Navigo) i porsche (AutoMapa), TT to w tym zestawieniu bedzie np. Passat 1.8T (jak dla mnie)

ad. g - pisalem o budynkach rzeczywistych, tzn. chodzi mi o to, ze w RZECZYWISTOSCI to co widzisz jest inne niz to co rysuje TT
jest to na pewno odczucie subiektywne, ale mi przeszkadza (mojej malzonce tez)

Maly